topspravy.sk mať prehľad
úterý, 30.5.2023 | Meniny má Ferdinand

Toplist najčítanejších správ za posledných 6 hodín – EurActiv

 • Pri Košiciach vzniká prvé slovenské vodíkové údolie (EurActiv)
  Vodík sa v košickom samosprávnom kraji bude vyrábať z odpadového tepla a využitie nájde v energetike a pri testovaní prvých vodíkových autobusov. Kraj predpokladá, že vyrobený vodík by sa mohol v budúcnosti prepravovať existujúcimi potrubiami na Ukrajinu.
 • Európski liberáli nebudú Babiša pozývať na stretnutia, zvážia ďalšie kroky (EurActiv)
  Babišova európska politická strana odsúdila jeho účasť na konferencii konzervatívcov v Budapešti. Predsedníctvo liberálnej strany ALDE vyšle do Česka osobitnú misiu, ktorá zhodnotí, ako jeho hnutie rešpektuje liberálne hodnoty.  Európska politická strana ALDE skritizovala účasť bývalého českého premiéra Andreja Babiša...
 • Európsky týždeň | Europarlament chce Maďarsku vziať predsedníctvo (EurActiv)
  Europoslanci pripravujú uznesenie, v ktorom navrhnú Orbánovej vláde odobrať predsedníctvo EÚ. Tvrdia, že Maďarsko nedokáže viesť rokovania v dobrej viere. To sa ešte v histórii EÚ nestalo, hneď po maďarskom polroku je však na rade Poľsko.
 • Pohonom elektromobilovej revolúcie budú firmy a korporácie (EurActiv)
  Aby si Slovensko obhájilo pozíciu svetovej automobilovej veľmoci, potrebuje podporiť rozvoj elektromobility všetkými dostupnými prostriedkami vrátane dotácie na nákup vozidla. Odbyt elektromobilov však v najbližších rokoch budú ťahať najmä firmy.  
 • Bankár Horný o finančných nástrojoch, ktoré nahradia agrodotácie: Banka nebude financovať stratový projekt (EurActiv)
  Agrorezort prvýkrát nebude všetky európske zdroje vyplácať v grantoch, časť peňazí vyčlení na finančná nástroje, teda podporu, ktorú budú musieť farmári vrátiť. Podľa Petra Horného z UniCredit Bank bude pre poľnohospodárov ich čerpanie oproti dotáciám jednoduchšie a rýchlejšie.
 • Slovensko v obnoviteľných zdrojov napreduje, brzdou je ich pripájanie (EurActiv)
  Je kľúčové, aby Slovensko modernizovalo distribučné siete, znížilo spotrebu plynu v priemysle a vykurovaní a zrýchlilo hĺbkovú obnovu budov, tvrdí v najnovších odporúčaniach eurokomisia. Upozorňuje aj na nedostatok ľudí v zelených profesiách.
 • Chceme zelenú budúcnosť, no nechceme nové bane (u nás) (EurActiv)
  Európska únia chce byť sebestačná pri strategických surovinách, čo však znamená aj nutnosť nových baní. Tie sú však u ľudí nepopulárne. Politici teda v akte o strategických surovinách zvažujú zmazať nezáväzné ciele a problém presunúť za hranice.