topspravy.sk mať prehľad
sobota, 28.3.2020 | Meniny má Soňa

Respirátory nechránia iných, len vás. Štát zakáže ich predaj verejnosti (eTREND)
Štát zakáže predaj respirátorov bežnej verejnosti. V sobotu to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že respirátory sú určené len do kontaminovaného prostredia. Človek, ktorý ich nosí, chráni podľa jeho slov len seba, ale nie iných ľudí vo svojom okolí. Tí, ktorí už respirátory nosia, ich budú musieť podľa ministra mať prekryté ochranným rúškom.

Európe hrozí nedostatok čerstvého ovocia a zeleniny (eTREND)
Európe hrozí nedostatok čerstvého ovocia a zeleniny. Dodávatelia varujú, že nové zásielky budú čoraz vzácnejšie, pretože pandémia nového koronavírusu brzdí globálny pohyb produktov aj ľudí potrebných na zber plodín.

Akcie ponúkajú dvojitý zárobok. Okrem rastu ceny vyplácajú aj dividendy (eTREND)
Investovanie do akcií nie je úzko špecifická oblasť vhodná len pre vybraný okruh bohatých ľudí. Investovanie nie sú zisky iba pre niekoľko vyvolených. Predstavuje spôsob, ako ekonomiku podporiť a z tejto podpory finančne získavať.

Premiér Igor Matovič chce na obed predstaviť nové opatrenia, na... (Denník N)
Premiér Igor Matovič chce na obed predstaviť nové opatrenia, na ktorých sa dohodli na nočnom Ústrednom krízovom štábe. „A v priebehu dňa nás čakajú ďalšie o reálnej pomoci ekonomike,“ napísal na Facebook.

Kollár: Ústavní činitelia by si mohli počas koronakrízy znížiť platy (eTREND)
Ústavní činitelia by si mohli na obdobie krízy v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu znížiť platy. Návrh plánuje predložiť predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) na sobotňajšej koaličnej rade. Povedal to na piatkovej tlačovej konferencii na Bratislavskom hrade spolu s ďalšími predstaviteľmi parlamentu.

Obchodníci majú právomoc otočiť pred predajňou mladších ľudí, ak prídu... (Denník N)
Obchodníci majú právomoc otočiť pred predajňou mladších ľudí, ak prídu nakupovať od 9.00 do 12.00, keď je vyhradený čas na nákupy seniorov, tvrdí hlavný hygienik Mikas. Podľa ministra zdravotníctva Krajčího sú prednostné hodiny na nákupy pre seniorov odporúčaním, no zároveň aj hygienickým usmernením, ktoré obchod musí dodržiavať.

Na Slovensko prišli milióny rúšok a testerov, v Maďarsku začal platiť čiastočný ... (eTREND)
V Maďarsku začal platiť čiastočný zákaz vychádzania, ktorý potrvá do 11. apríla. V Číne znova vzrástol počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu privezených zo zahraničia.

Podnikatelia píšu, čo teraz zažívajú 4: "Všetci majú plné ústa... (Denník N)
Podnikatelia píšu, čo teraz zažívajú 4: „Všetci majú plné ústa hercov, no z produkcie žijú aj tisíce technikov, ktorí ostali bez príjmu.“

Bátora: Kapitalizmus prežíva epidémiu vďaka štátnym zásahom (eTREND)
Rozhovor s profesorom Jozefom Bátorom z katedre politológie FiF Univerzity Komenského o dlhodobom vplyve koronavírusu na spoločnosť. J. Bátora hovorí o politických, ekonomických a sociálnych vplyvoch pandémie na štát, Európsku úniu, globalizáciu či kapitalizmus.

Živnostníci si môžu načas vydýchnuť. Koronavírus prerušili všetky dražby (Hospodárske Noviny online)
Plynutie niektorých lehôt v exekučnom procese sa od 27. marca prerušilo. Začnú plynúť až od 1. mája. Exekútori pracujú naďalej v krízovom režime.

Od pondelka môžu otvoriť ďalšie prevádzky. Matovič však má podmienky (eTREND)
Štát umožní v pondelok otvoriť na Slovensku ďalšie prevádzky. Sú medzi nimi očné optiky, stanice STK a EK, záhradkárstva, stavebniny, galantérie či advokátske a notárske kancelárie. Po rokovaní ústredného krízového štábu to v sobotu oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že tak štát urobí len za prísnych hygienických podmienok.

Je dobrý nápad požičať si peniaze a investovať ich do... (Denník N)
Je dobrý nápad požičať si peniaze a investovať ich do akcií? „Špekulácia je skutočne iba pre tých, ktorí si ju môžu dovoliť. Dlh je istota a tú investícia nemá,“ odpovedá odborník na financie Pavel Škriniar v ankete so šiestimi finančníkmi.

Čo má slovenský automotive spoločné s čínskym Wu-chanom (eTREND)
Názor | Tretí marcový týždeň tohto roku sa do novodobej histórie zrejme zapíše ako čierny týždeň európskych automobiliek. Bezprecedentne sa uzavreli brány väčšiny z nich, nevynímajúc štyri fabriky na Slovensku. Európa zostala šokovaná a s ňou tisícky firiem napojených na výrobu áut.

Vláda povolí otvorenie ďalších obchodov: očné optiky činnosť STK  leasingové... (Denník N)
Vláda povolí otvorenie ďalších obchodov: očné optiky činnosť STK  leasingové služby servis bicyklov notári a advokáti stavebniny, galantérie, farby laky, elektroinštalačné služby, železiarstvo zberné dvory. Podľa Matoviča budú musieť aj tieto prevádzky zabezpečiť rovnaké hygienické štandardy, ako predajne potravín: rúško, dezinfekcie rúk či rukavice, rozostupy aspoň dva metre a malá koncentrácia zákazníkov v jednom čase.

Slováci nemajú vytvorenú finančnú rezervu, analytici národnej banky požadujú rýchle opatrenia (Webnoviny)
Masívne výpadky príjmov spôsobené karanténnymi opatreniami, zastavením výroby a obmedzením poskytovania služieb postihnú podľa analytikov … Čítať ďalej

Dopyt po elektrickej energii v EÚ po zavedení opatrení súvisiacich... (Denník N)
Dopyt po elektrickej energii v EÚ po zavedení opatrení súvisiacich s koronavírusom klesá, ukazuje analýza think-tanku Ember. Niektorí analytici varujú pred kolapsom európskeho systému obchodovania s emisiami. (euractiv)

Konkurz sme zažili už na začiatku tisícročia a nechceme ho... (Denník N)
Konkurz sme zažili už na začiatku tisícročia a nechceme ho zažiť znovu, hovorí odborár Stanislav Ľupták zo strojárni v Detve. Aj preto robotníci podľa neho súhlasili, že časť z nich zostane doma za 60 % mzdy. „Väčšinovo sme sa zhodli, že firma musí prežiť,“ hovorí.

Zväz ambulantných poskytovateľov zásadne odmieta navrhnutý preddavkový spôsob úhrad poskytovateľom... (Denník N)
Zväz ambulantných poskytovateľov zásadne odmieta navrhnutý preddavkový spôsob úhrad poskytovateľom ambulantnej zdravotnej starostlivosti v súvislosti so šírením pandémie. Jeho  cieľom má byť zabezpečenie dlhodobej stabilizácie financovania a kontinuálnej udržateľnosti chodu ambulantného sektora. Zuzana Dolinková, predsedníčka predstavenstva a výkonná riaditeľka ZAP: „Opatrenie predsedu vlády Igora Matoviča, ktorým bolo uložené Ministerstvu zdravotníctva SR a zdravotným poisťovniam garantovať ambulantným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti […]

Prevádzky a obchody budú môcť byť otvorené už od pondelka.... (Denník N)
Prevádzky a obchody budú môcť byť otvorené už od pondelka. Podľa ministra zdravotníctva Krajčího budú musieť zachovať prísne hygienické štandardy, inak ich hygienik bude môcť zatvoriť.

Do odvolania sú pre nákladnú dopravu nad 7,5 t zatvorené... (Denník N)
Do odvolania sú pre nákladnú dopravu nad 7,5 t zatvorené hraničné priechody s Poľskom, Českom, Maďarskom a Rakúskom. Výnimku tvorí preprava zvierat, rýchlo kaziaceho sa tovaru a vozidlá spadajúce pod Green lane. Vstúpiť môžu nákladné autá, ktoré majú vykládku na našom území. (stella centrum)

Globálny predaj áut tento rok podľa prognózy Moody's kvôli vírusu... (Denník N)
Globálny predaj áut tento rok podľa prognózy Moody’s kvôli vírusu klesne o 14 %, v západnej Európe dokonca o 21 %. Ešte vo februári pritom ratingová agentúra predpovedala pokles o 2,5 %. (reuters)

H&M začal s výrobou rúšok, prvú várku dostane Európa (SME online)
Začiatkom týždňa reťazec uviedol, že uvažuje o dočasnom prepustení desiatok tisícov ľudí.

Perfektný žáner súčasnosti. Ako vyzerá slovenský komiks (eTREND)
Watchmen, Sin City, V for Vendetta, Transmetropolitan, The Walking Dead či Sandman sa už dajú považovať za legendy. Grafický svet komiksu neprezentujú len akční hrdinovia ako Superman, Batman či Avengers. Hoci práve tieto postavy a námety prostredníctvom filmov spopularizovali komiksy najviac, mnohé z nich nevynechávajú vážne spoločenské problémy, prácu s komplexnými príbehmi a ponúkajú materiál na intelektuálne úvahy a debaty. Postupne si komiksy kliesnia cestu aj do našich končín

Pandémia komplikuje formality. Penzisti dostanú dôchodky aj bez potvrdenia o žití (eTREND)
Dôchodok zo Sociálnej poisťovne nepoberajú len penzisti na území Slovenska. Penzisti, ktorí majú trvalý pobyt v zahraničí, pravidelne posielajú takzvané potvrdenia o žití. Keďže to kvôli pandémii koronavírusu mnohí z nich nestihli v stanovenej lehote, Sociálna poisťovňa v tomto období urobí výnimku.

Súkromné zdravotné poisťovne odhadujú výpadky príjmov v miliónoch eur (eTREND)
Zdravotné poisťovne (ZP) Dôvera a Union očakávajú výpadky príjmov spôsobené situáciou okolo nového koronavírusu v desiatkach miliónov eur. Potvrdili to obe súkromné ZP. Aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) predpokladá, že opatrenia súvisiace s obmedzením šírenia nového koronavírusu budú mať dosah na príjmy, ako aj na jej výdavky.

Diaľnicu medzi Bratislavou a Trnavou čakajú obmedzenia, vodiči musia rátať so spomalením dopravy (Webnoviny)
Národná diaľničná spoločnosť oznámila, že dôvodom plánovaných dopravných obmedzení je začatie realizácie šiestej etapy zmeny … Čítať ďalej

Ďalšie hamburgery až k dverám. Aj Burger King spúšťa donášku (eTREND)
Po McDonald's spúšťa donášku na Slovensku aj jeho najväčší konkurent Burger King. Doručenie vybraného menu k dverám zákazníkov bude podobne ako u rivala zabezpečovať služba Wolt.

Prvé dva automaty na respirátory budú v Košiciach umiestnené v... (Denník N)
Prvé dva automaty na respirátory budú v Košiciach umiestnené v najbližších dňoch pred magistrátom a v obchodnom centre Optima. Nainštaluje ich telekomunikačná firma Antik.

Zo soboty na nedeľu sa mení čas. Táto zmena sa dotkne štyroch vlakov (Dobré noviny)
O 2.00 h ráno sa tak hodiny posunú na 3.00 h.

Akcie v USA sa dnes po trojdennom raste oslabili. Dow... (Denník N)
Akcie v USA sa dnes po trojdennom raste oslabili. Dow Jonesov index klesol o 4,06 percenta. Znovu sa objavili obavy o ďalší osud americkej ekonomiky, časť strát zmazalo schválenie rekordného 2,2 biliónového balíka v Snemovni reprezentantov. Ako dnes strácali akcie na Wall Street Dow Jones klesol o 4,06 percenta na 21 636,78 bodu. Za celý týždeň síce narástol najviac od […]

Európe pre reštrikcie hrozí nedostatok čerstvého ovocia a zeleniny (SME online)
Pandémia brzdí pohyb produktov aj ľudí potrebných na zber plodín.

V obchodoch má byť povinná dezinfekcia rúk alebo zákazníci musia... (Denník N)
V obchodoch má byť povinná dezinfekcia rúk alebo zákazníci musia mať rukavice, povedal premiér Igor Matovič. „Ideálne oboje, chceme sprísniť hygienických štandardy v obchodoch,“ uviedol. Zákazníci už teraz majú povinnosť mať rúško. „Prevádzka musí zabezpečiť aj minimálny odstup v radách aspoň dva metre a musí zabezpečil, aby nakupujúcich v jednom čase neprekročil počet jeden na 25 metrov z predajnej plochy,“ dodal […]

Spoločnosť OneWeb, ktorá plánovala vytvoriť celosvetovú satelitnú internetovú sieť, požiadala... (Denník N)
Spoločnosť OneWeb, ktorá plánovala vytvoriť celosvetovú satelitnú internetovú sieť, požiadala v USA o bankrotovú ochranu pred veriteľmi. Oznámila to firma. Bankrotového režimu chce využiť na predaj svojich aktivít. (bbc)

Na Úrade vlády rokuje koaličná rada, rieši ekonomické opatrenia (SME online)
Predstaviť výsledky rokovania by mali v nedeľu.

Súkromné zdravotné poisťovne odhadujú výpadky príjmov v miliónoch eur (SME online)
Vplyv pocíti aj štátna Všeobecná zdravotné poisťovňa.

Súkromné zdravotné poisťovne očakávajú výpadky príjmov v miliónoch eur (Teraz.sk)
Reálne výpadky na strane príjmov bude však podľa slov hovorkyne VšZP Slávky Gáborovej môcť spresniť, keď bude známa finálna verzia vládnych opatrení, ktoré by sa mali dotknúť aj zdravotných odvodov.

Taliansky premiér Conte vyzval Úniu, aby začala vydávať "európske dlhopisy... (Denník N)
Taliansky premiér Conte vyzval Úniu, aby začala vydávať „európske dlhopisy na oživenie ekonomiky“, ktoré by mali financovať opatrenia súvisiace s epidémiou. Neschopnosť riešiť krízovú situáciu by bola pre Úniu chybou s „tragickými“ dôsledkami, povedal Conte. Európska komisia však uviedla, že žiadne vlastné dlhopisy vydávať neplánuje. (čtk)

Od pondelka sa na návrh ministra Budaja otvoria aj zberné dvory (SME online)
Vláda povolí otvorenie niektorých prevádzok.

Talianska ekonomika prichádza o tri miliardy eur denne (eTREND)
Talianske priemyselné združenia varujú pred hlbokou recesiou v krajine. Pre prerušenie výroby v dôsledku šírenia sa nového koronavírusu stráca talianska ekonomika tri miliardy eur denne.

Lietadlá z Číny doviezli vyše dva milióny rúšok a milión rýchlotestov (eTREND)
Minister zdravotníctva SR Marek Krajči (OĽaNO) a člen permanentného krízového štábu, biochemik Róbert Mistrík boli v piatok pred 23.00 h na bratislavskom letisku M.R. Štefánika pri prílete dvoch čínskych lietadiel, ktoré priviezli zdravotnícke pomôcky, objednané štátom na zvládnutie boja s novým koronavírusom.

Analýza: Trh so smartfónmi sa prepadne (Teraz.sk)
Podľa údajov International Data Corporation bude najhoršia situácia v prvej polovici aktuálneho roka, keď predpovedá pokles dodávok smartfónov na trh o 10,6 percenta a za celý rok o 2,3 percenta.

Americká spoločnosť Airbnb pozastavila všetky marketingové aktivity, aby tento rok... (Denník N)
Americká spoločnosť Airbnb pozastavila všetky marketingové aktivity, aby tento rok ušetrila 800 miliónov dolárov. Jej zakladatelia nebudú v najbližších šiestich mesiacoch poberať žiadny plat, zatiaľ čo najvyšším vedúcim pracovníkom klesne mzda na polovicu. (reuters)

Európska komisia vyzýva štáty na podporu leteckej nákladnej dopravy, vydala opatrenia (Webnoviny)
Nové usmernenia podľa komisie obsahujú odporúčané prevádzkové a organizačné kroky zamerané na zachovanie nevyhnutných dopravných … Čítať ďalej

Záchranné balíky nepomohli. Ceny ropy klesli piaty týždeň za sebou (SME online)
Ceny ropy klesli na záver tohto týždňa približne o päť percent.

Ratingová agentúra Fitch Ratings zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Británie o... (Denník N)
Ratingová agentúra Fitch Ratings zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Británie o jeden stupeň na úroveň AA-. Predpokladá, že na britské verejné financie bude mať negatívny dopad epidémie. (čtk)

Bližšie informácie k ekonomickým opatreniam pre firmy chce Matovič oznámiť... (Denník N)
Bližšie informácie k ekonomickým opatreniam pre firmy chce Matovič oznámiť až zajtra, dnes o nich rokujú na koaličnej rade.

Zdravotné poisťovne Dôvera a Union očakávajú výpadky príjmov v desiatkach... (Denník N)
Zdravotné poisťovne Dôvera a Union očakávajú výpadky príjmov v desiatkach miliónov eur, dôvodom je situáciou okolo koronavírusu. Aj Všeobecná zdravotná poisťovňa predpokladá, že opatrenia budú mať dosah na príjmy, ako aj na jej výdavky. (tasr)

Vlaky zadarmo pre študentov sú dočasne zrušené od 1. apríla, uviedla ZSSK (SME online)
Pôvodný chybný údaj informoval o zrušení od 30. marca.

Posledná finančná kríza viedla k prudkému zvyšovaniu emisií skleníkových plynov. Tentoraz... (Denník N)
Posledná finančná kríza viedla k prudkému zvyšovaniu emisií skleníkových plynov. Tentoraz by to mohlo byť inak. Pandémia nám ukazuje, že na odvrátenie globálnej katastrofy musíme zmeniť životný štýl aj priority v politike a ekonomike.

Trh so smartfónmi sa prepadne, tvrdia odborníci i analytické spoločnosti (SME online)
Návrat k rastu podľa analytikov príde už v roku 2021.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad