topspravy.sk mať prehľad
pondelok, 20.8.2018 | Meniny má Anabela

Dôchodcom porastú penzie. Pozrite sa, o koľko (SME online)
Spôsob zvyšovania dôchodkov sa na Slovensku viackrát menil.

Čo sa skrýva za lístkom za 1 euro z Bratislavy do Viedne (eTREND)
Mnohí si pamätajú časy, keď cesta autobusom z Viedne do Bratislavy stála takmer 8 eur. Dnes na tejto linke dvaja dopravcovia predávajú jednosmerný lístok za euro. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, nízka cena býva štandardne vstupenkou nového konkurenta na trh. Lenže eurové lístky dopravcovia na tejto linke držia už tretí rok. Ako to, že ich to ekonomicky nepoloží?

V kraji Juraja Jánošíka sa podľa starostky turizmu príliš nedarí (eTREND)
Hoci je obec Klenovec v okrese Rimavská Sobota miestom, kde pred tromi storočiami zlapali najznámejšieho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka, na záujme turistov o región sa tento fakt neodzrkadľuje. Uviedla to starostka Klenovca Zlata Kaštanová.

Crocs už nemá žiadnu továreň. Koniec „nezničiteľných“ topánok to ešte nie je (eTREND)
Spoločnosť Crocs, ktorá sa zameriava na výrobu obuvi z farebnej umelohmotnej peny, vyvolala menší rozruch, keď oznámila, že zatvára svoje posledné výrobné zariadenia v Mexiku a Taliansku. Následne sa medzi fanúšikmi rozšírila obava, že firma tak definitívne končí. Crocs však prostredníctvom Twitteru oznámil, že to je len falošný poplach a nikam neodchádza.

Svoj majetok si sledujte aj cez internet (Hospodárske Noviny online)

Chcú platiť klikmi, nie peniazmi. Čo s nimi? (eTREND)
Pred niekoľkými mesiacmi sa v zahraničných médiách obšírne riešila správa o hotelierovi z Dublinu a mladej dáme, ktorá chcela v jeho hoteli stráviť s priateľom dve noci.

Internet nemá byť miesto, kde je všetko zadarmo (eTREND)
Koniec internetu, cenzúra či „daň z odkazu“ a „daň z meme“. Aj takto označujú zjednodušene návrh novej európskej smernice o autorskom práve jej kritici. Podľa vydavateľov či hudobníkov je, naopak, potrebný, lebo výsledky ich tvorivej činnosti budú lepšie chránené.

Predkrízový projekt v Ružinove ožíva, chce priniesť 156 bytov a apartmánov (eTREND)
Na realitný trh sa vracia ďalší projekt, ktorý bol predstavený verejnosti ešte pred vypuknutím krízy. Spoločnosť Gefamin pýta od úradov povolenie na projekt Polyfunkčný dom na Bazovej ulici. Spolu by mal priniesť 36 bytov a 120 apartmánov.

Program pomoci Grécku sa oficiálne končí, Atény dlhujú 322 miliárd eur (SME online)
Obrovský dlh krajiny zostáva pre Európu finančnou hrozbou.

Zo šťastného dieťaťa depresívny anorektik. Keď chudne, je už neskoro (eTREND)
Podľa štatistík patria poruchy príjmu potravy medzi duševné choroby s najvyššou úmrtnosťou. Jedným z dôvodov môže byť aj neschopnosť rodičov problém vypozorovať a včas ho podchytiť.

Vecné bremeno možno zneužiť... (Hospodárske Noviny online)

Agentúra Fitch potvrdila rating Ruska, dobre sa vysporiadalo s novými americkými sankciami (Webnoviny)
Agentúra Fitch potvrdila rating Ruska, dobre sa vysporiadalo s novými americkými sankciami
Ruská ekonomika podľa odhadu agentúry Fitch v tomto roku posilní o 1,8 percenta.

Takmer polovica Rusov nevie nič o okupácii Československa (eTREND)
Takmer polovica Rusov nevie nič o okupácii Československej socialistickej republiky (ČSSR) vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968 a viac ako tretina Ruskej populácie považuje vyslanie vojsk Sovietskeho zväzu do krajiny za správne. Vyplýva to z prieskumu ruskej agentúry Levada Center, ktorého výsledky získal v predstihu britský denník The Guardian.

Nový MacBook Pro za skoro 3-tisíc? Našťastie sú aj iné možnosti (eTREND)
V lete Apple pomerne nenápadne zlepšil svoj rad notebookov MacBook Pro. Navonok bez akejkoľvek zmeny. V zásade ide len o jemné zlepšenie klávesnice. No vnútri sa už dajú nájsť procesory Intel ôsmej generácie. Medziročné posunutie vo výkone je prirodzené. Lenže ôsmy ročník sa vydaril o niečo lepšie a oproti predchodcovi poskočil o väčší krok než predtým. MacBook Pro však nie je jediný prémiový, tenký, elegantný a kovový laptop na trhu. Na pultoch už má šesť statočných konkurentov.

Detský raj je v lete na Donovaloch (eTREND)
Residence Hotel & Club

Skupina Hamilton group odštartovala druhú fázu projektu Cubicon Gardens, záujem o byty je ... (eTREND)
Inzercia | Bratislavská Mlynská dolina sa rozrastie o nové bytové jednotky. Francúzska spoločnosť J F Hamilton Group nadväzuje na úspešnú prvú etapu projektu Cubicon Gardens a v júni tohto roka zahájila jeho druhú fázu, ktorá ponúkne záujemcom vyšší štandard bývania. Kolaudácia sa plánuje na druhý kvartál roku 2020.

Lombok zasiahlo ďalšie ničivé zemetrasenie (eTREND)
Indonézsky ostrov Lombok znova zasiahlo silné zemetrasenie. Podľa Geologickej služby Spojených štátov (USGS) malo magnitúdo 6,3 a vychádzalo z hĺbky sedem kilometrov. Epicentrum zemetrasenia, ktoré cítili aj na susednom ostrove Bali, sa nachádzalo na severovýchode Lomboku.

Utečenci, Ukrajina, Nord Stream 2. Merkelová a Putin hovorili o citlivých témach (eTREND)
Ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v sobotu stretli na zámku Meseberg pri Berlíne, aby spolu hovorili o konflikte na Ukrajine a v Sýrii, o Iráne, či projekte plynovodu, ktorý rozhneval aj USA. Informácie priniesla v nedeľu agentúra Reuters.

Transparentný účet ponúkajú zatiaľ dve banky, ďalšie o ňom uvažujú (SME online)
Ponuka sa môže v budúcnosti rozšíriť.

Vecné bremeno môže strpčovať život (Hospodárske Noviny online)
Určite to poznáte. Niekto vlastní dom, ale na jednom z poschodí bývajú jeho rodičia, ktorí mu dom síce darovali, no majú právo dožiť pod touto strechou.

Mileniáli a Generácia Z sú skeptickí k etike firiem (Pravda)
Najmladšie generácie zamestnancov zaujali skeptický postoj k nedostatočnej motivácii a etike firiem. Vyplynulo to zo správy spoločnosti Deloitte o miléniovej generácii.

Zamestnanec s priemernou mzdou zarobil na seba po 230 dňoch, daňové bremeno Slovákov neustále rastie (Webnoviny)
Zamestnanec s priemernou mzdou zarobil na seba po 230 dňoch, daňové bremeno Slovákov neustále rastie
Zamestnanec s priemernou mzdou preto vlani pracoval na všetky dane takmer 230 dní a až <a href="https://www.webnoviny.sk/zamestnanec-s-priemernou-mzdou-zarobil-na-seba-po-230-dnoch-danove-bremeno-slovakov-neustale-rastie/">Čítať ďalej</a>

Nový Zéland zakázal predaj domov cudzincom kvôli domácim obyvateľom (Teraz.sk)
Nový Zéland zápasí v posledných rokoch s nedostatkom cenovo dostupných domov a bytov. Spôsobila to kombinácia viacerých faktorov, ako nízke úrokové sadzby, obmedzený počet nehnuteľností a imigrácia.

Investori majú na Slovensku záujem začať projekty aj v brownfieldoch (Teraz.sk)
Firmy sa do budúcna pozerajú aj na staršie priestory v štandarde A. Investor síce prechádza z brownfieldu do vyššieho štandardu, ale ak sú blízko závodu, klesá logistické riziko.

Výplatu sirotskej penzie uvoľní až potvrdenie o štúdiu (Webnoviny)
Výplatu sirotskej penzie uvoľní až potvrdenie o štúdiu
V súvislosti so zastavením vyplácania sirotského dôchodku od júla tohto roka pre jeho poberateľov z <a href="https://www.webnoviny.sk/vyplatu-sirotskej-penzie-uvolni-az-potvrdenie-o-studiu/">Čítať ďalej</a>

Venezuela devalvovala svoju menu približne o 95 % (Teraz.sk)
Prezident tiež prikázal naviazať nový bolívar na kryptomenu petro a zvýšiť dane. Chce tak dostať Venezuelu, člena Organizácie krajín vyvážajúcich ropu, z obrovských problémov.

Sme svedkami ďalšej tech bubliny? (Hospodárske Noviny online)

Investori majú na Slovensku záujem začať projekty aj v brownfieldoch (Dobré noviny)
Firmy sa do budúcna pozerajú aj na staršie priestory v štandarde A. Investor síce prechádza z brownfieldu do vyššieho štandardu, ale ak sú blízko závodu, klesá logistické riziko.

Do pondelka večera nie je možný vjazd nákladných áut do Maďarska (Teraz.sk)
Polícia žiada vodičov nákladných vozidiel, ktorí smerujú do Maďarska cez Bratislavu, aby zostali stáť na najbližšom možnom parkovisku.

Výplatu sirotskej penzie uvoľní až potvrdenie o štúdiu (eTREND)
Rozhodnutie o prijatí na vysokoškolské štúdium druhého stupňa nie je dostatočným dokladom pre uvoľnenie výplaty sirotského dôchodku. V súvislosti so zastavením vyplácania sirotského dôchodku od júla tohto roka pre jeho poberateľov z dôvodu ukončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Na jeseň vyjde oslavný film o Trumpovi. Natočil ho vyhodený Bannon (eTREND)
Bývalý strategický poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon sa vracia do politiky, aby podporil šance republikánov na úspech v jesenných kongresových voľbách. Napísal to server Politico.

Novela o obnoviteľných zdrojoch obmedzí dotácie na spaľovanie biomasy, je to však proti trendu EÚ (Webnoviny)
Novela o obnoviteľných zdrojoch obmedzí dotácie na spaľovanie biomasy, je to však proti trendu EÚ
V dôvodovej správe sa uvádza ako hlavný argument, že na Slovensku sa ťažia 4 milióny <a href="https://www.webnoviny.sk/novela-o-obnovitelnych-zdrojoch-obmedzi-dotacie-na-spalovanie-biomasy-je-vsak-proti-trendu-eu/">Čítať ďalej</a>

U.S. Steel chce investovať 750 miliónov dolárov do oceliarne v USA (SME online)
Firma a vláda tvrdia, že projekt pomôže zachovať takmer 3 900 pracovných miest.

Nižšie ceny pomohli Volkswagenu k výraznému rastu predaja (Pravda)
Nemecký automobilový koncern Volkswagen dosiahol v júli dvojciferný nárast predaja. Prispelo k tomu zníženie cien jeho vozidiel.

Ceny ropy posilnili, zlato zlacnelo (SME online)
Cenám drahých kokov sa veľmi nedarilo.

Turisti si priplatia. Záujem o Česko zdražel ubytovanie aj reštaurácie (SME online)
Stále viac Čechov trávi časť dovolenky vo svojej krajine.

Grécko opúšťa záchranný program a začína si požičiavať samo (Hospodárske Noviny online)
Grécko dnes oficiálne opúšťa tretí a zároveň posledný záchranný program.

Volkswagen dosiahol v júli dvojciferný nárast predaja (Teraz.sk)
VW v júli predal 908.200 vozidiel, o 10,6 % viac ako rovnakom mesiaci minulého roka 2017.

NBS spravuje 759 mostov, v havarijnom stave nie je ani jeden (Pravda)
Národná diaľničná spoločnosť plánuje v tomto roku vynaložiť na údržbu a opravy mostov vo svojej správe 6,5 milióna eur.

Program núdzovej pomoci Grécku sa končí, dlh krajiny presahuje 300 miliárd eur a ostáva hrozbou (Webnoviny)
Program núdzovej pomoci Grécku sa končí, dlh krajiny presahuje 300 miliárd eur a ostáva hrozbou
Pondelok je dňom, kedy sa končí tretí program núdzovej pomoci, čo znamená, že Grécku sa <a href="https://www.webnoviny.sk/program-nudzovej-pomoci-grecku-sa-konci-dlh-krajiny-presahuje-300-miliard-eur-ostava-hrozbou/">Čítať ďalej</a>

Prezident Trump navrhuje, aby firmy zverejňovali výsledky polročne, nie kvartálne (Webnoviny)
Prezident Trump navrhuje, aby firmy zverejňovali výsledky polročne, nie kvartálne
Donald Trump požiadal Komisiu pre cenné papiere a burzy, aby preskúmala, či zverejňovanie výsledkov raz <a href="https://www.webnoviny.sk/prezident-trump-navrhuje-aby-firmy-zverejnovali-vysledky-polrocne-nie-kvartalne/">Čítať ďalej</a>

Irán sa obáva, že Saudi nahradia jeho podiel na trhu s ropou (Pravda)
Žiaden člen Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) by nemal mať povolené prevziať podiel iného člena na exporte suroviny. Vyhlásil to v nedeľu Irán.

Venezuela devalvovala svoju menu o 95 % (Pravda)
Venezuela v piatok devalvovala svoju menu približne o 95 % pred zavedením nového bolívaru v pondelok 20. augusta.

Najväčší dovozcovia piva do Únie. Líder vás prekvapí (Hospodárske Noviny online)
Objemy dovezeného piva sú síce výrazne nižšie, než je jeho výroba v rámci EÚ, stále sú však vyššie než je napríklad jeho produkcia na Slovensku.

NDS chce dať na údržbu a opravy mostov o dva milióny viac, než vlani (eTREND)
Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) plánuje v tomto roku vynaložiť na údržbu a opravy mostov vo svojej správe 6,5 milióna eur. V minulom roku na tento účel použila 4,5 milióna eur.

Ľahká americká ropa zdražela, cena benzínu na americkom trhu poklesla (Webnoviny)
Ľahká americká ropa zdražela, cena benzínu na americkom trhu poklesla
Svetové komoditné trhy – ropa

Diaľničiari chcú dať na údržbu a opravy mostov viac peňazí, problémom je nadmerný nárast dopravy (Webnoviny)
Diaľničiari chcú dať na údržbu a opravy mostov viac peňazí, problémom je nadmerný nárast dopravy
Priemerný vek mostov podľa NDS nie je možné určiť, nakoľko ich výstavba v minulosti nebola <a href="https://www.webnoviny.sk/dialniciari-chcu-dat-na-udrzbu-opravy-mostov-viac-penazi-problemom-je-nadmerny-narast-dopravy/">Čítať ďalej</a>

Zdražovanie poistiek môže prísť už tento rok (Hospodárske Noviny online)
Poisťovne sa pripravujú na zavedenie Kažimírovej dane, ktorá začne platiť od nového roka.

Zvláštnu pozornosť si žiadajú mosty v zlom, veľmi zlom a havarijnom stave, tvrdí projektant mostov (Webnoviny)
Zvláštnu pozornosť si žiadajú mosty v zlom, veľmi zlom a havarijnom stave, tvrdí projektant mostov
Sú mestá, ktoré sa starajú o mosty viacej, ale sú aj obce, ktoré možno ani <a href="https://www.webnoviny.sk/zvlastnu-pozornost-si-ziadaju-mosty-v-zlom-velmi-zlom-havarijnom-stave-tvrdi-projektant-mostov/">Čítať ďalej</a>

Národný plán kontroly infekčných ochorení má predchádzať ich šíreniu, dbať treba aj na prevenciu (Webnoviny)
Národný plán kontroly infekčných ochorení má predchádzať ich šíreniu, dbať treba aj na prevenciu
Národný plán kontroly infekčných ochorení nadväzuje na stratégiu Zdravie 2020, ktorá má 10 prioritných oblastí.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad