topspravy.sk mať prehľad
utorok, 24.4.2018 | Meniny má Juraj

Minimálna mzda by mala výrazne presiahnuť 500 eur, premiér prerokoval aj odchod do dôchodku (Webnoviny)
Minimálna mzda by mala výrazne presiahnuť 500 eur, premiér prerokoval aj odchod do dôchodku
Jednou z priorít vlády je podľa premiéra Petra Pellegriniho aj zvýšenie platov v štátnej a <a href="https://www.webnoviny.sk/minimalna-mzda-mala-vyrazne-presiahnut-500-eur-premier-prerokoval-aj-odchod-dochodku/">Čítať ďalej</a>

„Dám ťa k zemi!“ Pozrite si, ako na videu hrozí postrach farmárov od Roškovej (eTREND)
Patrika Šuchtu považujú roľníci z východného Slovenska za predĺženú ruku vysokopostavenej smeráčky Ľubice Roškovej. On tvrdí, že s ňou nič nemá. Toto video však jeho slová spochybňuje.

Na stavbu diaľnice D4 majú voziť kontaminovanú pôdu z Mlynských niv: Ten podnet je hrozivý (Hospodárske Noviny online)
Podnet informuje, že z areálu bývalej autobusovej stanice v Bratislave sa vyváža kontaminovaná zemina na úsek stavby D4-Podunajské Biskupice, Ivanka pri Dunaji.

Fínsky experiment s príjmom pre všetkých končí. Stopnú ho po dvoch rokoch (Hospodárske Noviny online)
Univerzálny základný príjem vo Fínsku končí po dvoch rokoch testovania.

Brusel chystá dramatickú zmenu. Aj na úkor Slovenska by mali eurofondy tiecť do Grécka či Španielska (Hospodárske Noviny online)
Zmeny budú najkontroverznejšou súčasťou návrhu viacročného rozpočtu Únie na roky 2021 až 2027.

Východ Slovenska súperí o piatu automobilku (Pravda)
Strategický park Haniska pri Košiciach, ktorý podporila vláda, bude jeden z najväčších v krajine. Môže pritiahnuť aj jednu z najväčších investícií na Slovensku.

Piata automobilka na Slovensku? (Pravda)
Slovensko súperí už len s Rumunskom.

Podvodníci sú pri stáčaní jazdených áut čoraz trúfalejší (Hospodárske Noviny online)

Úzke vedenie Smeru sa dohodlo. Ministerkou vnútra má byť Denisa Saková (eTREND)
O Denise Sakovej, ktorú malo za ministerku vnútra vymenovať užšie vedenie Smeru, sa hovorí ako o pravej ruke Róberta Kaliňáka. Samotný exminister vnútra ju označil za druhú najšikovnejšiu ženu, akú v živote stretol, po jeho žene.

Miliardár Zoroslav Kollár predal Víno Pezinok za takmer štyri milióny (SME online)
Víno Pezinok patrí k najväčším vinárskych spoločnostiach na Slovensku.

Východ Slovenska je v hre o piatu automobilku (eTREND)
V priemyselnom parku pri Košiciach môže vzniknúť piata automobilka. O investíciu čínskeho producenta áut Zhi Dou už Slovensko súperí len s Rumunskom, zároveň o rozšírení výroby uvažuje aj BMW.

FT: Slovensko môže prísť o miliardy z EÚ. Viac peňazí pôjde do Talianska či Grécka (eTREND)
Európska únia plánuje radikálne zmeny svojej politiky regionálneho rozvoja, v rámci ktorej môže zo strednej a východnej Európy presmerovať desiatky miliárd eur. Išli by v prospech krajín zasiahnutých finančnou krízou, akými sú Španielsko, Grécko, Taliansko alebo aj niektoré regióny Francúzska.

Výsluhové dôchodky vyplácané bývalým policajtom a vojakom sa zvýšia o pevnú sumu (Webnoviny)
Výsluhové dôchodky vyplácané bývalým policajtom a vojakom sa zvýšia o pevnú sumu
Odhaduje sa, že zvýšenie výsluhových dôchodkov sa v rokoch 2018 až 2021 má týkať približne 46 <a href="https://www.webnoviny.sk/vysluhove-dochodky-vyplacane-byvalym-policajtom-vojakom-sa-zvysia-o-pevnu-sumu/">Čítať ďalej</a>

Ako zarobiť v II. pilieri viac a komu nové zmeny pomôžu (eTREND)
Dostať sa k nasporeným peniazom v II. pilieri je od februára tohto roka o dosť jednoduchšie. Dôchodca si môže vybrať peniaze formou programového výberu alebo dočasného dôchodku.

Skládka v Podunajských Biskupiciach je nelegálna, majiteľ sa vyhovára (eTREND)
Skládka odpadu na Lieskovskej ceste v bratislavských Podunajských Biskupiciach je nelegálna. Potvrdil to ešte vo februári v liste Okresný úrad (OÚ) Bratislava. Mestská časť preto začala konanie o odstránení stavby postavenej bez stavebného povolenia, respektíve o jej dodatočnom povolení. Na pondelkovom proteste za zatvorenie tejto skládky to uviedla starostka Podunajských Biskupíc Alžbeta Ožvaldová s tým, že dodatočné povolenie na to, čo je nelegálne, sa nevydáva.

Lunter kvôli Kotlebovi nemôže čerpať eurofondy. Zákaz chce obísť cez agentúru (eTREND)
Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) budú vo štvrtok (26.4.) na zasadnutí schvaľovať materiál o zriadení neziskovej organizácie Rozvojová agentúra BBSK, ktorej cieľom je dynamické naštartovanie sociálneho a ekonomického rozvoja kraja v oblasti sociálnej ekonomiky, cestovného ruchu a uplatniteľnosti absolventov stredných škôl na trhu práce. Informoval o tom v pondelok v Banskej Bystrici predseda BBSK Ján Lunter.

Prečo štát nemá na diaľnice? Týchto 5 grafov vám to objasní (eTREND)
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) nedávno avizovala, že sa chce tento rok pustiť do výstavby troch úsekov rýchlostných ciest a jedného diaľničného. Ale iba ak dostane ďalšie peniaze od štátu alebo EÚ. Už nehovorí o možnosti, že by si na výstavbu diaľnic zarobila tak, ako rakúska diaľničná spoločnosť Asfinag, ktorá na výstavbu používa výlučne vlastné a úverové zdroje, teda nie štátne dotácie.

Drucker? Nepodarený experiment. Pellegrini naznačil, že za ministerku chce Sakovú (eTREND)
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) stále nepovedal, koho navrhne na post ministra vnútra. Preferuje však človeka, ktorý bude schopný od prvého dňa riadiť rezort a nebude sa potrebovať zorientovať. O nominácii bude rozhodovať predsedníctvo Smeru-SD.

Veľký úspech pre Slovensko. Dosiahli sme najnižší deficit v histórii (Hospodárske Noviny online)
Schodok verejných financií vlani klesol viac, ako predpokladala vláda.

Fínsko končí so základným príjmom. Čím nás môže experiment inšpirovať (eTREND)
Minulý rok Fínsko začalo experiment s poskytovaním základného príjmu – dvom tisíckam náhodne vybraných nezamestnaných ľudí vyplácalo mesačne 560 eur (v čistom). A to bez očakávania akejkoľvek protihodnoty. V prípade, ak si daný človek našiel prácu, podporu dostával aj naďalej.

GDPR je tu, slovenské firmy naň nie sú pripravené. Čím začať? (eTREND)
Podľa prieskumu, ktorý si robila spoločnosť TÜV SÜD Slovakia medzi klientmi na Slovensku na prelome rokov 2017 a 2018, sa až 36 percent firiem ešte nezačalo pripravovať na nové európske nariadenie ochrany osobných údajov GDPR (General Data Protection Regulation), ktoré začína platiť 25. mája.

Hygienický biznis Fiľovho impéria sa prebúdza (eTREND)
Najväčší hráč domáceho papierenského biznisu Milan Fiľo má v ziskoch tak ružomberskú celulózku Mondi SCP, ktorú ovláda spolu s juhoafrickým koncernom Mondi, ako aj producenta obálok Harmanec-Kuvert, ktorého zase vlastní s nemeckou skupinou Mayer-Kuvert. Zato producenta papierovej hygieny SHP Group, ktorý je Slovákom známy svojou značkou Harmony, drží podnikateľ už dlhšie v stratách. Podnik, ktorý ovláda sám, teda bez partnera z cudziny, má teda z trojice najmenej priaznivé čísla.

Na Slovensku pribudli stovky prípadov chorôb z povolania, najrizikovejší je nielen priemysel (Webnoviny)
Na Slovensku pribudli stovky prípadov chorôb z povolania, najrizikovejší je nielen priemysel
Najrizikovejšími odvetviami sú priemyselná výroba, ťažba a dobývanie, poľnohospodárstvo, lesníctvo a rybolov a zdravotníctvo.

Za slušné Slovensko: Pellegrini sadil zemiaky, nám dal termín najskôr 10. mája (eTREND)
Organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko požadujú, aby nový minister vnútra nebol nominantom strany Smer-SD. Zástupcovia to uviedli dnes na brífingu s tým, že ak sa má komplexne obnoviť dôvera ľudí v štátne inštitúcie, je táto požiadavka oprávnená. Občianska iniciatíva tiež požiadala o stretnutie premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby spoločne diskutovali o aktuálnych spoločenských témach.

Na stavbu D4 majú voziť kontaminovanú pôdu. Preveruje to inšpekcia (eTREND)
Z potvrdenej environmentálnej záťaže na bratislavských Nivách údajne vozia na stavbu diaľnice D4 kontaminovanú pôdu, ktorá môže vážne ohroziť podzemné vody. Upozorňuje na to podnet, ktorým sa intenzívne zaoberá Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP). Eviduje ho aj vedenie i dozorná rada Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS).

USA zmiernia sankcie voči Rusalu, ak sa Deripaska vzdá kontroly nad firmou (SME online)
USA môžu zmierniť sankcie voči hlinikárskemu koncernu Rusal.

Sociálna poisťovňa upozorňuje na zmeny výplaty dôchodkov v máji (Webnoviny)
Sociálna poisťovňa upozorňuje na zmeny výplaty dôchodkov v máji
V máji niektorým dôchodcom pre sviatok vyplatia na pošte penzie o deň neskôr.

Rozdiel v primernej mzde v Česku a na Slovensku sa opäť zväčšil (SME online)
Rozdiel v priemernej mzde v Česku a na Slovensku dosiahol ku koncu roka 2017 už 170 eur.

Zvýšenie platov je prioritou pre premiéra aj odborárov (Pravda)
Prioritou vlády bude aj to, aby sa výraznejšie zvýšili platy vo verejnej a štátnej správe. Uviedol to premiér Peter Pellegrini po rokovaní s odborármi.

Pellegrini chce od ministerky Matečnej zoznam udelených agrodotácií (SME online)
Premiér chce čo najskôr objasniť situáciu so zneužívaním agrodotácií.

Deficit verejných financií sa znížil o 1,2 percenta a dosiahol tak historicky najnižšiu hodnotu (Webnoviny)
Deficit verejných financií sa znížil o 1,2 percenta a dosiahol tak historicky najnižšiu hodnotu
Slovensko dosiahlo v minulom roku podľa jarnej notifikácie Eurostatu historicky najnižší schodok verejných financií. Znižuje <a href="https://www.webnoviny.sk/deficit-verejnych-financii-sa-znizil-o-12-percenta-dosiahol-tak-historicky-najnizsiu-hodnotu/">Čítať ďalej</a>

Slovensko dosiahlo po prvýkrát v histórii primárny prebytok verejných financií (eTREND)
Graf týždňa | Bilancia slovenských verejných financií dosiahla vlani podľa Eurostatu najlepší výsledok vo svojej novodobej histórii. Deficit poklesol na 1,0 percenta HDP, čo po prvýkrát od krízy stačilo na znižovanie dlhu v pomere k ročnému výkonu ekonomiky.

Počas prvého májového víkendu bude diaľnica D1 pri Blatnom uzavretá (Pravda)
Dôvodom je osádzanie portálov trvalého dopravného značenia pre križovatku Blatné.

Zverejňovanie videozáznamov a čo GDPR? (eTREND)
Venujem sa vyhotovovaniu videozáznamov rôznych podujatí – kultúrne koncerty, divadlo, ako aj rôzne obecné akcie podľa požiadaviek objednávateľa. Z týchto akcií niekedy robím DVD, ktoré si majú možnosť záujemci objednať, alebo niektoré videá sú prezentované na webe cez youtube. Moja otázka sa týka GDPR, ako sa toto nové nariadenie EÚ bude týkať mojej práce, keďže údajne videozáznam už bude považovaný taktiež za osobný údaj, ako sa mám teda tomuto nariadeniu prispôsobiť a ako postupovať, aby som tieto videá mohol zverejňovať.

Obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov (SME online)
Obdobie letných dovoleniek sa blíži.

Vlastníci slovenských firiem odchádzajú z daňových rajov, ich počet však stúpa v iných krajinách (Webnoviny)
Vlastníci slovenských firiem odchádzajú z daňových rajov, ich počet však stúpa v iných krajinách
Ku koncu marca pôsobilo na Slovensku 4 752 spoločností, ktoré mali vlastníka v niektorom z <a href="https://www.webnoviny.sk/vlastnici-slovenskych-firiem-odchadzaju-z-danovych-rajov-ich-pocet-vsak-stupa-v-inych-krajinach/">Čítať ďalej</a>

Kľúčové obchvaty sa pohli (Pravda)
Päť krajských miest - Žilinu, Bratislavu, Košice, Prešov a Trnavu - dusí doprava. Z nich si len vodiči v Žiline a v Košiciach môžu povedať, že vidia svetlo na konci tunela.

Slovensko dosiahlo najnižší deficit v histórii, v porovnaní s priemerom EÚ však zaostávame (Hospodárske Noviny online)
Schodok verejných financií vlani klesol viac, ako predpokladala vláda.

USA zmiernia sankcie voči Rusalu, ak sa O. Deripaska vzdá kontroly (Teraz.sk)
Washington tiež predĺžil posledný termín, dokedy musia firmy ukončiť svoje obchodné styky s Rusalom, uviedla agentúra Bloomberg.

Východ Slovenska je v hre o piatu automobilku (Teraz.sk)
V súťaži o čínsku investíciu má Rumunsko výhodu v podobe dotácií. Pre potenciálnych investorov ponúka podporu až do výšky 50 percent investície, slovenská hranica je 35 percent.

Slovensko stúplo v rebríčku bezpečnosti potravín, za krajinami Vyšehradskej štvorky však zaostáva (Webnoviny)
Slovensko stúplo v rebríčku bezpečnosti potravín, za krajinami Vyšehradskej štvorky však zaostáva
V rebríčku Global Food Security Index 2017 obsadilo Slovensko 34. miesto zo 113 hodnotených krajín.

OSN: Studená vojna je späť. Akurát je zložitejšia (eTREND)
Svet je v súčasnosti svedkom ďalšej studenej vojny, vyhlásil generálny tajomník OSN António Guterres v rozhovore pre švédsku televíznu stanicu SVT. „Domnievam sa, že svet si v súčasnosti jasne uvedomuje, že studená vojna je späť. Je však rozdiel medzi studenou vojnou v minulosti a tým, čo sa deje teraz,“ povedal A. Guterres.

Brusel plánuje radikálne zmeny kohéznej politiky, stratiť môže aj Slovensko (Webnoviny)
Brusel plánuje radikálne zmeny kohéznej politiky, stratiť môže aj Slovensko
Návrh rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027 môže pripraviť región strednej a východnej Európy <a href="https://www.webnoviny.sk/brusel-planuje-radikalne-zmeny-koheznej-politiky-stratit-moze-aj-slovensko/">Čítať ďalej</a>

Kurz eura klesol na 1,2227 USD/EUR (Teraz.sk)
Kurz spoločnej európskej meny sa dostal na začiatku nového týždňa výrazne pod tlak.

Alphabet (Google) výrazne zvýšil zisk až na 9,4 miliardy USD (Pravda)
Americká spoločnosť Alphabet, ktorá je majiteľom Googlu, v prvom štvrťroku zvýšila čistý zisk medziročne o 73 percent na 9,4 miliardy dolárov.

Grécko prekonalo očakávania. V rozpočte ma nečakaný prebytok (eTREND)
Grécka vláda splnila vlani všetky úlohy, ktoré jej stanovili medzinárodní veritelia. Ak sa nezoberú do úvahy náklady na obsluhu štátneho dlhu, rozpočet dosiahol prebytok vyše 7 miliárd eur. Takzvaný primárny prebytok bol teda 4 percentá hrubého domáceho produktu (HDP).

Envirorezort chystá miliónové dotácie na zachytávanie dažďa či zelené strechy (eTREND)
Zachytávanie zrážkovej vody v obciach a mestách za účelom zmiernenia negatívnych dôsledkov zmeny klímy podporí ministerstvo životného prostredia (MŽP) sumou 17 miliónov eur.

Grécko už tretíkrát prekonalo rozpočtový cieľ stanovený veriteľmi (Pravda)
Grécko vlani už tretíkrát za sebou prekonalo rozpočtový cieľ stanovený veriteľmi, dosiahlo primárny prebytok štyri percentá HDP.

Projekt Quadro developer nepredal, po rokoch začal stavať (eTREND)
Na trh s novým bývaním v Trenčíne pribudol nový projekt. Developerská a stavebná spoločnosť Otyk Invest oživila predkrízový projekt Quadro a pustila sa do výstavby prvých etáp pod názvom Rodinné byty Zlatovská.

Remeta má stavať časť plynovodu na Poľsko. Podozrievajú ho z daňových únikov (SME online)
Stavebná spoločnosť prešovského podnikateľa Dúha stavia tunel Višňové. V minulosti modernizovala aj električkové trate v Košiciach.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad