topspravy.sk mať prehľad
piatok, 3.7.2020 | Meniny má Miloslav

03.07.2020 13:50 Ladislav Miko: Peniaze z EÚ dajú Slovensku veľkú šancu rozšíriť bioprodukciu (VIDEO) (EurActiv)
Nie je pravda, že plodiny ekologického poľnohospodárstva majú dramaticky nižšie výnosy ako konvenčne pestované plodiny, myslí si vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko. „Organické poľnohospodárstvo vie dodávať podobné výnosy ale v lepšej kvalite,“ hovorí Miko. 

03.07.2020 09:45 EURACTIV Podcast | Miko o potravinovej stratégii EÚ: Ekologické požiadavky budú platiť aj pre producentov z tretích krajín (EurActiv)
Zvýšenie výmery ekologických fariem neohrozí potravinovú bezpečnosť EÚ, hovorí vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko. Investícia do organického poľnohospodárstva je investíciou do kvality a pridanej hodnoty, tvrdí Miko. 

03.07.2020 09:05 Európska komisia žaluje Slovensko kvôli environmentálnemu hluku (EurActiv)
Európska komisia vo štvrtok oznámila, že sa rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru EÚ prípady Portugalska a Slovenska, pretože nezmapovali hluk a nevypracovali príslušné akčné plány.

02.07.2020 17:55 Nová definícia komunálnych odpadov necháva priestor na špekulácie (EurActiv)
Ak firma vyprodukuje triedený odpad, ktorý má „charakter a zloženie podobné odpadu z domácností“ nemusí od začiatku júla za jeho zber a zhodnocovanie platiť. Odborníci upozorňujú, že novela zákona o odpadoch nie je dostatočne detailná a dáva firmám široké možnosti interpretácie.

02.07.2020 17:40 Komisia podla žalobu na Slovensko pre nedostatočnú ochranu hlucháňa (EurActiv)
V chránených biotopoch hlucháňa hôrneho naďalej prebieha intenzívna ťažba dreva. Európska komisia preto po viacerých varovaniach na Slovensko podala žalobu na Súdny dvor EÚ. 

02.07.2020 13:50 Počet otcov, ktorí chodia na Slovensku na materskú, rastie (EurActiv)
Slovenská materská pre otcov patrí k najštedrejším politikám svojho druhu na svete. Dnes ju využíva každý štvrtý otec. Problémom je, keď otcovia poberajú materskú a súbežne vo veľkej miere pracujú, vyplýva z komentáru Inštitútu finančnej politiky.

02.07.2020 13:50 Česi a Slováci chcú od Nemecka rýchlu dohodu o obnove EÚ (EurActiv)
Nemecké predsedníctvo EÚ chce pomôcť Únii spamätať sa z pandémie a nezabúda pri tom ani na digitalizáciu či vzťahy s Čínou. V mnohých oblastiach, ako je rozpočet alebo migrácia, musí o kompromise presvedčiť aj Česko a Slovensko.

02.07.2020 12:45 Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo po koronakríze (EurActiv)
Nová vláda považuje zvyšovanie potravinovej sebestačnosti za strategický záujem štátu. Aké opatrenia by mala prijať pre zníženie závislosti na dovoze zahraničných potravín? A ako skĺbi svoju ambíciu s čoraz prísnejšími požiadavkami Únie pre udržateľnú potravinovú produkciu? 

02.07.2020 09:55 Transparency: Len 37 percent europoslancov zverejnilo svoje stretnutia s lobistami (EurActiv)
Viac ako polovica poslancov Európskeho parlamentu neoznamuje svoje stretnutia s lobistami. Vyplýva to z analýzy, ktorú uskutočnila organizácia Transparency International. Zo Slovenska stretnutia zverejňujú štyria europoslanci. 

01.07.2020 18:30 Podiel slovenských potravín na regáloch obchodov sa nezvýšil ani počas korony (EurActiv)
Podiel slovenských výrobkov na pultoch predajní sa medziročne zvýšil iba nepatrne. Slovenské obchody aj napriek obmedzeniam na hraniciach počas koronakrízy uprednostňovali dovoz pred domácou výrobou. Najväčší pokles zaznamenali dokonca u cestovín a olejov, ktoré počas núdzového stavu na pultoch chýbali. 

01.07.2020 18:30 Európske krajiny volajú po sprísnení regulácie umelej inteligencie, Slovensko sa na „diskusiu“ len chystá (EurActiv)
Kým v Európe sa skončila verejná konzultácia k pripravovanej stratégii o AI a mnohé krajiny už začali s presadzovaním vlastných priorít, Slovensko pozíciu stále nemá.

01.07.2020 11:10 Úrady radia Eurokomisii počkať s povoľovaním pre technológie na automatizované rozpoznávanie tváre (EurActiv)
Európsky dozorný úrad na ochranu dát odporúča, aby sa v Európskej únii na verejných priestranstvách zatiaľ zakázalo využívanie modernej technológie na rozpoznávanie tváre, ale aj softvérov na zachytávanie hlasu, či úderov do klávesnice. Nateraz presadzuje moratórium.

01.07.2020 09:30 Novela zákona o energetike dáva šancu stopnúť podvodné praktiky predajcov elektriny (EurActiv)
Pripravovaná novela zavádza pravidlá európskej smernice o trhu s elektrinou, ktorá má aj silný rozmer ochrany spotrebiteľa. Ministerstvo zatiaľ o detailoch nehovorí. 

30.06.2020 17:50 EÚ má zoznam bezpečných krajín, Slovensko si z neho ešte môže vyberať (EurActiv)
EÚ sa dohodla na zozname 15 „bezpečných krajín“, z ktorých bude možné od 1. júla cestovať do Európy. USA na zozname podľa očakávaní nie sú.

30.06.2020 14:45 Triedený zber pokračuje v rastúcom trende. Nepokorila ho ani korona [Komerčný obsah] (EurActiv)
PR SPRÁVA | Analýzy spoločnosti ENVI - PAK ukázali, že triedený zber na Slovensku za prvý kvartál 2020 narástol vo všetkých významných komoditách. Ani tohtoročná koronakríza sa nepodpísala na jeho úrovni. Celkové zvýšenie dosiahlo až 15 %.

30.06.2020 14:45 Europoslanec Hajšel: Slovensko môže cez Fond pre spravodlivú transformáciu získať až miliardu eur (EurActiv)
Vláda môže podľa europoslanca Roberta Hajšela požiadať o zaradenie do financovania aj pre regióny zo západného a stredného Slovenska. Zatiaľ sa ráta s hornou Nitrou a Košicami. 

30.06.2020 14:10 Venezuela dala európskej veľvyslankyni 72 hodín na odchod z krajiny, Brusel chystá protiopatrenia (EurActiv)
Po uvalení európskych sankcií na jedenástich predstaviteľov venezuelskej vlády musí z krajiny do 72 hodín odísť veľvyslankyňa EÚ. Podľa šéfa európskej diplomacie podnikne Únia po vyhostení veľvyslankyne recipročné kroky.

30.06.2020 10:45 Župan Viskupič: Kraje budú po kríze vedieť zacieliť eurofondy lepšie ako štát (EurActiv)
Predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič vysvetľuje, kde budú samosprávy po koronakríze potrebovať prostriedky z fondov EÚ najviac a ako by im ich čerpanie mal zjednodušiť a urýchliť štát. 

30.06.2020 08:45 Sebstačnosť verzus udržateľnosť: Dve výzvy pre slovenský agrosektor (VIDEO) (EurActiv)
Zvyšovanie potravinovej sebestačnosti je hlavným cieľom novej vlády v agropotravinárskom sektore. Na aké opatrenia by sa mal agrorezort zamerať, aby bolo Slovensko menej závislé na zahraničnej produkcii? A ako kľúčoví sektoroví aktéri hodnotia novú potravinovú stratégiu Z farmy na stôl?...

29.06.2020 16:45 Európska veda má stále rodový problém, je načase to zmeniť (EurActiv)
Rodová dimenzia sa po koronavíruse musí stať v európskej vede a inováciách a štandardom. Napredovanie v oblasti rodovej rovnosti prináša lepšie výsledky výskumu a zvyšuje jeho relevantnosť, píše sociologička MARCELA LINKOVÁ. 

29.06.2020 15:25 Odborníčka na eurofondy: Nové ministerstvo je zbytočné, dôležité návrhy vznikajú bez diskusie (EurActiv)
Hlavným problémom eurofondov už dávno nie je korupcia, ale náročný proces čerpania, hovorí KATARÍNA ROCHOVSKÁ. Prijímatelia eurofondov podľa nej často doplácajú na chyby úradov. „Ak niektorý orgán pochybil, tak má niesť právne dôsledky svojho konania ten, kto ho spôsobil, a to nie len právne, ale aj hmotné,“ dodáva odborníčka na fondy EÚ. 

29.06.2020 15:05 Eurokomisár Breton: Vesmír je silnou stránkou Európy, plánujeme miliardový fond aj novú raketu (EurActiv)
Európska únia chce investovať viac peňazí do vesmírnych letov, satelitnej komunikácie a prieskumných misií, aby dokázala držať krok s kozmickými programami Spojených štátov a stále ctižiadostivejšej Číny.

29.06.2020 12:45 Ministerstvo školstva pripravuje plán, ako zo vzdelávania odstrániť segregáciu rómskych detí (EurActiv)
Rómski žiaci tvoria až 63 percent všetkých žiakov v špeciálnych triedach a 42 percent v špeciálnych školách. Rezort školstva pripravuje akčný plán, ale aj dlhodobú stratégiu inkluzívneho vzdelávania. 

29.06.2020 10:35 Ako po koronakríze využiť eurofondy v samosprávach (VIDEO) (EurActiv)
V ktorých oblastiach a na aký typ opatrení by po koronakríze mali samosprávy smerovať peniaze z fondov EÚ? Odpovedá ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák, a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

29.06.2020 10:35 Krajiny EÚ, vrátane SR, musia dosiahnuť dobrý stav svojich vôd do roku 2027 (EurActiv)
Európska komisia (EK) rozhodla, že smernica o vode sa nebude meniť. Krajiny Európskej únie (EÚ), vrátane Slovenskej republiky, tak musia podľa smernice dosiahnuť dobrý stav svojich povrchových a podzemných vôd do roku 2027.

29.06.2020 09:50 Finančná pomoc z Únie po koronakríze (INFOGRAFIKA) (EurActiv)
Slovensko môže po koronakríze z rozpočtu EÚ čerpať desiatky miliárd eur. Najväčší balík peňazí bude mať k dispozícii z Kohéznej politiky EÚ, teda eurofondov - súčasných, či budúcich. Infografika prináša prehľad nástrojov finančnej pomoci EÚ v najbližších siedmich rokoch. 

29.06.2020 09:50 Ako veľmi EÚ otvoriť? Štáty diskutujú o zozname krajín (EurActiv)
EÚ má problémy dohodnúť sa na zozname bezpečných krajín, z ktorých po viac ako troch mesiacoch povolí cestovanie do Únie.

29.06.2020 08:20 Stredoeurópsky startup roka je známy: Firma Woola z Estónska vyhrala veľké finále medzinárodnej súťaže EIT InnoEnergy 2020 PowerUp! [Komerčný obsah] (EurActiv)
Porota šiesteho ročníka PowerUp! Challenge vyhlásila víťaza najvýznamnejšej súťaže inovatívnych firiem v regióne strednej a východnej Európy. Firma Woola z Estónska získala šek na 50 000 eur a možnosť zapojiť sa do akcelerátora podnikania EIT InnoEnergy.

29.06.2020 08:20 Európsky týždeň | Nekonkrétne výsledky summitu EÚ-Čína naznačili frustráciu na oboch stranách (EurActiv)
Číňania veria, že sa o obrovskej investičnej dohode s Bruselom dohodnú do konca roka, európske krajiny sú ale skeptickejšie. Predstavu Peking o nájdení zlatej strednej cesty Európania vnímajú ako tlak na upustenie z polovice požiadaviek.       Podcasty EURACTIV...

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad