topspravy.sk mať prehľad
piatok, 19.4.2019 | Meniny má Jela

Ropa stop! Rusko zakázalo jej vývoz na Ukrajinu (Pravda)
Rusko zakázalo vývoz ropy a ropných produktov na Ukrajinu a zároveň dovoz niektorých ukrajinských výrobkov na ruský trh.

S kým je Boris Kollár rodina (eTREND)
Boris Kollár už prestal s fyzickým rozširovaním svojej „rodiny“, ale zato rozširuje okruh politických subjektov, o ktorých môže povedať Sme rodina. Kollárovci sa prihlásili k projektu Európa národov a slobody, ktorý pred voľbami do Európskeho parlamentu vytvoril Matteo Salvini, šéf Ligy severu a minister vnútra talianskej vlády. Pozrime sa bližšie na to, ku komu a k čomu sa vlastne hlásia.

Nečakaný projekt vo Pharose, k obchodom chcú pristavať zábavné centrum (eTREND)
V bratislavskej komerčnej zóne Pharos neďaleko Letiska M. R. Štefánika čiastočne mení vlastník pozemkov plány. Na mieste, kde počíta s výstavbou administratívnej časti, vyhradí časť plochy pre nový projekt, ktorý označuje ako multifunkčné zábavné centrum.

Kanibalizácia alebo prestavba. Bratislave hrozí „vojna“ nákupných centier (eTREND)
Aj keď aj analytici poukazujú na to, že objem obchodných priestorov je na Slovensku na slušnej úrovni, priestor na ďalší rast tu je. Hlavne mimo krajských miest. Dokazuje to aj nová analýza od poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield, ktorá mapovala situáciu na retailovom trhu v Európe. Tá však poukazuje na blížiace sa neľahké časy bratislavských nákupných centier.

Amazon nepriamo priznal porážku, ukončí online predaj v Číne (eTREND)
Americký internetový gigant Amazon plánuje ukončiť svoj online maloobchodný predaj v Číne. Podľa analytikov je to zjavné priznanie porážky v súboji s miestnymi konkurentmi v oblasti elektronického obchodu, ako sú Alibaba a JD.com.

Zlyhanie, ktoré ohrozuje našu demokraciu (eTREND)
Päťčlenný senát správneho kolégia Najvyššieho súdu na konci apríla rozhodne o návrhu generálneho prokurátora na rozpustenie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Aj keď jeho rozhodnutie ešte nie je známe, jedno je isté už teraz. Ani rozpustenie druhej strany Mariana Kotlebu nebude znamenať, že on a exponenti jeho partaje v slovenskej politike skončia.

Kmotríkovcom nevyšiel plán zastaviť súdne vyšetrovanie (SME online)
Súd odmietol vymazať Infra Services pred skončením vyšetrovania.

Ako získať predčasný starobný dôchodok (Hospodárske Noviny online)
Úloha predčasného starobného dôchodku je zabezpečiť vám príjem v preddôchodkovom veku, ak ste prišli o zamestnanie alebo si ho nedokážete nájsť. Požiadať o dôchodok môžete iba v prípade, že splníte podmienky na jeho poskytnutie.

Rusko dalo stopku exportu ropných produktov a uhlia na Ukrajinu (Hospodárske Noviny online)
Okrem zákazu vývozu ruských surovín zakázalo Rusko aj dovoz niektorých výrobkov z Ukrajiny do Ruska.

Samsung na Slovensku ďalej chradne, vykázal výrazné straty (eTREND)
Samsung Electronics vykázal vlani najhorší hospodársky výsledok za desať rokov, priebežne prepúšťa a ďalší z jeho dodávateľov zatvoril závod. Odchod zo Slovenska naďalej odmieta.

V Amerike majú Mazdu 2 premenovanú na Toyotu Yaris (eTREND)
Na autosalóne v New Yorku Toyota ukázala nový lokálny Yaris. Je iný ako ten, ktorý je v ponuke v Európe. Rozdielnosť vyplýva zo spolupráce s Mazdou a tiež z faktu, že automobilky zdieľajú výrobné podniky.

Odstupné a odchodné (Pravda)
Kedy môže zamestnanec okamžite ukončiť pracovný pomer?

Smer v prieskume Focusu klesol pod dvadsať percent (eTREND)
Smer má v prieskume preferencií Focusu 19 percent a prvýkrát za 16 rokov padol pod hranicu 20 percent.

Problémy s eKasou. Servisné firmy nestíhajú upravovať staré pokladnice (eTREND)
Už vyše 9 500 podnikateľov požiadalo Finančnú správu SR, aby im pridelila kód pokladnice, z toho 6 912 sa týka novej eKasy a 2 618 virtuálnej registračnej pokladnice (VRP).

Rusko zakázalo vývoz ropy a produktov z nej na Ukrajinu (eTREND)
Rusko zakázalo vývoz ropy a ropných produktov na Ukrajinu a zároveň dovoz niektorých ukrajinských výrobkov na ruský trh. Oznámil to ruský premiér Dmitrij Medvedev, podľa ktorého tak Moskva reaguje na nedávne kroky Ukrajiny proti Rusku.

Rusko zakázalo vývoz ropy a ropných produktov na Ukrajinu (SME online)
Medvedev tvrdí, že musí vrátiť úder.

Prevádzka Bratislavskej vodárenskej spoločnosti nie je ohrozená, tvrdí jej „dcéra“ (Webnoviny)
Dcérska firma BVS reagovala na znepokojenie malých akcionárov BVS v súvislosti so žiadosťou o výmaz … Čítať ďalej

Mercedes-Benz GLS druhej generácie bude mať znova možnosť siedmich miest (eTREND)
Mercedes ukázal na autosalóne v New Yorku novú generáciu triedy GLS. Model je veľmi dôležitý pre trh v USA, keďže ide o veľké SUV s tromi radmi sedadiel. Nová generácia bude postupovať rovnakým dizajnovým smerom ako ostatné súčasné terénne zamerané modely automobilky.

Pestovateľom chýbajú brigádnici, napísali list Richterovi (SME online)
Ministerstvo žiadajú o pomoc.

Ako sa pripraviť na dôchodok? Sporiť môžete aj vo štvrtom pilieri (eTREND)
Nový ústavný zákon o zastropovaní dôchodkového veku spôsobí, že budeme na dôchodku dlhšie, no v peňaženke budeme mať menej. Za predpokladu, že sa na to dobre nepripravíme. Michal Lehuta v novom dieli relácie Naj podľa Leška hovorí o tom, ako sporiť v druhom, treťom a štvrtom pilieri.

Zoštátnenie najväčšej ukrajinskej banky bolo nezákonné, rozhodol súd (Hospodárske Noviny online)
Ukrajinské úrady sa proti rozhodnutiu plánujú odvolať.

Kúpa akcií so zľavou pre zamestnancov a zdanenie (eTREND)
Naša firma poskytuje benefit ESPP. Ide o zamestnanecký plán nákupu akcií so zľavou. Znamená to, že ako zamestnanci si môžeme kúpiť akcie firmy s 15-percentou zľavou. Podľa informácií z oddelenia ľudských zdrojov vzniknutý rozdiel vo výške 15 percent je klasifikovaný ako benefit s tým, že zamestnancovi bude z neho zrazená daň a odvody. V prípade, ak zamestnanec predá akcie hneď v deň nákupu za cenu vyššiu o 15 percent, musí znova odvádzať daň zo zisku, aj keď už táto suma bola zdanená?

Hrozí výrazné zníženie produkcie ovocia a zeleniny, problémom farmárov sú sezónni pracovníci (Webnoviny)
Hlavným problémom slovenských pestovateľov je nedostatok sezónnych pracovníkov. BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk) – Pestovatelia špeciálnych … Čítať ďalej

Prichádza bikesharingová jar. Koľko stoja zdieľané bajky v Bratislave, Žiline a Nitre? (eTREND)
Priaznivcov mestskej cyklistickej mobility čaká pomerne bohatá sezóna. Aspoň na slovenské pomery. Systém automatizovaného vypožičiavania bicyklov (bikesharing) po Bratislave spustili tento rok aj v Žiline. O pár týždňov na mape zdieľaných bicyklov pribudnú Košice. A do ďalšieho ročníka idú existujúce projekty v Prievidzi, Trnave a pravdepodobne aj v Nitre. Aké možnosti prinášajú pre používateľov? A čo bikesharing znamená pre mestá a ich financie?

Česi budú potrebovať jadrové zdroje, cena elektriny je na vzostupe (Pravda)
V budúcnosti môže byť nedostatok elektriny pre politiku Nemecka, ktoré zatvára jadrové zdroje a pre boom elektromobilov, myslí si český exminister.

Zistenie HN: Poslanec SaS predal svoju sieť známych kaderníctiev tieňovému exministrovi Smeru (Hospodárske Noviny online)
Branislav Gröhling predal po rokoch sieť kaderníctiev Pierot. Liberál odklepol, že sa značka dostala do rúk bývalému Ficovmu človeku, ktorý musel v minulosti vysvetľovať viaceré kauzy.

Samsung rieši aféru. Ohybný mobil Galaxy Fold má problém s displejom (eTREND)
Už budúci týždeň sa má začať Samsung Galaxy Fold, jeden z prvých smartfónov s ohybným displejom. No práve táto technológia je jeho achillovou pätou. Minimálne pri zariadeniach, ktoré kórejská firma poslala médiám a youtuberom na recenzovanie. Akcie Samsungu za posledný deň klesli o viac ako tri percentuálne body.

Teroristický obsah má na internete zmiznúť do hodiny od publikovania (eTREND)
Internetové spoločnosti majú odstraňovať teroristický obsah zo siete v priebehu jednej hodiny od prijatia nariadenia od príslušných orgánov. Vyplýva to z návrhu, ktorý odhlasoval v stredu Európsky parlament (EP).

Pekári o reťazcoch: Vyhovárali sa na odvod, teraz na nás tlačia aj bez neho (Pravda)
Slovenskí pekári čelia cenovému tlaku obchodných reťazcov aj po zrušení osobitného odvodu. Avizujú rast cien chleba a pečiva.

Recesia je už na obzore, myslia si finanční riaditelia amerických firiem (SME online)
Napriek výhľadu riaditelia čakajú zvýšenie kapitálových výdavkov v najbližších mesiacoch.

Test Cupra Ateca: Pre tatkov, čo nezabudli na mladosť (eTREND)
Keď po jeden a pol hodinovej ceste vykladám tri štvrtiny zo štvorčlennej rodiny v hoteli, nevydržím to a vydávam sa sám na krátku jazdu naspäť. Veď vybaľovanie kufrov zvládnu aj bezo mňa a tmavosivá Cupra Ateca, ktorá sa ešte nestihla schladiť prišla aspoň o pár desiatok kilogramov živej aj neživej váhy. Prichádzam pod známe Buchlovské kopce nanešťastie lemované aj množstvom krížov.

SmartWings zruší 124 sezónnych letov z Ostravy pre problémy Boeingu (Hospodárske Noviny online)

Aj v Bratislave bude málo študentského bývania. Je to príležitosť pre developerov (eTREND)
Až 91 percent investorov očakáva, že sektor študentského bývania bude v regióne strednej a východnej Európy (CEE) v nasledujúcich ôsmich rokoch naberať na dôležitosti, čo vytvára priestor pre špecializovaných developerov. Tí sa podľa aktuálnej analýzy budú obzerať po investíciách aj na Slovensku.

Rast ruskej ekonomiky sa v 1. kvartáli prudko spomalil (Teraz.sk)
Ruská centrálna banka vo štvrtok uviedla, že v roku 2019 počíta so zvýšením HDP o 1,7 %.

VIDEO: Parkovanie v Bratislave? Katastrofa. Pozrite si stav v piatich mestských častiach (Pravda)
Vyrieši spoplatnenie parkovania o rok a pol katastrofálnu situáciu v Bratislave? To, že ľudia budú za auto platiť od 49 po 500 eur ročne vôbec nemusí pomôcť.

Čakajú nás konečne na devízovom trhu veľké pohyby? (Hospodárske Noviny online)
Index volatility je aktuálne na najnižších úrovniach za posledných 5 rokov.

Rusko zakázalo vývoz ropy a ropných produktov na Ukrajinu (Teraz.sk)
Okrem zákazu vývozu ruských surovín zakázalo Rusko aj dovoz niektorých výrobkov z Ukrajiny do Ruska.

Recesia v USA je na obzore, myslí si väčšina amerických finančných riaditeľov (Webnoviny)
Napriek negatívnemu výhľadu väčšina opýtaných manažérov predpokladá zvýšenie kapitálových výdavkov v najbližších dvanástich mesiacoch. BRATISLAVA … Čítať ďalej

Kiska vetoval Lubyovej zákon o učiteľoch (eTREND)
Prezident SR Andrej Kiska vetoval zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Informovala o tom Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Colníci v Seredi zaistili takmer 12 ton nelegálneho tabaku (Teraz.sk)
Predbežná škoda na spotrebnej dani je približne jeden milión eur.

Boeing dosahuje pokrok v zdokonaľovaní softvéru pre 737 MAX (Hospodárske Noviny online)
Medzitým už testovacie lietadlo uskutočnilo 120 letov a vo vzduchu bolo vyše 203 hodín so zdokonaleným softvérom MCAS.

USA a Čína si stanovili cieľ, chcú oznámiť obchodnú dohodu do začiatku mája (Hospodárske Noviny online)
?Obchodná vojna medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta začala pred deviatimi mesiacmi.

Pohonné hmoty naďalej rastú, motoristi si priplatia (Hospodárske Noviny online)
Informoval o tom Štatistický úrad.

Rodné listy detí treba predkladať už len v ojedinelých prípadoch (Dobré noviny)
Rodný list nie je potrebné predložiť Sociálnej poisťovni ani v súvislosti s dôchodkovým poistením, ktoré z dôvodu starostlivosti o dieťa hradí štát.

Raši: O príspevok na internet požiadalo už cez 300 obcí, tretia výzva je stále otvorená (Hospodárske Noviny online)
Obce musia projekt spolufinancovať piatimi percentami celkových nákladov.

Poznáme víťaza súťaže malých pivovarov (Dobré noviny)
Slovenskú pivovarnícku akadémiu založila v roku 2012 Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska (AMNPS), ktorej hlavným cieľom je podporovať rozvoj malých pivovarov.

Akcie Pinterestu pri svojom debute na burze posilnili o 25 percent (Hospodárske Noviny online)
Trhová hodnota firmy sa zvýšila na 12 miliárd dolárov.

Hromadná zrážka áut, útok nožom, zranenie na horách. Ako by ste reagovali? (eTREND)
Mnoho ľudí stále nevie poskytnúť prvú pomoc. Niektorí si myslia, že to vedia, no držia sa starých postupov, ktoré už dávno neplatia. Iní sa zase boja čokoľvek urobiť, aby ranenému ešte viac neuškodili. Zdravotníci často opakujú, že je lepšie urobiť aspoň niečo, ako neurobiť nič. Dávame tak zraneným šancu prežiť, predísť trvalým následkom či urýchliť následnú liečbu. Až v 75 percentách sa odohrávajú nešťastia v prítomnosti rodiny či blízkych. Otestujte sa, či by ste im vedeli pomôcť.

Na treťom bloku elektrárne Mochovce otestovali steny reaktora, ktoré ostro kritizovalo Rakúsko (Webnoviny)
Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce by mali Slovenské elektrárne uviesť do prevádzky niekedy začiatkom budúceho … Čítať ďalej

Indické aerolinky Jet Airways zastavili všetky lety, akcie sa prepadli o vyše tretinu (Hospodárske Noviny online)
Problémy Jet Airways okamžite využili konkurenčné firmy, ktoré začali zapĺňať uvoľnený priestor na trhu.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad