topspravy.sk mať prehľad
pondelok, 6.4.2020 | Meniny má Irena

06.04.2020 15:35 Potrebujeme zelenú obnovu, ktorá zvýši našu odolnosť voči krízam a nikoho nenechá bokom (EurActiv)
Obnovu potrebujú aj odvetvia závislé na fosílnych palivách, musia byť však stanovené environmentálne a sociálne kritériá, píšu MARTIN HOJSÍK a LADISLAV HEGYI. Automobilový priemysel by napríklad podľa nich mohol dostať pomoc pod podmienkou urýchlenia elektrifikácie výroby.

06.04.2020 09:35 Európsky týždeň | Európsky kurzarbeit by mal zjednodušiť reštart ekonomiky (EurActiv)
Európska komisia navrhuje nový program s objemom 100 miliárd eur na ochranu pracovných miest v členských krajinách. Ako by mal nový európsky nástroj fungovať a ako sa mení spravovanie eurofondov?

06.04.2020 08:25 COVID-19: Nemecko volá po Marshallovom pláne pre Španielsko a Taliansko, varujú pred rozpadom Únie (EurActiv)
Bývalí nemeckí ministri zahraničných vecí apelujú na špeciálnu pomoc pre členské štáty Únie, ktoré pandémia najviac zasiahla. Pred koronadlhopismi uprednostňujú iný plán na zlepšenie hospodárskej budúcnosti dotknutých krajín.

03.04.2020 14:35 Prvé výzvy na korona eurofondy sa môžu vyhlásiť už budúci týždeň (EurActiv)
Podľa úradu podpredsedníčky vlády je možné na boj s ochorením COVID-19 použiť aj peniaze z eurofondov, ktoré už boli zazmluvnené. Úrad to bude zvažovať v prípade projektov, ktoré „znesú odklad, respektíve ich pozastavenie nespôsobí zásadné škody“.

03.04.2020 14:10 Mimo hraníc Únia uviazlo asi štvrť milióna občanov členských krajín (EurActiv)
Európska únia pomáha svojim členským štátom a niektorým susedným krajinám ako Spojené kráľovstvo, Nórsko či Island v repatriácii svojich občanov, ktorým boli v dôsledku pandémie koronavírusu zrušené lety.

03.04.2020 12:50 Novela odpadového zákona dáva podnikateľom na veľké investície rok, nové vedenie rezortu za ňou stojí (EurActiv)
Aj keď sa odborná verejnosť nezhoduje, ako najlepšie riešiť nové povinnosti, ktoré priniesla novela zákona o odpade, všetci súhlasia, že podnikom dáva príliš málo času na prípravu. Envirorezort im však odkazuje, že mohli začať už dávno.

03.04.2020 09:20 Matovič rozumie, prečo sú paneláky problém. Premietne sa to do Programového vyhlásenia? (EurActiv)
Obava o dôchodcov v rozhorúčených panelákoch, ktorú vyslovil premiér, je oprávnená. Čo s tým však vláda urobí? pýta sa PETER ROBL z organizácie Budovy pre budúcnosť.

03.04.2020 08:10 V Štokholme sa začínajú plniť nemocnice, starostka žiada švédsku vládu o pomoc (EurActiv)
Doteraz sa krajina, ktorá už stáročia nie je zvyknutá na riešenie humanitárnych katastrof, zdráhala uvaliť určité obmedzenia. Starostka Štokholmu však v súčasnosti prosí vládu o viac ochranných zariadení, pretože hlavné mesto ich naliehavo potrebuje.

03.04.2020 06:45 Holandsko a Rakúsko žiadajú prísnejšie podmienky korona-pôžičiek z eurovalu (EurActiv)
Rakúska a holandská vláda trvá na tom, že kreditné linky poskytnuté eurovalom na boj s koronavírusom musia byť podmienené rešpektovaním rozpočtových pravidiel.

02.04.2020 19:00 Maďarsko Európu čoraz viac znepokojuje, členovia európskych ľudovcov hovoria dosť (EurActiv)
K výzve 13 krajín sa ex post prihlásilo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Časť členstva európskych ľudovcov žiada Fidesz vylúčiť.

02.04.2020 16:55 Na odpadové hospodárstvo idú z Únie milióny, problém so skládkami však musia vyriešiť prevádzkovatelia (EurActiv)
Slovensko môže za porušovanie právnych predpisov v oblasti skládkovania skončiť na európskom súde, podľa envirorezortu je však za plán úpravy aj uzavretie skládok zodpovedný prevádzkovateľ. Nehovorí pritom, ako od neho štát môže túto povinnosť vynútiť.

02.04.2020 15:35 Eurokomisia chce zmobilizovať 100 miliárd eur na podporu kurzarbeitu v krajinách Únie (EurActiv)
Európska komisia predstavila nový nástroj solidarity, na ochranu pracovných miest v krajinách EÚ. Firmy budú môcť podľa Komisie dočasne skrátiť pracovný čas zamestnancov s podporou príjmu od štátu za neodpracované hodiny.

02.04.2020 14:10 Kľúčové bude po kríze zlepiť základné piliere EÚ opäť dohromady (EurActiv)
Bude treba nastaviť plán, ako sa koordinovane vrátiť voľný pohyb osôb, tovaru a služieb k stavu spred vypuknutia pandémie, hovorí europoslanec MICHAL ŠIMEČKA (PS, Renew).

02.04.2020 12:00 Poľsko, Maďarsko a Česká republika porušili ignoráciou relokácií európske právo (EurActiv)
Argumentácia nefunkčnosťou mechanizmu, či nepodložené obavy o vnútornú bezpečnosť na súde neuspela. Rozhodnutím nepostupovať v súlade s dočasným mechanizmom premiestnenia žiadateľov o medzinárodnú ochranu, si krajiny nesplnili povinnosti, ktoré im vyplývajú z práva Únie.

02.04.2020 10:50 Nepomáhajú ani milióny z eurofondov: Diskriminácia rómskych detí vo vzdelávaní nemizne (EurActiv)
Nová vláda bude musieť čo nejskôr riešiť diskrimináciu vo vzdelávaní. Slovensku pre pretrvávajúcu segregáciu rómskych detí na školách hrozí žaloba pred Súdnym dvorom EÚ. Problém zatiaľ nevyriešil školský zákon ani eurofondové projekty. 

02.04.2020 10:25 Slováci budú cez víkend hackovať koronakrízu [Komerčný obsah] (EurActiv)
PR SPRÁVA | Slovensko sa zapája do globálneho boja proti pandémii COVID-19. Na špeciálnom virtuálnom podujatí Hack the Crisis Slovakia budú účastníci tvoriť riešenia na akútne problémy v zdravotníctve, ekonomike, kultúre, v mestách a vo vylúčených komunitách.

02.04.2020 08:30 Koronavírus navždy zmenil budúcnosť národnej bezpečnosti. Prečítajte si ako (EurActiv)
Veľkým postrachom 20. storočia bola jadrová vojna. Naše inštitúcie boli vybudované tak, aby na jej hrozby reagovali. Covid­-19 však svetovým odborníkom na obranu ukázal, že sme boli slepí, píše Stephen Blank.

02.04.2020 07:50 COVID-19: Poliaci by mali v čase korony voliť prezidenta poštou, Rumuni hlásia množstvo nakazených lekárov (EurActiv)
O novom zákone, ktorý by umožnil Poliakom hlasovať poštou, by sa malo rozhodnúť v piatok. Ak ho parlament schváli, bude platný už od budúceho týždňa.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad