topspravy.sk mať prehľad
piatok, 22.11.2019 | Meniny má Cecília

Z kauzy Naď môže vzniknúť precedens. Bývalý siskár si na podobný prípad nespomína (eTREND)
Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila bezpečnostného analytika a člena strany OĽANO Jaroslava Naďa z trestných činov ohrozovania utajovanej skutočnosti a údajného korumpovania novinára. Podľa vyšetrovateľa mal J. Naď žiadať utajované skutočnosti a následne ich vyzradiť ďalším osobám. TREND sa opýtal bývalého šéfa analytického oddelenia SIS a exriaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Jána Mojžiša, či sa už s podobným prípadom stretol a či je bežné takéto prípady prerokovávať v bezpečnostne rade.

Ako by vyzerala Bratislava, keby komunisti nezbúrali ikonickú synagógu (eTREND)
Mnohí starší Bratislavčania ešte stále spomínajú na to, ako vyzeralo podhradie predtým, ako ho z veľkej časti zbúrali. Legendárne miesta ako Zuckermandel alebo Vydrica sa spomínajú často. Mnohí však už zabudli na zbúranú neologickú synagógu, ktorá stála len kúsok od Dómu svätého Martina.

Finančná správa rozdáva pokuty. Firmy nezvládajú systém eKasy (eTREND)
Finančná správa (FS) sa zamerala na kontrolu dodržiavania zákona o elektronických registračných pokladniciach. V posledných týždňoch okrem iného kontrolóri zistili výrazné zníženie obratu u niektorých podnikateľov a na základe toho skontrolovali 41 firiem. Takmer u polovice z nich sa potvrdilo porušenie zákona, informovala v piatok FS.

Diaľničné mýto je zlatá baňa. Lenže nie pre štát (eTREND)
Viac ako polovica ziskov z mýta vybraného na diaľniciach, rýchlostných cestách a cestách prvej triedy putuje na účet firmy SkyToll a ďalších dodávateľov. Napriek tomu, že nákup systému zaplatil štát, nevlastní ho. Nastavenie je neefektívne a nehospodárne, upozorňujú analytici Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ). Pripomínajú, že Národná diaľničná spoločnosť (NDS) dáva viac peňazí z mýta na vlastnú prevádzku než na výstavbu nových úsekov.

Danko im dal málo času. Sociálna poisťovňa nestihne prepočítať dôchodky (eTREND)
Sociálny výbor vo štvrtok odobril viacero návrhov poslanca Ľubomíra Vážneho zo strany Smer-SD. Nepodarilo sa mu však uspieť s návrhom na predĺženie lehoty, dokedy má poisťovňa prepočítať ľuďom minimálne dôchodky, pričom vyplatené vo vyššej sume ich majú mať už vo februári budúceho roka.

Hotelieri hlásia nový rekord v počte ubytovaní. Medzi turistami dominujú Česi (eTREND)
Hotelierom a prevádzkovateľom iných ubytovacích zariadení na slovensku za prvé tri štvrťroky tohto roka stúpol počet ubytovaných klientov medziročne o 13,2 percenta a dosiahol nový rekord. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil slovenský Štatistický úrad. Medzi zahraničnými turistami v krajine pod Tatrami dlhodobo dominujú Česi.

Detvianski strojári chcú prepúšťať. Odborári nesúhlasia, hrozia štrajkom (eTREND)
Strojárska spoločnosť v Detve PPS Group podľa tamojších odborárov avizuje, že začiatkom budúceho roka prepustí zhruba 25 zamestnancov. V súčasnej situácii na trhu pomerne veľa strojárskych firiem pristupuje k podobným krokom, detvianskym odborárom však prekážajú viaceré okolnosti prepúšťania. Preto vo firme vyhlásili štrajkovú pohotovosť.

Mira – veža s výnimočným výhľadom. Atraktívna na pohľad, ohľaduplná k vtákom (eTREND)
Svetová architektúra | Na budúci rok sa zaplní obyvateľmi Mira, projekt Jeanne Gang, ktorú tento rok vybral časopis The Time medzi sto najvplyvnejších svetových osobností. Je druhou architektkou zaradenou do tohto uznávaného výberu v jeho dlhej ére.

Kamenický chce zlepšovať verejné financie. Navrhuje výdavkové stropy (eTREND)
Ministerstvo financií (MF) SR chce pripraviť legislatívny návrh v prípade výdavkových stropov do konca tohto volebného obdobia. V súčasnosti pracuje na ich testovaní. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) to uviedol v piatok na diskusnom podujatí Národnej banky Slovenska s témou, ako posunúť Slovensko do prvej ligy v oblasti verejných financií.

Dôležitý detail, ktorý rozhodne o kvalite vysokých škôl (eTREND)
Náklady štátu na jedného vysokoškolského študenta sú ročne viac ako 3700 Eur. Jeho samého stojí škola 3 až 6 rokov života. V oboch prípadoch ide o investíciu do vzdelania, ktorého kvalita veľmi kolíše. Akreditačná agentúra pripravuje riešenie. Jeden detail rozhodne, či sa jej to podarí.

Najväčší startupový sviatok u nás vyhrali Poliaci. Nahneval ich zlý stav nemocníc (eTREND)
V Bratislave sa stretli medzinárodní experti, vedci či vizionári, ktorí približne tisícke účastníkov technologickej konferencie FTRNW približovali svoje príbehy. Vrcholom celodennej konferencie bolo vyhlasovanie víťazov startupovej súťaže FTRNW Awards, do ktorej sa prihlásilo 150 začínajúcich firiem. Podujatie ovládla firma Insignes Labs z Poľska.

Audi predstavilo ďalší elektromobil, je ním e-tron Sportback (eTREND)
Audi rozširuje ponuku elektromobilov a ku e-tronu pridáva ďalší model. Nie je prevratnou novinkou, ale prináša trochu štýlu naviac. Nový elektromobil sa volá e-tron Sportback a podľa toho má aj tvar karosérie. Je vlastne kombinovaný s liftbackom.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad