topspravy.sk mať prehľad
pondelok, 1.6.2020 | Meniny má Žaneta

01.06.2020 09:50 Únia vyzvala Spojené štáty, aby prehodnotili rozhodnutie ukončiť vzťahy s WHO (EurActiv)
Americký prezident naplnil svoje hrozby a pozastavil financovanie 194-člennej organizácie. Spojené štáty boli doteraz pre WHO najväčším zdrojom subvencií.

01.06.2020 09:10 Európsky týždeň: Peniaze z plánu obnovy EÚ môže Slovensko využiť na dôležité reformy (EurActiv)
Objem prostriedkov pre Slovensko z nového nástroja obnovy Únie sa zrejme bude ešte meniť. Dôležitejšie ako hovoriť o konkrétnej sume bude pripraviť vierohodný plán na efektívne využitie dostupných peňazí na modernizáciu ekonomiky. 

29.05.2020 20:15 Po Istanbulskom dohovore sú na Slovensku ohrozené všetky moderné medzinárodné dokumenty o ženách (EurActiv)
Hystéria okolo „gender ideológie“ ohrozuje ratifikáciu ďalších moderných medzinárodných dokumentov, ktoré sa týkajú žien, hovorí Oľga Pietruchová. Slovenská legislatíva by mala podľa nej jasne pomenovať, že násilie na ženách je rodovo podmienené.  Odmietnutie Istanbulského dohovoru môže mať širšie následky, ako...

29.05.2020 16:35 Od obezity po pesticídy: Nová stratégia EÚ rieši problémy celého potravinového cyklu (INFOGRAFIKA) (EurActiv)
Potravinová stratégia Z farmy na stôl má určiť štandard udržateľnej výroby a spotreby potravín pre celý svet. Európska komisia chce, aby európske potraviny boli zdravé, cenovo dostupné a aby ich produkcia zanechávala čo najmenšie stopy na životnom prostredí a klíme.

29.05.2020 09:35 EURACTIV Podcast | Dobrá správa pre prírodu: Eurokomisia prepisuje pravidlá poľnohospodárstva (EurActiv)
Obavy farmárov zo zmien, ktoré prináša Stratégia EÚ pre biodiverzitu a potravinová stratégia Z farmy na stôl sú pochopiteľné, no nemali by byť zámienkou pre to, aby Únia výrazne oslabila svoje snahy zmierniť negatívne dopady poľnohospodárstva na prírodu.

29.05.2020 08:35 COVID-19: Austrian Airlines ohlásili začiatok letov od polovice júna (EurActiv)
Fínsko bude zrejme žiadať zmenu pomeru grantov a pôžičiek v novom Fonde obnovy. Andrej Babiš nesúhlasí, aby národné alokácie z Fondu ovplyvňovala aj miera nezamestnanosti. 

28.05.2020 18:25 Agrorezort chce znížiť priame platby v prospech eurofondov, farmárom sa to nepáči (EurActiv)
Podľa predsedu rady agrosamospráv Emila Macha je presun priamych platieb pre rok 2020 do Programu rozvoja vidieka pre farmárov červenou čiarou. Ministerstvo vyzýva, aby svoje rozhodnutie zmenilo a zabránilo "rozvratu slovenského poľnohospodárstva". 

28.05.2020 17:25 S obranným rozpočtom 29 miliárd na sedem rokov sa bude strategická autonómia Únie budovať pomaly (EurActiv)
Podľa štúdii by v prípade vystúpenia Spojených Štátov z NATO museli európske krajiny investovať do vyplnenia rozpočtovej diery stovky miliárd eur. Hoci navrhovaný obranný rozpočet je vyšší, ako sa pôvodne očakávalo, niektorým oblastiam, vrátane Európskeho obranného fondu, ubudlo.

28.05.2020 17:15 Vedci varujú pred „zombie“ požiarmi v arktickej oblasti (EurActiv)
Minulý rok spôsobili rekordné horúčavy v arktickom regióne požiare, ktoré môžu tento rok po suchej a teplej jari ožiť.

28.05.2020 09:15 COVID-19: V Španielsku vyhlásili štátny smútok za obete koronavírusu (EurActiv)
Francúzsko odskakuje od lieku hydroxycholrín, Nemecko bude testovať ľudí bez príznakov.

28.05.2020 08:30 Modrá vlna | Európske riešenia krízy a nemecká ústava (EurActiv)
V tejto epizóde Modrej vlny sa spolu s právnikom Jakubom Joštom rozprávame o nedávnom rozhodnutí nemeckého ústavného súdu, ktorý obvinil Súdny dvor EÚ, že tento prekročil svoje právomoci, keď odobril program Európskej centrálnej banky na nákup dlhopisov členských štátov v roku 2015.

27.05.2020 19:20 Eurokomisia pripravila najväčšiu finančnú injekciu pre ekonomiku v histórii, požičia si 750 miliárd eur (EurActiv)
Nový 750 miliardový fond má členským štátom EÚ pomôcť zotaviť sa z krízy spôsobenej epidémiou koronavírusu. Dve tretiny z týchto peňazí podľa návrhu Európskej komisie budú môcť krajiny EÚ čerpať ako nevratné dotácie. Slovensko z neho dostane 10 miliárd eur. 

27.05.2020 18:05 Korčok: Slovensko z nového fondu EÚ pre hospodársku obnovu získa 10 miliárd eur (EurActiv)
Plán ekonomickej obnovy EÚ, ktorý predstavila Európska komisia, minister zahraničia Ivan Korčok označil za dobrú správu pre Slovensko. Vláda podľa neho ale musí spraviť veľa "domácich úloh", aby zvládla dostupné peniaze vyčerpať. 

27.05.2020 16:05 Ministerstvo hospodárstva ani Bratislavský kraj ropovod cez Žitný ostrov nechcú (EurActiv)
Bratislavský samosprávny kraj žiada, aby bol projekt ropovodu Bratislava - Schwechat cez Žitný ostrov vyradený zo zoznamu prioritných projektov Európskej únie. Ministerstvo hospodárstva s tým súhlasí.

27.05.2020 14:35 Lájčak má problém: Kosovo si v ňom našlo zámienku a na vyjednávaniach chce radšej Washington (EurActiv)
V pozadí Thaçiho odmietnutia rokovať s predstaviteľom EÚ má byť boj na domácej politickej scéne. Neudržateľná dohoda so Srbskom, či problematická výmena území, ktorú napriek názorom Josepa Borrella otvorene kritizuje aj Lajčák, by mohli politicky pomôcť iba kosovskému prezidentovi.

27.05.2020 14:25 Zavádzanie mobilných aplikácii v koronakríze je príliš závislé od Silicon Valley, tvrdí päť krajín Únie (EurActiv)
O tom, kedy a ako zaviesť aplikácie na sledovanie šírenia pandémie, nerozhodujú demokraticky zvolené vlády, ale technologické giganty, sťažuje sa pätica krajín. Tvrdia, že posledné týždne opäť ukázali, aká zásadná je potreba európskej digitálnej suverenity. Zlú skúsenosť má aj Slovensko.

27.05.2020 10:35 EURACTIV Podcast | Boj proti násiliu na ženách po odmietnutí Istanbulského dohovoru (EurActiv)
Ako sa nová vláda stavia k problému násilia na ženách – v oblasti prevencie a vyvodzovania zodpovednosti? Počúvajte podcast z online diskusie venovanej boju proti násiliu na ženách po odmietnutí Istanbulského dohovoru.

27.05.2020 10:20 Útok na poľnohospodárstvo? Nie je to ďaleko od pravdy, hodnotia novú potravinovú stratégiu EÚ farmári (EurActiv)
Slovenskí poľnohospodári a potravinári Komisii vyčítajú, že do novej potravinovej stratégie Z farmy na stôl začlenila veľa ambicióznych cieľov bez konzultácií so zástupcami agropotravinárskeho sektora a tiež bez posúdenia ich socioekonomických dopadov. 

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad