topspravy.sk mať prehľad
štvrtok, 9.4.2020 | Meniny má Milena

Slovenský automobilový priemysel má prvý výskyt koronavírusu. Postup zamestnávateľa je zarážajúci, tvrdia odbory (Hospodárske Noviny online)
Vírus zaznamenali v priestoroch nemeckého výrobcu svetiel Hella Lightning Slovakia v Bánovciach neďaleko Trenčína.

Pribudlo 19 nových nakazených. Pľúcnu ventiláciu potrebuje päť ľudí (eTREND)
Počas stredy pribudlo na Slovensku 19 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom v laboratóriách otestovali 1690 vzoriek. Vo štvrtok o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Stavebníctvu predpovedajú tvrdý pád. Naprieč odvetvím narastá pesimizmus (eTREND)
Globálny stavebný trh sa môže v tomto roku zmenšiť o viac než 2,5 percenta. Kríza viac postihne rozvinuté ekonomiky, no neobíde ani rozvíjajúce sa krajiny. Súkromné investície sa môžu v dôsledku koronakrízy prakticky zastaviť. Podržať sektor by po utíchnutí pandémie mohli štedrejšie výdavky na infraštruktúru z verejných prostriedkov.

ICQ je späť. Vyskúšali sme úplne novú verziu legendárnej služby (eTREND)
Je to už neuveriteľných 24 rokov odkedy sa po počítačoch začalo šíriť ICQ. Prevažne v Európe sa táto služba stala jedným zo symbolov konca 90. rokov minulého storočia. Zabudli sme na ňu, no teraz prichádza jej moderná reinkarnácia. Vyskúšali sme ICQ New za vás a hľadali dôvod, prečo by to mala byť lepšia alternatíva ku WhatsAppu, Messengeru alebo Viberu.

Črtá sa aj pomoc pre drobné živnostníčky a tých, ktorí neplatili odvody (eTREND)
Vláda pripravuje aj pomoc pre drobné živnostníčky, resp. menších podnikateľov, ktorí neplatili odvody. Avizoval to pred rokovaním vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Jeden zo zamestnávateľov na hornej Nitre plánuje prepustiť 50 ľudí (Hospodárske Noviny online)
Zamestnávateľa v oblasti výroby má produkciu naviazanú na export do zahraničia.

Na Spiši prerušujú výrobu. Chýbajú im dodávky od Talianov (eTREND)
Spoločnosť Embraco Slovakia vyčkávala s odstávkou ako dlho mohla. Súčasný vývoj najmä na strane zahraničných dodávateľov ale spišskonovoveskú firmu uzavrie na 10 dní.

Minister hospodárstva Sulík (SaS) hovorí, že by sme mali pokračovať... (Denník N)
Minister hospodárstva Sulík (SaS) hovorí, že by sme mali pokračovať v uvoľňovaní opatrení. „Teraz je otázka, kedy nastane dobrá doba na otvorenie,“ povedal. Na krízovom štábe v utorok chce Sulík navrhnúť otvorenie niektorých obchodov. Sulík povedal, že by chcel zrušiť novelu, ktorá zdvojnásobila bankový odvod. Reagoval aj na odkazovanie si cez Facebook s premiérom: „Som rád že nemáme […]

Vládny kabinet vymenil členov tripartity (SME online)
Predsedom tripartity sa stal minister sociálnych vecí Milan Krajniak.

Pandémia zasiahla najmä automobilky Hyudai a Kia, ich ratingy sa prepadli (Webnoviny)
Pre pandémiu si v ratingu pohoršili automobilka Hyundai a Kia.  Medzinárodná ratingová agentúra Fitch vo … Čítať ďalej

Slovenské pracovné miesta patria k najohrozenejším na svete (eTREND)
Svetová organizácia práce (ILO) na začiatku apríla aktualizovala odhady vývoja zamestnanosti v čase koronavírusu. Predpovedá omnoho väčší prepad zamestnanosti ako počas veľkej finančnej krízy v roku 2009. Európa bude jeden z najpostihnutejších regiónov, pričom Slovensko patrí k najohrozenejším štátom na svete.

Žiadosti o podporu v nezamestnanosti pribúdajú po miliónoch, ide o najväčšie tempo od roku 1948 (Webnoviny)
Kríza súvisiaca s pandémiou koronavírusu už pripravila o prácu 16,6 mil. Američanov. O podporu v … Čítať ďalej

Ministri financií sa nedokázali dohodnúť na spoločnom pláne. Ohrozená je budúcnosť Únie, tvrdí Conte (Hospodárske Noviny online)
Ministri financií budú pokračovať v rokovaniach vo štvrtok popoludní a budú sa snažiť dospieť k dohode, ktorá by umožnila využitie trvalého eurovalu.

Neposúvajme horúci zemiak ďalej. „Business as usual“ sa skončil (eTREND)
Názor V podnikateľskom sektore prebieha boj o život. Titulky novín zapĺňajú odkazy zamestnávateľov o tom, že vládny balíček je nedostatočný. Pochopiteľne – asi v žiadnom štáte nevystúpili zamestnávatelia na tlačovej besede s tým, že: „už stačí, už netreba viac!“

Naživo: Brífing ministra financií Eduarda Hegera, ministra hospodárstva Richarda Sulíka... (Denník N)
Naživo: Brífing ministra financií Eduarda Hegera, ministra hospodárstva Richarda Sulíka a ministra práce Milana Krajniaka k aktuálnej situácii po rokovaní vlády.

Vláda by mala začať testovať aj firmy. Tie, ktorým chce pomáhať (eTREND)
Názor | Takzvaná koronakríza so sebou zrejme prinesie aj nový pojem – bezprecedentná solidarita. Niekto by tak mohol označiť prístup novej vlády pri pomoci firmám a podnikom, ktoré sa dostali do nepriaznivej, priam existenciu ohrozujúcej situácie.

Experti varujú, že eurozóna sa dostane do recesie a hrozí jej dlhová kríza (SME online)
Mimoriadne je kolísanie priemyselnej produkcie v eurozóne.

V piatok, v nedeľu a v pondelok budú obchody na... (Denník N)
V piatok, v nedeľu a v pondelok budú obchody na Slovensku zo zákona zatvorené. Zákaz predaja sa nevzťahuje na veľkoobchody, napríklad Metro bude pre registrovaných zákazníkov zatvorené len v nedeľu.

Zamestnávateľ na hornej Nitre plánuje prepúšťať. O prácu príde 50 ľudí (eTREND)
Spoločnosť nahlásila hromadné prepúšťanie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) SR v Prievidzi. Spoločnosť však úradu práce neposkytla súhlas uviesť konkrétne informácie.

Ďalší pacienti porazili koronavírus. Slovensko má dokopy 23 vyliečených ľudí (eTREND)
Na Slovensku sa vyliečilo sedem ďalších ľudí z ochorenia COVID-19. Všetci pochádzajú z prešovského regiónu, dvaja boli hospitalizovaní vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove a piati v domácej karanténe. Spolu je tak na Slovensku 23 vyliečených ľudí.

Slovenský priemysel zažíva blackout aj bez Matoviča (Hospodárske Noviny online)
Trendy vo vývoji hospodárstva sú vo víre koronakrízy odrazom stratenej minulosti.

Meško: Firmy sú v neistote, o opatreniach sa dozvedáme z facebookových statusov (eTREND)
Spolupráca. Práve tú zdôrazňoval šéf Martinusu Michal Meško v rozhovore pre TREND asi najviac. Prezradil, čo pomáha firme v krízovom období a prečo čakajú vydavateľstvá ťažké časy.

Slováci prestali nakupovať v zahraničí, nákupy sa podľa analytičky historicky prepadli (Webnoviny)
Slovenská sporiteľňa očakáva, že prepady v nákupoch v zahraničí sa môžu ešte prehĺbiť. Slováci od … Čítať ďalej

MMF: Čaká nás najhoršia recesia od Veľkej depresie (Hospodárske Noviny online)
V januári MMF predpovedal tento rok rast globálneho hospodárstva o 3,3 percenta a v roku 2021 o 3,4 percenta. Ale situácia sa dramaticky zmenila.

Vláda spresnila spôsob, ako sa bude určovať pokles tržieb (SME online)
Vyplýva to z materiálov z dielne ministerstva práce, ktoré schválila vláda.

NAKA zadržala muža, ktorý sa vyhrážal Matovičovi (eTREND)
Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali vo štvrtok muža, ktorý na sociálnej sieti zverejnil video, v ktorom držal zbraň a opakovane sa vyhrážal predsedovi vlády SR Igorovi Matovičovi (OĽaNO).

Pozemkové spoločenstvo prišlo o desaťtisíce eur. Išlo o spreneveru (eTREND)
Trest odňatia slobody na tri až desať rokov hrozí zatiaľ neznámemu páchateľovi, ktorý pozemkovému spoločenstvu so sídlom v Dubinnom v okrese Bardejov spôsobil škodu vo výške viac ako 64-tisíc eur. Ako o tom informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, policajný vyšetrovateľ označil čin za spreneveru.

Strojárska firma Spanner SK z Považskej Bystrice rozšírila svoj výrobný... (Denník N)
Strojárska firma Spanner SK z Považskej Bystrice rozšírila svoj výrobný program o dezinfekčné brány. Vyvinuli ich, lebo hľadali spôsob, ako chrániť vlastný podnik a zvýšiť v ňom hygienický štandard. Teraz už majú aj objednávky zvonka.

Ceny pohonných hmôt klesli. Najviac zlacnelo LPG (Hospodárske Noviny online)
Ceny 95-oktánového benzínu klesli o 1,73 percenta na 1,136 eura a 98- oktánového benzínu o 0,90 percenta na 1,318 eura.

Každá firma, ktorá má menej ako 250 zamestnancov, má nárok... (Denník N)
Každá firma, ktorá má menej ako 250 zamestnancov, má nárok na odloženie splátky úverov o 9 mesiacov. Spadá totiž určite do kategórie malého alebo stredného podniku a tie majú podľa zákona nárok na predĺženie pôžičky.

Schválili opatrenia hospodárskej mobilizácie (eTREND)
Kabinet premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) zaviazal ministerstvá, okresné úrady, ale aj ďalšie organizácie vykonať opatrenia hospodárskej mobilizácie.

Hlasitá hudba a tanec, ale aj strach. Rómovia na Spiši sa učia povinnej karanténe (eTREND)
Opatrenia proti šíreniu koronavírusu zasiahli rómske komunity a osady drastickým spôsobom. Osady na Spiši spája okrem nútenej karantény aj strach. Strach samotných Rómov z ochorenia a strach policajtov či vojakov, ktorí okolo uzavretých oblastí hliadkujú. Tí nevedia, čo od zatvorených Rómov po niekoľkých dňoch karantény môžu očakávať.

Vyše tri mesiace už čaká na zapísanie do obchodného registra... (Denník N)
Vyše tri mesiace už čaká na zapísanie do obchodného registra podnikateľ z Bratislavy. Priemerná doba na zápis je 3-4 mesiace, hoci zákon stanovuje lehotu dva pracovné dni. Paralýzu súdu však nespôsobilo len zadržanie piatich sudcov pre korupciu.

S platbami za energie môžete meškať. Dočasne vám nehrozí pokuta ani odpojenie (eTREND)
Omeškanie platieb za energie pre koronakrízu dočasne nebude penalizované. Médiá o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Občanom, ale ani malým a stredným firmám, ktoré pre súčasnú situáciu meškajú s úhradou faktúr, preto dočasne nehrozí pokuta ani odpojenie.

Vláda schválila opatrenia v pôsobnosti rezortu dopravy v súvislosti s koronavírusom (SME online)
Odobrila tiež návrh na skrátené legislatívne konanie.

Koronavírus ničí americkú ekonomiku. Za týždeň pribudlo ďalších šesť miliónov nezamestnaných (Hospodárske Noviny online)
Nový počet nezamestnaných je blízko historického maxima.

Ak mám peniaze v dlhopisoch, mám ich presunúť do akcií?... (Denník N)
Ak mám peniaze v dlhopisoch, mám ich presunúť do akcií? Má teraz zmysel meniť investičnú stratégiu alebo mám radšej počkať? Odpovedá 6 odborníkov na investovanie.

Správa hmotných rezerv obstará zásoby podľa požiadaviek krízového riadenia (SME online)
Vláda schválila materiál z dielne ministerstva hospodárstva.

Pomoc už bude aj pre veľké firmy. Sulík nechce robiť rozdiely (eTREND)
Pomoc pre firmy zasiahnuté opatreniami na obmedzenie pandémie nového koronavírusu budú môcť naplno využiť aj veľké spoločnosti, ktoré boli doteraz limitované maximálnou výškou podpory 200-tisíc eur mesačne. Informoval o tom vo štvrtok po rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Masívny objem peňazí. Fed podporí ekonomiku biliónmi dolárov (Hospodárske Noviny online)
Fed sa chystá spoločnostiam, ktoré zamestnávajú do 10-tisíc ľudí, poskytovať prostredníctvom bánk štvorročné pôžičky.

Embraco Slovakia zastavuje výrobu pre pandémiu Covid-19, chýbajú im súčiastky z Talianska (Webnoviny)
Dôvodom je nedostatok komponentov od talianskych dodávateľov, ako aj snaha znížiť potenciálne riziko rozšírenia ochorenia … Čítať ďalej

Masívny objem peňazí. Fed podporí ekonomiku 2,3 biliónmi dolárov (Hospodárske Noviny online)
Americká centrálna banka oznámil ďalšiu podporu ekonomiky USA.

Vláda pripravuje kurzarbeit. Našou prioritou je zabrániť hromadnému prepúšťaniu, vysvetlil Sulík (Hospodárske Noviny online)
Vláda chce zabrániť hromadnému prepúšťaniu.

Vláda schválila opatrenia hospodárskej mobilizácie (SME online)
Okresné úrady majú právomoc vydávať príkaz na pracovnú povinnosť fyzickej osobe.

Penále za nezaplatené faktúry na dva mesiace odpustia (Webnoviny)
Ministerstvo hospodárstva pripravuje legislatívu, vďaka ktorej sa odloží na dva mesiace uplatnenie sankcií za omeškanie … Čítať ďalej

Praha, Budapešť aj Varšava vo štvrtok rástli (SME online)
Český akciový trh vo štvrtok posilnil.

Poplatkov za poistenie sa dlžníci počas odkladu splátok úveru nezbavia (eTREND)
Poistenie je jednou zo zložiek, ktorú budú musieť klienti uhrádzať aj počas odkladu splátok svojho úveru. Poisťovne avizujú, že plošný odklad splátok poistného si nemôžu dovoliť. Banky zároveň od klientov vyžadujú poistenie nehnuteľnosti, dlžníci teda budú musieť poistné platiť.

Volkswagen pociťuje zotavovanie čínskeho trhu (SME online)
Všetkých 2 000 predajcov nemeckej automobilky už obnovilo svoju činnosť.

O ďalšom vývoji v trnavskej automobilke PSA, ktorá stopla výrobu,... (Denník N)
O ďalšom vývoji v trnavskej automobilke PSA, ktorá stopla výrobu, sa rozhodne zrejme až 16. apríla. Fabrika podľa hovorcu Petra Šveca úspešne absolvovala audit prísnych hygienických opatrení a posilnila nástroje na ochranu zdravia zamestnancov.  

Ako sa oplatí teraz investovať? "Nami preferovaná stratégia je založená... (Denník N)
Ako sa oplatí teraz investovať? „Nami preferovaná stratégia je založená na rozdelení investície skôr na niekoľko častí: Pravidelné týždenné či dvojtýždenné investície v nasledujúcich 3 – 4 mesiacoch,“ vraví Petr Zajíc v ankete so 6 odborníkmi na investovanie.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad