topspravy.sk mať prehľad
utorok, 31.3.2020 | Meniny má Benjamín

ONLINE: Máme 336 prípadov. Zverejnili odhad, kedy príde vrchol nákazy (eTREND)
Štát povolil od pondelka otvoriť na Slovensku ďalšie prevádzky. Sú medzi nimi napríklad očné optiky, stanice technickej a emisnej kontroly (STK a EK), záhradkárstva či stavebniny. Rozhodol o tom ústredný krízový štáb pod podmienkou dodržania prísnych hygienických nariadení. Tie sa musia zaviesť aj v doteraz otvorených prevádzkach, ako sú predajne s potravinami či drogériou.

Právoplatne odsúdení daňoví podvodníci a okresný šéf Smeru František Mrázik... (Denník N)
Právoplatne odsúdení daňoví podvodníci a okresný šéf Smeru František Mrázik dostali miliónovú dotáciu. Deň pred voľbami podpísal dotačnú zmluvu dnes už bývalý šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch. (aktuality)

Ekonóm učí o experimentoch: Nesmejme sa ľuďom, keď si robia zásoby a panikária (eTREND)
Testujeme iba málo ľudí a možno z nesprávnej vzorky. Strach a panika nám môžu pomôcť šírenie vírusu zastaviť, vraví profesor na univerzite v Sydney Maroš Servátka.

Štát nevie vyjsť v ústrety všetkým podnikateľom, podľa Matoviča nie sú peniaze (SME online)
Jeden a pol miliardy eur mesačne je strop.

Ako si vypočítať pokles tržieb, ak chce živnostník alebo firma pre koronavírus požiadať o príspevok (Webnoviny)
V rámci prvej pomoci podnikateľom pripravil rezort financií v spolupráci so Slovak Investment Holding (SIH) … Čítať ďalej

Bývalí malí akcionári Slovnaftu, ktorí žiadajú za vytesnenie výrazne viac... (Denník N)
Bývalí malí akcionári Slovnaftu, ktorí žiadajú za vytesnenie výrazne viac peňazí, rátajú s tým, že MOL neakceptuje ich výzvu. V takom prípade sa ihneď obrátia na súd a zažalujú znalecký posudok, z ktorého vyplynula suma 85 eur za akciu.

Rušiť staršie životné poistky? Nemá to zmysel. Skôr rozmýšľať nad pripoistením (Hospodárske Noviny online)
Kontrola existujúceho poistenia má zmysel v každom veku klienta.

Po prepade na 18-ročné minimum ceny ropy vzrástli. Trump a Putin dospeli k dohode (Hospodárske Noviny online)
Trump a Putin sa v telefonickom rozhovore dohodli, že predstavitelia energetického sektora obidvoch krajín začnú rokovať s cieľom stabilizovať trhy s ropou.

Po prepade na 18-ročné minimum ceny ropy vzrástli. Trump a Putin budú rokovať (Hospodárske Noviny online)
Trump a Putin sa v telefonickom rozhovore dohodli, že predstavitelia energetického sektora obidvoch krajín začnú rokovať s cieľom stabilizovať trhy s ropou.

Služby Slovenskej pošty sú zabezpečované aj napriek výraznému poklesu zamestnancov (Webnoviny)
Napriek značne zníženému stavu zamestnancov v tomto mimoriadnom období sú podľa štátnej poštovej spoločnosti zabezpečené … Čítať ďalej

Šéf Samsungu: Nepriaznivú situáciu zvládneme (eTREND)
Zhodou okolností bol Samsung prvý výrobca, ktorý svoju smartfónovú vlajkovú loď na tento rok predstavil na veľkej februárovej udalosti v San Franciscu. Zároveň bol posledným šťastlivcom, ktorý to stihol štandardným spôsobom v prítomnosti svetových médií. Následne zrušili mobilný veľtrh v Barcelone a postupne vo viacerých krajinách nastupovali tvrdé opatrenia na zabránenie rozširovaniu koronavírusu. Konkurenti buď premiéry noviniek pozastavili, alebo prešli na online konferencie. Tomáš Balík, ktorý má už rok na starosti mobilnú divíziu Samsungu na Slovensku a v Česku, zostáva zatiaľ optimista.

Opatrenia sú pre živnostníkov nedostatočné, ďalšie zadlžovanie predstavuje veľké riziko (Webnoviny)
Tieto opatrenia neriešia krízové financovanie prevádzkových nákladov firiem, resp. umožňujú ho len formou úverov, uviedla … Čítať ďalej

Ako kríza pomôže Nemecku dobyť Európu (eTREND)
Názor | „Čo ťa nezabije to ťa posilní,“ hovorieval Friedrich Nietzsche, nevedomý tvorca nemeckého nacionalizmu. Jeho ideál nadčloveka viedol nepriamo k dvom svetovým vojnám. No bol to až model nemeckého štátneho kapitalizmu po druhej svetovej vojne, ktorý spravil z krajiny európsku veľmoc. V súčasnosti má Nemecko šancu a schopnosti svoju rolu ešte viac posilniť, a to na úkor zvyšku Európy.

Pribudli ďalšie prípady. Máme 363 nakazených, vyhlásil Matovič (eTREND)
Na Slovensku pribudlo počas pondelka 27 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 363. V utorok to oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že počas pondelka bolo vyšetrených celkovo 688 vzoriek.

Ekonomický newsfilter: Ak neprežijú veľkí, z prvej pomoci nebudú mať... (Denník N)
Ekonomický newsfilter: Ak neprežijú veľkí, z prvej pomoci nebudú mať nič ani malí Veľký biznis žiada o pomoc, automobilky tlačia na kurzarbeit a Decodom už prepúšťa Vo finančnom bezpečí je sotva desatina ľudí Ako na pandémiu reagujú vlády vo svete

Decodom ohlásil veľké prepúšťanie, o prácu prídu takmer všetci (eTREND)
Výrobca nábytku spoločnosť Decodom ohlásil hromadné prepúšťanie 903 z celkového počtu 1 170 zamestnancov. „Vládou oznámené ekonomické opatrenia sú nedostatočné a pokrývajú iba zlomok osobných nákladov firmy veľkosti a významu Decodomu,“ zdôvodnil rozhodnutie konateľ spoločnosti Vladimír Šrámek.

Pätina ľudí hovorí, že bude mať problém splácať dlhy, ukázal... (Denník N)
Pätina ľudí hovorí, že bude mať problém splácať dlhy, ukázal prieskum Focusu o financiách v koronakríze. V najväčšom riziku sú nezamestnaní a ľudia, ktorí sa vidia ako živnostníci a podnikatelia.

Rumuni dali do karantény celé mesto a osem dedín (eTREND)
Rumunská vláda umiestnila do karantény celé mesto Suceava na severovýchode krajiny a osem okolitých dedín. Týmto opatrením chce zamedziť šíreniu koronavírusu, keďže až štvrtinu všetkých nakazených v Rumunsku evidujú práve z tejto oblasti. V pondelok večer to uviedol rumunský minister vnútra Marcel Vela, ktorého citovala agentúra Reuters.

Čelíme nekontrolovateľnému chodeniu kaderníčok z domu do domu a klienti... (Denník N)
Čelíme nekontrolovateľnému chodeniu kaderníčok z domu do domu a klienti mi hovoria – ak ma neostriháte vy, spraví to niekto. iný. Pritom by sme mohli fungovať, hovorí kaderníčka Maja Krpelanová a navrhuje opatrenia, ako by to bolo reálne.

Neuvážené rušenie poistiek prináša so sebou nevýhody (Webnoviny)
Rušením súčasnej poistky sa klient vystavuje riziku, hrozbe budúceho nepoistenia a uzatvorenia drahšej následnej novej … Čítať ďalej

Smer navrhuje, aby sa predĺžilo poberanie dávok v nezamestnanosti, ale... (Denník N)
Smer navrhuje, aby sa predĺžilo poberanie dávok v nezamestnanosti, ale aj materskej. Ján Richter v prípade materskej hovorí o troch alebo o šiestich mesiacoch naviac. Navrhujú tiež „moratórium“ na výpovede zamestnancom.

Pôdohospodárska platobná agentúra má novú šéfku a predstavila opatrenia proti šíreniu Covid-19 (Webnoviny)
K administrácii podpôr v roku 2020 informovali predstavitelia PPA, že agentúra bude poskytovať technickú pomoc … Čítať ďalej

ŠPECIÁL: Spotreba energií pre koronavírus klesá, energetici zaznamenávajú straty (Webnoviny)
Stredoslovenskí energetici strácajú v súčasnosti na predaji elektriny týždenne pol milióna eur. Problémom v súčasnosti … Čítať ďalej

Kožuch končí v čele Pôdohospodárskej platobnej agentúry, povedie ju Galandová (SME online)
Beatrix Galandová bola členkou vedenia, v PPA pôsobí od jej vzniku.

Prvé ekonomické opatrenia považujú živnostníci za nedostatočné (SME online)
Za slabé miesto opatrení považuje zväz preukazovanie miery poklesu tržieb.

OČAKÁVAME NAŽIVO: Brífing zástupcov zamestnávateľov (Teraz.sk)
Sledujte priamy prenos.

Pediatri v zmysle novely zákona uplatňujú pandemické ošetrovné (Teraz.sk)
Pediatri nepotvrdzujú rodičom zdravých detí do dovŕšenia 11 rokov (10 rokov + 364 dní) Žiadosť o ošetrovné (fialové tlačivo) a ani iné tlačivo, ktorým si chcú rodičia uplatniť nárok na ošetrovné.

Ubytovacie a stravovacie služby očakávajú polmiliardový výpadok (eTREND)
Očakávaný výpadok v tržbách za ubytovacie a stravovacie služby bude v porovnaní s rokom 2019 až 52%, vo finančnom vyjadrení to znamená prepad tržieb o viac ako 566 miliónov EUR.

Podľa Petra Žigu zo Smeru by sa mal zmeniť zákon... (Denník N)
Podľa Petra Žigu zo Smeru by sa mal zmeniť zákon o konkurze a reštrukturalizácii. Firmy v insolvencii by sa totiž kvôli koronakríze mohli dostať automaticky do konkurzu, čo by ich mohlo zlikvidovať.

PPS Group má nedostatok objednávok, firma nevylučuje prepúšťanie (Teraz.sk)
Ohlásené opatrenia vlády chcú v spoločnosti využiť maximálne.

Smer vyzýva na široký okrúhly stôl k ekonomickým opatreniam vlády... (Denník N)
Smer vyzýva na široký okrúhly stôl k ekonomickým opatreniam vlády ku koronavírusu. Chce na neho poslať svojich ľudí. Podľa Fica je nehorázne, že sa opatrenia neriešia na úrovni tripartity.

Zamestnávatelia žiadajú Matovičovu vládu, aby urýchlene zriadila hospodársky krízový štáb (Webnoviny)
Na jeho čele by mal byť premiér Igor Matovič. Slovenskí zamestnávatelia požadujú od vlády urýchlene … Čítať ďalej

Respirátory s vydychovacími ventilmi, ktoré majú v zásobách súkromné spoločnosti,... (Denník N)
Respirátory s vydychovacími ventilmi, ktoré majú v zásobách súkromné spoločnosti, chce vláda vykupovať. Dnes to vyhlásil premiér Igor Matovič v súvislosti so zákazom voľného predaja takýchto respirátorov. Ak má respirátor nakazený človek, cez vydychovacie ventily ohrozuje okolie, povedal. Súkromné spoločnosti chceli takéto respirátory predávať širokej verejnosti. Premiér Matovič s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva uviedol, že respirátory sú určené […]

Na Slovensku by mohlo hniezdiť viac žeriavov popolavých, ich populácia naprieč Európou rastie (Webnoviny)
Žeriav popolavý je jeden z mála vtákov, ktorého populácia má v Európe stúpajúcu tendenciu. Počet … Čítať ďalej

Facebook dá 100 miliónov dolárov na pomoc pre médiá (eTREND)
Spoločnosť Facebook v pondelok oznámila, že podporí médiá globálne zasiahnuté pandémiou koronavírusu sumou sto miliónov dolárov.

Pôdohospodársku platobnú agentúru povedie B. Galandová (Teraz.sk)
Galandová bola podľa Machalíka členkou najvyššieho vedenia PPA. Do funkcie generálnej riaditeľky prechádza z pozície riaditeľky odboru vnútorného auditu.

Rozhovor Trumpa s Putinom posunul ceny ropy nahor (SME online)
Po prepade na 18-ročné minimum ceny ropy vzrástli.

Lufthansa využije vládny program skráteného pracovného času, zamestnancom preplatí väčšinu platu (Webnoviny)
Letecká spoločnosť Lufthansa uplatní na svojich zamestnancoch skrátený pracovný čas, dostanú tak väčšinu svojho platu. … Čítať ďalej

Fico vyzýva Matoviča, aby o ekonomických opatreniach rokovali aj so... (Denník N)
Fico vyzýva Matoviča, aby o ekonomických opatreniach rokovali aj so zástupcami odborov a ďalších skupín, ktoré sa podieľajú na hospodárstve. Vraví, že by sa vláda mala špeciálne venovať veľkým zamestnávateľom a nie len tým menším.

Rusko má problém, cena jeho ropy Urals sa už priblížila... (Denník N)
Rusko má problém, cena jeho ropy Urals sa už priblížila k desiatim dolárom za barel, a k tomu sa ešte aj zvyšuje rozdiel medzi refernčným Brentom a ruskou zmesou, upozorňuje eneretický analytik Karel Hirman.

Smer tvrdí, že vláda na európskej úrovni nevyvíja žiadne aktivity... (Denník N)
Smer tvrdí, že vláda na európskej úrovni nevyvíja žiadne aktivity na udržanie našej ekonomiky. Fico vraví, že za Slovensko nikto nevedie rokovania v únii k týmto otázkam.

Odberatelia PPS Group nebudú pracovať, firma v Detve hovorí o prepúšťaní (eTREND)
V mimoriadnom režime, ktorý sa však v určitom rozsahu dotkne každého zamestnanca, bude v nasledujúcich týždňoch fungovať strojárska spoločnosť PPS Group Detva. Dôvodom je nedostatok objednávok od odberateľov spolu s výpadkami niektorých dodávateľov surovín a materiálov, súvisiaci s útlmom výroby pre hrozbu šíriaceho sa koronavírusu.

Akciový trh v USA posilnil, od hlbokých strát z minulého týždňa si pripisuje zhruba 17 % (Webnoviny)
Index S&P 500 posilnil o 3,4 %, Dow Jones o 3,2 % a Nasdaq o … Čítať ďalej

Český štatistický úrad mierne zlepšil svoj odhad minuloročného rastu HDP... (Denník N)
Český štatistický úrad mierne zlepšil svoj odhad minuloročného rastu HDP na 2,5 % z pôvodne vykázaných 2,4 %. Rast ekonomiky sa tak spomalil miernejšie oproti roku 2018, keď dosiahol 2,8 %. (čtk)

Stavbári: Popri opatreniach je dôležité aj normalizovať situáciu (Teraz.sk)
Opatrenia, ktoré vláda predstavila, sú zamerané hlavne na malých a stredných podnikateľov a živnostníkov.

J. Bielik: Napriek obmedzeniam spôsobeným pandémiou sa dá vystavovať (Teraz.sk)
On-line výstavisko vzniklo na Slovensku v roku 2019 ako internetová aplikácia s cieľom spájať slovenských vystavovateľov a svet.

Na to nie sú peniaze, podľa Matoviča nemôže štát pomôcť všetkým podnikateľom v kríze (Webnoviny)
Podľa neho sa každý bude musieť na tejto kríze podieľať a znášať následky. Štát nebude … Čítať ďalej

Tretina Talianov s koronavírusom mala poruchy čuchu a chute (eTREND)
Každý tretí človek nakazený novým koronavírusom v Taliansku trpel najmä v počiatočnom štádiu ochorenia COVID-19 poruchami dvoch zmyslov, čuchu a chuti. Vyplýva to zo štúdie univerzity v Miláne, ktorú viedol virológ Massimo Galli, informovala v pondelok agentúra APA.

Zamestnávatelia požadujú urýchlene zriadiť hospodársky krízový štáb (SME online)
Štáb by prijal ekonomické opatrenia v boji proti dopadom vírusu.

Šírenie koronavírusu by nezamestnanosť v USA mohlo zvýšiť nad 32 % (Teraz.sk)
Tento odhad je ešte o niečo pesimistickejší, než prognóza šéfa pobočky Fedu v St. Louis Jamesa Bullarda. Ten nezamestnanosť odhadol na 30 %.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad