topspravy.sk mať prehľad
štvrtok, 9.4.2020 | Meniny má Milena

Prvé zakopnutie ministra Doležala: Vybral a hneď stiahol investičného šéfa NDS (Denník N)
Minister dopravy Andrej Doležal, ktorý je nominantom strany Sme rodina, má za sebou prvé veľmi zlé personálne rozhodnutie. Post investičného riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) zveril Stanislavovi Backovi, ktorý nie je ani odborník z branže a zrejme by mal aj problém s reputáciou. Backa bol väčšinu svojej kariéry policajtom a od roku 2013 manažérom v Slovenskej pošte. Viedol odbor sekcie […]

Nakazím sa v obchode alebo keď chytím kľučku? Vedci hľadajú odpoveď v „nemeckom Wu-chane“ (Denník N)
Predbežné výsledky potešia obchodníkov, no zarmútia športové kluby či diskotéky.

Hľadá sa Matovičov štátnický moment. Zn. Súrne (Denník N)
Premiérove kontroverzné návrhy a nejasná komunikácia naznačujú, že Igor Matovič hľadá svoj štátnický moment, ktorým by sa odlíšil od Petra Pellegriniho a zapísal sa do dejín ako ochranca Slovenska pred vírusom.

Už ste sa spojili cez Zoom? Funguje dobre, no Google, Kanada aj Taiwan ho radšej zakázali (aké sú alternatívy) (Denník N)
V čase korony objavilo čaro videokonferencie cez Zoom už vyše dvesto miliónov ľudí. Má však viacero bezpečnostných slabín, varujú experti.

Svojský premiér – ale s výsledkami (Denník N)
O tom ako účel prostriedky svätí...

„Nový človek“ a hygiena v slovenskom vojnovom štáte (Denník N)
Posolstvo vojnovej výstavy o „novom človeku“, ktoré jednotlivca podriaďovalo zdravému národno-socialistickému kolektívu, práve dnes môžeme čítať aj ako varovanie pred nacionalistickou utópiou.

pozemkové úpravy: rómske osady (Denník N)
Keď sa zákona dostal paragraf, na základe ktorého sa mohol začať riešiť problém majetkoprávneho vysporiadania pozemkov v rómskych osadách, vyzeralo to tak, že najneskôr zajtra začneme robiť jednoduché pozemkové úpravy na vysporiadanie týchto pozemkov.

Každá firma, ktorá má menej ako 250 zamestnancov, má nárok... (Denník N)
Každá firma, ktorá má menej ako 250 zamestnancov, má nárok na odloženie splátky úverov o 9 mesiacov. Spadá totiž určite do kategórie malého alebo stredného podniku a tie majú podľa zákona nárok na predĺženie pôžičky.

V karanténe zostali sídliská a osady s ľuďmi, ktorí chodili do Anglicka za prácou a tu im ju nik nedal (Denník N)
V zatvorených osadách a getách na Spiši žije asi šesťtisíc ľudí. Štát presne nehovorí, koľko pozitívnych prípadov má znamenať zatvorenie dediny. Pred týždňom mal plán, že desať percent. Pozitívnych prípadov je nateraz 32.

Ak mám peniaze v dlhopisoch, mám ich presunúť do akcií?... (Denník N)
Ak mám peniaze v dlhopisoch, mám ich presunúť do akcií? Má teraz zmysel meniť investičnú stratégiu alebo mám radšej počkať? Odpovedá 6 odborníkov na investovanie.

Krízový štáb by sa mal zamerať aj na potravinovú istotu Slovenska. Pokiaľ nie je neskoro… (Denník N)
Situácia v Európe sa kto vie ako neukľudnuje. Preto by stálo za úvahu ak by sa krízový štáb zaoberal aj možnosťou, že sa to ešte zhorší a jednotlivé krajiny uzavrú komplet hranice a vývoz tovarov. To by malo neskutočný dopad na našu potravinovú sebestačnosť, nakoľko denne k nám prichádza 700 ks kamiónov potravín.

Newsfilter: Neuveriteľne pokojný deň bez sabotáže a dýky do chrbta   (Denník N)
1. Členovia vlády sa dnes verejne nepohádali. 2. Na Najvyššom súde pomáhajú zločincom. 3. Stále máme dôvody na optimizmus.

Ako sa oplatí teraz investovať? "Nami preferovaná stratégia je založená... (Denník N)
Ako sa oplatí teraz investovať? „Nami preferovaná stratégia je založená na rozdelení investície skôr na niekoľko častí: Pravidelné týždenné či dvojtýždenné investície v nasledujúcich 3 – 4 mesiacoch,“ vraví Petr Zajíc v ankete so 6 odborníkmi na investovanie.

O ďalšom vývoji v trnavskej automobilke PSA, ktorá stopla výrobu,... (Denník N)
O ďalšom vývoji v trnavskej automobilke PSA, ktorá stopla výrobu, sa rozhodne zrejme až 16. apríla. Fabrika podľa hovorcu Petra Šveca úspešne absolvovala audit prísnych hygienických opatrení a posilnila nástroje na ochranu zdravia zamestnancov.  

Podľa VW, Porsche a Mazdy majú spaľovacie motory ešte dlhú... (Denník N)
Podľa VW, Porsche a Mazdy majú spaľovacie motory ešte dlhú budúcnosť. Dôvodom nie je slabá sieť nabíjačiek pre elektromobily, ale nové biopalivá. (techbox)

Ropný kartel OPEC a ďalší poprední ťažiari na čele s... (Denník N)
Ropný kartel OPEC a ďalší poprední ťažiari na čele s Ruskom plánujú znížiť ťažbu o 10 až 11 miliónov barelov denne. Povedal to iránsky minister ropného priemyslu. Ceny ropy v reakcii na vyhlásenie zmazali predchádzajúce zisky a klesajú, pretože trhy dúfali v razantnejšie škrty. (reuters)

Ako z toho? Samosprávy čelia najväčšej ekonomickej výzve od fiškálnej decentralizácie (Denník N)
Samosprávne kraje sa bez intervencie štátu nezaobídu. Pre mestá a obce do bude naozaj skúška schopností ako správne namiešať kokteil výdavkových škrtov s daňovými úľavami v kombinácii s uvoľňovaním rezervného fondu na sanovanie výpadkov z podielových daní.

Slovák opisuje, ako s tehotnou snúbenicou prekonali koronavírus: Čuch sa mi stále úplne nevrátil (Denník N)
Viktor Vincze (33) je slovenský fitnes tréner, ktorý momentálne s tehotnou snúbenicou Terezou Jakubcovou (24) žije v Prahe. Novým koronavírusom sa nakazili naraz, symptómy pociťovali od začiatku marca. Momentálne majú za sebou prvý negatívny test a čakajú na výsledky ďalšieho testu, ktorý má definitívne potvrdiť, že sa vyliečili. Prečo ste si začali myslieť, že máte koronavírus? Myslel som […]

Podnikatelia Daniel Křetínský a Patrik Tkáč kupujú najväčšiu českú tlačiareň... (Denník N)
Podnikatelia Daniel Křetínský a Patrik Tkáč kupujú najväčšiu českú tlačiareň Europrint, ktorá je v reorganizácii. Podľa reorganizačného plánu z roku 2018 majú za ňu zaplatiť v prepočte zhruba 20,4 milióna eur. Europrint má prejsť do portfólia Czech Print Center zo skupiny Czech News Center pod kontrolou Křetínského a Tkáča. O posudzovaní spojenia informuje Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže na internetovej stránke. […]

Zabil svojho otca tyrana, prezidentka mu udelila podmienečnú milosť (Denník N)
Po psychickom väzení som konečne slobodný, reagoval David Bako, ktorému 9. apríla prezidentka udelila milosť. "Už do konca života budem tento deň oslavovať ako druhé narodeniny," dodal.

Etnologička: Všetci sme akoby svedkami laboratórneho pokusu, Veľkú noc oslávime aj cez videokonferencie (Denník N)
Katarína Popelková je expertkou na sviatky v 21. storočí. Hovorí, že aj z etnologického hľadiska sme teraz svedkami unikátnej situácie, preto sa rozhodla urobiť výskum o tom, ako ľudia strávia Veľkú noc.

Najväčším slovenským webom vzrástla medziročne návštevnosť z mobilov o 100... (Denník N)
Najväčším slovenským webom vzrástla medziročne návštevnosť z mobilov o 100 %. Portál Dnes24 rástol medziročne na mobiloch o 284 % a Denník N o 218 %.

Etické dilemy v časoch korony 1: Riskantná pomoc cudziemu človeku (Denník N)
Povinnosť pomáhať človeku v núdzi verzus povinnosť chrániť vlastnú rodinu.

V dôsledku koronavírusovej pandémie môže upadnúť do chudoby až pol... (Denník N)
V dôsledku koronavírusovej pandémie môže upadnúť do chudoby až pol miliardy ľudí, ak bohatšie krajiny neprijmú naliehavé opatrenia na pomoc rozvojovým krajinám, uviedla humanitárna organizácia Oxfam.„Pre chudobných ľudí v rozvojových krajinách, ktorí už teraz bojujú o prežitie, neexistujú takmer žiadne záchranné siete, ktoré by ich ochránili pred ešte väčšou chudobou,“ uviedol dočasný riaditeľ Oxfamu Jose Maria Vera. Správa […]

Ak podnikáte, skontrolujte si, akú lízingovú zmluvu máte. Nie pri... (Denník N)
Ak podnikáte, skontrolujte si, akú lízingovú zmluvu máte. Nie pri všetkých lízingovka povolí odklad splátok povinne zo zákona. Ak však nedokážete splácať, máte možnosť pokúsiť sa s lízingovou spoločnosťou dohodnúť.

Tento rok bude horší ako krízový rok 2009, hovorí minister... (Denník N)
Tento rok bude horší ako krízový rok 2009, hovorí minister financií Heger. Pracuje s odhadom pádu ekonomiky o 10 % a zhruba v rovnakej výške čaká aj deficit.

Koniec obchodnej vojny krajín OPEC a Ruska je blízko, ceny... (Denník N)
Koniec obchodnej vojny krajín OPEC a Ruska je blízko, ceny ropy sa preto výrazne dvihli. V priebehu marca sa ropa prepadla z úrovne zhruba 60 dolárov na približne 20 dolárov za barel. Dnes sa už zmes Brent obchodovala aj za 36 dolárov.

Únia podáva pomocnú ruku najzraniteľnejším susedom. Po intenzívnej finančnej podpore... (Denník N)
Únia podáva pomocnú ruku najzraniteľnejším susedom. Po intenzívnej finančnej podpore v Únii pôjde balík peňazí pod názvom „Tím Európa“ aj do Afriky, Východného susedstva, na Balkán a Blízky východ. Na boj s pandémiou im posiela 20 miliárd eur. (euractiv)

Lufthansa prichádza pre koronavírus každú hodinu o jeden milión eur,... (Denník N)
Lufthansa prichádza pre koronavírus každú hodinu o jeden milión eur, povedal šéf aerolínií Carsten Spohr. Najväčšia letecká spoločnosť v Európe podľa neho bude potrebovať pomoc od štátu. „Celkovo prichádzame každú hodinu o milión eur z rezervnej likvidity – vo dne v noci, týždeň čo týždeň a asi ešte mesiac čo mesiac,“ vyhlásil Spohr. Lufthansa denne prepravuje menej než 3 000 pasažierov […]

Minister dopravy Andrej Doležal odvolal investičného šéfa Národnej diaľničnej spoločnosti... (Denník N)
Minister dopravy Andrej Doležal odvolal investičného šéfa Národnej diaľničnej spoločnosti Stanislava Backu, ktorého len včera dosadil do funkcie. Backa ako manažér Slovenskej pošty podozrivo pridelil 27-miliónovú zákazku pre SBS Bonul.

Klimatické ciele majú podľa automobiliek počkať. Združenie európskych výrobcov automobilov... (Denník N)
Klimatické ciele majú podľa automobiliek počkať. Združenie európskych výrobcov automobilov v liste varuje eurokomisiu, že pre koronakrízu bude pravdepodobne potrebovať odklad v plnení klimatických cieľov. Ich obavy zdieľajú aj slovenské automobilky. (euractiv)

Excalion – trestuhodne podceňovaný klenot (Denník N)
Kvalitných kapiel je aj na metalovej scéne toľko, že ani veľká časť nadšených fanúšikov nestíha alebo nepostrehne všetky. Nuž a občas sa stane, že aj klenot takmer celkom unikne pozornosti po dlhé roky.

High 5ive: Veľká noc v izolácii – už Joy Division o tom niečo vedeli (Denník N)
Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

Minister financií Heger: Akonáhle sa svet zapne, musíme vedieť reagovať (Denník N)
Minister financií Eduard Heger vraví, že stále majú ambíciu mať na konci volebného obdobia vyrovnaný rozpočet, ale pandémia koronavírusu im postavila vysokú prekážku. Väčšou ambíciou je tak preňho zdravá ekonomika a Slovensko ako tiger Európy. Heger vraví, že v tomto roku predpokladajú väčší pokles ekonomiky ako v krízovom roku 2009, rámcovo zatiaľ uvažujú o prepade ekonomiky do 10 %. […]

Francúzska vláda viac ako zdvojnásobila očakávaný odhad nákladov na podporu... (Denník N)
Francúzska vláda viac ako zdvojnásobila očakávaný odhad nákladov na podporu ekonomiky v boji s dôsledkami pandémie koronavírusu. Odhaduje krízový balík na 100 miliárd eur, čo je viac ako 4 % HDP. Kabinet v Paríži totiž očakáva, že sa ekonomika prepadne do najhoršej recesie od druhej svetovej vojny. Rozpočtový deficit a štátny dlh pre nárast výdavkov dosiahnu novú rekordnú úroveň. […]

Americký Fed uvoľní ďalších 2,3 bilióna dolárov na podporu domácej... (Denník N)
Americký Fed uvoľní ďalších 2,3 bilióna dolárov na podporu domácej ekonomiky zasiahnutej koronakrízou. Peniaze sú určené na úvery malým a stredným podnikom a miestnej samospráve. Americká centrálna banka sa chystá firmám, ktoré zamestnávajú do 10-tisíc ľudí, poskytovať prostredníctvom bánk štvorročné pôžičky. Bude tiež kupovať dlhopisy vydané americkými štátmi, husto osídlenými okresmi a mestami. „Naše dnešné kroky pomôžu zabezpečiť, […]

Teraz je ten správny čas na základný príjem pre európskych... (Denník N)
Teraz je ten správny čas na základný príjem pre európskych občanov, tvrdí katalánsky minister hospodárstva Pere Aragonés. Únia podľa neho potrebuje drastické opatrenie, ktoré zabezpečí mesačnú mzdu, kým sa ekonomiky EÚ opäť nevrátia k práci, vyrábaniu a spotrebe. (euractiv)

Facebook dá 3 milióny eur do európskeho fondu na podporu... (Denník N)
Facebook dá 3 milióny eur do európskeho fondu na podporu žurnalistiky, ktorý má pomôcť médiám v čase koronavírusu. Granty bude rozdeľovať organizácia European Journalism Centre, a to primárne lokálnym a komunitným médiám. (facebook)

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad