topspravy.sk mať prehľad
utorok, 20.2.2018 | Meniny má Lívia

Bratislavský Aupark pýta stavebné povolenie, chce pristavať nový blok (eTREND)
Celkom v tichosti a bez oficiálnych odhaľovaní plánov pripravuje bratislavský Aupark rozširovanie. Nákupné centrum aktuálne žiada úrady už o stavebné povolenie. Pribudnúť by malo nové podzemné parkovisko aj ďalšie obchodné prevádzky.

Ako si ľudia zvyšujú plat? Šéfov neprosia, radšej si hľadajú novú prácu (eTREND)
Keď chce zamestnanec krajšiu výplatnú pásku, mal by zmeniť zamestnávateľa. Slováci vnímajú hľadanie novej práce ako najúčinnejší spôsob, ako dosiahnuť vyššiu mzdu. Otvoriť so svojím šéfom diskusiu o plate a vyjednávať o zvýšení mzdy či komunikovať ochotu na kariérny postup v rámci existujúceho zamestnania, by volilo podstatne menej ľudí.

Dáni reagujú na rast dopytu po slovenskej bravčovine, na juhu rozšíria svoje farmy (eTREND)
Dánska farmárska skupina Slovakian Farm Invest už dnes dodáva zo svojej slovenskej dcéry Pigagro hlavne na tuzemský trh až 130-tisíc prasiat ročne. No pretože dopyt po domácej bravčovine u Slovákov i naďalej rastie, Dáni už chystajú ďalšie rozšírenie svojich tuzemských fariem.

Ceny nehnuteľností prekonávajú rekordy. Ich pokles je v nedohľadne, hovorí odborník (Hospodárske Noviny online)
V súvislosti s rastom nehnuteľností sa na Slovensku hovorí o realitnej bubline.

Hlinikári Constellium zdvojnásobia kapacitu v Leviciach a postavia nový závod v Žiline (eTREND)
Výrobca hliníkových profilov Constellium Extrusion plánuje na Slovensku masívne investície.

Evita sa zbavila stratového vydavateľstva. Spôsobom, aký využil aj Bašternák (SME online)
Podnikateľka a spisovateľka Eva Urbaníková zrušila svoje vydavateľstvo. Urobila to spôsobom, ktorý ministerstvo označuje za špekulatívne.

Ako si malí zúriví akcionári vydupali od Širokého jeden z najväčších hotelov v krajine (eTREND)
Adrián Vološin i Roman Murár dlhé roky patrili k lídrom domácej komunity menších investorov, ktorí kupujú minoritné akcionárske pozície vo firmách z rôznych odvetví. Médiá ich poznali ako srdnatých protivníkov majoritných vlastníkov podnikov.

Fico o zmenách v Smere: Keď nefunguje bordel, treba vymeniť dievčatá (eTREND)
Slovenský premiér a šéf Smeru Robert Fico vystúpil v na mimoriadnom 40. zjazde Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD). Vyhlásil tam, že občanom Českej republiky sa nikdy nedarilo tak dobre ako teraz a ČSSD podľa neho splnila takmer všetky sľuby a mala „vynikajúce čísla“.

Vodič autobusu a prestávky v práci (eTREND)
Vodič vykonávajúci linky do 50 km začína pracovať 6,08 h a končí o 23,47 hod. Medzi spojmi má polhodinu na údržbu, ktorá sa započítava do pracovnej doby a je platená. Jazda, vydávanie cestovných lístkov, údržba a odovzdávanie tržby predstavujú v jeden deň zhruba 12 hodín plus prestávka v jednom dni na turnuse 6 hodín. Prestávky medzi spojmi, boli predtým zamestnávateľom počítané ako pohotovosť, avšak zmenili sa na prestávky v práci a sú platené sadzbou ako pohotovosť z minimálnej mzdy pre 1. stupeň (2,759 €). Môže autobusový dopravca vodičom autobusov zmeniť pohotovosť na pracovisku (čakanie medzi spojmi) za prestávku v práci? Zamestnávateľ tvrdí, že ak dohodne s odborármi v kolektívnej zmluve, môže viesť prestávky v práci miesto pohotovosti. Lenže dohodnuté prestávky v práci sa nezapočítavajú do celkového času. Nejde o zhoršenie pracovných podmienok zamestnanca a porušenie zákonníka práce a zákona o organizovaní pracovného času?

Pozrite si TOP 10 nových investícií na Slovensku (eTREND)
Výber TREND Analyses z investičných zámerov avizovaných v januári

100 nových projektov, 5 miliárd eur. Poslanec ohlásil rozsiahle investície (eTREND)
Veľké investície majú podľa poslanca Smeru Jána Podmanického prísť aj do menej rozvinutých regiónov Slovenska, ktoré by mali výraznejšie pocítiť aspekty dobrého ekonomického stavu Slovenska.

NKÚ: Ministerstvo zahraničia pri predsedníctve porušilo viac zákonov (eTREND)
Predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie v druhom polroku 2016 (SK PRES) bolo úspešne zvládnuté, kontrolóri však odhalil nedostatky v účtovníctve, pri verejnom obstarávaní (VO), ako aj pri zverejňovaní dodatkov k zmluvám v centrálnom registri zmlúv (CRZ). Informovala o tom hovorkyňa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Daniela Bolech Dobáková.

Rakúšania uvažujú o zmene mýtneho pre osobné autá (SME online)
Rakúsko vlani v októbri podalo žalobu proti plánovanému zavedeniu mýta pre osobné automobily v Nemecku.

Open space už nestačí. Firmy lákajú zamestnancov na moderné kancelárie (eTREND)
Zamestnancami nenávidené otvorené priestory sú prekonané. Už roky sú známe štúdie, ktoré dokazujú, že hluk a nedostatok súkromia v nich spôsobujú stres a zdravotné problémy, výrazne znižujú produktivitu a kvalitu práce a zvyšujú fluktuáciu. Vďaka novým technológiám sa mení fungovanie ekonomiky, populácia starne a mladá generácia má iné požiadavky na zamestnanie. Jedným z nástrojov, ktorým firmy súťažia o čoraz menej talentov, je aj príjemné pracovné prostredie. „Open space“ nahrádza nové čarovné slovíčko „activity based workplace“.

Prevratná membrána z grafénu zaistí pitnú vodu (Denník N)
Voda je dávno strategickou surovinou, z hľadiska prežitia omnoho dôležitejšou než ropa. O pitnej vode to platí dvojnásobne.

Sulík: Hospodárska politika Slovenska je zničujúca (SME online)
SaS predstavilo aktualizovanú Agendu 2020.

Aerolínie na Slovensku patria k najbezpečnejším. Rebríčku kraľujú Emirates (eTREND)
Emirates z Dubaja, nórsky lowcost Norwegian Air Shuttle, britská spoločnosť Virgin Atlantic Airways, holandské kráľovské aerolínie KLM a britský lowcost easyJet – to je päť zo stovky najväčších aerolínií, ktoré získali za minulý rok najvyšší bezpečnostný ranking a možno ich považovať za najbezpečnejších dopravcov na svete.

Zázraky sa občas dejú. Jeden sa nachádza za Zvolenom (eTREND)
Hotel The Grand Vígľaš

SaS chce opäť zaviesť 19-percentnú rovnú daň i ľubovoľné odpisovanie majetku (eTREND)
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila aktualizovanú verziu svojho reformného ekonomického programu Agenda 2020, ktorou chce bojovať najmä proti vysokej miere byrokracie v podnikateľskom prostredí. Prispieť by k tomu malo rušenie „nezmyselných regulácií, pravidiel a opatrení“.

Rusi sa v Karlových Varoch začali nudiť. Nehnuteľnosti tam zlacneli o tretinu (eTREND)
Odchod ruských investorov znižuje ceny nehnuteľností v Karlových Varoch. Kým inde ceny bytov rastú, v kúpeľnom meste za posledné roky naopak byty v novostavbách zlacneli o takmer 40 percent. Dôvodom je podľa realitnej spoločnosti M&M reality holding to, že sa ruskí investori snažia svojich bytov zbaviť.

Sociálne balíčky betónujú ľudí v ich chudobe, takto zostaneme naveky montážnou dielňou, kritizoval vládu Sulík (Hospodárske Noviny online)
Vláda podľa šéfa liberálov utlmuje tvorivosť ľudí stovkami opatrení a zároveň betónuje ľudí na nízkych mzdách.

Na túto politiku vlády kruto doplatíme, tvrdí Sulík. Predstavil ďalšie ekonomické opatrenia (Hospodárske Noviny online)
Dokument Agenda 2020 hovorí aj o zásadných rozdieloch, ktoré podľa Kiššovej SaS a Smer s celou koalíciou priepastne odlišujú.

V Bratislave žije vyše 6-tisíc mačiek. Dobrovoľníci ich budú kastrovať (eTREND)
Jar je podľa organizátorov najvhodnejšie obdobie, kedy sa dá zamedziť rodeniu ďalších mačiatok, ktoré by na ulici čakala takmer istá smrť. „Vykastrovaním približne 800 pouličných mačiek a kocúrov v roku 2017 sa zabránilo narodeniu tisícok mačiatok. Stav je však naďalej alarmujúci,“ pripomínajú.

Britská charita čelí po afére s prostitútkami ďalšiemu problému (eTREND)
Traja zamestnanci britskej humanitárnej organizácie Oxfam sa vyhrážali a pokúšali sa zastrašiť svedka počas vyšetrovania údajného sexuálneho zneužívania miestnych žien na Haiti z roku 2011. Vyplýva to z internej vyšetrovacej správy organizácie ohľadne podozrení zo zneužívania haitských žien niektorými jej zamestnancami, ktorá bola zverejnená v pondelok.

Odklad daňového priznania už oznamujete na novom tlačive (eTREND)
Posledný marcový deň je pre mnohých podnikateľov a firmy strašiakom. K tomuto dňu totiž musia nielen podať daňové priznanie, ale aj zaplatiť daň.

Tajný investor nakúpil bitcoiny za 400 miliónov dolárov (eTREND)
Riskuj alebo choď domov. To je zrejme heslo tajomného investora, ktorý tento mesiac investoval takmer 400 miliónov dolárov (320,92 milióna eur) do najznámejšej digitálnej meny bitcoin.

Ako získať Bitcoin za dva doláre? Vyriešte 24 hádaniek ako prvý v novej kryptohre (Hospodárske Noviny online)
Hra s názvom MonteCrypto ponúka pre víťaza jeden Bitcoin.

Novobanský Knauf Insulation dosiahol vlani rekordný objem výroby (eTREND)
Produkcia závodu Knauf Insulation v Novej Bani vzrástla za posledných desať rokov o 20 percent, v roku 2017 prekročila objem 100-tisíc ton.

Rakúšania uvažuje o zmene mýtneho pre osobné autá (SME online)
Rakúsko vlani v októbri podalo žalobu proti plánovanému zavedeniu mýta pre osobné automobily v Nemecku.

Gemerské samosprávy poznajú podobu R2 a tunela Soroška (Aktuality)
Národná diaľničná spoločnosť predstavila podobu rýchlostnej cesty R2 a tunela Soroška.

Ruský oligarcha Deripaska odstupuje z funkcie prezidenta svojich dvoch firiem. Bol zapletený do mocenského boja oligarchov (Hospodárske Noviny online)
Spoločnosti sú súčasťou sporu o akciách ruskej firme Norilsk Nickel.

Rakúsko musel opustiť prvý imám, kvôli financovaniu zo zahraničia (Hospodárske Noviny online)
V Rakúsku platí zákon, ktorý okrem iného zakazuje financovanie mešít a moslimských spolkov zo zahraničia.

Prišiel o dom pri lesných požiaroch, teraz vyhral lotériu (eTREND)
Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Projekt Pod Pustým hradom spustil predaj a ukázal vizualizácie (eTREND)
Na realitný trh vo Zvolene mieri projekt Pod Pustým hradom. Rezidenčný komplex, ktorý vzniká prestavbou ubytovne a výstavbou štyroch objektov, ponúka 72 bytových jednotiek. Prvé by mali byť dokončené už tento rok.

Uchádzači o prácu v Bratislave sú od zvyšku Slovenska výrazne odlišní (Dobré noviny)
Bratislavskí zamestnávatelia inzerujú často iné pracovné ponuky ako zvyšok firiem na Slovensku.

Pri Trnavskom mýte môže vyrásť kultúrne centrum. Verejná súťaž skončila fiaskom (eTREND)
O budove Konskej železnice na Krížnej ulici pri Trnavskom mýte v bratislavskom Novom Meste sa bude opäť hovoriť. Po neúspešnej verejnej obchodnej súťaži na prenájom jej nevyužitých priestorov, ktorú mestská časť vyhlásila vlani v lete a do ktorej sa nikto neprihlásil, sa samospráva rozhodla pre stretnutie s občanmi.

Vláda sa chce odvolať proti rozsudku Luxemburgu v prospech Dôvery a Unionu (eTREND)
Slovensko by sa podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera mala odvolať voči verdiktu Súdneho dvora EÚ v Luxemburgu, ktorý dal v spore so štátom za pravdu poisťovniam Dôvera a Union ZP. Zdravotné poisťovne majú mať podľa neho rovnaké podmienky na podnikanie.

Neznámy investor nakúpil bitcoiny za štyristo miliónov dolárov (SME online)
Bitcoin sa spamätal z hrozivého pádu a jeho kurz začal v uplynulých dňoch znova stúpať.

Neznámy investor nakúpil Bitcoiny za 400 miliónov USD (Hospodárske Noviny online)
Investor využil pád Bitcoinu a nakúpil digitálnu menu, ktorá ožila aj vďaka uznaniu od regulátorov v USA a v Ázii.

Mesto v meste. Developer dostal zelenú na Projekt v Prahe za miliardy (Hospodárske Noviny online)
Český realitný magnát a miliardár Radovan Vítek sa dočkal dôležitého povolenia, ktoré priblíži realizáciu jeho veľkorysého projektu viac ako desiatky bytových domov v pražskej časti Hostivař.

Chrípková epidémia ukrajuje ľuďom z príjmu. Náklady majú aj poisťovne (SME online)
V prípade, že sa človek rozhodne vypísať na práceneschopnosť, tak okrem výdavkov na lieky príde aj o časť mzdy.

Priemerná doba práceneschopnosti sa za päť rokov výrazne skrátila (Teraz.sk)
Nemocenskú dávku nemocenské Sociálna poisťovňa poskytuje za kalendárne dni, nielen za pracovné dni.

Cena ropy rastie, môže za to napätie na Blízkom východe a obmedzenie ťažby (Hospodárske Noviny online)
Vyjadrenia izraelského premiéra sa podpísali do značnej miery k rastu ceny ropy.

Prešov pripravuje Manuál verejných priestorov (eTREND)
Mesto Prešov pripravuje Manuál verejných priestorov, ktorý formou príručky zadefinuje ďalšie smerovanie v oblasti tvorby a rekonštrukcií ulíc, námestí či parkov v meste. Do jej prípravy sa bude môcť zapojiť aj verejnosť.

Slováci presadajú z autobusov do áut (Hospodárske Noviny online)
Slovensko naskočilo na trend kupovania áut. Hromadná doprava pre nich prestáva byť atraktívna.

Podnikateľov neohlásene navštívila inšpekcia Protimonopolného úradu (Teraz.sk)
Dôvodom inšpekcie bolo podozrenie, že medzi podnikateľmi mohlo dôjsť k uzavretiu dohody obmedzujúcej súťaž.

Evita doplatila na krach Belimexu, trh sa odvtedy vôbec nezmenil (SME online)
Vydavateľstvo Evitapress malo problémy ešte pred krachom Belimexu.

Start-upy nás učia, ako robiť pre veľkých (eTREND)
Kým mnohé odvetvia dokázali rýchlo zareagovať na príchod inovatívnej ekonomiky novými službami, realitný biznis podľa štúdie Urban Land Institute zaostával. Pritom investori a developeri, ktorí sa rýchlo prispôsobia novým požiadavkám start-upov a technologických firiem, získajú výhodu nielen pre seba, ale aj pre mestá, v ktorých stavajú. Šéf dizajnu produktov a služieb jedného z najväčších európskych developerov kancelárií HB Reavis Peter Čerešník vidí budúcnosť vo veľkých projektoch vytvárajúcich mikro mestá. Postaviť také chce v oblasti Mlynských nív v Bratislave.

Ak Nemcom prejde diaľničné mýto, podobne ho zmenia aj Rakúšania (Pravda)
Rakúsko zmení systém mýtneho, ak Súdny dvor Európskej únie nebude mať námietky proti mýtu pre osobné autá v Nemecku.

Lotyšská banka mala obchodovať so Severnou Kóreou. ECB jej zastavila všetky platby (Hospodárske Noviny online)
Európska centrálna banka (ECB) dnes zastavila všetky platby lotyšskej banky ABLV Bank, tretej najväčšej úverovej inštitúcie Lotyšska.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad