topspravy.sk mať prehľad
štvrtok, 9.4.2020 | Meniny má Milena

09.04.2020 11:15 Lagardeová: Vyliečiť sa musia všetky krajiny, inak budú trpieť aj ostatní (eTREND)
Ochorenie COVID-19 je novým druhom hospodárskeho šoku, ktorý nie je možné riešiť postupmi z minulosti. Potrebujeme politiky zamerané na tých, ktorí sú tejto kríze vystavení najviac. Konštatuje to prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová vo svojom komentári.

09.04.2020 11:15 Vláda spresnila spôsob, ako sa bude určovať pokles tržieb (eTREND)
Vláda spresnila spôsob, ako sa bude určovať pokles čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Vyplýva to z materiálov z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré vláda na štvrtkovom rokovaní schválila s pripomienkami.

09.04.2020 11:15 Slovensko si požičiava na trhu drahšie. Na záporné úroky už len spomína (eTREND)
Slovenské štátne dlhopisy nakupujú najmä domáce banky. Výnosy môžu ísť ešte vyššie, ak sa ekonomike nebude dariť lepšie. Situáciu zachraňuje len Európska centrálna banka (ECB) masívnym výkupom skoro všetkých dlhov.

09.04.2020 11:15 Pozemkové spoločenstvo prišlo o desaťtisíce eur. Išlo o spreneveru (eTREND)
Trest odňatia slobody na tri až desať rokov hrozí zatiaľ neznámemu páchateľovi, ktorý pozemkovému spoločenstvu so sídlom v Dubinnom v okrese Bardejov spôsobil škodu vo výške viac ako 64-tisíc eur. Ako o tom informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, policajný vyšetrovateľ označil čin za spreneveru.

09.04.2020 10:15 ICQ je späť. Vyskúšali sme úplne novú verziu legendárnej služby (eTREND)
Je to už neuveriteľných 24 rokov odkedy sa po počítačoch začalo šíriť ICQ. Prevažne v Európe sa táto služba stala jedným zo symbolov konca 90. rokov minulého storočia. Zabudli sme na ňu, no teraz prichádza jej moderná reinkarnácia. Vyskúšali sme ICQ New za vás a hľadali dôvod, prečo by to mala byť lepšia alternatíva ku WhatsAppu, Messengeru alebo Viberu.

09.04.2020 10:15 S platbami za energie môžete meškať. Dočasne vám nehrozí pokuta ani odpojenie (eTREND)
Omeškanie platieb za energie pre koronakrízu dočasne nebude penalizované. Médiá o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Občanom, ale ani malým a stredným firmám, ktoré pre súčasnú situáciu meškajú s úhradou faktúr, preto dočasne nehrozí pokuta ani odpojenie.

09.04.2020 09:15 ONLINE: Pribúdajú testovacie centrá, pohyb osôb je obmedzený (eTREND)
Voľný pohyb osôb je od od 8. do 13. apríla 2020 obmedzený. Banskobystrický samosprávny kraj vybavil testovacie centrá, ktoré majú prispieť k väčšiemu počtu odobratých a otestovaných vzoriek.

09.04.2020 09:15 Slovákov lákajú výpredajové ceny. Akciové fondy rastú, iné podielové fondy klesajú (eTREND)
Súčasný vývoj slovenských podielových fondov búra mýtus o tom, že Slováci sa boja investícií do akcií, najmä v horších krízových časoch. Záujem o slovenské akciové fondy sa napriek koronakríze zvýšil. Ostatným druhom podielových fondov sa nedarí, no „výpredajové ceny“ akcií sú dostatočným lákadlom.

09.04.2020 08:15 Fine Dinning ako sme ho poznali, je minulosťou (eTREND)
Reštaurácie takmer po celom svete sú momentálne zatvorené. Ako vníma súčasnú situáciu jeden z najznámejších šéfkuchárov sveta Rene Redzepi, majiteľ slávnej reštaurácie Noma 2 (a predtým Noma) v Kodani, porozprával cez Instagram Live kanadskej novinárke Marie Claude Lortie.

09.04.2020 07:20 Ekonomika zastala. Ako dlho vydržíme boj s koronavírusom? (eTREND)
Napriek tomu, že štát predstiera, že ľudia majú právo na množstvo istôt, tie sú garantované iba v dobrých časoch. Skôr či neskôr sa objaví niečo, čo vráti spoločnosť na zem a rozmetá plané sľuby. Ľudský život je inherentne neistý a tejto neistote nečelí len človek, ale aj spoločnosť.

09.04.2020 05:15 Minister financií Heger: Pomoc firmám a ľuďom nezastavíme (eTREND)
Šéf rezortu financií sa snaží upokojovať firmy, že štát nenechá hospodárstvo vykrvácať. Kedy sa súčasné krízové opatrenia skončia, však nedokáže povedať. Pre ekonomické oživenie bude dôležitý najmä vývoj v ostatných krajinách Únie. Prioritou Eduarda Hegera aj naďalej zostáva snaha o zastavenie únikov na DPH, a preto avizuje, že Slovensko prejde na nový systém reverse charge.

09.04.2020 00:15 V čase koronavírusu klientov podpis nahradí verifikačný kód. (eTREND)
Inzercia | Firmy na Slovensku bojujú s koronavírusom. Prísne preventívne opatrenia, ktoré prijala vláda v snahe zamedziť šíreniu Covidu-19, ovplyvňujú aj finančný sektor.

08.04.2020 23:20 Hlavný hygienik: Niektoré rómske osady uzavrieme (eTREND)
Osady, kde žijú ľudia s pozitívnym výsledkom na ochorenie COVID-19, budú uzavreté. V stredu večer na brífingu v Krompachoch o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. Pozitívne prípady potvrdili v piatich lokalitách na Spiši. Potvrdil to premiér Igor Matovič.

08.04.2020 20:15 Germanwings sú prvou „ochutnávkou“. Čakajme ďalšie bankroty aerolínií (eTREND)
Názor | Koniec nemeckej nízkonákladových aerolínií Germanwings je len prvou „ochutnávkou“ toho, čo tento rok leteckých dopravcov, najmä európskych a čiastočne amerických, čaká. Letecká doprava prechádza kvôli pandémii celosvetovou krízou, akú nepamätá v celej svojej histórii. Kolaps Germanwings a jej odchod z biznisu zďaleka nemusí zostať osamotený.

08.04.2020 19:20 Deň, keď Matovič prišiel o voličov (eTREND)
Názor | Premiér Igor Matovič posmešne označuje svojich názorových odporcov v koalícii a vo vláde ako deti, ktorým treba stále veci vysvetľovať. Teraz pridal aj obvinenie, že Richard Sulík sa správa „ako na pieskovisku,“ keď stojac v kilometrovej kolóne pred Bratislavou označil Matovičov boj proti koronavírusu za fetiš, ktorý musí skončiť.

08.04.2020 18:15 Niekto si to vysvetlil po svojom, tvrdí Matovič. Kontroly policajtov označil za sabotáž (eTREND)
Pokyn na policajné kontroly na hraniciach okresov považuje premiér Igor Matovič (OĽaNO) za sabotáž uznesenia vlády. Trvá na tom, že mali byť len náhodné. Povedal to na stredajšej tlačovej konferencii.

08.04.2020 18:15 Sorry, Igor, sto dní ticha vláda nedostane (eTREND)
Názor | Čas začal bežať akosi rýchlo. Procesy, ktoré by normálne prebiehali týždne, teraz trvajú dni, ak nie hodiny. Koronavírus mení svet podobne skokovo ako vojna – nič nie je také ako predtým.

08.04.2020 17:15 Ženy a muži nemôžu nakupovať spolu. Taliani skúšajú nové opatrenie (eTREND)
V snahe zabrániť šíreniu koronavírusu pristúpila malá talianska obec Canonica d’Adda ležiaca v Lombardsku k nezvyčajnému opatreniu: muži a ženy nebudú môcť nakupovať potraviny v tých istých dňoch v týždni, ale každé pohlavie bude mať vymedzené dni, kedy bude môcť ísť do obchodu.

08.04.2020 16:20 Lučanský obhajuje kontroly. Polícia vraj postupovala podľa uznesenia vlády (eTREND)
Polícia postupovala v zmysle uznesenia vlády. Uviedol to policajný prezident Milan Lučanský po tom, ako predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) napísal na sociálnej sieti, že mali byť policajné kontroly v súvislosti s obmedzením slobodného pohybu náhodné.

08.04.2020 16:20 Prievidzský dodávateľ pre automobilky znížil výroby. Prepúšťanie zatiaľ nechystá (eTREND)
Prievidzský dodávateľ pre automobilový priemysel v súčasnosti funguje na 30 percentách kapacity svojej výroby. Zníženie kapacity si vyžiadala pandémia nového koronavírusu, firma nevylúčila, že bude žiadať pomoc od štátu.

08.04.2020 16:20 Vírus odstavil Airbnb biznis. Trh s dlhodobým nájmom zaplavili prázdne byty (eTREND)
Biznis s krátkodobým prenájmom sa dramaticky prepadol. Pandémia nového koranavírusu vracia vo svetových metropolách Airbnb byty na trh dlhodobého nájmu. Spoločnosť Airbnb pristúpila k viacerým škrtom a predstavila opatrenia na pomoc hostiteľom.

08.04.2020 16:20 Pribudlo 101 prípadov. Nie sme vôbec za vodou, odkázal Matovič (eTREND)
Počas utorka pribudlo na Slovensku 101 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom v laboratóriách otestovali 2 042 vzoriek. V stredu o tom informoval predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO). „Nie sme vôbec za vodou,“ odkázal I. Matovič Richardovi Sulíkovi a Veronike Remišovej

08.04.2020 16:20 Firma ZKW hlási hromadné prepúšťanie. Zamestnancov zachráni už len štát (eTREND)
Výrobca automobilových svietidiel ZKW v Krušoviach v Topoľčianskom okrese plánuje prepustiť 500 zamestnancov. Prvých 50 ľudí, ktorí boli v skúšobnej lehote, už o prácu prišlo. Ďalšie stovky ľudí chce firma prepustiť do konca apríla. Nahlásenie hromadného prepúšťania potvrdilo aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

08.04.2020 14:16 Investičné byty sú opäť v kurze. Objavili ich aj mladí (eTREND)
Generácia mileniálov je pre ekonomiku fenomén. Mladí ľudia sa neradi viažu na stabilnú prácu, majú problém s vyhorením a uprednostňujú bývanie v podnájme pred vlastníctvom. Radi cestujú a investujú do vzdelania. Auto je zbytočná vymoženosť a cena nie je najdôležitejší aspekt nákupného rozhodovania. Od predchádzajúcich generácií sa prakticky vo všetkom odlišujú.

08.04.2020 14:15 Splátkové prázdniny úver predražia. Úroky budú nabiehať aj počas odkladu (eTREND)
Klienti, ktorí si odložia splátky úveru, nebudú počas odkladu splácať istinu ani úrok. Úver sa však bude naďalej úročiť. Dlžníci sa musia pripraviť na to, že po skončení odkladu sa predĺži ich splátkový kalendár a mesačná splátka bude o čosi vyššia.

08.04.2020 14:15 Prijímanie žiadostí sa odkladá. Firmy a SZČO si musia počkať na zmeny podmienok (eTREND)
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR posúva spustenie prijímania žiadostí pre druhú skupinu žiadateľov prvej pomoci. Reaguje tak na zmenu pravidiel Európskej únie (EÚ) z posledných dní. Úpravou podmienok pomôžeme väčšej skupine ľudí.

08.04.2020 13:15 Štát odpustí v apríli odvody firmám, ktoré museli zatvoriť prevádzky (eTREND)
Firmy, ktoré boli zatvorené pre nový koronavírus, majú mať odpustené odvody za apríl tohto roka. Informoval o tom v stredu na tlačovej konferencii minister financií Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že vláda pripravuje aj ďalšie opatrenia na pomoc podnikom. Napríklad dostať ju majú aj živnostníci, ktorí dlhodobo neplatili odvody, má byť však nižšia ako pre tých, ktorí platili odvody dlhšie obdobie do Sociálnej poisťovne (SP). Okrem toho sa zjemnili niektoré podmienky pomoci zameranej na preplácanie časti mzdových nákladov firiem pri poklese ich tržieb. Toto opatrenie sa má vzťahovať už na všetkých zamestnávateľov, teda aj na tých veľkých.

08.04.2020 12:15 Poisťovne sa boja výpadku príjmu. Bez odvodov nebudú peniaze na starostlivosť (eTREND)
Zdravotné poisťovne upozorňujú, že v dôsledku výpadku zdrojov z verejného zdravotného poistenia nebudú mať v najbližších týždňoch dostatok financií na úhradu zdravotnej starostlivosti. Asociácia preto vyzýva vládu, aby vzhľadom na balíček určený na pomoc podnikateľom rozhodla aj o bezodkladnom dofinancovaní verejného zdravotného poistenia.

08.04.2020 12:15 Koaličné hádky kvôli obmedzeniu pohybu. Toto šialenstvo sa musí skončiť, tvrdí Sulík (eTREND)
Minister hospodárstva a podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík (SaS) kritizuje na sociálnej sieti obmedzenia, ktoré vláda prijala na zabránenie šírenia nového koronavírusu. Hovorí, že z boja proti nemu sa stal fetiš, pri obmedzeniach spomína šialenstvo. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) rovnako na sociálnej sieti reagoval tým, že niektorí členovia koalície hrajú vlastné sebecké hry a zdôraznil závažnosť situácie.

08.04.2020 11:15 Trump chce stopnúť peniaze pre WHO. Podľa neho je naklonená Číne (eTREND)
Americký prezident Donald Trump sa v utorok vyhrážal zastavením platieb pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) pre jej nezvládnutie situácie okolo epidémie nového koronavírusu.

08.04.2020 11:15 Producentka Mistríková: Nakrúcanie filmov sa už nikdy nevráti do starých koľají (eTREND)
Dôsledky pandémie koronavírusu zasiahli aj slovenských filmárov. Tých sa pri nakrúcaní filmu na pľaci zvykne stretnúť aj niekoľko desiatok. To je dnes, nielen pre bezpečnostné opatrenia, absolútne nemožné. Zasiahnutý je však celý filmový ekosystém vrátane kín. TREND sa o dosahu pandémie na tento umelecký a ekonomický segment rozprával s prezidentkou Asociácie nezávislých producentov Zuzanou Mistríkovou.

08.04.2020 11:15 Život po nákaze podľa známej českej firmy: Rozvoj online biznisu a strach z cestovania (eTREND)
Česká investičná skupina Miton na svojich sociálnych sieťach zverejnila svoju vlastnú predikciu toho, ako by mohol život v súvislosti s novým koronavírusom vyzerať. Vo svojich infografikách sa snaží predikovať vývoj biznisových či spoločenských trendov v nasledujúcich mesiacoch či rokoch.

08.04.2020 10:15 Expanziu rakúskych strojárov vo Vrábľoch pandémia nebrzdí (eTREND)
Rakúšania zo spoločnosti Miba Steeltec vo Vrábľoch pokračujú napriek nepriaznivým vplyvom pandémie na trhoch vo výrobe. Produkcia podniku v súčasnosti však závisí najmä na vývoji situácie v dodávateľskom reťazci.

08.04.2020 09:15 ONLINE: Od stredy sa obmedzuje voľný pohyb. ... (eTREND)
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) nechce upustiť od „víťazných opatrení“ a vziať príklad od susedných krajín, ktoré zvažujú uvoľnenie bezpečnostných opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 po veľkonočných sviatkoch.

08.04.2020 09:15 Namiesto jednej zmluvy dve. Poistenie a investovanie je lepšie rozdeliť (eTREND)
Investičné životné poistenie (IŽP) je v podstate kombináciou životného poistenia a investičných produktov na jednej zmluve. Pre všetkých klientov, ktorí si tento produkt vybrali pred začiatkom tohto roka, bol pomerne drahý. Zmluvy sa uzatvárajú spravidla na viac ako 15 rokov a súčasťou poistenia boli vysoké poplatky.

08.04.2020 08:15 Kam za komfortom po práci v Leviciach (eTREND)
Hotel Astrum Laus

08.04.2020 07:15 Pád akcií stiahol nadol dôchodkové fondy. Úspory sa výrazne znížili (eTREND)
Ľudia, ktorí si sporia na dôchodok v druhom pilieri, môžu byť zo súčasného vývoja akciových trhov vystrašení. Koncom februára začali akcie prudko padať a nikto nevie, na akej úrovni sa zastavia.

08.04.2020 05:15 Miliónové prepady na daniach. Mestá rátajú škody počas karantény (eTREND)
Samosprávy na Slovensku začínajú odhadovať straty príjmov z miestnych a podielových daní. Väčším mestám z tabuliek vyskakujú milióny eur. Začínajú šetriť, uvažujú o obmedzení menej prioritných investícií či o nových úveroch. Spoliehajú sa aj na pomoc štátu.

07.04.2020 21:20 Matovič si zmýlil hru (eTREND)
V tejto hre nezvíťazí krajina, kde nebude chorých, ale tá, ktorá prejde pandémiou s minimom strát na životoch bez toho, aby si rozvrátila ekonomiku.

07.04.2020 20:20 Školy treba začať postupne otvárať, hovorí nová štúdia (eTREND)
Slovenský premiér Igor Matovič povedal, že školy sa na sto percent neotvoria do konca júna. A možno ani v septembri. Vedci z University College London si však myslia niečo iné. Podľa nich školy nemajú tendenciu šíriť infekciu, ako je Covid-19. Sociálne a ekonomické náklady z ich uzavretia sú neproporčné k zdravotným rizikám.

07.04.2020 19:20 Zavedenie zálohového systému jednorazových obalov sa posunie (eTREND)
Zavedenie zálohového systému jednorazových obalov sa posunie. Upravia sa tiež lehoty pri konaniach pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v súvislosti s ochorením COVID-19.

07.04.2020 18:20 Ukončenie izolácie a návrat do normálu. Brusel predstaví usmernenia (eTREND)
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová predstaví v stredu usmernenia exekutívy EÚ s cieľom zabezpečiť členským krajinám návrat do normálneho života a koordinované ukončenie obdobia izolácie, ktoré tieto štáty zaviedli v snahe obmedziť šírenie nového typu koronavírusu. Uviedol v utorok hovorca EK Eric Mamer.

07.04.2020 18:20 Letecké megatovárne dostali stopku. Hovorí sa aj o nemocnociach z lietadiel (eTREND)
Koronavírus nenahráva výrobcom lietadiel ani leteckým spoločnostiam. Výrobu lietadiel stopol Boeing, fabriky zatvára aj Airbus. Ako tak sa darí prežívať nákladným dopravcom. Humanitárnu pomoc budú prevážať aj lietadlá, ktoré na to bežne nie sú určené.

07.04.2020 18:20 Najbohatším človekom na svete je Bezos. V rebríčku sú aj dvaja Slováci (eTREND)
Najbohatším človekom na svete je tretí rok po sebe zakladateľ a šéf internetového koncernu Amazon Jeff Bezos s majetkom 113 miliárd dolárov (103,81 miliardy eur), vyplýva z najnovšieho poradia časopisu Forbes.

07.04.2020 17:20 Na kúpeľoch Grössling sa podpísal čas. Pozrite si, v akom stave je historický areál (eTREND)
Magistrát hlavného mesta, Metropolitný Inštitút Bratislavy a Generálny investor Bratislavy vypísali v marci architektonickú súťaž, ktorá má priniesť najlepšie riešenie obnovy pôvodnej funkcie historických zaniknutých kúpeľov Grössling.

07.04.2020 17:15 Rezervácie sa masívne prepadli. Airbnb získa od investorov miliardu dolárov (eTREND)
Americká spoločnosť Airbnb, ktorá sprostredkováva ubytovanie v súkromí, získa od nových investorov miliardu dolárov. Posilňuje tak svoje financie v čase negatívnych dopadov koronavírusovej krízy na cestovný ruch. Airbnb oznámila, že nový kapitál poskytnú investičné firmy Silver Lake a Sixth Street Partners.

07.04.2020 16:15 Advokát Varga: Dôvera v ekonomiku sa neobnoví zo dňa na deň (eTREND)
Advokát Peter Varga zo spoločnosti Highgate Law & Tax sa zaoberá daňovo-účtovným poradenstvom a radí klientom, ako zvýšiť svoje šance na prežitie cez daňovú optimalizáciu.

07.04.2020 15:15 Kríza v kríze. Stovka výrobcov zelenej energie prišla o príjmy z doplatkov (eTREND)
Stovka výrobcov zelenej energie kvôli protibyrokratickej legislatíve predchádzajúcej vlády stojí v súčasnosti pred krachom. Roky staré omeškania platieb odvodov ich zo dňa na deň pripravili o nárok na doplatok za elektrinu, ktorú posielajú do siete.

07.04.2020 14:15 Na Slovensku pribudlo 47 prípadov nákazy. Polovica bola v karanténnej stanici (eTREND)
Počas pondelka pribudlo na Slovensku 47 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom v laboratóriách otestovali 1 448 vzoriek. Z tohto počtu 24 pacientov sa nachádzalo v karanténnej stanici. V utorok o tom informoval predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO).

07.04.2020 13:15 Popredný vedec Pavol Čekan: Sme schopní vyrobiť 100-tisíc testov týždenne (eTREND)
Slovensko môže už čoskoro výrazne zvýšiť počet testovaní na ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom. Vedci, na čele so slovenským biotech startupom MultiplexDX, spojili svoje sily a pripravujú diagnostický PCR test na detekciu vírusu. Nadácia Eset podporila vývoj testu a financuje prvých 100-tisíc kusov. O novej iniciatíve sa TREND rozprával s popredným biochemikom Pavlom Čekanom zo spoločnosti MultiplexDX.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad