topspravy.sk mať prehľad
piatok, 22.11.2019 | Meniny má Cecília

22.11.2019 18:15 Lekárne v Moskve ponúkajú lieky na úver s úrokom 23 percent (eTREND)
Ruská sieť lekární Samson-farma začala v spolupráci s bankou MTS poskytovať spotrebiteľské úvery na nákupy liekov. Priamo v lekárni je možné vybaviť si pôžičku od troch do 300-tisíc rubľov (od 42,5 do 4 259 eur) na tri mesiace až jeden rok s úrokovou sadzbou 23 percent ročne, píšu noviny Kommersant.

22.11.2019 18:15 Ani peňaženka, ani mobil. Carrefour testuje platby odtlačkami prstov (eTREND)
Francúzsky reťazec Carrefour spustil v Bruseli platbu pomocou odtlačkov prstov. Do pilotného projektu maloobchodnej siete je zapojených 800 zákazníkov.

22.11.2019 16:15 Finančná správa rozdáva pokuty. Firmy nezvládajú systém eKasy (eTREND)
Finančná správa (FS) sa zamerala na kontrolu dodržiavania zákona o elektronických registračných pokladniciach. V posledných týždňoch okrem iného kontrolóri zistili výrazné zníženie obratu u niektorých podnikateľov a na základe toho skontrolovali 41 firiem. Takmer u polovice z nich sa potvrdilo porušenie zákona, informovala v piatok FS.

22.11.2019 16:15 Diaľničné mýto je zlatá baňa. Lenže nie pre štát (eTREND)
Viac ako polovica ziskov z mýta vybraného na diaľniciach, rýchlostných cestách a cestách prvej triedy putuje na účet firmy SkyToll a ďalších dodávateľov. Napriek tomu, že nákup systému zaplatil štát, nevlastní ho. Nastavenie je neefektívne a nehospodárne, upozorňujú analytici Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ). Pripomínajú, že Národná diaľničná spoločnosť (NDS) dáva viac peňazí z mýta na vlastnú prevádzku než na výstavbu nových úsekov.

22.11.2019 15:20 Mira – veža s výnimočným výhľadom. Atraktívna na pohľad, ohľaduplná k vtákom (eTREND)
Svetová architektúra | Na budúci rok sa zaplní obyvateľmi Mira, projekt Jeanne Gang, ktorú tento rok vybral časopis The Time medzi sto najvplyvnejších svetových osobností. Je druhou architektkou zaradenou do tohto uznávaného výberu v jeho dlhej ére.

22.11.2019 15:15 Kamenický chce zlepšovať verejné financie. Navrhuje výdavkové stropy (eTREND)
Ministerstvo financií (MF) SR chce pripraviť legislatívny návrh v prípade výdavkových stropov do konca tohto volebného obdobia. V súčasnosti pracuje na ich testovaní. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) to uviedol v piatok na diskusnom podujatí Národnej banky Slovenska s témou, ako posunúť Slovensko do prvej ligy v oblasti verejných financií.

22.11.2019 14:15 Danko im dal málo času. Sociálna poisťovňa nestihne prepočítať dôchodky (eTREND)
Sociálny výbor vo štvrtok odobril viacero návrhov poslanca Ľubomíra Vážneho zo strany Smer-SD. Nepodarilo sa mu však uspieť s návrhom na predĺženie lehoty, dokedy má poisťovňa prepočítať ľuďom minimálne dôchodky, pričom vyplatené vo vyššej sume ich majú mať už vo februári budúceho roka.

22.11.2019 14:15 Z kauzy Naď môže vzniknúť precedens. Bývalý siskár si na podobný prípad nespomína (eTREND)
Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila bezpečnostného analytika a člena strany OĽANO Jaroslava Naďa z trestných činov ohrozovania utajovanej skutočnosti a údajného korumpovania novinára. Podľa vyšetrovateľa mal J. Naď žiadať utajované skutočnosti a následne ich vyzradiť ďalším osobám. TREND sa opýtal bývalého šéfa analytického oddelenia SIS a exriaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Jána Mojžiša, či sa už s podobným prípadom stretol a či je bežné takéto prípady prerokovávať v bezpečnostne rade.

22.11.2019 13:20 Ako by vyzerala Bratislava, keby komunisti nezbúrali ikonickú synagógu (eTREND)
Mnohí starší Bratislavčania ešte stále spomínajú na to, ako vyzeralo podhradie predtým, ako ho z veľkej časti zbúrali. Legendárne miesta ako Zuckermandel alebo Vydrica sa spomínajú často. Mnohí však už zabudli na zbúranú neologickú synagógu, ktorá stála len kúsok od Dómu svätého Martina.

22.11.2019 13:15 Detvianski strojári chcú prepúšťať. Odborári nesúhlasia, hrozia štrajkom (eTREND)
Strojárska spoločnosť v Detve PPS Group podľa tamojších odborárov avizuje, že začiatkom budúceho roka prepustí zhruba 25 zamestnancov. V súčasnej situácii na trhu pomerne veľa strojárskych firiem pristupuje k podobným krokom, detvianskym odborárom však prekážajú viaceré okolnosti prepúšťania. Preto vo firme vyhlásili štrajkovú pohotovosť.

22.11.2019 12:20 Hotelieri hlásia nový rekord v počte ubytovaní. Medzi turistami dominujú Česi (eTREND)
Hotelierom a prevádzkovateľom iných ubytovacích zariadení na slovensku za prvé tri štvrťroky tohto roka stúpol počet ubytovaných klientov medziročne o 13,2 percenta a dosiahol nový rekord. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil slovenský Štatistický úrad. Medzi zahraničnými turistami v krajine pod Tatrami dlhodobo dominujú Česi.

22.11.2019 12:20 Dôležitý detail, ktorý rozhodne o kvalite vysokých škôl (eTREND)
Náklady štátu na jedného vysokoškolského študenta sú ročne viac ako 3700 Eur. Jeho samého stojí škola 3 až 6 rokov života. V oboch prípadoch ide o investíciu do vzdelania, ktorého kvalita veľmi kolíše. Akreditačná agentúra pripravuje riešenie. Jeden detail rozhodne, či sa jej to podarí.

22.11.2019 12:20 Audi predstavilo ďalší elektromobil, je ním e-tron Sportback (eTREND)
Audi rozširuje ponuku elektromobilov a ku e-tronu pridáva ďalší model. Nie je prevratnou novinkou, ale prináša trochu štýlu naviac. Nový elektromobil sa volá e-tron Sportback a podľa toho má aj tvar karosérie. Je vlastne kombinovaný s liftbackom.

22.11.2019 12:20 Najväčší startupový sviatok u nás vyhrali Poliaci. Nahneval ich zlý stav nemocníc (eTREND)
V Bratislave sa stretli medzinárodní experti, vedci či vizionári, ktorí približne tisícke účastníkov technologickej konferencie FTRNW približovali svoje príbehy. Vrcholom celodennej konferencie bolo vyhlasovanie víťazov startupovej súťaže FTRNW Awards, do ktorej sa prihlásilo 150 začínajúcich firiem. Podujatie ovládla firma Insignes Labs z Poľska.

22.11.2019 11:20 Akoby vyzerala Bratislava, keby komunisti nezbúrali ikonickú synagógu (eTREND)
Mnohí starší Bratislavčania ešte stále spomínajú na to, ako vyzeralo podhradie predtým, ako ho z veľkej časti zbúrali. Legendárne miesta ako Zuckermandel alebo Vydrica sa spomínajú často. Mnohí však už zabudli na zbúranú neologickú synagógu, ktorá stála len kúsok od Dómu svätého Martina.

22.11.2019 11:15 Z miláčika Wall Street sa stal vydedenec, ktorý prepustí dve tisícky ľudí (eTREND)
Poskytovateľ zdieľaných kancelárií WeWork prepustí po celom svete zhruba 2 400 zamestnancov. Prepúšťanie je súčasťou snahy znížiť náklady a stabilizovať podnikanie, uviedla firma. Tá mala na konci júna 12 500 zamestnancov.

22.11.2019 10:15 Nový model Tesly pripomína obrnené auto. Predávať sa bude za dostupné ceny (eTREND)
Firma Tesla, pod vedením výkonného riaditeľa Elona Muska, predstavila nový dlho očakávaný model automobilu. Tesla v prípade modelu Cybertruck stavila na viac ako netradičný dizajn pripomínajúci obrnené auto alebo tank. Cena Cybertrucku sa bude v rôznych výbavách pohybovať od 39 900 až do 69 900 dolárov.

22.11.2019 10:15 Gajdoš chráni šéfa vojenských tajných v kauze Naďa: Majetok dosiahol legálne (eTREND)
Minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) si stojí za tým, že majetok, ktorý šéf Vojenského spravodajstva (VS) Ján Balciar nadobudol, dosiahol legálne. Povedal to pred piatkovým mimoriadnym rokovaním Bezpečnostnej rady (BR) SR.

22.11.2019 10:15 Prišiel, videl a hneď odišiel. Zamestnanec zmizne zo dňa na deň, vernosť vymiera (eTREND)
Firmy a korporácie si na fluktuáciu pracovníkov zvykajú čoraz viac. V súčasnosti majú Slováci na výber množstvo pracovných príležitostí a majú priestor byť vyberavejší a skúšať nové pozície. Výsledkom je, že každý tretí Slovák zmenil prácu za posledný rok aspoň raz.

22.11.2019 09:20 Dve riziká eurozóny, ktoré môžu spôsobiť problémy: nízke úroky a nevyvážená regulácia (eTREND)
Európa má zásadný problém: na jednej strane prísna regulácia bánk a poisťovní, na druhej benevolentný prístup k novým hráčom

22.11.2019 08:20 Firmy úverujú štát. Z neuhradených faktúr môžu DPH získať späť (eTREND)
Mnohí podnikatelia neraz ťahajú za kratší koniec, najmä pokiaľ ide o riadne splácanie ich faktúr a neraz sa tak ocitajú až na konci reťazca. Problém je, ak sú platiteľmi dane z pridanej hodnoty (DPH).

22.11.2019 08:20 Ako sa robí z tradície kulinársky zážitok (eTREND)
Folks Bistro v Košiciach

22.11.2019 07:15 Pozrite si TOP 10 nových investícií v októbri (eTREND)
Výber TREND Analyses z investičných zámerov avizovaných v októbri.

22.11.2019 07:15 Ján Sabol: začínal ako právnik, potom pričuchol k alkoholu a biopalivám (eTREND)
Top 100 | Ján Sabol ako právnik už začiatkom 90. rokov minulého storočia spoluvytváral legislatívu na rozbeh podnikania na Slovensku. Neskôr počas prvej vlády Mikuláša Dzurindu bol štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva.

22.11.2019 06:20 Štátno-súkromný fond investuje desiatky miliónov do zelených projektov (eTREND)
Spoločnosť IPM Group, ktorá sa venuje investíciam do energetiky, mobility či umelej inteligencie, bude spolufinancovať zelené projekty. Na tento účel vznikol Avanea Eco Fond. Firma chce financovať aj projekty odpadového hospodárstva, ktoré patrí k najväčším výzvam v oblasti životného prostredia na Slovensku. V poradí piata infraštruktúrna investícia IPM Group plánuje podporiť projekty v objeme 73 miliónov eur, z čoho 22 miliónov získala vrámci verejného tendra.

22.11.2019 05:20 Pri Novej Cvernovke chcú vybudovať nový verejný park. Pozrite si návrh (eTREND)
V bratislavskom Novom Meste by mal pribudnúť nový verejný park. Vzniknúť má na ploche viac ako 8 200 štvorcových metrov v areáli komplexu bývalej strednej chemickej priemyslovky na Račianskej ulici. V súčasnosti je to kreatívne centrum Nová Cvernovka. Park bude verejne prístupný, s čím súvisí aj plánované odstránenie múru s oplotením oddeľujúcim areál od ulice. V pláne je tiež vybudovanie cyklotrasy.

22.11.2019 00:15 Dajme ojazdeným pneumatikám druhú šancu. Nič nás to nestojí... (eTREND)
Inzercia | Je ľahké byť ekologický, keď je to zadarmo. Tak buďme konečne k nášmu životnému prostrediu láskavejší...

22.11.2019 00:15 Prepojenie sveta startupov a budúcich právnikov (eTREND)
Inzercia | Online portál ponúkajúci služby vyznávačom jogy po celom svete. Zariadenie, ktoré má potenciál zachrániť tisícky životov v ďalekej Afrike. Online platforma pre novú generáciu opatrovateľských služieb.

21.11.2019 19:20 Ako epidemiológia pomáha bojovať proti šíreniu dezinformácií (eTREND)
Šírenie dezinformácií pripomína šírenie vírusov, ktoré sú častým objektom analýzy sietí.

21.11.2019 19:15 Izraelského premiéra Netanjahua obžalovali z podvodu aj úplatkárstva (eTREND)
Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua obžalovali vo štvrtok z podvodu, porušenia dôvery a úplatkárstva. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie izraelského ministerstva spravodlivosti.

21.11.2019 19:15 Rokovania opozície stroskotali a ďalšia rana pre hypotéky: Najdôležitejšie správy dňa (eTREND)
Výber najdôležitejších správ dňa zo Slovenska a zo sveta.

21.11.2019 19:15 Ján Benčík: Extrémisti sú ako sekta. Veria vo „vyššie dobro” (eTREND)
Na Slovensku ostálo málo ľudí, ktorí by nepoznali príbeh Jána Benčika – blogera, ktorý na dôchodku miesto odpočinku monitoruje aktivitu extrémistov na Facebooku, hoci sa mu neraz vyhrážali smrťou. Menej ľudí však vie, že – tak trochu náhodou – patril k lídrom Nežnej revolúcie v Ružomberku. Pri tridsiatom výročí revolúcie sme sa s ním rozprávali o jeho celoživotnom boji za demokraciu, o založení bunky VPN, ale aj o tom, v čom extrémistom rozumie.

21.11.2019 18:15 Firmy odstavené z Višňového doplácať neplánujú: V NDS rozhodnutie asi nepochopili (eTREND)
Trojica medzinárodných arbitrov vydala v pondelok rozhodnutie v spore medzi štátom a taliansko-slovenským združením staviteľov diaľničného tunela. Národná diaľničná spoločnosť má podľa neho bezodkladne zaplatiť predbežných 7,8 milióna eur. Suma však môže po dopočítaní a pri ďalších rozhodnutiach násobne narásť. Argumentácia diaľničiarov, podľa ktorej bude vo finále platiť zhotoviteľ, stavebné združenie odmieta.

21.11.2019 17:20 Developer pritvrdzuje, na starostu Ružinova podal trestné oznámenie (eTREND)
Developer Cresco Ružinov podal trestné oznámenie na starostu Ružinova Martina Chrena. Tvrdí, že tak robí pre podozrenia zo spáchania trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa a ohovárania. Starosta hovorí, že sa nenechá zastrašiť „kočnerovskými“ praktikami.

21.11.2019 17:15 NBS chce chrániť ľudí tým, že im zatrhne úvery (eTREND)
Získať úver bude od januára znovu ťažšie. Nové opatrenia, ktoré pripravuje Národná banka Slovenska (NBS) pocítia predovšetkým ľudia s nižšími a stredným príjmami. Po zaplatení všetkých splátok im totiž bude musieť zostať vyššia rezerva ako v súčasnosti. Člen bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček v rozhovore pre TREND tvrdí, že nízke úrokové sadzby motivujú ľudí k tomu, že každý si môže dovoliť zobrať úver. „Národná banka si myslí, že každý si to nemôže dovoliť a že každý by si mal zobrať len taký úver, ktorý bude schopný splatiť,“ povedal.

21.11.2019 17:15 Opozícia sa nedohodla. Kiska odmietol štvor- aj päťkoalíciu (eTREND)
Lídri opozičných strán sa v štvrtok na spoločnej koalícii nedohodli. "Andrej Kiska (predseda strany Za ľudí) odmietol štvor- aj päťkoalíciu," povedala hovorkyňa koalície Progresívne Slovensko (PS)-Spolu Silvia Hudáčková. Niektorí z lídrov si zvolali k téme aj tlačové brífingy.

21.11.2019 17:15 Médiá v Kellnerovej skupine má dostať pod krídla známy český manažér (eTREND)
Koncom októbra sa potvrdili dohady o zmene majiteľa televízie Markíza. Americkú spoločnosť CME prevzala skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera. Najnovšie sa hovorí aj o novom manažérovi pre oblasť médií. České média s touto pozíciou spájajú Jana Kadaníka. Ten v minulosti spolupracoval s Andrejom Babišom v holdingu Agrofert, no neskôr súčasného premiéra opustil.

21.11.2019 16:15 BMW plánuje desiatky nových elektrických modelov. ... (eTREND)
Nemecký výrobca luxusných áut BMW vo štvrtok vyhlásil, že masívne zvyšuje objednávky batériových článkov pre elektromobily v nadchádzajúcej dekáde, pretože plánuje desiatky nových elektrických modelov.

21.11.2019 16:15 V Bratislave našli ďalšiu mŕtvu ženu (eTREND)
Polícia našla vo štvrtok ráno v druhom bratislavskom obvode telo ženy. Privolanej záchrannej službe sa ju nepodarilo oživiť. Prípad nemá žiadnu súvislosť s prípadom z 11. novembra. Na tlačovej konferencii o tom informovali riaditeľ Krajského riaditeľstva (KR) Policajného zboru (PZ) v Bratislave Adrian Pavlík a zástupca odboru kriminálnej polície KR PZ v Bratislave Milan Maškara.

21.11.2019 16:15 Nebezpečné konexie či americké korporácie: ostrá debata Corbyna s Johnsonom (eTREND)
Predvolebná debata medzi Borisom Johnsonom a Jeremym Corbynom priniesla viacero horúcich tém. Reprezentanti Konzervatívnej a Labouristickej strany sa nevyhli ani väzbám už zosnulého Jeffreyho Epsteina na britského princa Andrewa, vojvodu z Yorku. Veľkú mieru pozornosti si zaslúžila aj budúcnosť zdravotníckeho systému v krajine. J. Corbyn svojho náprotivka obvinil z toho, že ho v prípade víťazstva vloží do rúk americkým korporáciám.

21.11.2019 15:20 Banská Bystrica dostane od vlády milióny na výstavbu novej športovej haly (eTREND)
Štát podporí sumou 6,7 milióna eur projekt novej športovej infraštruktúry mesta Banská Bystrica. Cieľom je najmä vybudovanie novej multifunkčnej športovej haly. Vládny kabinet o tom rozhodol vo štvrtok na výjazdovom rokovaní v obci Slovenské Ďarmoty v okrese Veľký Krtíš.

21.11.2019 15:20 Nastavujú kvalitu univerzít, ale k špičke patrí málokto z nich (eTREND)
Dve tretiny vedeckých rád vysokých škôl na Slovensku dosahujú hlboko podpriemerné vedecké výsledky. Odhalil to výskum iniciatívy To dá rozum, ktorý mapoval ohlas na prácu členov 149 vedeckých rád slovenských fakúlt a univerzít. „Nehovoríme o bežných učiteľoch, ale o elite školy, ľuďoch, ktorí strážia jej kvalitu, vstupujú do stratégie rozvoja školy v oblasti vedeckých, umeleckých a pedagogických činností,“ hovorí riaditeľka projektu analytička Renáta Hall.

21.11.2019 15:20 Vallovi odklepli vyšší plat, zarobí vyše 6-tisíc eur (eTREND)
Primátor Bratislavy Matúš Vallo bude od decembra zarábať mesačne 6048 eur. Plat v takejto výške mu vo štvrtok schválili mestskí poslanci. M. Vallo od decembra 2018, keď prevzal vedenie mesta, až doteraz zarábal mesačne 5316 eur.

21.11.2019 15:20 Vallo boj s hazardom nevzdáva. Podporí petíciu za jeho zákaz (eTREND)
Primátor Bratislavy Matúš Vallo, starostovia bratislavských mestských častí i bratislavskí mestskí poslanci vyjadrili vo štvrtok podporu novej petícii za zákaz hazardu v hlavnom meste. V nadväznosti na výsledok petície deklarujú, že podporia prijatie všeobecne záväzného nariadenia, ktoré na celom území Bratislavy zakáže umiestnenie herní či kasín.

21.11.2019 15:20 Nakopnúť tím 150 ľudí a ešte ich naučiť hrať spolu blues za 90 minút? - Hračka! (eTREND)
Prečo sú teambuildingy zo siete Catalyst Global skutočne revolučné? Dokážu totiž lámať rôzne limity, obmedzenia, bariéry a predsudky, ktoré v sebe máme!

21.11.2019 14:20 Arnault zaťal zuby do Tiffanyho. Pôvodnú ponuku navýšil na historickú sumu (eTREND)
Francúzsky výrobca luxusného tovaru LVMH a americká klenotnícka firma Tiffany začali rokovať o akvizícii po tom, ako LVMH zvýšil pôvodnú ponuku z konca októbra, hovoria zdroje oboznámené so situáciou. Ak by sa francúzskej spoločnosti podarilo dohodu o prevzatí Tiffany uzatvoriť, bola by to najväčšia akvizícia v histórii tohto sektora.

21.11.2019 14:20 Obvinenie Naďa z OĽaNO má súvisieť s kauzou Skripaľ (eTREND)
Trestné stíhanie Jaroslava N. z OĽaNO súvisí s kauzou Skripaľ, oznamovateľom údajného ohrozovania utajovanej skutočnosti je šéf Vojenského spravodajstva Ján Balciar. Informoval o tom sám obvinený po jeho štvrtkovom výsluchu na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) s tým, že v rámci vyšetrovania ho odpočúvali, preverovali mu aj účty.

21.11.2019 14:20 Nové pravidlá pre úvery: národná banka chce chrániť tých, ktorí zarábajú najmenej (eTREND)
Získať úver bude od januára znovu ťažšie. Nové opatrenia, ktoré pripravuje Národná banka Slovenska (NBS) pocítia predovšetkým ľudia s nižšími a stredným príjmami. Po zaplatení všetkých splátok im totiž bude musieť zostať vyššia rezerva ako v súčasnosti. Člen bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček v rozhovore pre TREND tvrdí, že nízke úrokové sadzby motivujú ľudí k tomu, že každý si môže dovoliť zobrať úver. „Národná banka si myslí, že každý si to nemôže dovoliť a že každý by si mal zobrať len taký úver, ktorý bude schopný splatiť,“ povedal.

21.11.2019 14:15 Mercedes predstavuje nový model s logom Maybach, je ním GLS (eTREND)
Mercedes-Maybach triedy S je tým najluxusnejším, čo automobilka ponúka. Ale svoje pôsobenie aktuálne rozširuje na ďalšiu triedu. Tou vyvolenou je trieda GLS. Konkrétne sa celým menom bude auto volať Mercedes-Maybach GLS 600.

21.11.2019 13:15 Transparentné účty pred voľbami neprezradia všetko. Príkladom je Smer (eTREND)
Strana Smer prelievala počas kampaní veľké sumy na firmu jej hovorcu. Premiér Peter Pellegrini v tom problém nevidí, rovnako ani Štátna volebná komisia, ktorú vedie nominant strany Smer.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad