topspravy.sk mať prehľad
pondelok, 24.2.2020 | Meniny má Matej

Žiadne kúrenie a svietenie. Vláda narýchlo podpisuje zmluvy pred voľbami (eTREND)
Nezaradená poslankyňa Veronika Remišová, ktorá v nadchádzajúcich voľbách kandiduje za mimoparlamentnú stranu Za ľudí, obvinila Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) a Finančnú správu (FS) SR z podpisovania netransparentných a nevýhodných zmlúv tesne pred voľbami.

Sulík o videách Kisku: Očakávame riadne vysvetlenie (eTREND)
Predseda SaS Richard Sulík očakáva od lídra mimoparlamentnej strany Za ľudí a exprezidenta Andreja Kisku riadne vysvetlenie videí súvisiacich s kauzou pozemkov vo Veľkom Slavkove. Povedal to na pondelkovej tlačovej konferencii. Exprezident nevidí dôvod videá komentovať a R. Sulíkovi podľa vlastných slov rád odpovie.

Rozkaz znel dávať minimálne 30-eurové pokuty. Vallo vysvetľuje konanie polície (eTREND)
Veliteľ expozitúry Mestskej polície (MsP) Bratislava V Tibor Lehocký vydal v piatok pokyn, ktorý sa objavil na sociálnych sieťach a vyvolal veľkú diskusiu i kritiku. Pre nízke výsledky práce na úseku priestupkov totiž kázal mestským policajtom vyhľadať či vyriešiť aspoň sedem potvrdených priestupkov počas každej jednej hliadkovej služby, priestupky prioritne riešiť v blokovom konaní a pri riešení priestupku v blokovom konaní ukladať pokuty v minimálnej výške 30 eur.

Úrad podpredsedu vlády Rašiho reagoval na Remišovej kritiku, že krátko... (Denník N)
Úrad podpredsedu vlády Rašiho reagoval na Remišovej kritiku, že krátko pred voľbami podpísal poradenské zmluvy za 57 miliónov eur. Uviedol, že v skutočnosti podpísal rámcovú zmluvu so 6 konzultačnými firmami „na sumu 19,7 milióna eur“. „Tieto služby bude využívať, ak sa ich rozhodne objednať, až budúce vedenie úradu a vláda.“ Rašiho úrad uviedol, že toto verejné obstarávanie […]

Koronavírus je v súčasnosti prakticky nezastaviteľný, povedal analytik. Nákaza zrazila ceny ropy o takmer päť percent (Hospodárske Noviny online)
Taliansko oznámilo už šesť mŕtvych a takmer 220 infikovaných a Irán oficiálne informoval o vyše 60 infikovaných a 12 úmrtiach.

Ticho v súvislosti s krízovým plánom ohľadom koronavírusu je zarážajúce, myslí si šéf ekonomického inštitútu (Hospodárske Noviny online)
Respiračné ochorenie výrazne zasiahne cestovný ruch. Na reštrikčné opatrenia však môžu doplatiť aj slovenské automobilky.

Ticho v súvislosti s krízovým plánom ohľadom koronavírusu je zarážajúce, tvrdí šéf ekonomického inštitútu (Hospodárske Noviny online)
Respiračné ochorenie výrazne zasiahne cestovný ruch. Na reštrikčné opatrenia však môžu doplatiť aj slovenské automobilky.

Finančná správa tvrdí, že 51-miliónová zmluva, ktorú uzavrela nedávno v... (Denník N)
Finančná správa tvrdí, že 51-miliónová zmluva, ktorú uzavrela nedávno v utajenom režime, sa týka projektu kybernetickej bezpečnosti a nesúvisí s voľbami. „Finančná správa na projekte pracuje už niekoľko mesiacov a na celý projekt získala financie z Európskej únie – z OP II.“ Na zmluvu uzatvorenú krátko pred voľbami dnes upozornila poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí). Upozornila, že zo zverejnených informácií nie […]

V. Remišová: Koalícia podpísala zmluvy za viac ako sto miliónov eur (Teraz.sk)
Remišová tiež upozornila aj na zmluvy u vicepremiéra Richarda Rašiho (Smer-SD) za 57 miliónov eur.

Americké akcie kvôli koronavírusu prudko klesajú (Hospodárske Noviny online)
Jednou z mála ziskových firiem je dnes farmaceutická firma Gilead Sciences, ktorej akcie po začatí obchodovania rastú o zhruba päť percent.

Sviňa už preskočila Únos a je v pätici najnavštevovanejších slovenských filmov (eTREND)
Mimoriadna návštevnosť trileru Sviňa nepoľavila ani po treťom víkende. Novinka láme ďalšie rekordy, pričom pláva v dlho nevídaných vodách. Za tretí víkend videlo snímku 54 510 divákov, čo je opäť rekordný počet na film v takom období, teda tri týždne od uvedenia v kinách.

Pasažierov z Talianska budú na letiskách kontrolovať, či nie sú nakazení koronavírusom (Webnoviny)
Na základe pokynu predsedu vlády SR Petra Pellegriniho budú od zajtra kontrolovaní všetci pasažieri prilietajúci … Čítať ďalej

Epidémia v Taliansku môže ovplyvniť aj naše hospodárstvo (Hospodárske Noviny online)
Respiračné ochorenie výrazne zasiahne cestovný ruch. Na reštrikčné opatrenia však môžu doplatiť aj slovenské automobilky.

Pellegriniho dotáciu pre Slovenku bude riešiť okresný prokurátor (eTREND)
Podnetom na podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, ktoré na predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) podala mimoparlamentná strana Za ľudí v súvislosti s dotáciou pre občianske združenie (OZ) Slovenka, sa bude zaoberať Okresná prokuratúra Bratislava I, informovali z Krajskej prokuratúry v Bratislave.

Martinský Volkswagen sa rozbehol. Je v hre o ďalšie projekty (eTREND)
Po získaní významného projektu a investície do elektromobility by martinský závod Volkswagenu mohol byť v hre o ďalšie projekty. Podľa informácií TRENDU sa v súčasnosti pracuje na ďalších troch, ktoré by sa potenciálne mali vyrábať v Martine.

Talianska ekonomika sa v dôsledku šírenia koronavírusu dostane do recesie,... (Denník N)
Talianska ekonomika sa v dôsledku šírenia koronavírusu dostane do recesie, predpokladajú analytici. Už v uplynulom štvrťroku sa HDP Talianska znížilo o 0,3 %. Prvé dôsledky pocíti turistický priemysel a maloobchod, uviedli analytici, podľa ktorých by HDP mohlo poklesnúť o 0,5 %. Koronavírusom sa v Taliansku nakazilo 220 ľudí, sedem pacientov vírusu podľahlo. V dôsledku šírenia nákazy v niektorých oblastiach Talianska zatvorili školy a zrušili […]

Koronavírus môže pripraviť výrobcov luxusného tovaru o desiatky miliárd eur (SME online)
Podiel Číny na globálnom trhu luxusného tovaru predstavuje 34 percent.

Slovensko bez GMO plodín: Matečná chystá nové označovanie produktov (eTREND)
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS) chce zakázať pestovanie geneticky modifikovaných organizmov (GMO) na Slovensku. So Zväzom výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností podpísala memorandum o spolupráci.

Buffett stále verí bankám, Applu, ale aj zelenej energii. O nástupcovi mlčí (eTREND)
Veštec z Omahy skupuje vlastné akcie. V minulom roku na nich minul päť miliárd amerických dolárov. Napriek tomu stále sedí na stovkách miliárd dolárov a čaká na príležitosť investovať.

Ťažba kovov je pre dotknutý región vždy záťažou, no firma... (Denník N)
Ťažba kovov je pre dotknutý región vždy záťažou, no firma uisťuje, že obsah prvkov ohrozujúcich životné prostredie dosahuje v rudách len zlomky povolených limitov, píše Ivan Haluza o zámere ťažiť na Gemeri volfrám a molybdén.

Zavedenie nových pokladníc vlani nezvýšilo tržby ani výber DPH,  ukazuje... (Denník N)
Zavedenie nových pokladníc vlani nezvýšilo tržby ani výber DPH,  ukazuje správa Inštitútu finančnej politiky. Finančná správa pôvodne odhadovala, že eKasy vlani prinesú 72 mil. eur. Ich zavadenie sa posúvalo a daniari sú presvedčení, že očakávaný efekt ukážu najbližšie analýzy.

Do Bratislavy prichádza stále viac turistov. Ostávajú však krátko (eTREND)
Bratislavu navštívilo v minulom roku takmer 1,4 milióna návštevníkov, ktorí sa ubytovali v hlavnom meste a za uplynulý rok tu strávili viac ako 2 850-tisíc nocí. V porovnaní s rokom 2018 ide v počte návštevníkov o nárast 8,20 percenta a v počte prenocovaní o nárast o 5,91 percenta. O Bratislavu rastie záujem najmä u zahraničných turistov. Informovala o tom Bratislavská organizácia cestovného ruchu – Bratislava Tourist Board (BTB).

Koalícia PS/Spolu má vo volebnom programe ako jediná konkrétne kroky... (Denník N)
Koalícia PS/Spolu má vo volebnom programe ako jediná konkrétne kroky proti dezinformáciám – vytvorenie centra pre hybridné hrozby a dezinformácie a zavedenie mediálnej výchovy na školách zameranej na rozlišovanie fake news, píše v Paneli expertov o pozitívach volebných programov Katarína Čechová. Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku: Čo vás v dobrom […]

Obavy z vplyvu koronavírusu na ekonomiku zvýšili cenu zlata (Teraz.sk)
Naopak, väčšina európskych trhov zaznamenala pokles o vyše 3 %. Najhoršie sa vyvíjala situácia na burze v Miláne, kde hlavný index klesol takmer o 5 %.

Držiteľ nobelovky Krugman: USA sa mýlia, ak sú proti digitálnej dani (SME online)
Prečo by mali byť digitálne spoločnosti zvýhodnené, pýta sa popredný ekonóm.

Voľby 2020: Ako chcú politické strany naložiť s diaľnicami a rýchlostnými cestami? (Webnoviny)
KDH a Za ľudí navrhujú pripraviť dlhodobý a záväzný plán výstavby diaľnic, rýchlostných ciest a … Čítať ďalej

Talianov čakajú na letisku prísne kontroly. Pokyn vydal Pellegrini (eTREND)
Všetkých pasažierov prilietajúcich z Talianska na bratislavské Letisko Milana Rastislava Štefánika budú od utorka kontrolovať. Diať sa tak bude na pokyn premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) povereného riadením rezortu zdravotníctva.

Volkswagen obnovil produkciu vo väčšine svojich čínskych závodov (SME online)
Závody nemeckej automobilky boli odstavené v dôsledku epidémie koronavírusu.

Za súčasnej vládnej koalície sa v stavebných kontraktoch spomedzi domácich... (Denník N)
Za súčasnej vládnej koalície sa v stavebných kontraktoch spomedzi domácich firiem darilo najmä Doprastavu. Stavebná firma figuruje ako vedúci alebo člen konzorcia v zmluvách za viac než miliardu eur.

P. Mihók: Strany chcú viac míňať a zároveň mať vyrovnaný rozpočet (Teraz.sk)
Predseda SOPK Peter Mihók postupne rokoval so všetkými relevantnými stranami, aby zistil ich názory na ďalší hospodársky vývoj Slovenska.

Koronavírus zníži dodávky technologických produktov na globálny trh v 1.... (Denník N)
Koronavírus zníži dodávky technologických produktov na globálny trh v 1. štvrťroku o vyše 10 percent v porovnaní s januárovými odhadmi. Najvýraznejší dosah môže mať na inteligentné hodinky, reproduktory a notebooky. (statista)

Spoločnosť Huawei predstavila svoj najnovší skladací smartfón Mate Xs (foto) (Webnoviny)
Telefón Mate Xs je však znevýhodnený tým, že nemá úplný prístup k operačnému systému Android … Čítať ďalej

Priemyselné zväzy kritizujú narýchlo vymyslené sociálne opatrenia (SME online)
Negatívne následky pocítia ešte ďalšie generácie, upozorňuje asociácia.

Víchrica Yulia vytvorila v Nemecku rekord vo výrobe veternej energie (Teraz.sk)
Doterajší rekord bol zaznamenaný 15. marca 2019, keď veterné turbíny dodali do rozvodnej siete zhruba 45,5 GW energie.

Českí Piráti žiadajú americký Kongres o prešetrenie predaja CME spoločnosti... (Denník N)
Českí Piráti žiadajú americký Kongres o prešetrenie predaja CME spoločnosti PPF Petra Kellnera. Argumentujú aj rizikom šírenia čínskej propagandy v regióne. (čtk)

Skejtpark, hradby či obnova parkov. Bratislava dá milióny do verejného priestoru (eTREND)
Bratislava chce viac investovať do zásadného skvalitnenia verejného priestoru v meste. Umožniť jej to tento rok majú vyššie príjmy do mestskej pokladnice. Mestskí poslanci budú na zasadnutí zastupiteľstva 27. februára rokovať o návrhu na zmenu tohtoročného rozpočtu, kde sú zapracované nové príjmy.

Stredoeurópske akciové trhy zamierili nadol (SME online)
Index pražskej burzy klesol o 3,6 percenta.

Víchrica Yulia vytvorila v Nemecku rekord vo výrobe veternej energie (SME online)
V sobotu sa dostalo do rozvodnej siete 46,2 gigawattu veternej energie.

Väčšina čínskych tovární Volkswagenu je po odstávke pre koronavírus opäť... (Denník N)
Väčšina čínskych tovární Volkswagenu je po odstávke pre koronavírus opäť v prevádzke. Automobilka uviedla, že pre obmedzenie pohybu pre vírus bude so zákazníkmi v Číne viac komunikovať cez internet. VW už obnovil výrobu vo všetkých závodoch spoločného podniku s firmou FAW a tiež vo väčšine prevádzok spoločného podniku s automobilkou SAIC, píše agentúra DPA. Podľa ratingovej agentúry Standard & Poor’s je […]

Domácnosti môžu v utorok získať dotáciu na kotol na biomasu (SME online)
Celkovo si rodiny rozdelia 500 tisíc eur.

Agro: Matečná chce zakázať pestovanie GMO plodín na Slovensku (Teraz.sk)
Pre realizovanie spolupráce bude zriadená spoločná pracovná skupina strán memoranda, ktorá bude koordinovať a pripravovať aktivity slúžiace na dosiahnutie predmetu a cieľa tohto memoranda.

Nemecký priemysel očakáva pre koronavírus problémy s dodávkami (Teraz.sk)
K sektorom, ktoré počítajú s komplikáciami, patria strojárstvo, automobilový priemysel, farmaceutický či papierenský sektor.

Koronavírus zrazil ceny ropy o takmer 5 percent (Teraz.sk)
Ceny ropy klesajú súbežne s akciovými trhmi, ktoré rovnako zareagovali na výrazné zvýšenie počtu infikovaných v Južnej Kórei, Iráne aj Taliansku.

Vyššie výdavky si vyžiadajú zvýšenie daní, tvrdí britský think-tank o plánoch konzervatívcov (SME online)
Johnson oznámil najstrmší nárast výdavkov na verejné služby za pätnásť rokov.

Americké akcie po otvorení trhu prudko klesli, index Dow Jones... (Denník N)
Americké akcie po otvorení trhu prudko klesli, index Dow Jones v prvých minútach obchodovania stratil vyše 800 bodov. Investori preferujú bezpečnejšie investície, môže za to prudký rast počtu ochorení na koronavírus mimo Číny. Šírenie koronavírusu za hranicami pevninskej Číny vyvoláva obavy, že bude mať na globálny rast oveľa vážnejší dosah, než sa doteraz očakávalo. Ako sa […]

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad