topspravy.sk mať prehľad
pondelok, 6.4.2020 | Meniny má Irena

PPS hromadne prepúšťa všetkých zamestnancov. Viac ako 700 ľudí (Hospodárske Noviny online)
Pády objednávok a s nimi priamo súvisiace aj pády tržieb totiž dlhoročného strojárskeho hráča dohnali k zúfalému kroku.

Švejna: Slovensko sa stalo Detroitom Európy. Teraz sa ukáže, či to bolo dobre (eTREND)
Ekonóm a analytik Ivan Švejna hovorí o ekonomických a fiškálnych následkoch boja s koronavírusom. V rozhovore sa okrem iného dotkne budúcnosti Slovenska, eurozóny, ale aj tém ako trinásty dôchodok či minimálna mzda.

Matovič povedal, že ak by ktorýkoľvek člen vlády hovoril o... (Denník N)
Matovič povedal, že ak by ktorýkoľvek člen vlády hovoril o otváraní prevádzok, na debatu o zapínaní ekonomiky je zatiaľ skoro. „Záleží to od toho, ako sa nám podarí postupne vypínať vírus,“ povedal.

Pribudlo 49 nových prípadov. Väčšina sa nakazila v zahraničí (eTREND)
Počas nedele pribudlo na Slovensku 49 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom v laboratóriách otestovali 1 036 vzoriek. Väčšina (34) pozitívne testovaných pochádza zo skupiny navrátilcov zo zahraničia. Počet pozitívnych prípadov na SARS-CoV-2 stúpol na 534. V pondelok o tom informoval predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO).

PPS Group ohlásila hromadné prepúšťanie všetkých zamestnancov (eTREND)
Spoločnosť PPS Group Detva oznámila v pondelok na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) vo Zvolene hromadné prepúšťanie. Na zozname ohrozených pracovných miest, ktorý ešte v piatok 3. apríla prerokovalo vedenie spoločnosti s odbormi, sú uvedení všetci zamestnanci spoločnosti. Informoval o tom hovorca spoločnosti Ľuboš Schwarzbacher.

V Bratislave klesol počet predaných bytov v novostavbách o 40 percent (SME online)
V mesiacoch január až marec bolo zazmluvnených 777 bytov.

Väčšina zo 138 dýchacích prístrojov, ktoré najnovšie získa ministerstvo zdravotníctva,... (Denník N)
Väčšina zo 138 dýchacích prístrojov, ktoré najnovšie získa ministerstvo zdravotníctva, nemá najvyššiu účinnosť. Používajú sa najmä pri preprave pacientov alebo domácom liečení. Uviedlo to viacero odborníkov, ktorých oslovil Denník E.

Blackout a zatvorené hranice by bol kolaps štátu, myslí si Pavol Jakubec (eTREND)
Keď máte ranu a krváca, je jedno, že vám ju o štyri dni ošetria. Už budete mŕtva. Pomoc zo strany štátu nikdy nebude ideálna, ale musí prísť čím skôr, hovorí spolumajiteľ I.D.C Holding, Vegum a Cofeeshop Company Pavol Jakubec.

PPS Group Detva ohlásila hromadné prepúšťanie všetkých zamestnancov (SME online)
Informoval o tom hovorca spoločnosti Ľuboš Schwarzbacher.

Mikloš, Pástor či Kohútiková. Top slovenskí ekonómovia píšu Matovičovi. aby vláda urýchlene konala (Hospodárske Noviny online)
Je najvyšší čas aby vláda naliala do záchrany ekonomiky viac finančných zdrojov. Inak sa prepadneme viac ako iné krajiny, varujú ekonómovia.

Švédi riešia krízu požičiavaním ľudí. Je to dočasná náplasť (eTREND)
Švédske firmy by sa mohli stať príkladom, ako byť flexibilný v čase krízy a vzájomne si pomáhať. Tamojšie spoločnosti, ktoré prosperujú, si požičiavajú zamestnancov zo sektorov, ktoré ťažko zasiahli opatrenia zamerané na zastavenie šírenia koronavírusu. Tým tiež od nich preberajú časť nákladov.

Nemeckí vývozcovia automobilov hľadia do budúcich mesiacov pre obavy z... (Denník N)
Nemeckí vývozcovia automobilov hľadia do budúcich mesiacov pre obavy z dôsledkov koronavírusu s najväčším pesimizmom od marca 2009, keď najväčšia európska ekonomika prechádzala finančnou krízou. Zistil to inštitút Ifo. „Vyhliadky nemeckého automobilového priemyslu sa pre koronavírusovú krízu výrazne zhoršili,“ píše vo svojej dnes zverejnenej správe Ifo. Marcový index očakávania obchodného vývoja na ďalšie mesiace v sektore klesol na […]

Matovič o prepúšťaní v Detve: Nechcem odsudzovať, ale niektorým firmám padlo dobre, že prišiel vírus (Hospodárske Noviny online)
Predseda vlády upozornil, že prebieha rokovanie s Európskou komisiou o tom, aby sa pomoc pre menšie a stredné firmy mohla vzťahovať aj na veľkých zamestnávateľov.

Únia vypracovala zoznam produktov z USA, na ktoré sa budú vzťahovať odvetné clá (SME online)
Opatrenia by mali nadobudnúť účinnosť 8. mája.

Najlepším riešením koronakrízy na Slovensku je podľa prieskumu medzi členmi... (Denník N)
Najlepším riešením koronakrízy na Slovensku je podľa prieskumu medzi členmi CFA Society Slovakia zavedenie prísnej izolácie rizikových skupín obyvateľstva a riadených reštrikcií. Vypnutie považujú všetci za zlé alebo skôr zlé riešenie. CFA Institute je globálna organizácia, ktorá sa zameriava na vzdelávanie súčasných a budúcich investičných finančníkov. Rýchly prieskum robila CFA Society Slovakia minulý piatok a sobotu medzi svojimi […]

PPS Group Detva nahlásil hromadné prepúšťanie, opatrenia Matovičovej vlády sú vraj nedostatočné (Webnoviny)
Manažment spoločnosti si pre krízu spôsobenú pandémiou koronavírusu od 1. apríla znížil platy o 20 … Čítať ďalej

Bezplatné cestovanie mestskou hromadnou dopravou sa v Trenčíne ruší, ľudia službu zneužívali (Webnoviny)
Po necelých troch týždňoch sa končí možnosť bezplatného cestovania mestskou hromadnou dopravou v Trenčíne. Po … Čítať ďalej

Kurzarbeit prudko zmierni dopad vírusu na nemeckú ekonomiku, ukázala štúdia (Hospodárske Noviny online)
Rozhodujúcim pozitívnym efektom opatrenia bude rýchlejšie obnovenie výroby po skončení krízy.

Základné školy zastavia známkovanie. Hodnotiť sa bude slovami (eTREND)
Na základných školách sa od pondelka zastavuje klasifikácia, teda známkovanie. Počas pondelkovej tlačovej konferencie to uviedla Miroslava Hapalová, poverená riadením Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ). Dodala, že chce, aby učitelia poskytovali žiakom namiesto známok slovnú spätnú väzbu.

Štát nám nad 250 ľudí zatiaľ nepomáha, firma v Banskobystrickom kraji ohlásila hromadné prepúšťanie (Webnoviny)
Spoločnosť zamestnáva v súčasnosti 920 ľudí. Hromadné prepúšťanie 47 zamestnancov z oblasti výroby nábytku eviduje … Čítať ďalej

Strojárne PPS v Detve, ktoré ohlásili hromadné prepúšťanie, čakajú na... (Denník N)
Strojárne PPS v Detve, ktoré ohlásili hromadné prepúšťanie, čakajú na to, či im pomôže vláda, hovorí šéf odborárov Stanislav Ľupták. „Dôležité bude, či zo strany vlády budú prijaté opatrenia, ktoré by niečo znamenali aj pre firmu veľkosti PPS Group,“ dodal. Spoločnosť PPS Group Detva oznámila na úrade práce hromadné prepúšťanie, ktoré sa môže dotknúť až 736 […]

Francúzsko očakáva pre koronakrízu najhoršiu recesiu od roku 1945 (SME online)
HDP krajiny klesne ešte hlbšie ako v roku 2009.

Vláda by mala predstaviť plán migrácie epidémie a znovuotvárania ekonomiky (SME online)
Ekonomiku treba otvoriť čo najskôr.

Globálne akciové trhy začali nový týždeň solídnym rastom, posilňovali sa... (Denník N)
Globálne akciové trhy začali nový týždeň solídnym rastom, posilňovali sa ázijské i európske burzy. Investori vítajú signály, že opatrenia proti koronavírusu prijaté v niektorých najviac zasiahnutých krajinách začínajú prinášať ovocie. Z kontinentálnej Európy prichádzajú náznaky, že koronavírus by mohol byť na svojom vrchole. Denný počet obetí pribúdal pomalšie v Taliansku, Španielsku i vo Francúzsku, píšu Financial Times. Objavili sa tiež […]

Súd otvoril proces s Marčekom, ktorý zastrelil Kuciaka. Čaká sa na rozsudok (eTREND)
Predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová otvorila hlavné pojednávanie s Miroslavom Marčekom, obžalovaným z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Firma Apple začala vyrábať tvárové štíty aj pre zdravotníkov, jeden kus zmontujú do dvoch minút (Webnoviny)
Týždenne chce vyprodukovať viac ako milión kusov. Spoločnosť Apple začala vyrábať ochranné tvárové štíty pre … Čítať ďalej

Zavádzajú sa nové pravidlá pre prácu z domu, zamestnávateľ môže home office aj nariadiť (Webnoviny)
V sobotu 4. apríla totiž nadobudla účinnosť novela Zákonníka práce, ktorou sa zavádzajú nové pravidlá … Čítať ďalej

Dopady koronavírusu zasiahli takmer všetkých živnostníkov a drobných podnikateľov (Webnoviny)
Vyše 54 % z opýtaných prichádza o prácu preto, že zákazníci rušia zákazky vzhľadom na … Čítať ďalej

Minister dopravy Andrej Doležal odvolal riaditeľa Letových prevádzkových služieb Blažeja... (Denník N)
Minister dopravy Andrej Doležal odvolal riaditeľa Letových prevádzkových služieb Blažeja Zaujeca. Svojej asistentke, s ktorou mal aj osobný vzťah, dal plat 3900 eur, píšu Aktuality.LPS dočasne povedie Rastislav Primus, doterajší vedúci odboru letových postupov. Do troch mesiacov má byť riadne výberové konanie. (aktuality.sk, tasr)

Treba urýchlene konať, už včera bolo neskoro! - píše 9... (Denník N)
Treba urýchlene konať, už včera bolo neskoro! – píše 9 špičkových slovenských ekonómov Pástor, Eichler, Horváth, Kohútiková, Mikloš, Ódor, Oravec, Stern a Šramko. Základné odporúčania ekonómov v koronakríze sú „bezodkladne naliať do ekonomiky viac finančných zdrojov a okamžite sa dohodnúť na ďalšom postupe s bankami“. „Toto nie je čas na moralizovanie či rozprávanie o morálnom hazarde. Vírus nebola nikoho chyba,“ […]

Igor Matovič sa dnes s odborármi dohodol na začatí tripartity,... (Denník N)
Igor Matovič sa dnes s odborármi dohodol na začatí tripartity, aj na tom, že môžu predložiť pripomienky k programovému vyhláseniu vlády. O Kurzarbeite sa bavili „akademicky“. „Odborárov považujeme za veľmi blízkych partnerov vláde,“ povedal premiér. „Dohodli sme sa, že naše výrobné zväzy budú pokračovať v rokovaní s ministerstvom hospodárstva,“ povedal šéf KOZ Marián Magdoško v súvislosti s tým, či sa im pozdáva […]

Skupina PSA si zabezpečila nové pôžičky v hodnote 3 miliárd eur (Teraz.sk)
Nové úvery majú počiatočné obdobie platnosti 12 mesiacov s dvoma voliteľnými trojmesačnými predĺženiami.

Ministerstvo zdravotníctva kúpi ďalších 138 pľúcnych ventilácií od štyroch slovenských... (Denník N)
Ministerstvo zdravotníctva kúpi ďalších 138 pľúcnych ventilácií od štyroch slovenských firiem, ktoré obchodujú so zdravotníckym materiálom. Štát tak bude mať dodaných alebo zazmluvených zhruba 900 prístrojov, čo je stále menej, než chcel.

Smer podá podnet na ÚS pre legislatívu o sprístupňovaní dát operátormi (eTREND)
Strana Smer-SD sa obráti na Ústavný súd (ÚS) SR pre legislatívu, ktorá umožní sprístupňovanie dát od operátorov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Strana žiada pozastavenie účinnosti zákona alebo prednostné vybavenie podnetu. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Robert Fico. Návrh na začatie konania podá po tom, ako ho podpíšu poslanci strany na utorkovom zasadnutí Národnej rady (NR) SR.

Matovič rokoval s odborármi: Ciele máme spoločné, ale pohľady niekedy iné (SME online)
Spoločným záujmom je minimalizovať nárast počtu nezamestnaných.

Situácia v obchodoch sa stabilizovala, Slováci sa predzásobili potravinami (SME online)
Obchodníci potvrdili dostatočné zásoby na skladoch.

Volkswagen Slovakia opäť prekročil magickú hranicu 10 miliárd eur (eTREND)
Hoci mal byť vlaňajšok vo všeobecnosti rokom prepadu v automotive, najnovšie auditované hospodárske výsledky najväčšej slovenskej automobilky potvrdzujú opak. Spoločnosti Volkswagen Slovakia sa podarilo zvýšiť svoje tržby a dostať opäť nad úroveň 10 miliárd eur. Rástol aj jej čistý zisk.

Riziko prenosu koronavírusu bankovkami a mincami je nízke, rizikovejšie môžu... (Denník N)
Riziko prenosu koronavírusu bankovkami a mincami je nízke, rizikovejšie môžu byť tlačidlá na termináloch a bankomatoch, kde sa zadáva PIN, hovorí Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS)  v Bazileji. Hotovosť podľa nej netreba zatracovať. Obavy zo šírenia nákazy hotovosťou, ktorá koluje v obehu a je tak či tak pozitívna na rôzne patogény, nepriamo pomohla šíriť Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Cez neoficiálne […]

Odborníci navrhujú bezodkladné naliatie financií do ekonomiky (Teraz.sk)
Podľa ekonómov hrozí, že slovenská ekonomika tento rok klesne hlbšie ako ekonomiky iných krajín.

Slovenská továreň juhokórejskej automobilky Kia Motors dnes po dvoch týždňoch... (Denník N)
Slovenská továreň juhokórejskej automobilky Kia Motors dnes po dvoch týždňoch obnovila výrobu, ktorú pre šírenie koronavírusu prerušila v marci. Zvyšné tri automobilky na Slovensku zatiaľ k spusteniu výrobných liniek nepristúpili. Opätovné spustenie výroby ČTK potvrdil hovorca Ján Žgravčák. Továreň Kia Motors pri Žiline, ktorá zamestnáva vyše 3 800 ľudí, bude zatiaľ fungovať v dvojzmennej prevádzke. Pôvodne plánovala obnoviť […]

Kurzarbeit zmierni prepad nemeckej ekonomiky pre koronakrízu takmer o polovicu,... (Denník N)
Kurzarbeit zmierni prepad nemeckej ekonomiky pre koronakrízu takmer o polovicu, ukazujú výsledky štúdie IW Consult pre združenie bavorského priemyslu. Rozhodujúcim efektom schémy bude rýchle obnovenie produkcie po odznení krízy. Štúdia podľa agentúry DPA tvrdí, že pri využití skrátenej pracovnej doby (kurzarbeit) bude prepad nemeckého hospodárstva zhruba o 45 % miernejší než bez tohto podporného mechanizmu. Aké sú […]

Nemecké hotely ponúkajú izby ľuďom, ktorí pracujú v režime home... (Denník N)
Nemecké hotely ponúkajú izby ľuďom, ktorí pracujú v režime home office a potrebujú zmenu. Dúfajú, že si tak vylepšia hospodársku bilanciu ťažko zasiahnutú koronavírusom. Agentúre DPA to v Berlíne povedal zväz hotelov a reštaurácií Dehoga. „Ak už na vás doma všetko padá a nie ste produktívni, ponúkame vám ako skvelú alternatívu naše hotely,“ píše sa v inzeráte hotelového reťazca Welcome Hotels. […]

Koronavírus zasiahol podľa prieskumu 93 percent živnostníkov a podnikateľov (SME online)
Viac ako polovica má vážny problém s dopytom.

Slovensko si po slabom marci dokázalo požičať vyše 1,5 miliardy eur, vrátiť ich však musí ešte tento rok (Webnoviny)
Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity ponúkla v pondelok investorom poukážky splatné už v júli … Čítať ďalej

Zásoby potravín sú dostatočné a frekvencia nákupov sa znížila, konštatuje premiér Matovič (Webnoviny)
Po výraznom náraste nákupu potravín v marci sa však situácia v obchodoch stabilizovala. Obchodníci potvrdili … Čítať ďalej

Počas koronakrízy sa niektorým nezamestnaným predĺži obdobie poberania dávok, spadáte do tejto skupiny? (Webnoviny)
Od soboty sa niektorým nezamestnaným predĺžilo polročné obdobie poberania dávky v nezamestnanosti o ďalší mesiac. … Čítať ďalej

Štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu povedie Vladimír Turček (Dobré noviny)
Štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) vedie od 2. apríla Vladimír Turček.

EasyJet plánuje zrušiť objednávku 107 lietadiel od Airbusu (SME online)
Britská spoločnosť uzemnila všetky svoje lietadlá.

Orbán ohlásil druhý balík opatrení, presmeruje 18 až 20 percent štátneho rozpočtu (SME online)
Deficit sa tak zvýši na 2,7 percenta HDP.

Premiér Matovič vraví, že pracujú na pláne, ako postupne znova... (Denník N)
Premiér Matovič vraví, že pracujú na pláne, ako postupne znova otvárať ekonomiku. „Záleží to od toho, ako sa nám podarí postupne vypínať vírus.“

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad