topspravy.sk mať prehľad
pondelok, 18.11.2019 | Meniny má Eugen

18.11.2019 14:20 V Bratislave bude Pamätník demokratickej revolúcie, už má známu podobu (eTREND)
Na bratislavskom Námestí Slobody, oproti budove Úradu vlády SR, by mal v budúcom roku pribudnúť Pamätník demokratickej revolúcie 1989. Má byť pripomienkou obetí éry totality a stopy zaliate v betóne majú pripomínať tých, ktorí sa zaslúžili o to, aby si ľudia mohli po štyroch desiatkach rokov totalitného režimu zobrať veci verejné do vlastných rúk. Víťazný návrh predstavili v pondelok priamo na námestí.

18.11.2019 14:15 Desiatky lietadiel za miliardy dolárov. Aerolinky Emirates sa dohodli s Airbusom (eTREND)
Dubajská letecká spoločnosť Emirates kúpi 50 strojov Airbus typu A350. Hodnota transakcie by podľa katalógových cien mala byť 16 miliárd amerických dolárov.

18.11.2019 13:15 Zaradíme sa medzi vyspelé krajiny. Policajti dostanú nové zbrane (eTREND)
Ministerstvo vnútra (MV) SR do konca roka kompletne prezbrojí policajtov. Nové zbrane podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) zvyšujú nielen efektivitu zásahu, ale aj osobnú bezpečnosť policajtov. TASR o tom informoval tlačový odbor MV SR.

18.11.2019 13:15 Lekár, ktorý vypísal Ruska: Na péenku má nárok každý, peniaze som nevzal (eTREND)
Kauza pochybných zmeniek, na základe ktorých chcel Pavol Rusko a Marian Kočner od televízie Markíza získať desiatky miliónov eur, sa začína zamotávať. V pondelok malo hlavné pojednávanie pokračovať troma pojednávacími dňami, súd však proces napokon odročil. P. Rusko totiž doručil péenku od Petra Liptáka, lekára s pochybnou povesťou.

18.11.2019 12:15 Nová nahrávka: Fico mal Kočnerovi sľubovať pokoj od policajtov a daniarov (eTREND)
Objavila sa nová nahrávka, v ktorej sa Marian Kočner baví s podnikateľom Michalom Suchobom. Ten podniká v IT sektore a mal sprostredkovať úplatok medzi M. Kočnerom a Finančnou správou za to, že ho daniari nechajú na pokoji.

18.11.2019 11:20 Voči Kmotríkovmu Green Parku sa odvolá mesto aj Petržalka (eTREND)
Hlavné mesto ani bratislavská Petržalka nepovedali posledné slovo v súvislosti s územným rozhodnutím pre rozsiahly developerský projekt Green Park v blízkosti Sadu Janka Kráľa. Územné rozhodnutie na projekt vydal Okresný úrad (OÚ) Bratislava. Investor berie informáciu o plánoch jednotlivých úradoch odvolať sa na vedomie, pričom poukazuje, že okresný úrad nevydal rozhodnutie na základe jeho iniciatívy. Rozhodnutie bude riešiť Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR ako príslušný odvolací orgán.

18.11.2019 11:15 Dokonalé parkovanie nebude v Petržalke nikdy, pomôcť by mali aj developeri (eTREND)
Tlačiť zanedbané parkovanie s množstvom problémov v Bratislave do dokonalosti je riziko. Vždy sa totiž nájde dôvod, prečo ho nespustiť.

18.11.2019 11:15 Ponuka bola príliš nízka. Veľkí hráči na trhu s kopírkami sa nedohodli (eTREND)
Americký výrobca počítačov HP odmietol ponuku na prevzatie výrobcom tlačiarní Xerox. Firma uviedla, že ju ponuka vo výške 33,5 miliardy amerických dolárov výrazne podhodnocuje. Upozornila však, že si je vedomá výhod prípadného spojenia podnikov, a nevylúčila podanie vlastnej ponuky na prevzatie Xeroxu.

18.11.2019 11:15 V kauze zmenky sa začínajú obštrukcie. Rusko doručil na súd péenku (eTREND)
V kauze údajného falšovania zmeniek za takmer 70 miliónov eur sa pred súdom objavili prvé náznaky obštrukcií. Obhajoba sa snaží odročiť pojednávanie pre údajnú práceneschopnosť Pavla Ruska. Péenku mu napísal pravdepodobne všeobecný lekár Peter Lipták, ktorý sa pred štyrmi rokmi v televízii priznal k braniu úplatkov.

18.11.2019 07:20 Lesk a bieda slobodného podnikania na Slovensku (eTREND)
Slovensko tento rok oslavuje tridsiate výročie demokracie a obnovenia slobodného podnikania. Podnikateľom a manažérom za socializmom ľúto určite nie je. Vo veľkom sa podnikať nedalo a štátom riadená ekonomika kreatívnych manažérov nepotrebovala. Až v slobodnom prostredí vznikli také uznávané firmy ako Eset či Spinea. Slovensko zaujalo svet svojou rovnou daňou či tým, že sa stalo krajinou s najvyššou výrobou áut na obyvateľa. Niekam sme sa posunuli. Na druhej strane, pokrok slovenského biznisu i politiky, ktorá ho ovplyvňuje, mohol byť ešte väčší. Mnohé zásadné zlepšenia majú domáci podnikatelia a politici ešte len pred sebou.

18.11.2019 06:20 Socializmus bol ekonomickou katastrofou (eTREND)
Veľké ideály a masívna propaganda. Realita však bola odlišná. Socializmus naplnil iba málo z toho, čo sľuboval. Nakoniec pod ťarchou ekonomických problémov v roku 1989 skolaboval.

18.11.2019 06:20 Nenechajme si slobodu premrhať balíčkami a nevšímavosťou (eTREND)
Prieskumy, ktoré porovnávajú, ako sa žilo za socializmu a ako sa žije v demokracii, sú možno zaujímavé, ale chýba im zmysel. Nikto by nemal chcieť žiť v systéme, kde niekoho väznia za iný politický postoj či náboženstvo alebo môže cestovať iba tam, kam ho pustí vládnuca elita. To, že porovnania s dnešným príliš drahým bývaním či príliš okázalou mafiou vôbec vznikajú, je aj preto, že slobodu Slovensko, respektíve jeho ponovembrové elity nevyužili v takej miere, ako naozaj mohli.

18.11.2019 05:20 Versace v kúpeľni, zlatá posteľ aj súkromná strelnica. Na trhu je nová realitka (eTREND)
Cenovku pod milión eur nenájdete. Za to dom s vlastnou strelnicou, byt s posilňovňou alebo vilu s bazénom áno. Tak vyzerá ponuka novej realitnej kancelárie Svoboda & Williams, ktorá sa zameriava na najdrahšie nehnuteľnosti v Bratislave. To, že cieli na solventnú klientelu, signalizuje aj to, že preferuje záštitu medzinárodnej značky Christie's International Real Estate, ktorú poznajú predovšetkým cudzinci. TREND Reality zanalyzoval jej ponuku.

18.11.2019 05:20 Na sociálnych odvodoch sa dá ušetriť. Aké podmienky musia zamestnávatelia splniť? (eTREND)
Oslobodenie od platenia odvodov do Sociálnej poisťovne platí už od roku 2013. Jeho hlavnou úlohou je motivovať firmy, aby prijímali dlhodobo nezamestnaných ľudí. Má tiež znížiť náklady zamestnávateľov v menej rozvinutých okresoch. Najmä dlhodobo nezamestnaných ohrozuje budúcoročné zvýšenie minimálnej mzdy. Pri využití odvodovej úľavy však nemusia byť pre zamestnávateľov pridrahí. Dôležitou podmienkou je najmä hranica príjmu, ktorá sa od januára budúceho roka zvyšuje.

18.11.2019 00:20 eKasa prináša výhody. Štátu, podnikateľom aj zákazníkom (eTREND)
Inzercia | Okolo eKasy, ktorú musia po novom používať všetci obchodníci a poskytovatelia služieb, vzniká veľa nejasností, otázok aj špekulácií. eKasa však prináša výhody nielen pre štát, ale aj pre podnikateľov či zákazníkov.

17.11.2019 19:20 Zemanov splnený sen a zaplnené námestia: Najdôležitejšie správy dňa (eTREND)
Výber najdôležitejších správ zo Slovenska a zo sveta.

17.11.2019 19:20 Otec riadi firmu na východe, syn na západe (eTREND)
Vo vzduchu prenikavo rozvoniava čerstvá mäta, vôňa sa šíri nielen po výrobných halách, ale aj vo dvore a v celom areáli. „Práve dnes sa reže mäta na výrobu bylinného čaju,“ hovorí Martin Valigurský, majiteľ firmy Fytopharma, ktorá sa zaoberá spracovaním a výrobou čajov a produktov z liečivých bylín. Výroba sa nachádza v areáli so staršími budovami. Vchod do objektu je však kompletne vynovený a vstupnú halu zdobia vitríny so škatuľkami od čajov.

17.11.2019 17:15 Investícia štyri miliardy a tisícky miest. Tesla priblížila projekt továrne v Nemecku (eTREND)
Americká automobilka Tesla plánuje do nedávno oznámenej továrne pri Berlíne investovať štyri miliardy eur. Ako sa na údaje vlády spolkového štátu Brandenbursko odvoláva agentúra DPA, fabrika bude spočiatku zamestnávať 3000 ľudí, no tento počet sa po rozšírení výroby môže zvýšiť až na 8000.

17.11.2019 17:15 Vianočné kampane štartujú. Ikea vytiahla rapujúce gýčové zvieratá (eTREND)
6+1 dôvodov na úsmev | Cez týždeň máte problémov a starostí akurát tak dosť. Preto vám cez víkend prinášame sedem správ, ktoré nás zaujali, potešili a rozosmiali, skrátka a jasne, pohladili na duši a vyčarovali úsmev na tvári. Veríme, že aj vám.

17.11.2019 16:15 Danko kritizoval Čaputovú: Do Prezidentského paláca vniesla politiku (eTREND)
Demokracia a sloboda znamenajú aj zodpovednosť. Povedal to predseda SNS a Národnej rady (NR) SR Andrej Danko v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Poukázal na silu dezinformácií a nárast extrémizmu. V súvislosti so základnými ľudskými právami a predĺžením moratória na prieskumy povedal, že ak návrh skončí na Ústavnom súde SR, rozhodnutie súdu budú rešpektovať.

17.11.2019 13:20 Saudský ropný gigant spustil upisovanie akcií (eTREND)
Ropný koncern Saudi Aramco má podľa úvodnej ponuky akcií (IPO) trhovú hodnotu 1,7 bilióna dolárov (1,54 bilióna eur). Hoci ide o nižšiu hodnotu než dva bilióny dolárov, ktoré chce získať Saudská Arábia, stále môže ísť o najväčšiu IPO na svete.

17.11.2019 12:20 Česi vedú v kúpnej sile potravín, Slováci platia menej za služby, ukazuje analýza (eTREND)
Kúpna sila Čechov a Slovákov sa od rozdelenia spoločného štátu vyvíjala výrazne odlišne. Česi si 30 rokov po páde socializmu môžu z priemerného platu kúpiť o 36 percent viac základných potravín ako Slováci. Výnimkou je len biele pečivo, ktorého si dnes Slováci kúpia viac ako obyvatelia Českej republiky. Slováci si zase môžu dovoliť viac základných služieb. Údaje vyplývajú z novembrovej analýzy spoločnosti TopForex a Centra ekonomických a trhových analýz (CETA).

17.11.2019 12:20 Milan Kňažko: Sloboda má cenu vzduchu (eTREND)
Jeho meno je nerozlučne spojené s novembrom 1989. Revolúcia odštartovala jeho trinásťročnú politickú kariéru, no ani jej koniec neukončil záujem Milana Kňažka o verejný život. Silný filozofický odkaz, briskný pohľad na dianie okolo seba a humor jemu vlastný robia akýkoľvek rozhovor s ním pútavým. Nebolo tomu ináč ani začiatkom novembra, keď Milan Kňažko hovoril pre TREND o ideáloch, sklamaniach, ale aj výzvach posledných tridsiatich rokov.

17.11.2019 10:15 Metropola doháňa veľhory (eTREND)
Bratislava vlani prilákala trikrát viac turistov než na začiatku tisícročia

17.11.2019 10:15 Johnsonovi konzervatívci sa tešia najväčšej podpore voličov od roku 2017 (eTREND)
Britskí konzervatívci premiéra Borisa Johnsona sa tešia najväčšej podpore voličov od roku 2017, uviedla agentúra Reuters odvolajúc sa na výsledky najnovších prieskumov verejnej mienky zverejnené v sobotu.

17.11.2019 10:15 Matovič: PS/Spolu otravujú s debilinami. Na registrované partnerstvá musia zabudnúť (eTREND)
Igor Matovič hovorí, že ak budú registrované partnerstvá témou volieb, Marian Kotleba a Štefan Harabin na tom získajú politické body.

17.11.2019 08:15 Prečo je Call of Duty 2019 najlepšou akčnou hrou roka (eTREND)
Ak dramaticky nevyletia Pokémoni či Star Wars Jedi: Fallen Order, nové Call of Duty bude najúspešnejší titul roka. Nemá výraznú konkurenciu ako vlani Red Dead Redemption 2 a rozvíja po rokoch najsilnejšiu líniu série: Modern Warfare.

17.11.2019 05:15 Istoty a práca pre všetkých? Po tomto teste zabudnete na nostalgiu za komunizmom (eTREND)
Kvíz | Aj po tridsiatich rokoch slobody mnohí Slováci nostalgicky spomínajú na režim spred roka 1989. Ak zvládnete tento kvíz, spomínať pozitívne už zrejme asi nebudete.

17.11.2019 04:15 Aj v gastronómii sa dá úspešne inovovať. Toto je príklad (eTREND)
D Steakhouse

16.11.2019 23:20 Prezidentka Čaputová upozornila na krízu dôvery a nerovnosť v právach (eTREND)
Kríza dôvery a polarizácia spoločnosti, ale aj nerovnosť občanov v dôstojnosti a právach, ktoré garantuje Ústava SR. Aj na to upozornila prezidentka SR Zuzana Čaputová v príhovore na galakoncerte Ďakujeme, že môžeme v historickej budove v Slovenskom národnom divadle. Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie zdôraznila, že demokracia nie je zárukou úspechu, ale šancou pokračovať v zmenách k lepšiemu.

16.11.2019 20:15 V Bratislave pokrstili nové Námestie Nežnej revolúcie, prišlo množstvo ľudí (eTREND)
Námestie Nežnej revolúcie slávnostne pokrstil v sobotu primátor hlavného mesta Matúš Vallo spolu s revolucionármi Novembra '89. Pokrstenie je pre Valla spomienkou na odvahu bratislavských študentov, ktorí v podvečer 16. novembra 1989 pochodovali mestom. V súvislosti s 30. výročím Nežnej revolúcie tak pomenovali časť Námestia SNP, konkrétne priestor pred Starou tržnicou v centre mesta.

16.11.2019 19:15 Šéf slovenskej Mensy: Inteligentný človek vás môže rýchlo uraziť (eTREND)
Bystrý intelekt sa príťažlivosťou vyrovná pohľadu na vyšportované telo. Bežní „smrteľníci“ si jedincov s vysokým IQ stereotypne predstavujú ako ľudí s okuliarmi, ktorí milujú matematiku, sú zahrabaní v knihách a hrajú nekonečné partie šachu. Čo znamená byť nadpriemerne inteligentný a čo so sebou vysoká inteligencia prináša, vysvetľuje Andrej Aleksiev, predseda organizácie Mensa na Slovensku, ktorá združuje ľudí s nadpriemerným IQ.

16.11.2019 18:15 Volkswagen chce o výstavbe miliardovej továrne v Turecku rozhodnúť do konca roka (eTREND)
Nemecký automobilový koncern Volkswagen chce o pláne na výstavbu novej továrne v Turecku rozhodnúť do konca tohto roka. Oznámila to podľa agentúry DPA firma po piatkovom zasadnutí dozornej rady.

16.11.2019 15:15 Nemci lejú milióny do železničných staníc. Chcú ich zatraktívniť (eTREND)
Nemecké železnice Deutsche Bahn (DB) testujú na 16 staniciach nové ponuky, ktoré sa možno časom rozšíria aj na ostatné stanice ako štandardné vybavenie. K ponuke patria okrem iného salóniky s nabíjacími stanicami, 24 hodín otvorené supermarkety či miesta, kde si cestujúci budú môcť sami opraviť bicykle.

16.11.2019 14:15 Auto, ktoré prekvapilo všetkých (eTREND)
Nikto nečakal, že Octavia sa zmení až tak výrazne.

16.11.2019 13:15 Instagram schováva počty lajkov. Prečo k tomu pristúpil? (eTREND)
Fotografická platforma Instagram plánuje v rámci globálneho testu prestať určitým používateľom zobrazovať počet lajkov. „Používatelia, ktorí sa zúčastňujú na teste, nebudú viac vidieť počet lajkov a zobrazení fotografií a videí iných ľudí na svojej nástenke,“ uviedla spoločnosť patriaca sociálnej sieti Facebook. Lajky na ich vlastné príspevky budú aj naďalej viditeľné.

16.11.2019 12:20 Zemanovi sa splnil sen. V Bratislave otvorili Český dom (eTREND)
Prezidentka SR Zuzana Čaputová a český prezident Miloš Zeman v sobotu slávnostne prestrihnutím pásky otvorili Český dom v Bratislave. Český dom má priniesť možnosti ďalších aktivít krajanov i veľvyslanectva ČR na Slovensku.

16.11.2019 12:20 Víťazi a porazení novembra ’89 (eTREND)
Bola to slabá ekonomická výkonnosť za socializmu v 80. rokoch, ktorá bola klincom do truhly socializmu. Ak krajina prestane ekonomicky rásť, hrozia sociálne a politické problémy. Ináč to nemusí byť ani dnes.

16.11.2019 11:15 Trh s realitami v Aténach po rokoch krízy vstáva z popola. Ceny idú strmo nahor (eTREND)
Trh s realitami v gréckej metropole po rokoch hlbokej krízy vstáva z popola. Ceny nehnuteľností rastú o dvojciferné čísla, ale stále majú ďaleko k úrovni pred krízou. Za ich oživením je najmä skupovanie bytov na prenájom.

16.11.2019 10:15 V najbohatšej zemi sveta je bohatstvom zima (eTREND)
Katar, Dauha. Je november a tu je tridsaťpäť v tieni a i voda v mori má vyše tridsať. „Je to jediná krajina sveta, kde som videl, že ľudia kupujú ochladzovanie vody v bazénoch,“ hovoril mi kamarát Roman, ktorý tu niekoľko rokov žil.

16.11.2019 07:15 Výtvarník Danglár: Nemám potrebu zažiť znova výsluchy preto, že si niečo nakreslím (eTREND)
Na dôležitých pozíciách sa po revolúcii zabetónovali živly spojené s predchádzajúcim režimom. To sme podľa známeho slovenského výtvarníka Jozefa Danglára Gertliho nemali dopustiť. Pre TREND prezradil, čo robil cez víkend pred tridsiatimi rokmi a čo by zmenil, keby sa dalo.

16.11.2019 05:15 Rozdiely medzi trhom s umením a burzovým maklérstvom sú minimálne (eTREND)
Koncom novembra udelí Nadácia – Centrum súčasného umenia už po 24.-krát výročnú Cenu Oskára Čepana, ktorá nesie meno po významnom slovenskom teoretikovi, historikovi a výtvarníkovi.

16.11.2019 01:15 Víno a lyžovačka patria v Ski Amadé spolu (eTREND)
Rakúsko vnímajú z hľadiska dovoleniek mnohí ako lyžiarsku krajinu, milovníci vína zase ako vinársku, koniec koncov je tu 46 000 ha viníc ( u nás je rodiacich necelých 9000). Marketingovej organizácii Osterreich Wein Marketing, ktorá má na starosti marketingovú podporu predaja rakúskych vín v zahraničí, ale aj doma, sa už niekoľko rokov darí tieto dva fenomény spájať.

16.11.2019 00:20 3 vzdelávacie programy, ktoré by ste mali poznať (eTREND)
Inzercia | Na Slovensku existuje viacero epicentier, kde sa stretávajú projekty a organizácie, ktoré ho robia lepším miestom pre život.

15.11.2019 20:15 Belgicko ohlásilo prvé úmrtie na vaping (eTREND)
Osemnásťročný muž zomrel vo štvrtok v Belgicku na zlyhanie dýchania, čo úrady pripísali fajčeniu elektronickej cigarety a zmesi škodlivých produktov v e-cigarete. Informovala o tom tlačová agentúra AFP a dodala, že ide o prvé úmrtie na následky tzv. vapingu v Belgicku.

15.11.2019 19:15 Deficit sa vláde vymyká spod kontroly. Najdôležitejšie správy dňa (eTREND)
Výber najdôležitejších správ zo Slovenska a zo sveta.

15.11.2019 19:15 Svet kráča do novej éry mobility. Na revolúcii sa podieľa aj startup Slováka (eTREND)
Potrebujete sa dostať z bodu A do bodu B? Podľa škandinávskeho konceptu Mobility-as-a-service (MaaS) to je možné na jedno kliknutie. V aplikácii si jednoducho nastavíte, kam sa potrebujete dostať a tá vám naplánuje cestu rôznymi dopravnými prostriedkami. Na tejto zmene sa podieľa aj švajčiarsky startup, ktorého spoluzakladateľom je Slovák Lukáš Ballo.

15.11.2019 17:20 30 rokov slobody: Pozrite si, ako vyzerala Nežná revolúcia očami fotografov (eTREND)
Násilné potlačenie demonštrácie študentov v Prahe odštartovalo zásadné zmeny v krajine. Nežná revolúcia skončila pádom socialistického režimu na území vtedajšej Československej socialistickej republiky. Dobové fotografie ukazujú dôležité momenty Nežnej revolúcie.

15.11.2019 17:20 Matovič: Kiska ma sklamal. Mafiu si všimol, až keď išlo o neho (eTREND)
Keď Robert Fico zverejňoval moje daňové papiere, prezident Andrej Kiska sa ma nezastal, hovorí Igor Matovič.

15.11.2019 16:20 Treskoňovu v Bratislave revitalizujú, pribudnúť má osvetlenie i mobilné sedenie (eTREND)
V Bratislave revitalizujú Treskoňovu ulicu, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti Námestia SNP a Domu umenia - Kunsthalle Bratislava. Na území ožil priestor vďaka umeleckým inštaláciám Kunsthalle, preorganizovaná je statická doprava. Pre zvýšenie bezpečnosti bude doplnené osvetlenie a pribudne aj mobilné sedenie. Opatrenia vychádzajú z projektu Živé námestie, ktorého cieľom je nenáročnými zmenami na Námestí SNP a Kamennom námestí vytvoriť funkčný a prístupný mestský priestor.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad