topspravy.sk mať prehľad
streda, 29.3.2017 | Meniny má Miroslav

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku (Pravda)
Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

Zemetrasenie, obrovský požiar a potom vyvražďovanie. Toto je jedna z najväčších katastrof histórie (Hospodárske Noviny online)

Priamy prenos: Kaliňák reaguje na rokovanie vlády (Hospodárske Noviny online)

Do pôdy sypeme čoraz viac umelých hnojív, no tá skrýva ešte väčšie riziká (eTREND)
Od nástupu hospodárskej krízy takmer spred dekády, ktorá na čas znížila aj finančné výdavky domácich farmárov, sa spotreba umelých hnojív v domácom poľnohospodárstve zdvíha nebývalo rýchlym tempom. Zatiaľ čo v roku 2009 sa na Slovensku spotrebovalo len niečo viac ako stotisíc ton umelých hnojív, v posledných rokoch ich tunajší agrosektor míňa v objeme vyše 150-tisíc ton ročne.

Elektrina je lacnejšia ako vlani (Hospodárske Noviny online)
Ako sa v roku 2017 zmenila základná cena za elektrinu pre domácnosti (v eurách) (Cenové porovnanie sme pripravili so spoločnosťou Prvá Energetická)

Neďaleko Račianskeho mýta chcú zrekonštruovať 96-ročný dom (eTREND)
V širšom centre Bratislavy sa pripravuje prestavba takmer storočného bytového domu. Spoločnosť Prozet chce na Beskydskej ulici zrekonštruovať a rozšíriť stavbu z roku 1921. Celkovo by mala vzniknúť asi tridsiatka bytových jednotiek.

Výsledky referenda ich netrápia. Vláda nechá zahraničnú spoločnosť ťažiť zlato, 98 percent voličov je proti (Hospodárske Noviny online)
Kolumbijčania z mesta Cajamarca sa jasne vyslovili proti ťažbe zlata, vládu to ale príliš netrápi.

Vojna v Dúbravke: Na stranu primátora sa postavilo aj ministerstvo (eTREND)
Plán postaviť nájomne byty pre reštituentov v Dúbravke sa komplikuje. Proti sú obyvatelia, aj tamojšie zastupiteľstvo. Do sporu sa pritom najnovšie púšťa ministerstvo dopravy, ktoré podporuje postoj primátora Bratislavy Iva Nesrovnala.

V čase národnej pohromy sa viceministerka slnila. Prišla o miesto (eTREND)
V Peru odvolali viceministerku poľnohospodárstva za to, že sa počas pracovnej doby opaľovala. Eufrosina Santaová tak robila v čase, keď krajina bojuje s ničivými záplavami. O prípade informoval server Infobae.

Analýza: Clá pre Britov by sa vrátili ako bumerang (Pravda)
Kým na jednej strane hovoria európski politici o "účte za rozvod" v prípade odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, Briti kontrujú, že na to Európa doplatí.

Tatra banka ťahá do Senice dvoch nových automobilových subdodávateľov (eTREND)
Realitná vetva tuzemskej bankovej skupiny Tatra banka firma Tatra Residence je viditeľnejšia ponukou nových bytov zo svojich rezidenčných projektov, ukazuje však, že vie zmanažovať aj nové priemyselné projekty. Na okraji záhorskej Senice ide stavať pre svojich zatiaľ nespresnených klientov z oblasti automobilového priemyslu hneď dve fabriky, ktoré budú stáť v tamojšej lokalite Kaplínske pole na celkovej ploche skoro šesť hektárov.

Superodpočet na výskum a vývoj - každoročná úspora, na ktorú máte právny nárok! (Hospodárske Noviny online)

Prečo by UniCredit chcela predávať slovenskú a českú dcéru (eTREND)
Keď šéf talianskej UniCredit Bank Jean-Pierre Mustier nechal predať bankové súkromné lietadlo ako súčasť úsporných opatrení, ktoré mali posilniť kapitál banky, poslal tým podľa The Financial Times svetu jasný signál, že UniCredit potrebuje každý cent. A keď pri oslovovaní investorov pred tohtoročným navyšovaním akcionárskeho kapitálu používali spolu s finančným šéfom v Londýne na presun medzi stretnutiami metro a namiesto kufríkov chodili s batohmi, iba potvrdzovali túto predstavu. No a keď sa v Spojených štátoch vyhýbali drahým reštauráciám a radšej jedli v lietadle, len aby ušetrili čas a peniaze, intenzita nevyhnutnosti nových peňazí a šetrenia v UniCredite bola podčiarknutá.

Dohodli sa na cene kopčeka? Úrady v Nemecku riešia možný kartel zmrzlinárov (Hospodárske Noviny online)
Na nárast cien sa posťažoval aj primátor mesta.

V Trenčíne objavili mäso od podozrivého brazílskeho výrobcu (Webnoviny)
V Trenčíne objavili mäso od podozrivého brazílskeho výrobcu
Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) pokračuje v kontrolách brazílskeho mäsa v reštauráciách aj v školských <a href="https://www.webnoviny.sk/v-trencine-objavili-maso-od-podozriveho-brazilskeho-vyrobcu/">Čítať ďalej</a>

Kráľ európskeho neba varuje: neexistuje dohoda, lety z Británie na starý kontinet sú pre brexit ohrozené (Hospodárske Noviny online)
Ryanair sa obáva, že absencia novej dohody Británie s EÚ ohrozí lety.

Potraviny Delia skúšajú netradičnú odbočku - hodinového majstra (eTREND)
Expandujúca sieť malých potravín Delia sa rozrástla o netradičnú doplnkovú aktivitu. Oslovuje zákazníkov službami takzvaného hodinového majstra, ktorý sa postará napríklad o vymaľovanie či upratanie bytu alebo kvapkajúci kohútik.

Na Mount Evereste sa kopia odpadky (eTREND)
Nepálske úrady vyzvali horolezcov, ktorí počas tohtoročnej jarnej sezóny zamieri na Mount Everest, aby pomohli so zberom odpadkov zanechaných predchádzajúcimi expedíciami na svahoch najvyššej hory sveta. Odpadky budú členovia výprav zhromažďovať vo veľkých vreciach v druhom výškovom tábore, odkiaľ by ich mali dopraviť vrtuľníky do základného tábora.

ANALÝZA: Slovensko patrí medzi krajiny EÚ najviac ohrozené brexitom (Teraz.sk)
Britská premiérka Theresa Mayová dnes oficiálne spustí proces vystúpenia Veľkej Británie z EÚ.

Zamestnancov Kia Motors Slovakia v práci čakalo veľké prekvapenie. Dnes pôjdu domov s úsmevom na tvári (Dobré noviny)
Proporčne sa podľa neho zvýšia aj bonusy odvodené od základnej mzdy a pribudne zvýšený príplatok za prácu v noci, ktorý narastie zo súčasných 0,74 eura na 1,10 eura za hodinu.

Rumuni odsúdili exministerku na šesť rokov za úplatky (eTREND)
Šesť rokov väzenia vymeral rumunský súd bývalej ministerke cestovného ruchu Elene Udreovej za úplatkárstvo a zneužitie funkcie. Rozsudok nie je zatiaľ právoplatný a Udreová vinu poprela, informovala agentúra AP.

Kiska letel medzi Bratislavou a Popradom 319-krát, tvrdí Kaliňák (eTREND)
Prezident Andrej Kiska letel podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka medzi Bratislavou a Popradom na vlastnú žiadosť 319-krát. Tieto lety nesúviseli s výkonom jeho funkcie. Ako R. Kaliňák informoval poslancov NR SR, tieto lety stáli 789 525 eur, pričom prezidentská kancelária za ne neplatila.

Najnižšiu mieru nezamestnanosti mal opäť okres Trnava (Webnoviny)
Najnižšiu mieru nezamestnanosti mal opäť okres Trnava
Mieru evidovanej nezamestnanosti pod 5 % minulý mesiac vykázalo 22 okresov, naopak, miera evidovanej nezamestnanosti <a href="https://www.webnoviny.sk/najnizsiu-mieru-nezamestnanosti-mal-opat-okres-trnava/">Čítať ďalej</a>

Trhy reagujú na situáciu v Líbyi, ceny ropy rastú (Hospodárske Noviny online)

Dostavba Mochoviec sa opäť predraží, akcionári schválili navýšenie rozpočtu (Hospodárske Noviny online)
Výstavba tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach sa začala v roku 1987.

Univerzita založená Sorosom čelí vládnym snahám o zatvorenie (eTREND)
Študenti a učitelia Stredoeurópskej univerzity (CEU) v Budapešti protestujú proti plánom maďarskej vlády ukončiť činnosť tejto vzdelávacej inštitúcie. Vedenie univerzity tvrdí, že nová legislatíva, ktorú v utorok navrhla vláda premiéra Viktora Orbána, znemožňuje jej ďalšie fungovanie.

Ceny energií? Zistíte ich len s pomocou expertov (Hospodárske Noviny online)
Chaos s faktúrami, zložité cenníky a tarify. Tak kupujeme energiu.

Chceli ukradnúť telo zakladateľa Ferrari a vydierať (eTREND)
Talianska polícia odhalila skupinu zločincov, ktorí si chceli zarobiť peniaze únosom telesných pozostatkov zakladateľa automobilky Ferrari.

Clintonová sa po dlhej odmlke osmeľuje, začala kritizovať Trumpa (eTREND)
Energická Hillary Clintonová v jednom zo svojich prvých prejavov od prehry v amerických prezidentských voľbách v utorok odvážne skritizovala administratívu prezidenta Donalda Trumpa. Republikánskym lídrom vyčítala všetko od zdravotnej starostlivosti až po nedostatočný počet žien vymenovaných do vládnych funkcií. Píše o tom agentúra AP.

VSE posiela domácnostiam opravné faktúry (eTREND)
Východoslovenská energetika (VSE) začala posielať domácnostiam opravné faktúry za elektrinu a nový rozpis záloh. „Súčasťou zásielky je aj sprievodný list, v ktorom zákazníkovi vysvetľujeme ďalšie kroky súvisiace s opravnou faktúrou. Pokiaľ má zákazník doplňujúce otázky, môže sa na nás akýmkoľvek spôsobom obrátiť,“ uviedla špecialistka komunikácie VSE Katarína Šulíková.

Elektrina domácností pre tento rok zlacnela. Pozrite sa, o koľko (Hospodárske Noviny online)
V prílohe HN, ktorú v stánkoch nájdete v stredu 29.3. experti vysvetľujú, ako sa zmenili ceny elektriny pre domácnosti aj firmy.

Nemáte na dane? Zaplatíte ich neskôr (Hospodárske Noviny online)
Kto nemá na zaplatenie daní alebo nestíha priznanie podať v termíne, môže si jeho zaslanie odložiť o tri mesiace.

Posunutie dane nemusíte zdôvodniť (Hospodárske Noviny online)
Ak si priznanie oddialite o šesť mesiacov, musíte mať aj príjmy z cudziny. Tu je ich definícia.

Po staveniskách sa skrýva najviac čiernych pracovníkov (eTREND)
Inšpektori práce a kontrolóri z úradov práce vlani odhalili 2 924 nelegálne zamestnaných osôb, ktoré pracovali u 1 311 zamestnávateľov. Vyplýva to zo správy o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania za rok 2016, ktorú vypracovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Rozviňte svoje zručnosti a schopnosti rozhodovať sa (eTREND)
Inzercia | Online simulácia podnikania.

V Liptovskom Mikuláši zaplatia za parkovanie len pomocou aplikácie (Teraz.sk)
Motoristi môžu tento spôsob platby využiť za parkovanie pri Katolíckom dome, Čiernom orlovi a železničnej stanici.

Priamy prenos: Poslanci rokujú o návrhoch. Sledujte dianie v parlamente (Hospodárske Noviny online)

Ropa zdražela, cena zlata klesla (Webnoviny)
Ropa zdražela, cena zlata klesla
Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu stúpla o dva centy na 1,64 USD za galón.

Exekútori berú starým ľuďom dva milióny eur. Ako tomu zabrániť? (SME online)
Takmer 36-tisíc dôchodcov dostáva nižšiu penziu, pretože sa im strhávajú dlhy.

Nigéria bojkotuje Coca-Colu, podľa súdu môže byť jedovatá (SME online)
Tamojšie ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že produkty sú bezpečné.


Ako dešifrovať zmeny v daniach a odvodoch z cenných papierov (eTREND)
Investovanie do cenných papierov nie je medzi Slovákmi obľúbenou témou a v ich vlastníctve sú medzi Európanmi jedni z najchudobnejších. Popularite investovania nepridávajú nielen chýbajúce tradície, znižuje ju aj zložité zdaňovanie a odvodové zaťaženie cenných papierov

Westinghouse požiadal v USA o súdnu ochranu pred veriteľmi (SME online)
Spoločnosť Westinghouse je vo vážnych finančných problémoch.


Do súťaže je najlepšie pripravená R3 Tvrdošín-Nižná a obchvat Prešova (Teraz.sk)
Či a kedy sa budú tieto úseky súťažiť a následne stavať, to podľa Národnej diaľničnej spolčnosti závisí od financií.

Číňania kúpili päť percent automobilky Tesla (Pravda)
Čínsky technologický gigant Tencent Holdings sa stal jedným z piatich najväčších akcionárov amerického výrobcu elektromobilov Tesla.

Ministerstvo dopravy chce zlepšiť komplikovanú dopravu v Prešove (Teraz.sk)
Rezort dopravy tak reagoval na zverejnenú informáciu, že Prešovčania v piatok 31. marca na hodinu zablokujú tri úseky ciest v Prešove a na polhodinu v Bratislave.

Nemecká štátní rozvojová banka KfW omylem odeslala čtyřem jiným bankám... (Denník N)
Nemecká štátna rozvojová banka KfW omylom poslala štyrom iným bankám 7,6 miliardy eur. Peniaze však získala späť okrem poplatku 25-tisíc eur. Informovala o tom samotná banka. Peniaze odišli vo februári, chybu urobil skúsený programátor. (čtk)

Z podielových fondov ubudlo takmer osem miliónov (Pravda)
V uplynulom týždni sa podielové fondy dostali opäť do červených čísiel.

Nemecká banka rozposlala vyše 7 miliárd eur na zlé účty (eTREND)
Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Fúzia nemeckej a londýnskej burzy stroskotala

Trh práce sa prehrieva. Mzdy porastú rýchlejšie (Pravda)
Trh práce sa podľa odborníkov začína prehrievať, čo však pre zamestnaných znamená, že sú pre firmy vzácnejší a teda je tu priestor na vyšší rast ich platov.

VSE začala posielať domácnostiam opravné faktúry (SME online)
Východoslovenskí energetici zdôrazňujú, že pôvodná faktúra je stále platná a je potrebné ju uhradiť.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad