topspravy.sk mať prehľad
piatok, 15.11.2019 | Meniny má Leopold

Lietajúca veľryba Airbusu mieri do neba. Dostala dôležité povolenie (eTREND)
Lietajúca veľryba. Aj tak by sa dal nazvať jeden z najväčších nákladných strojov na svete, ktorý urobil dôležitý krok k plnej prevádzke. Airbus Beluga XL získal certifikáciu od Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva a podľa európskeho výrobcu lietadiel je komerčná prevádzka naplánovaná na začiatok roka 2020. Gigantický transportér je určený predovšetkým k preprave nadrozmerných častí lietadiel z rôznych výrobných miest na montážne linky Airbusu.

Veľký prehľad o tom, čo je nové v dôchodkoch (+tabuľka veku odchodu do penzie) (Hospodárske Noviny online)
Vianočné príspevky, vek odchodu do dôchodku, valorizácia či minimálne penzie. To všetko prešlo zmenami.

Priemerný nový dôchodok má prekročiť 500 eur (Pravda)
Sociálna poisťovňa by mala v budúcom roku priznať približne 29 tisíc starobných dôchodkov, ktorých priemerná výška by mala dosiahnuť 534 eur.

Zatkli manažéra v Mochovciach. Elektrárne spolupracovali s políciou. (Webnoviny)
Policajná akcia s krycím menom “Manažér“ súvisela s poskytovaním služieb, pri ktorých navýšenie objemu fakturovaných … Čítať ďalej

Na Taiwane stiahli z predaja tri modely telefónov Huawei, ktoré... (Denník N)
Na Taiwane stiahli z predaja tri modely telefónov Huawei, ktoré ostrov označujú za súčasť Číny. V telefónoch sa na displeji ukazuje označenie „Taiwan, Čína“ pri časových pásmach a kontaktoch. Taiwan uviedol, že to poškodzuje jeho dôstojnosť. (bloomberg)

Projekt Ovocné sady s tisíckou bytov pri letisku spustil predaj (eTREND)
Byty v pripravovanom ružinovskom projekte Ovocné sady sa už oficiálne predávajú. Developer J&T Real Estate (JTRE) dal do ponuky jednotky z celej prvej etapy, teda 550 bytov. Projekt na okraji hlavného mesta profiluje ako štartovacie bývanie.

Boleslav tromfla Bratislavu. Volkswagen rozhodol, kde bude vyrábať elektromobily (eTREND)
Rozhodnutie, na ktoré v slovenskom závode Volkswagen čakali bezmála 12 ostatných mesiacov, je už známe. Vedenie nemeckého koncernu rozhodlo, že preinvestuje takmer 60 miliárd eur v najbližších piatich rokoch. Nemci pre Bratislavu v oblasti elektromobility však pozitívne správy nepriniesli.

PORADŇA: Zimné, letné či celoročné pneumatiky? Ako je to s poistným plnením? (Webnoviny)
Povinnosť používať zimné pneumatiky sa v poistných zmluvách neuvádza. K vzniku dopravnej nehody môže výrazne … Čítať ďalej

OĽaNO upozornilo na predražené mreže na Višňovom, podľa NDS ide o klamstvo (SME online)
Diaľničiari na poslancov podávajú trestné oznámenie.

Najdrahšia ulica na svete z pohľadu výšky nájomného pre obchodníkov... (Denník N)
Najdrahšia ulica na svete z pohľadu výšky nájomného pre obchodníkov je v Hongkongu. Za ročný prenájom štvorcového metra na miestnej Causeway Bay platia takmer 26-tisíc eur. Poradie najdrahších ulíc sveta zostavuje realitná poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield. Hodnotí vyše 400 atraktívnych nákupných destinácií v 68 krajinách, píše portál Ihned.cz. V rebríčku sa nachádza vždy jedna najdrahšia ulica z každej krajiny. […]

NOVEMBER89: Ako sa zmenili ceny potravín za 30 rokov? (Teraz.sk)
Cena chleba sa zvýšila až 15-násobne. Minulý rok platil spotrebiteľ za kilogram rascového bochníka 1,33 eura, kým v roku 1989 to bolo 2,80 korún československých (Kčs), teda 0,09 eura.

Poľsko prestane nakupovať plyn od Gazpromu (SME online)
Krajina sa opakovane sťažuje, že finančné podmienky kontraktu sú nepriaznivé.

Z Londýna do Sydney za 19 hodín. O pár rokov odštartuje pravidelná linka (eTREND)
Austrálska letecká spoločnosť Qantas uskutočnila 19 hodín a 19 minút trvajúci let z Londýna do Sydney bez medzipristátia. Na palube stroja Boeing 787-9 Dreamliner bolo len 46 pasažierov a šesť členov posádky.

Naživo: Rozpočet nie je podložený reálnymi predpokladmi, riziká sú vyššie, varuje Šramko (Hospodárske Noviny online)
Sledujte brífing predstaviteľov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Stanovisko spoločnosti DÚHA, a.s. k dnešnej tlačovej besede strany OĽANO k tunelu Višňové (eTREND)
Inzercia | Vedenie spoločnosti DÚHA, a.s., odmieta vyjadrenia pána Igora Matoviča a pána Jána Marosza, ktoré odzneli na dnešnej tlačovej besede ohľadom povinností a platieb týkajúcich sa tunela Višňové a to tak vo vzťahu k spoločnosti Dúha a.s. ako aj vo vzťahu k jej jedinému akcionárovi, Ing. Miroslavovi Remetovi.

OĽaNO sa háda s diaľničiarmi o mreže, podávajú na seba trestné oznámenia (Pravda)
OĽaNO tvrdí že Národná diaľničná spoločnosť kúpila predražené mreže, diaľničiari sa ohradili a označili to za lož.

Deti do 15 rokov dostanú občiansky preukaz. Bude bez fotografie (eTREND)
Do konca roka 2021 by mali mať všetky deti do 15 rokov občiansky preukaz bez fotografie. Dôvodom je elektronizácia zdravotníctva. Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok (14. 11.) podpísala novelu zákona o občianskych preukazoch z dielne ministerstva vnútra.

Chápadlá ruskej oligarchie siahajú do Londýna. Britská elita čelí podozreniam (eTREND)
Pred týždňom sa v britskom parlamente objavila 50. stranová správa, podľa ktorej ruskí oligarchovia ovplyvňujú tamojšiu politickú scénu. Správa okrem iného hovorí aj o tom, že bohatí Rusi financujú britské politické strany a majú dobré vzťahy s viacerými politikmi v krajine. Premiér Boris Johnson odmietol s obsahom správy oboznámiť verejnosť.

Koho najviac zabolí výrazné zvyšovanie minimálnej mzdy: veľkých zamestnávateľov, zdravotnícke... (Denník N)
Koho najviac zabolí výrazné zvyšovanie minimálnej mzdy: veľkých zamestnávateľov, zdravotnícke zariadenia, najmä nemocnice, gastroprevádzky a hotelový biznis, ale aj štátnu a verejnú správu a pekárov.

Nové objednávky v priemysle v septembri rástli najrýchlejšie od začiatku... (Denník N)
Nové objednávky v priemysle v septembri rástli najrýchlejšie od začiatku roka, po zohľadnení sezónnych vplyvov stúpli medzimesačne o 1,7 percenta. V medziročnom porovnaní klesli o 7,6 percenta. (statistics)

Rozpočet nie je podložený reálnymi predpokladmi, riziká sú vyššie, varuje Šramko (Hospodárske Noviny online)
Rozpočtová rada predpokladá, že ak sa neprijmú dodatočné opatrenia do konca tohto roka, deficit môže v roku 2020 dosiahnuť 1,8 percenta HDP.

Analytici varujú vládu. Deficit môže byť oveľa vyšší ako očakáva (eTREND)
Vládou schválený rozpočet verejnej správy na roky 2020 až 2022 nie je vo viacerých položkách príjmov a výdavkov verejných financií podložený reálnymi predpokladmi. Riziká návrhu rozpočtu dosahujú 1,3 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) ročne.

Globálny dlh dosiahol rekord. Stúpol na 250 biliónov dolárov (eTREND)
Globálny dlh vyskočil v prvom polroku na rekordných viac než 250 biliónov amerických dolárov (227,33 bilióna eur). Motorom bol nárast dlhov v USA a Číne, uvádza sa v správe Inštitútu pre medzinárodné financie (International Institute of Finance, IIF).

V rozpočte sú podľa rozpočtovej rady veľké riziká. Z polpercentného deficitu môže byť sekera až 1,8 % HDP. (Webnoviny)
Ministerstvo financií tvrdí, že riziká, o ktorých rozpočtová rada hovorí, vníma. Rozpočet na nasledujúce tri … Čítať ďalej

Pätnásť krajín žiada od Veľkej Británie a Bruselu kompenzácie pre brexit (SME online)
Kompenzácie v rámci WTO zvyčajne znamenajú zníženie ciel.

Huawei uviedol do predaja skladací smartfón Mate X, neponúka aplikácie Googlu ani americké čipy (Webnoviny)
Mate X predávajú v Číne za 16 999 čínskych jüanov (v prepočte približne 2 200 … Čítať ďalej

Je odlesňovanie príčinou povodní? Také jednoznačné to nie je (Webnoviny)
Lesy nie sú žiadnym zázračným liekom proti povodniam. To však neznamená, že zalesňovanie nemá význam. … Čítať ďalej

Volkswagen investuje v najbližších piatich rokoch 60 miliárd eur do... (Denník N)
Volkswagen investuje v najbližších piatich rokoch 60 miliárd eur do vývoja elektrických áut a digitálnych technológií. Do roku 2029 chce mať v portfóliu zhruba 75 plne elektrických a 60 hybridných modelov. Nový investičný plán bol schválený na zasadnutí dozornej rady VW, uvádza automobilka na webovej stránke. Do roku 2029 plánuje vyrobiť 26 miliónov elektrických vozidiel, z toho 20 miliónov kusov […]

Volkswagen investuje 60 miliárd eur do elektromobility (SME online)
Automobilka investuje do elektromobility viac peňazí.

Sviatočné, luxusné, zbytočné. Čo je v Tiffanyho adventnom kalendári za vyše 100-tisíc (eTREND)
Výrobca luxusných šperkov Tiffany priniesol tento rok zoznam vianočných darčekov, na ktoré obdarovaný konečne môže slobodne povedať: toto som vôbec nečakal. Jedine, že by si niekto od Ježiška skutočne prial pozlátené vtáčie hniezdo s modrými vajciami.

Projekt obchvatu Starej Ľubovne bude mať pokračovanie, do dobudovania ulice investujú milión eur (Webnoviny)
Mesto chce spojiť najväčšie sídlisko s Levočskou ulicou. Projekt pred týždňom otvoreného juhovýchodného obchvatu mesta … Čítať ďalej

Reťazec Metro sťahuje na pokyn ŠVPS polkilové balenie mrazených kuracích... (Denník N)
Reťazec Metro sťahuje na pokyn ŠVPS polkilové balenie mrazených kuracích rezňov pôvodom z Poľska, ktoré boli spracované v Rozhanovciach a majú dobu spotreby do augusta 2020. V analyzovanej vzorke potvrdili baktérie druhu Salmonella enterica sérovar Enteritidis. (švps)

Dôchodkovo poistená osoba môže byť len FO po dovŕšení 16 rokov (Teraz.sk)
Na dobrovoľné dôchodkové poistenie sa prihlasuje prostredníctvom tlačiva Registračný list fyzickej osoby v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta bydliska.

Poľské štátne plynárne PGNiG nechcú po roku 2022 nakupovať plyn... (Denník N)
Poľské štátne plynárne PGNiG nechcú po roku 2022 nakupovať plyn od Gazpromu. Dôvodom sú vysoké ceny a povinnosť platiť za plyn určitú čiastku bez ohľadu na odobraté množstvo. PGNiG už informovala Gazprom, že po vypršaní súčasného kontraktu nemá záujem o jeho predĺženie, píše Reuters. Obe firmy podpísali kontrakt známy ako zmluva Jamal v roku 1996. Okrem iného vyžaduje, […]

Rozpočtová rada odhaduje, že ak sa ekonomika viac spomalí, rozpočtový... (Denník N)
Rozpočtová rada odhaduje, že ak sa ekonomika viac spomalí, rozpočtový deficit by mohol byť vyšší o 0,4 % HDP a hrubý dlh o 1 %. “Hovoríme o štandardnej neistote, nie o veľkom ekonomickom šoku, dopad by bol v takom prípade rádovo väčší.”

Naživo: Riziká rozpočtu sú vyššie, deficit môže dosiahnuť až 1,8 percenta, varuje Šramko (Hospodárske Noviny online)
Sledujte brífing predstaviteľov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

K účtu zadarmo existuje jednoduchšia cesta, akú navrhuje Boris Kollár,... (Denník N)
K účtu zadarmo existuje jednoduchšia cesta, akú navrhuje Boris Kollár, keď sa chce zviezť na podpore bankového odvodu.  Zvýhodnené účty ponúkajú prakticky všetky banky a využívajú ich státisíce ľudí.

Inflácia v Chorvátsku v októbri spomalila (SME online)
Spotrebiteľské ceny v Chorvátsku spomalili minulý mesiac tempo rastu.

Od roku 2004 narástol počet osobných áut na Slovensku o viac... (Denník N)
Od roku 2004 narástol počet osobných áut na Slovensku o viac ako milión, v EÚ však vedie Poľsko s 10 miliónmi. Najviac áut na 1000 obyvateľov je registrovaných v Luxembursku, najmenej v Rumunsku, Slovensko je v spodnej tretine. (euractiv)

Naživo: Riziká rozpočtu sú vyššie, deficit môže dosiahnuť až 1,8 percenta, varuje Rozpočtová rada (Hospodárske Noviny online)
Sledujte brífing predstaviteľov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Poistné zo štrnásteho platu do výšky 500 eur sa neplatí, upozorňuje Sociálna poisťovňa (Webnoviny)
Podmienkou je, že štrnásty plat vyplatený v decembri tohto roka je minimálne vo výške priemerného … Čítať ďalej

Pätnásť krajín žiada od Británie a EÚ kompenzácie za narušenie obchodu v dôsledku brexitu (Webnoviny)
Časť krajín sa obáva, že rozdelenie kvót na zvýhodnený dovoz farmárskych produktov medzi Britániu a … Čítať ďalej

Elektronický výber mýta v októbri dosiahol rekordnú sumu vyše 21 miliónov eur (SME online)
Ministerstvo zatiaľ neuvažuje o zmenách v nastavení systému elektronického výberu mýta.

Rozpočtová rada: Rozpočet môže skĺznuť do vysokého deficitu (Pravda)
Návrh rozpočtu verejnej správy má v sebe riziká v objeme až 1,3 % HDP ročne, tvrdí Rozpočtová rada. Ministerstvo hovorí, že riziká vníma.

Poľsko o tri roky končí s plynom od Gazpromu (Webnoviny)
Poľská plynárenská firma PGNiG ukončí zmluvu o dovoze ruského plynu k 31. decembru 2022. Poľská … Čítať ďalej

Poistné zo 14. platu do výšky 500 eur sa neplatí (Teraz.sk)
Štrnásty plat vyplatený najviac v sume 500 eur od každého zamestnávateľa do vymeriavacieho základu nevstupuje, informuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Voltia sa dohodla s Francúzmi, budú vyrábať jej elektrické dodávky (SME online)
Voltia predstavila svoju konverziu elektrického úžitkového vozidla v roku 2017.

Akcie viacerých "jednorožcov" sa v tomto roku po vstupe na... (Denník N)
Akcie viacerých „jednorožcov“ sa v tomto roku po vstupe na burzu prudko zosunuli. Trhová hodnota firiem Uber, Lyft či Slack klesla za niekoľko mesiacov o miliardy dolárov. Prepad akcií vybraných jednorožcov (firmy s trhovou hodnotou vyššou než 1 miliarda dolárov) si všíma portál Statista. Primárna verejná ponuka akcií (IPO) Uberu, Lyftu i Slacku boli očakávanými udalosťami tohto roka na […]

V nedeľu 17. novembra budú obchody na Slovensku opäť zatvorené.... (Denník N)
V nedeľu 17. novembra budú obchody na Slovensku opäť zatvorené. Otvorené môžu mať len predajne na staniciach, letiskách a benzínkach, lekárne, obchody so suvenírmi a veľkoobchody. Predaj nie je zo zákona zakázaný ani v prevádzkach, kde neobsluhujú zákazníkov predavači, ktorí sú zamestnancami. Podobne ako počas iných sviatočných dní tak zrejme budú otvorené menšie predajne, kde predáva ich majiteľ či […]

Nemecký parlament schválil príplatky za uhlíkové emisie (SME online)
Príplatky majú motivovať firmy a spotrebiteľov, aby nevytvárali veľké množstvo emisií.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad