topspravy.sk mať prehľad
pondelok, 27.1.2020 | Meniny má Bohuš

Smer by vyhral voľby podľa Focusu, SaS na úrovni SNS (eTREND)
Ak by sa parlamentné voľby konali v januári, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 18 percent hlasov. Nasledovali by ĽSNS, ktorá by získala 12,8 percenta, a Za ľudí so ziskom 10,8 percenta hlasov.

V hre je miliónová dotácia pre investíciu, ktorá má zamestnať stovky ľudí. Výrobca báterií rokuje s vládou (Hospodárske Noviny online)
Inobat rokuje s vládou o priamej investičnej pomoci v sume niekoľkých miliónov eur.

Niekedy je lepšie spať, ako podnikať (eTREND)
Názor | Neustále nové nezmyselné povinnosti oberajú mnohé firmy na Slovensku o chuť podnikať. Alebo hoci aj skončiť s biznisom.

Podozrenie na čínsky vírus už majú aj vo Viedni (eTREND)
Nový koronavírus podobný pôvodcovi ochorenia SARS, ktorý sa šíri v Číne a dostal sa aj do iných krajín, si vyžiadal úmrtie jedného človeka v Šanghaji. Obeťou je 88-ročný muž, ktorý už trpel inými zdravotnými ťažkosťami. V meste potvrdili 40 nakazených

Od MP3 k streamu. Už počúvame iba jednotky a nuly (eTREND)
Hudba sa stala všadeprítomnou. Vďaka mobilu a rýchlemu internetu nosíme všetku hudbu sveta neustále so sebou. A to dokonca legálne! Hudobný priemysel totiž pochopil, že boj proti pirátom nemá zmysel a oveľa rozumnejšie je pokúsiť sa poslucháčom ponúknuť muziku prostriedkami 21. storočia. Príbeh hudobnej disrupcie sa však nezaobišiel bez krachov a porazených.

Kupujete burger a hranolky každý deň? Otestuje sa, čo viete o fast foodovom biznise (eTREND)
Rozmach reťazcov s rýchlym občerstvením možno sledovať po celom svete, Slovensko nevynímajúc. Niektoré značky mali u nás reštart, viaceré ohlásili otváranie nových pobočiek a expanzie do regiónov. Overte si, aký máte prehľad o tomto segmente.

Bratislava sa v nasledujúcich rokoch ešte bude meniť, nie je... (Denník N)
Bratislava sa v nasledujúcich rokoch ešte bude meniť, nie je to netvárna metropola, hovorí architekt Juraj Benetin. V rozhovore vysvetľuje, prečo miluje a zároveň nenávidí Petržalku a ako pokračuje projekt Nového Lida.

Prezidentka by "veľmi pravdepodobne" vetovala zákon, ktorý by žiadal od... (Denník N)
Prezidentka by „veľmi pravdepodobne“ vetovala zákon, ktorý by žiadal od lekárov odchádzajúcich do zahraničia 55-tisíc eur za štúdium. S týmto návrhom prišiel Smer. „Nevyjadrujem sa k zákonom, ktoré som ešte nemala pred sebou, ale z toho, čo bolo medializované, veľmi pravdepodobne áno,“ odpovedala Čaputová v relácii Na telo.

Kórejčania si trúfajú aj na Teslu. Čo všetko musia prekonať? (eTREND)
Automobilka Kia je známa tým, že má chuť napredovať, a za uplynulé roky zaznamenala obrovský pokrok.

Chrípka útočí v Nitrianskom kraji. Počet prípadov sa blíži k 10 000 (eTREND)
Počet ochorení na chrípku v Nitrianskom kraji stále rastie. Počas štvrtého kalendárneho týždňa bolo z dôvodu zvýšenej chorobnosti zatvorených viacero základných a materských škôl.

Banskobystrický kraj informoval, že v pondelok bude autobusová doprava obnovená... (Denník N)
Banskobystrický kraj informoval, že v pondelok bude autobusová doprava obnovená v štyroch okresoch, rokovania o situácii v ďalších piatich okresoch budú prebiehať ešte dnes. Obnovenie dopravy platí pre okresy Žarnovica, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Brezno. Doprava bude obnovená na základe trojstranných dohôd, ide však stále o dočasné riešenie. Župa navrhuje SAD Zvolen dohodu, ktorá by spor ukončila. Kraj sa […]

Chaos načas pod kontrolou. V BBSK pôjde SAD obmedzene (eTREND)
Na rokovanie za jedným stolom a skoré uzatvorenie dohody o prevádzkovaní prímestských spojov medzi Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) a SAD Zvolen vyzval opätovne na nedeľnom brífingu v Banskej Bystrici predseda BBSK Ján Lunter.

K zmenkám Markízy sa vyjadria tri policajné znalkyne (eTREND)
V kauze falšovania zmeniek TV Markíza majú v pondelok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vypovedať tri znalkyne Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru (KEÚ PZ). Ani jeden z obžalovaných zatiaľ nepožiadal o konanie v neprítomnosti.

Šéf Slovenských elektrární: Aprílový termín sprevádzkovania Mochoviec nestihneme (Hospodárske Noviny online)
Banky by chceli vidieť elektráreň vyrábajúcu elektrinu, pretože iba to im dá absolútnu istotu, že splatíme dlh, hovorí pre HN generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Autobusy budú na pár dní premávať, spor Luntera a SAD Zvolen „uhasili“ samosprávy (Webnoviny)
Suma 70-tisíc eur môže postačovať zhruba na obdobie piatich až šiestich dní. Za ten čas … Čítať ďalej

Svoju slobodu a budúcnosť strácame sami. Giganti nás vodia za ručičku ako deti (eTREND)
Kráčate po ulici a zrazu vás mobil upozorní, že v blízkosti je reštaurácia, o ktorej ste ani netušili. Alebo otvoríte Facebook a skôr ako začnete skrolovať, na vás vyskočí reklama na nové auto, ktoré si plánujete kúpiť. A to ste si na žiadnu stránku s autami predtým ani len neklikli. Náhoda? V žiadnom prípade.

Prvé úmrtie potvrdil Šanghaj. Jedno z miest zrušilo obmedzenia (eTREND)
Nový koronavírus podobný pôvodcovi ochorenia SARS, ktorý sa šíri v Číne a dostal sa aj do iných krajín, si vyžiadal úmrtie jedného človeka v Šanghaji. Obeťou je 88-ročný muž, ktorý už trpel inými zdravotnými ťažkosťami. V meste potvrdili 40 nakazených

Praktický sprievodca: Ako na dane v roku 2020 (Hospodárske Noviny online)
V tomto roku prechádzajú daňové zákony výraznou zmenou. Novinky by mali pomôcť najmä drobným podnikateľom. Platenie daní by tak po novom pre nich malo byť jednoduchšie. Ak chcete vedieť, aké budú v roku 2020 nové pravidlá v daniach, kúpte si v pondelok 27. januára Hospodárske noviny.

Súdna rada rozhodne o problémových sudkyniach (eTREND)
Súdna rada v utorok na svojom riadnom zasadnutí rozhodne o návrhu ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) o dočasnom pozastavení funkcie sudkýň Zuzany Maruniakovej a Denisy Cvikovej. Súdna rada o tom informuje na svojom webe.

Ministerstvo hospodárstva odmieta vinu štátu pri probléme autobusov v Banskobystrickom kraji (Webnoviny)
Ministerstvo hospodárstva SR vyzýva predstaviteľov vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja, aby neschovávali svoju manažérsku neschopnosť riešiť … Čítať ďalej

Boeing absolvoval prvý skúšobný let najväčšieho dvojmotorového lietadla (video) (Webnoviny)
777X by mal byť podľa Boeingu väčšou a efektívnejšou verziou ich úspešného stroja 777 mini-jumbo. … Čítať ďalej

Plynári z SPP-distribúcia plánujú v tomto roku preinvestovať 71 miliónov (Webnoviny)
Najviac investícií smeruje do rekonštrukcie plynárenských zariadení. Spoločnosť SPP-distribúcia preinvestovala v minulom roku necelých 66 … Čítať ďalej

Nezamestnanosť na Slovensku sa drží pod piatimi percentami, najnižšia je v okrese Trenčín (Webnoviny)
Kým v okrese Trenčín bola na konci vlaňajška miera evidovanej nezamestnanosti pod dve percentá, v … Čítať ďalej

Pellegrini oceňuje prístup primátorov z BBSK, aby obnovili dopravu v kraji (Dobré noviny)
Predseda BBSK Ján Lunter preto vyzval v sobotu premiéra, aby sa osobne zúčastnil na rokovaniach, ktoré by viedli k vyriešeniu situácie.

Pri havárii vrtuľníka zahynul legendárny basketbalista Kobe Bryant (eTREND)
Jeden z najlepších basketbalistov histórie Kobe Bryant zahynul v nedeľu po páde helikoptéry vo veku 41 rokov. Pri nehode zahynuli ďalší štyria ľudia. Nehoda sa stala v Kalifornii.

Úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka by mal byť prejazdný koncom roka (Dobré noviny)
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) predpokladá, že by sa tak mohlo stať koncom roka 2020.

V hre je dotácia pre investíciu, ktorá má zamestnať stovky ľudí. Výrobca báterií rokuje s vládou (Hospodárske Noviny online)
Inobat rokuje s vládou o priamej investičnej pomoci v sume niekoľkých miliónov eur.

Nový Boeing 777X v sobotu úspešne absolvoval prvý let (SME online)
Prvý let odštartoval mesiace testovania, ktoré sú potrebné pred komerčným lietaním.

Ján Lunter vyzval SAD Zvolen na rokovanie, praje si skoré... (Denník N)
Ján Lunter vyzval SAD Zvolen na rokovanie, praje si skoré uzatvorenie dohody o prevádzkovaní prímestských spojov. „V prípade, že SAD Zvolen nezačne rokovať a neobnoví dopravu, očakávame, že štátne orgány nastolia vládu zákona, aby v štáte prestala panovať svojvôľa,“ povedal. Samosprávny kraj sa zaväzuje, že vyplatí pohľadávky voči SAD Zvolen. Na vyplatenie je potrebné právoplatné rozhodnutie súdu, BBSK je […]

Autobusy v Banskobystrickom kraji v pondelok vypravia podľa platných cestovných... (Denník N)
Autobusy v Banskobystrickom kraji v pondelok vypravia podľa platných cestovných poriadkov. Ide o dočasné riešenie, na ktorom sa župa dohodla so starostami, primátormi a regionálnymi združeniami miest a obcí. Banskobystrická župa im poskytne financie, aby si dopravu objednali priamo u dopravcu. Vedenie VÚC uviedlo, že ide o riešenie na najviac päť dní, kľúčová preto bude dohoda medzi krajom a SAD Zvolen. „Bez verejného […]

Pokoj zbraniam dlho netrval. V Iraku zaútočili na ambasádu USA (eTREND)
Tri z piatich rakiet, ktoré v nedeľu dopadli do takzvanej Zelenej zóny irackého hlavného mesta Bagdad, zasiahli priamo komplex americkej ambasády.

Medzi potravinovým nebom a peklom stojí očistec (Pravda)
Slovensko má dve možnosti - alebo sa zrúti do pekla potravinovej závislosti, alebo prejde očistcom a vykúpi si poctivým podnikaním potravinovú sebestačnosť.

Organizátori dvojdňového hackathonu v Prahe dnes spustili informačný systém k... (Denník N)
Organizátori dvojdňového hackathonu v Prahe dnes spustili informačný systém k elektronickým diaľničným známkam. Systém zadarmo odovzdajú vláde, ktorá zrušila predraženú zakázku. Štát mal za systém zaplatiť 16 miliónov eur firme Asseco Central Europe. Zakázku zrušili po tom, čo ju kritizovali odborníci. Premiér Babiš pre ňu odvolal ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Systém od piatkového večera na hackathone vyvíjalo […]

Akciový index bratislavskej burzy v uplynulom týždni posilnil o takmer sedem bodov (Webnoviny)
Z bázických titulov medzitýždenne posilnili akcie SES Tlmače, Biotiky a spoločnosti Tatry mountain resorts. Slovenský … Čítať ďalej

Minister financií USA očakáva napriek nezhodám obchodnú dohodu s Britániou do konca roka (Webnoviny)
Šéf ministerstva financií USA verí v rýchlu dohodu s Britániou napriek nezhodám v otázke digitálnej … Čítať ďalej

McDonald's pre koronavírus zatvoril reštaurácie v piatich čínskych mestách (SME online)
Sieť rýchleho občerstvenia prerušila činnosť tam, kde čínska vláda prikázala cestovné obmedzenia.

V USA veria, že sa s Britmi rýchlo dohodnú na obchodnej dohode (Pravda)
Šéf rezortu financií USA verí v rýchlu dohodu s Britániou napriek nezhodám v otázke digitálnej dane, či dodávok firmy Huawei pre 5G siete.

Boeing 737 Max môže získať letové povolenie ešte pred polovicou roka (Teraz.sk)
Boeing objavil niekoľko ďalších ťažkostí okrem problémov softvéru kontroly letu, ktorý zrejme zohral úlohu pri oboch nešťastiach.

Boeing 777X včera úspešne absolvoval prvý let (Teraz.sk)
Lietadlo 777X, ktoré je väčšou verziou mini jumba 777, pristálo v sobotu o 23:00 nášho času na letisku King County International Airport pri Seattli.

USA rozšírili clá na niektoré výrobky z ocele a hliníka (SME online)
Clá rozšírili na druhotné produkty ako sú klince, drôty a káble či niektoré súčiastky.

Agentúra Fitch potvrdila rating Českej republiky so stabilným výhľadom (Webnoviny)
Ekonomika krajiny sa pomaľuje, ale napriek tomu sa očakávajú prebytky verejných financií a pokles verejného … Čítať ďalej

K. Knot: Nastavenie úrokových sadzieb ECB sa v blízkom čase nezmení (Teraz.sk)
Knot, ktorý je guvernérom holandskej centrálnej banky, takisto varoval pred trvajúcim nebezpečenstvom neriadeného brexitu na konci roka, ktorý by mohol znížiť rast holandskej ekonomiky o 0,5 %.

Vírus ohrozuje ekonomiku (Hospodárske Noviny online)

Výrobca Roundupu chce 10 miliardami urovnať súdne spory (Hospodárske Noviny online)

Útok na finančníkov má aj nechcené dôsledky (Hospodárske Noviny online)
Zásah do ziskovosti pocítia slovenské hospodárstvo aj spotrebitelia. Zhoršiť sa môže aj zdravie samotných bankových domov, hovorí v rozhovore pre HN Matúš Pošvanc, riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka.

Narazia sporné opatrenia? Brusel či Košice môžu zastaviť bankový odvod (Hospodárske Noviny online)
Sporné opatrenia, cez ktoré štát vyberá milióny eur, môže naraziť na Ústavnom súde či v eurokomisii.

Košická Panoráma sa rozrastie v dvoch etapách (Hospodárske Noviny online)
Jeden z najväčších rezidenčných komplexov v Košiciach bude mať šieste aj siedme pokračovanie.

Na peniaze z osobitnej dane smie štát siahnuť iba v kríze (Hospodárske Noviny online)

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad