topspravy.sk mať prehľad
pondelok, 21.10.2019 | Meniny má Uršuľa

Rusko v plameňoch: FSB organizuje vraždy na objednávku (Denník N)
Kniha zavraždeného Alexandra Litvinenka o metódach režimu Vladimira Putina v Česku a na Slovensku nikdy nevyšla. Spoluautor Blowing Up Russia teraz formou predobjednávok na webe hithit.com hľadá podporu pre publikovanie aj slovenskej verzie. V regióne, kde rastie ruský vplyv je podľa neho titul mimoriadne dôležitý.

Prednáška M. Šimečka: Nežná revolúcia a európska ľavica – nepochopené nádeje a dnešné očakávania (Denník N)
Na treťom stretnutí kurzu Liberálna demokracia – perspektívy a trendy prednášal Milan Šimečka, novinár a editor Denníka N. Publiku ho (tradične) predstavil koordinátor kurzu, prof. Jozef Bátora, ako človeka, ktorý kvôli svojej disidentskej činnosti počas komunizmu nemohol získať formálne univerzitné vzdelanie, no stelesňuje celoživotné štúdium neformálneho charakteru a o to vyššej kvality, keďže vychádza z jeho osobných skúseností a aktivít. Šimečka sa stretával s akademickými osobnosťami a predstaviteľmi politického disentu ako boli Jan Patočka alebo Václav Havel, je autorom mnohých textov a filozofických úvah.

Školstvo na Slovensku: Kto ho platí a kto riadi? (Denník N)
Pamätáte si na “neplatíš, tak nepřepínej” z kultového filmu Knoflikáři? Táto ľudová logika v školstve nefunguje. Pritom je dôležité, aby rodičia vedeli ako je školstvo financované a kto v ňom rozhoduje.

Ako nám smrť otvorila oči (Denník N)
O tvári súdnictva sa bude teraz rozhodovať doslova každý deň.

Frankfurt Book Fair je najväčší knižný veľtrh na svete. Takto to na ňom vyzerá.. (Denník N)
Rozhodol som sa napísať report z najväčšieho knižného veľtrhu na svete. Ako kníhkupec a vydavateľ ho navštevujem pravidelne, takmer každý rok a spolu s knižným veľtrhom v Boloni (veľtrh zameraný na detské knihy a ilustráciu) ide o najdôležitejšiu knižnú udalosť v globálnom merítku. Aby ma túžba po pekne napísanom texte neodradila od jeho napísania vôbec, rozbijem tento report na menšie kúsky. Stalo sa […]

Športový newsfilter: Ivana Kmotríka ml. právoplatne odsúdili za hajlovanie (Denník N)
1. Hajlujúci generálny riaditeľ ŠK Slovan Bratislava, 2. KĽDR hrala s Kórejskou republikou, nikto to nevidel, 3. Anglicko - bulharský rasizmus 6:0

Nech už si o brexite myslíte čokoľvek, mali by ste chcieť, aby Európa podporila zákonný a demokratický proces (Denník N)
Na európskom kontinente mám veľa priateľov, ktorí kedysi sympatizovali s druhým referendom, no dnes si myslia, že Európskej únii bude bez nás lepšie.

Odkaz MMŠ: O názoroch obyvateľov strednej a východnej Európy na demokraciu po 30 rokoch od pádu komunizmu (Denník N)
Dobrou správou však je, že obyvatelia tohto regiónu sú optimistickejší pri pohľade na budúcnosť než obyvatelia Západu.

Mikrokozmos (Denník N)
Každý deň, všedný deň: vystúpiť z vlaku, auta, konverzácie, legitímne. Dúfam, že chápeš, že všetko bytie, konanie, má viac ako jednu realitu. Predstavy a spomienky sa nedajú nikam odsunúť. Plynú automaticky ako nádych a výdych. A náhody robia všetko bez systému, nešikovne. Prinášajú naivné otázky a rozpačité odpovede. Otázky, ktoré si v prvej, ani v správnej chvíli, nepoložil. Približujeme sa a vzďaľujeme sa […]

J.D. Salinger: Deväť poviedok (Čitateľský denník 46/2019) (Denník N)
„Vieš, čo by som najradšej urobil?“ povedal pán McArdle. „Najradšej by som ti roztrepal gebuľu.“ „Prečo to neurobíš?“ Pán McArdle sa zrazu oprel o lakeť a zhúžval ohorok o sklený povrch nočného stolíka. „Jedného dňa...“ začal mrzuto. „Jedného dňa dostaneš strašne tragický srdcový záchvat,“ povedala s minimom energie pani McArdlová. Bez toho, že by vystrčila ruky, pritiahla si paplón ešte tesnejšie k telu a okolo tela. „Potom bude malý vkusný pohrebík a každý sa bude spytovať, kto je tá príťažlivá žena v červenom, ktorá sedí v prvom rade, flirtuje s organistom a znesväcuje...“ „Z tých tvojich bohovských vtipov sa čovek ešte rozplače,“ povedal pán McArdle a znova sa lenivo vystrel na chrbát.

Nemci a Francúzi dali Turecku najavo, že mu NATO pri presadzovaní jeho cieľov nepomôže (Denník N)
Ak by Erdoganova invázia do Sýrie mala za následok prenesenie bojov aj na turecké územie, Ankare by článok 5 pravdepodobne nepomohol.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad