topspravy.sk mať prehľad
streda, 23.10.2019 | Meniny má Alojzia

23.10.2019 11:15 Turisti pôjdu na druhú koľaj. Viedeň uprednostní spokojnosť svojich obyvateľov (eTREND)
Viedeň sa už nechce usilovať o to, aby každým rokom stúpal počet nocí, ktoré turisti v meste strávia. Vyplýva to z novej stratégie na najbližších päť rokov, ktorú predstavil starosta Michael Ludwig. Hlavným merítkom úspechu má byť do budúcna spokojnosť obyvateľov rakúskej metropoly.

23.10.2019 10:20 Kúpili sme Teslu aj Ferrari. Vyskúšali sme investovanie cez Revolut (eTREND)
Mobilná banka Revolut má novú zbraň na získavanie klientov. V septembri spustila možnosť nákupu akcií priamo cez svoju mobilnú aplikáciu.

23.10.2019 10:20 Hotelom a penziónom sa darilo aj v auguste. Návštevnosť prekonala rekordy (eTREND)
Ubytovacie zariadenia v SR v auguste mali takmer 800-tisíc hostí a 2,5 milióna prenocovaní. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Vývoj cestovného ruchu v ubytovacích zariadeniach v auguste tak podľa štatistikov potvrdil dynamický rast aj počas druhej polovice prázdnin.

23.10.2019 09:15 Beblavý: Pre Pentu pracovali a pracujú hlavné tváre Smeru v zdravotníctve (eTREND)
Vládny Smer-SD a finančná skupina Penta boli v oblasti zdravotníctva prepojení ako v koalícii. Tvrdí to poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Beblavý (nezaradený). „Pracovali a pracujú pre ňu hlavné tváre Smeru v zdravotníctve - ministri aj vysokí štátni úradníci,“ povedal v utorok na tlačovej konferencii. Finančná skupina však hovorí o konšpiráciách.

23.10.2019 08:15 Jankovská nebude na kandidátke Smeru. Pellegrini nechce kontroverzné mená (eTREND)
Monika Jankovská nebude v nadchádzajúcich parlamentných voľbách na kandidačnej listine Smeru-SD. Povedal to v utorok košický krajský predseda strany Richard Raši po výjazdovom zasadnutí vlády v Sobranciach.

23.10.2019 07:15 Harmonogram neprešiel. Johnson avizoval, že do Vianoc budú nové voľby (eTREND)
Britský premiér Boris Johnson v utorok v Dolnej snemovni parlamentu povedal, že ak poslanci neschvália harmonogram legislatívneho procesu, vláda stiahne návrh vykonávacieho zákona z programu rokovania zákonodarného zboru a vypíše nové voľby, ktoré by sa mali konať ešte pred Vianocami. Poslanci však hlasovali proti trojdňovému harmonogramu. Informovali o tom televízia Sky News a agentúra Reuters.

23.10.2019 07:15 Zelené projekty idú do popredia. Zmena klímy ovplyvní aj grantové výzvy (eTREND)
Pomohli zreštaurovať vzácne vitráže, spustili v meste program zdieľaných bicyklov, vybavili detskú nemocnicu prístrojmi na liečbu detí s poruchou sluchu. Firmy cez svoje nadácie posielajú na rozvoj krajiny desiatky miliónov eur. Mnohé sa snažia smerovať peniaze do oblastí, ktoré súvisia s predmetom ich podnikania alebo ho priamo podporujú. No čoraz viac spoločností dáva svojim nadáciám pri výbere podporovaných projektov voľnú ruku.

23.10.2019 07:15 Utrieť olej a poslať ďalej. Ako vyzerá biznis so špinavými rybami (eTREND)
Venezuelské jazero Maracaibo kedysi obsahovalo cenné ropné bohatstvo. Keď sa vyčerpalo, zhrdzavené zariadenia a popraskané potrubia zmenili obrovskú masu vody na čiernu olejovú brečku. Kalom nasiaklo pobrežie, tamojšie ryby či kraby. Rybári svoje úlovky pred odoslaním na trhy do Spojených štátov či inde musia očistiť od oleja. Po love si sami čistia ruky a nohy benzínom. Agentúra AP pripravila k téme zaujímavú fotoreportáž.

23.10.2019 06:15 Tri rady, ako reformovať, aby to nebolelo. Malá výstraha pre Pellegriniho, Danka a Bugára (eTREND)
Je to dilema, ktorú rieši asi každý politik - robiť ťažké reformy alebo nerobiť? Myšlienkový pochod niektorých politikov pripomína niečo takéto: spravíme ťažké, ale potrebné ekonomické či štrukturálne reformy, ale ľudia nám to vo voľbách spočítajú, pretože ich to bude bolieť. Platia však v skutočnosti reformne naladení politici vysokú cenu pri volebných urnách?

23.10.2019 05:20 V Ružinove má pribudnúť 118-metrový vežiak s bytmi, známe sú podrobnosti (eTREND)
Česká developerská skupina Finep predložila úradom na posúdenie pozmenenú druhú etapu svojho projektu s pracovným názvom Nová Cvernovka Century Residence. V rámci výstavby, ktorá nadviaže na Jégého alej, má vzniknúť v Ružinove vyše 500 bytov a apartmánov.

23.10.2019 00:15 Gymnazisti, ktorí pozitívne motivujú svojich rómskych rovesníkov (eTREND)
Inzercia | Projekt Edubox, v ktorom bratislavskí gymnazisti doučujú rómske deti z Lozorna, je súčasťou výchovno-vzdelávacieho programu, ktorý ich pripravuje pre život.

22.10.2019 21:20 Poslanci zmierňujú podmienky. Mladomanželské pôžičky dostane viac ľudí (eTREND)
Podmienky pri mladomanželských pôžičkách zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) by sa mali zmierniť. Plénum posunulo do druhého čítania novelu zákona o ŠFRB, ktorú pripravili poslanci koaličného Mostu-Híd.

22.10.2019 20:20 Ďalší spor v koalícii. SNS už nebude podporovať žiadne zákony od Mosta-Híd (eTREND)
Predseda koaličnej strany SNS Andrej Danko sa od utorka nebude zúčastňovať na žiadnej Koaličnej rade. A. Danko to vyhlásil po tom, ako národniarom neprešli v pléne ich dve novely zákonov, a to o verejnom obstarávaní a návrhu o zriadení ministerstva cestovného ruchu a športu.

22.10.2019 20:20 Európa sa musí zobudiť, za najlepšími zaostáva. Najviac jednorožcov je z Číny a USA (eTREND)
Medzi začínajúcimi technologickými startupmi prebieha tesný súboj. Čína v počte takzvaných jednorožcov, teda najhodnotnejších startupov, predbehla Spojené štáty. Vyplýva to z rebríčka Hurun Report, podľa ktorého má Čína 206 jednorožcov, čo je o tri viac ako USA. Európa už dlhodobo ťahá za kratší koniec v porovnaní s USA či Čínou. Prečo starý kontinent nedokáže konkurovať najlepším?

22.10.2019 19:15 Lučanský rozpustil vyšetrovací tím a nový japonský cisár: Najdôležitejšie správy dňa (eTREND)
Výber najdôležitejších správ dňa zo Slovenska a zo sveta.

22.10.2019 19:15 Nové ministerstvo nebude. Parlamentom neprešiel návrh SNS (eTREND)
Ministerstvo cestovného ruchu a športu sa na Slovensku nezriadi. Plénum v utorok odmietlo návrh zákona poslancov koaličnej SNS o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. Dôvodom na vznik nového ministerstva podľa národniarov bolo skvalitnenie tvorby centrálnej štátnej politiky v oblasti cestovného ruchu a športu a tiež potreba efektívneho riadenia štátnej podpory v týchto oblastiach.

22.10.2019 18:20 Magistrát ide s Vrakuňou riešiť verejný priestor pri Pentagone (eTREND)
Bratislavský magistrát a mestská časť Vrakuňa sa dohodli na sérii opatrení, aby zlepšili bezpečnostnú situáciu v okolí obytného domu Pentagon na Stavbárskej ulici. Ten je spájaný najmä s užívateľmi drog.

22.10.2019 18:15 Kanadského premiéra kauzy nepotopili. Trudeau bude opäť v kresle (eTREND)
Justin Trudeau sa napriek viacerým kontroverziám vráti do premiérskeho kresla. Tento takmer 48-ročný líder liberálov, s francúzsko-kanadskými koreňmi, svoj post aj napriek značnej strate popularity dokázal obhájiť. Čierny mejkap na tvári pred takmer dvomi desaťročiami či nátlak na ministerku spravodlivosti však jeho podpore ublížili.

22.10.2019 18:15 Michalovce dostanú od vlády milióny eur na modernizáciu športovísk (eTREND)
Michalovce dostanú od štátu 2,2 milióna eur na modernizáciu športovej infraštruktúry v meste. Rozhodla o tom vláda na svojom utorňajšom výjazdovom rokovaní v Sobranciach.

22.10.2019 16:15 Číňania chcú dobyť elektrickú Európu. Postavia fabriku na batérie (eTREND)
Čínsky špecialista na batériové články CATL začal s výstavbou továrne v nemeckej spolkovej krajine Durínsko. Na európskom trhu, kde vidia vďaka rozmachu elektromobility obrovský dopyt a širokú klientelu, chcú Číňania získať dominantné postavenie. Medzi stále malú konkurenciu vstupujú v najbližších piatich rokoch obrou investíciou v objeme takmer dve miliardy eur.

22.10.2019 15:20 Kočner mal Glváčovi vybaviť riadený rozhovor s novinárkou Ruttkayovou (eTREND)
Líder strany OľaNO Igor Matovič vyzýva podpredsedu parlamentu Martina Glváča, aby odstúpil. V opačnom prípade zverejní všetkých 900 správ z Viberu medzi ním a Marianom Kočnerom.

22.10.2019 15:20 Málo peňazí a veľa personálu. Vatikánu hrozí bankrot, veští investigatívny novinár (eTREND)
Pápež František sa trápi s ťažkou finančnou krízou v cirkevnom štáte, ktorému možno už za štyri roky bude hroziť bankrot. Vo svojej knihe s názvom Giudizio Universale (Posledný súd) to tvrdí taliansky investigatívny novinár Gianluigi Nuzzi. Ten svoje závery vyvodzuje z niekoľko tisícok doposiaľ nezverejnených dokumentov a z rozhovorov s predstaviteľmi Vatikánu, ktoré podľa neho vypovedajú o klientelistických sieťach, klesajúcich príjmoch a netransparentných obchodoch.

22.10.2019 14:15 Berlín zastropoval ceny bývania. Neporastú päť rokov (eTREND)
Berlínsky senát schválil strop nájmov pre 1,5 milióna bytov postavených pred rokom 2014. Nájomné sa v nich najbližších piatich rokov nezvýši. Zástupcovia z radov vládnucej koalície sociálnych demokratov, strany Ľavice a strany Zelených reagovali na prudký rast nákladov na bývanie v hlavnom meste Nemecka za uplynulých päť rokov.

22.10.2019 14:15 Komu pomáhať a koho chrániť (eTREND)
Názor | Aj keď by sa v poslednom čase mohlo zdať, že polícia prechádza očistou, stále sme len na začiatku. Najmä v nižších výkonných funkciách sa stále miesta prideľujú len na základe kamarátstiev či rodinných väzieb.

22.10.2019 13:20 Vajanského nábrežie opeknie. Takto zrekonštruujú fasádu Kotvy (eTREND)
Napriek tomu, že Vajanského nábrežie je jedna z najexponovanejších lokalít bratislavského Starého Mesta, roky sa zdalo, že sa naň zabudlo. Aktuálne sa chystá obnova jednej z historických budov – riaditeľstva Viedenskej všeobecnej poisťovne, známeho aj pod názvom Kotva.

22.10.2019 13:15 Lučanský rozpustil vyšetrovací tím vraždy Kuciaka (eTREND)
Prezident Policajného zboru Milan Lučanský rozpustil vyšetrovací tím „Kuciak“. Ako poukázal, vyšetrovací tím už nemá opodstatnenie vzhľadom na to, že bola v pondelok podaná obžaloba. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zabili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, podal prokurátor obžalobu na Mariana Kočnera, Alenu Zsuzsovú, Miroslava Marčeka. a Tomáša Szabóa.

22.10.2019 13:15 Slovenské zdravotníctvo potrebuje prvú pomoc. Čo robiť ako prvé? (eTREND)
Sanitka uháňa k pacientovi. Slovenskému zdravotníctvu postupne zlyhávajú orgány. Akútne potrebuje prvú pomoc. Čo robiť ako prvé? Opýtali sme sa účastníkov TREND konferencie Zdravotnícky manažment 2019, ako by ho dostali z najhoršieho.

22.10.2019 12:15 mBank má už prvého nápadníka. Chce ju kúpiť najväčšia poľská banka (eTREND)
Internetová banka mBank by mohla skončiť v rukách jedného zo svojich najväčších konkurentov. Záujem o ňu prejavila najväčšia poľská banka PKO, ktorú ovláda štát.

22.10.2019 12:15 Obvineným v kauze Technopol nebude možné zrušiť milosti (eTREND)
Obvineným v kauze Technopol nebude možné zrušiť milosti udelené exprezidentom SR Michalom Kováčom. Poslanci Národnej rady SR v utorok v druhom čítaní odmietli návrh ústavného zákona, ktorý by to umožnil. Návrh zákona predložili poslanci za opozičné OĽaNO.

22.10.2019 11:15 Glváč pre články podal trestné oznámenie, biznis s Kočnerom odmieta (eTREND)
Poslanec Národnej rady SR Martin Glváč (Smer-SD) odmieta, že by si dohadoval biznis s Marianom Kočnerom. Články o Threeme považuje za cielenú diskreditáciu jeho osoby a strany Smer-SD. Podal aj trestné oznámenie.

22.10.2019 11:15 Na obzore je chaos. Tretina svetových bánk by krízu zrejme neprežila (eTREND)
Tradičné banky musia zmeniť podnikateľský model. Podľa poradenskej spoločnosti McKinsey musia viac investovať do inovácií, inak ich pohltia fintechy, ktoré ponúkajú smart finančné služby.

22.10.2019 09:20 UniCredit sa chce zbaviť koreňov. Taliansko je ako brzda (eTREND)
Banke UniCredit škodí jej taliansky pôvod. Milánsky finančný dom pôsobí v 14 krajinách, jeho dôveryhodnosť je však posudzovaná aj podľa výkonu talianskej ekonomiky, ktorá sa momentálne neteší dobrej povesti. V hre je presun časti aktív do zahraničia.

22.10.2019 09:20 Keď sú peniaze, dá sa prežiť. Bohatá krajina púšťa klimatizáciu už aj na ulici (eTREND)
Teploty v Dauhe, hlavnom meste Kataru, sa pohybujú okolo 46 stupňov Celzia. Ide o jednu z najhorúcejších krajín na svete. Problém s horúčavami sa najnovšie pokúsi riešiť vonkajšou klimatizáciou.

22.10.2019 08:15 Eastring po štyroch rokoch stratil štatút európskej priority (eTREND)
Štatút projektu spoločného záujmu (PCI) uľahčuje získavanie povolení a územné plánovanie, ale aj prístup k európskym peniazom. Plynovod Eastring z dielne spoločnosti Eustream má na Slovensko priviesť zemný plyn zo zásobníkov v Turecku. Zoznam projektov spoločného záujmu Európskej Únie sa aktualizuje každý rok, Eastring sa na ňom po prvý krát od roku 2015 neobjavil.

22.10.2019 07:20 Raz miesto potrebujú, potom nie. Ako polícia upratuje svojich ľudí (eTREND)
V rebríčku dôveryhodnosti polície patria Slovensku dlhodobo spodné priečky. Posledný prieskum Eurobarometra z roku 2018 ukázal, že policajtom u nás dôveruje 45 percent občanov. Európsky priemer sa pohybuje na úrovni 72 percent. Sme na tom dokonca horšie ako Albánsko, Macedónsko či Turecko.

22.10.2019 06:15 Do schránok už mieria drahšie poistky za auto. Poisťovne na nich prerábali (eTREND)
Motoristi, ktorým povinné zmluvné poistenie (PZP) platí od začiatku januára, musia už v týchto dňoch dostať nový výmer poistného. Mnohých môže zaskočiť vyššia cena.

22.10.2019 05:20 Pokračovanie River Parku má dôležité povolenia. Nábrežie Dunaja čakajú ďalšie zmeny (eTREND)
Nábrežie Dunaja sa v najbližšom období nezmení len v časti pri Eurovei, ale aj o niečo ďalej smerom von z centra. J&T Real Estate pracuje na rozšírení svojho ďalšieho projektu pri rieke – River Park. Jeho druhá etapa prinesie byty, kancelárie či nové námestie. Investorom v spoločnom projekte je ďalší developer Cresco Real Estate.

22.10.2019 05:15 Bič na dlžníkov (eTREND)
Kto má na krku množstvo dlhov a exekúcie, od polovice budúceho roka môže na podnikanie zabudnúť. Teda, ak by si chcel založiť vlastnú firmu, nadobudnúť obchodný podiel či byť konateľom eseročky. Štát sa rozhodol, že si na takéto osoby posvieti. Môže za to navrhovaná novela Obchodného zákonníka z dielne rezortu spravodlivosti, ktorá by mala platiť od júla budúceho roka.

22.10.2019 00:20 5 príkladov, aký bude mať dopad umelá inteligencia, pre účtovné, malé a stredné podniky (eTREND)
Inzercia | Keir je špecialista spoločnosti Sage v oblasti malých firiem a účtovníctva. Rozpráva o témach a problémoch, ktorým čelia podniky na celom svete.

21.10.2019 20:15 Ľudia z Boeingu zavádzali. Firmu to môže stáť ďalšie miliardy (eTREND)
Americký výrobca lietadiel Boeing bude možno musieť vynaložiť ďalšie miliardy dolárov na problém spojený s uzemnením strojov 737 MAX. Dôvodom sú najnovšie informácie o zavádzajúcich správach zamestnancov firmy úradom počas testovania lietadiel, čo by mohlo viesť k ďalšiemu odkladu návratu strojov 737 MAX do prevádzky.

21.10.2019 19:15 Kočnera obžalovali a vzbura novinárov v Austrálii: Najdôležitejšie správy dňa (eTREND)
Výber najdôležitejších správ dňa zo Slovenska a zo sveta.

21.10.2019 19:15 Oplatí sa mať veľa majetku v indexových fondoch? (eTREND)
V poslednom čase viaceré investičné firmy na Slovensku propagujú pasívne investovanie do indexových fondov. Tie sú obchodovateľné na burze a iba kopírujú vývoj hlavných globálnych akciových indexov. Ich obhajcovia a zvyčajne aj predajcovia tvrdia, že z dlhodobého hľadiska na nich človek dokáže zarobiť viac ako pri aktívne spravovaných akciových fondoch.

21.10.2019 19:15 Američania sa sťahujú zo Sýrie do Iraku. Kurdi sa cítia zradení (eTREND)
Americkí vojaci sa presúvali v pondelok zo Sýrie do Iraku. Cez hraničný priechod Sahela sa dostali do severoirackej provincie Dahúk, ktorá sa nachádza v autonómnej oblasti Kurdov nazývanej iracký Kurdistan. Uviedli to svedkovia pre tlačovú agentúru Reuters.

21.10.2019 18:20 Čína sa chystá uvaliť obchodné sankcie na USA. V pozadí je kauza z čias Obamu (eTREND)
Čína žiada Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) o povolenie uvaliť na Spojené štáty odvetné obchodné opatrenia v ročnom objeme 2,4 miliardy amerických dolárov. Je to kvôli nedodržiavaniu rozhodnutia WTO v colnej kauze, ktorá siaha do éry amerického prezidenta Baracka Obamu. Uviedla to dnes agentúra Reuters.

21.10.2019 17:15 Opozícia sa stretla, dohodla sa na postupe pri spoločenských témach (eTREND)
Predsedovia niekoľkých opozičných strán sa na spoločnom pondelkovom stretnutí dohodli na postupe pri troch veľkých spoločenských témach. Tými sú vzájomné prepožičanie si pódií 17. novembra, ale aj 21. februára pri príležitosti druhého výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a kauza Gorila.

21.10.2019 17:15 Musk čaruje s cenami Modelu 3. Mieri za ďalším rekordom (eTREND)
Americký výrobca automobilov Tesla chce elektromobily priblížiť širším masám. Aj svojou cenou spôsobil Model 3 doslova ošiaľ a hneď po spustení predaja pred tromi rokmi si ho objednalo cez 400-tisíc záujemcov.

21.10.2019 17:15 Podnikatelia si môžu pýtať naspäť DPH z neuhradených faktúr (eTREND)
Podľa viacerých prieskumov je platobná disciplína slovenských firiem a zákazníkov jedna z najhorších v rámci Európskej únie (EÚ). Dodávatelia sú však povinní odviesť štátu daň z pridanej hodnoty (DPH) z dodávky tovaru alebo služby bez ohľadu na to, či a kedy odberateľ faktúru uhradí. Upozorňuje na to poradenská spoločnosť LeitnerLeitner, podľa ktorej pravidlá pre vrátenie DPH pri neuhradených faktúrach sú stále nejasné.

21.10.2019 16:20 V Nitre pribúdajú projekty. Chystá sa výstavba obytnej zóny s vyše 400 bytmi (eTREND)
V nezastavanom území medzi mestskými časťami Klokočina a Mlynárce sa v Nitre pripravuje výstavba vyše 400 bytov. Projekt počíta s vytvorením ucelenej štvrte, hoci je predložený v dvoch samostatných zámeroch rôznych investorov.

21.10.2019 16:15 Andruskó chce svedčiť za nižší trest. Výpoveď sa má týkať Richtera a Sakovej (eTREND)
Zoltán Andruskó, ktorý je jedným z obvinených v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, chce nižší trest. Na výmenu ponúka výpoveď o údajnej protiprávnej činnosti dvoch ministrov súčasnej vlády.

21.10.2019 16:15 Okresný súd zamietol žalobu voči SPF v kauze Veľký Slavkov (eTREND)
Okresný súd v Prešove na pondelkovom pojednávaní zamietol žalobu spoločnosti Digital Floor Ltd. voči Slovenskému pozemkovému fondu (SPF). Rozhodnutie sa týka sporu, kde si spoločnosť nárokovala škodu takmer 16 miliónov eur, plus úrok z omeškania od roku 2008. Podľa súdu neboli splnené zákonné predpoklady zodpovednosti žalovaného za škodu. Rozsudok nie je právoplatný a je možné sa proti nemu do 15 dní odvolať.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad