topspravy.sk mať prehľad
štvrtok, 20.6.2019 | Meniny má Valéria

Koľko utečencov prišlo na Slovensko a koľko dostávajú od štátu (eTREND)
Čísla nie sú dojmy. Dokážu nám ukázať širšie súvislosti a fakticky odpovedať na otázky, ktoré budia pri diskusii často vášnivé emócie. Pri príležitosti medzinárodného dňa utečencov (20. júna) vám prinášame pár podstatných, ktoré vás možno prekvapia.

Od jesene už nebude potrebné dokladovať 11 potvrdení. Úradníci si ich majú násť sami (eTREND)
Zákon proti byrokracii má odbremeniť občana a firmy od predkladania ďalších výpisov a potvrdení využívaním informačných systémov verejnej správy. Návrh zákona z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) v stredu definitívne schválil parlament.

Životné minimum sa zvyšuje, rodiny aj penzisti si polepšia (SME online)
Od júla bude životné minimum 210 eur.

Elektrické kolobežky sú nebezpečné prostriedky, tvrdí Saková. Ide ich spomaliť (eTREND)
Elektrické kolobežky, s ktorými ich používatelia jazdia na chodníkoch, sa stali veľmi nebezpečnými prostriedkami. Ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD) to uviedla v súvislosti s novelou zákona o cestnej premávke, ktorá okrem iného sprísňuje pravidlá pri používaní kolobežky s prídavným motorčekom a používateľov týchto kolobežiek vyníma z kategórie chodcov a zaraďuje do skupiny vodičov nemotorových vozidiel. Cestnú novelu v stredu schválila vláda.

Nálada amerického priemyslu nepadla tak prudko 20 rokov, aj pred krízou to bolo menej strmé (Denník N)
Autor je ekonóm Jeden z troch najdôležitejších ukazovateľov nálady v americkom priemysle Empire State Manfacturing Index klesol v máji medzimesačne tak prudko, že zaskočil aj pesimistov. Drakonický medzimesačný prepad o 26,4 bodu je najprudším zhoršením v doterajšej histórii tohto barometra. Prepad tohto ukazovateľa znamená, že sa výrazne zvýšil počet firiem, ktoré zaznamenali zhoršenie aktuálnej priemyselnej výroby. Prečo je to dôležité […]

Perieme až príliš často. Vzniká móda, ktorá vydrží mesiace bez práčky (eTREND)
Je leto, vonku sú vysoké teploty, dusno a páľava. Stačí polhodinová vychádzka na priamom slnku a väčšina ľudí už je dostatočne spotená natoľko, aby po príchode domov svoje oblečenie po prvom nosení automaticky zahodila do koša s bielizňou na vypranie. V rodinách s malými deťmi bežia cez leto práčky prakticky nepretržite. V súčasnosti však vzniká čoraz viac značiek, ktoré ponúkajú „zápachuvzdorné“ oblečenie a ktoré poukazujú na environmentálny aspekt ich biznisu.

Vyrovnaný rozpočet sa vzďaľuje. Kamenického analytici vinia slabnúcu spotrebu domácností (Hospodárske Noviny online)
Ekonomika má v tomto roku narásť o 3,5 percenta, odhaduje júnová makroprognóza Inštitútu finančnej politiky.

U.S. Steel Košice reagujú na situáciu na trhu, odstavujú vysokú pec (Hospodárske Noviny online)
Firma čelí dodatočným nákladom z dôvodu prísnych environmentálnych a klimatických politík a sociálnych štandardov EÚ.

Čudné čísla: Od údajného falošného vína dávajú zodpovední ruky preč (eTREND)
Viacero slovenských vinárov sa v poslednom čase pozastavuje nad zvláštnou štatistikou. Kým ročne vyrobíme na Slovensku 30 miliónov litrov vína, ročná spotreba slovenského vína sa pohybuje na úrovni 70 miliónov litrov. Každý tuší, že sa podvádza, no riešenie nepozná nikto.

V Piešťanoch pripravujú nové obchodné centrum s bytmi (eTREND)
V Piešťanoch sa pripravuje výstavba nového polyfunkčného komplexu, ktorý by mal na jednom mieste koncentrovať nákupné plochy, byty aj sociálne zariadenie. Svoj zámer predložila úradom spoločnosť Projekt Piešťany, za ktorou stojí investičný fond Fidurock.

DPH najčastejšie neplatia malé firmy, ktoré majú dvoch ľudí (eTREND)
Najčastejším nespoľahlivým platcom dane z pridanej hodnoty sú firmy, ktoré zamestnávajú maximálne dvoch ľudí. Poukázala na to analýza poradenskej spoločnosti Bisnode.

Regulátori si našli novú korisť: Prelomový projekt, ktorý sa môže dotknúť miliárd ľudí (Hospodárske Noviny online)
Plánovaná digitálna mena Facebooku spustila zo strany kontrolórov po celom svete vlnu nevôle. Skupina G7 zriadi fórum na preskúmanie možných rizík.

Okrádajú už aj mŕtvoly. Ako vyzerá ďalší bežný deň v zúfalej krajine (eTREND)
Situácia vo Venezuele sa vyvinula do štádia, keď obyvatelia krajiny rabujú cintoríny a okrádajú mŕtvych. Zlodeji odcudzujú ozdoby, ktoré sa dajú speňažiť, či predmety priamo z mŕtvol, napríklad zlaté zuby. Sústredia sa najmä na pohrebiská, kde sú pochovaní riaditelia, lekári a ďalší prominentní ľudia. Venezuela sa už dlhší čas zmieta v kríze a nachádza v stave úpadku, trpí nedostatkom základných vecí, akými sú potraviny, voda, lieky, elektrina či benzín. Agentúra AP vytvorila fotoreportáž z mesta Maracaibo, ktoré je druhé najväčšie v krajine. Ide o jednu zo série fotoreportáží, ktoré vznikli, aby ukázali, ako vyzerá život v ekonomicky aj politicky nestabilnej krajine. Prvú časť si môžete prezrieť priamo tu.

Prvý Európan má majetok vyšší ako 100 miliárd dolárov (Pravda)
Medzi najbohatších ľudí sveta s majetkom vyše 100 miliárd USD sa dostal prvý Európan. Je ním Francúz Bernard Arnault (70).

Tri pruhy nemusia byť Adidas. Súd potvrdil neplatnosť ochrannej známky (Pravda)
Unijná ochranná známka nemeckého výrobcu športového oblečenia a obuvi Adidas pozostávajúca z troch paralelných pruhov je neplatná.

V Sýrii stále tečie krv. Akú úlohu hrá Rusko (eTREND)
Pokračujúce boje v sýrskej provincii Idlib, ktorá je jednou z posledných bášt islamských radikálov, ležiacej na severozápade krajiny, spustili vlnu reakcií volajúcich po ukončení krviprelievania. Podľa informácií Sýrskeho pozorovacieho centra pre ľudské práva (SOHR), stúpol počet obetí za posledných osem rokov trvania konfliktu na približne 370-tisíc.

Košické oceliarne orezávajú produkciou o tretinu (eTREND)
V košických oceliarňach amerického U.S. Steel sa od štvrtka pre pretlak čínskej ocele na európskom trhu zastaví jedna z troch pecí. Fabrika potvrdila, že je za tým pomalá reakcia Bruselu na žiadosti oceliarní o elimináciu negatívnych dopadov nahromadených prebytkov ocele. Od dobre informovaného zdroja z fabriky, ktorá je s 10-tisíc ľuďmi kľúčových zamestnávateľom v regióne, sa TREND dozvedel aj to, ako táto odstávka zasiahne firmu i jej pracovníkov.

Facebook v Maďarsku zablokoval účty viacerým používateľom, nepomohlo ani opätovné aktivovanie (Webnoviny)
Blokovanie sa týka Facebooku aj Instagramu. BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Facebook čelí v … Čítať ďalej

U. S. Steel reaguje na zlú situáciu na trhu s oceľou, rozhodol sa odstaviť vysokú pec (Webnoviny)
Oceliarsky sektor je vystavený ostrej globálnej konkurencii. KOŠICE 19. júna (WebNoviny.sk) – Vedenie U. S. … Čítať ďalej

Pripraviť vyrovnaný rozpočet bude zložitejšie, ako sme si mysleli, tvrdí Pellegrini (Hospodárske Noviny online)
Predseda vlády skonštatoval, že ambícia pripraviť na rok 2020 vyrovnané hospodárenie tu musí byť naďalej.

Rýchlo a na poslednú chvíľu. Pokuty za eKasu odložili na koniec roka (eTREND)
Jedným z príkladov, ako sa nemajú robiť zmeny legislatívy, sú eKasy - online registračné pokladnice napojené na systém Finančnej správy. Pre podnikateľov budú od júla povinné. Výrobcovia, dodávatelia a servisní technici ich však nestíhali včas vyrábať, dodávať alebo prerábať. A podnikateľom hrozili vysoké pokuty.

Na slovenských cestách zrejme budú jazdiť mladší vodiči nákladiakov aj cyklisti bez prilby (Webnoviny)
Zmena minimálneho veku pre získanie vodičského preukazu na nákladiaky a autobusy aj zrušenie povinnosti nosiť … Čítať ďalej

Podnikatelia nedostanú pokuty za eKasu do konca roka (SME online)
Parlament schválil návrh zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice s pozmeňovákom.

Jedna libra = jedno euro? Pri tvrdom brexite sa môže kurz vyrovnať (Pravda)
Akýkoľvek brexit pod vedením Borisa Johnsona, ktorý je favoritom na nahradenie premiérky Theresy Mayovej, podľa analytikov iba zhorší vývoj libry.

Košické letisko ponúka túto sezónu 13 destinácií, predstavilo aj novinku (Hospodárske Noviny online)
Novinkou v letovom poriadku oproti minulým rokom je výrazný nárast počtu aeroliniek.

Premiér: Pripraviť vyrovnaný rozpočet bude zložitejšie (Teraz.sk)
Predseda vlády skonštatoval, že ambícia pripraviť na rok 2020 vyrovnané hospodárenie tu musí byť naďalej, pretože to hovorí aj zákon o rozpočtovej zodpovednosti a tiež programové vyhlásenie vlády.

Exkluzívny klub superboháčov sa rozrastá o Európana (eTREND)
K dvom najbohatším ľuďom na svete, ktorých majetok presiahol sto miliárd dolárov, sa včera pripojil Európan – Bernard Arnault. Šéf a väčšinový majiteľ LVMH Moët Hennessy – Louis Vuitton ťaží z prudkého rastu akcií spoločnosti v tomto roku. Zaradil sa tak k ľuďom ako Bill Gates a Jeff Bezos, ktorých majetok presiahol hodnotu sto miliárd dolárov dávnejšie.

Európa brzdí, Slovensko tiež. Rast má byť na úrovni 3,5 % (Pravda)
Rast slovenskej ekonomiky sa v tomto roku zvoľní na 3,5 %. Za spomalením ekonomiky stojí najmä vývoj v eurozóne.

Poslanci rozhodli. Podnikatelia nedostanú pokuty za eKasu do konca roka (Hospodárske Noviny online)
Národná rada SR rokovala o tomto návrhu zákona v skrátenom režime.

American Airlines kupuje 50 lietadiel od Airbusu (SME online)
Ide o kontrakt na najnovšie stroje A321XLR s dlhým doletom.

Chorvátsky turizmus zápasí s nedostatkom ľudí, vláda zvyšuje kvóty pre cudzincov (Hospodárske Noviny online)
Chorvátske firmy pôsobiace v oblasti turizmu vyzvali minulý týždeň vládu, aby im umožnila zamestnať väčší počet cudzincov.

CFO roka 2018 je Jaroslav Janíček (eTREND)
Víťazom súťaže týždenníka TREND a CFO Clubu o najlepšieho finančného riaditeľa – CFO roka 2018 – sa stal Jaroslav Janíček. Odborným garantom tohtoročnej súťaže bola spoločnosť KPMG.

Účet v zahraničí postačí, kým nepotrebujete požičať (eTREND)
Účet cez internet si okrem slovenských bánk možno otvoriť aj v zahraničných bankách. Kto nepotrebuje pobočku, môže získať bezplatne účet. Na rozdiel od klasických bánk sa však treba v jeho využívaní väčšinou krotiť.

Z Košíc lietajú charterové lety do deviatich krajinách (SME online)
Novinkou je sezónna pravidelná linka do cyperskej Larnaky.

Platy v košickom dopravnom podniku by sa mohli zvýšiť, peniaze chcú získať aj zdražením lístkov (Webnoviny)
Odborári zotrvávajú v štrajkovej pohotovosti a nevylučujú ostrý štrajk. KOŠICE 19. júna (WebNoviny.sk) – Mesto … Čítať ďalej

Úradom nebude treba predkladať ďalšie potvrdenia a výpisy (SME online)
Celkovo ide o jedenásť potvrdení a výpisov.

U. S. Steel odstaví vysokú pec pre zlú situáciu na trhu s oceľou (Pravda)
Spoločnosť tak reaguje po dôkladnom vyhodnotení situácie na trhu s oceľou v Európskej únii.

Prielom v kauze Dieselgate. Volkswagen má českým vodičom zaplatiť cez 20 miliónov eur (Hospodárske Noviny online)
Sudca rozhodoval na základe spoločnej žaloby, ktorú podali českí majitelia vozidiel Škoda a VW.

Firmy pracujúce s chladiarenskými plynmi čakajú zmeny (SME online)
Zmeny sa dotknú vedenia evidencie vývozcov, dovozcov a distribútorov týchto látok.

Náhodná ťažba dreva bude mať prísnejšie podmienky (eTREND)
Novela zákona o lesoch by mala sprísniť náhodnú ťažbu dreva. Vyplýva to z návrhu legislatívnej normy z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú v stredu posunulo plénum parlamentu do druhého čítania.

Fed nezmenil úrokové sadzby, v tomto roku nepočíta s ich znížením (Hospodárske Noviny online)

Dovolenkári môžu z Košíc letieť do deviatich krajín (Dobré noviny)
Novinkou je sezónna pravidelná linka do cyperskej Larnaky. Letná charterová sezóna na Letisku Košice odštartovala skôr ako po minulé roky, 19. apríla, letom do egyptskej Hurghady.

Plynárenské podniky sú pripravené aj na mimoriadnu situáciu, vyhlásil Žiga (Hospodárske Noviny online)
Nie je preto vylúčené, že od januára 2020 prestane cez Ukrajinu prúdiť plyn z Ruska.

Pellegrini nevidí dôvod zjemňovať protischránkový zákon (SME online)
Minister spravodlivosti Gál tvrdí, že zákon funguje dobre.

Pellegrini pripúšťa, že pripraviť vyrovnaný rozpočet bude zložitejšie (SME online)
Premiér tvrdí, že pripraviť vyrovnaný rozpočet na rok 2020 je povinnosťou vlády.

Z Košíc lietajú charterové linky počas leta do deviatich krajín (SME online)
Novinkou je sezónna pravidelná linka do cyperskej Larnaky.

Powell: Dôvody pre uvoľnenie menovej politiky sa posilnili (Teraz.sk)
Medzi faktory, ktoré vyvolávajú obavy, patrí spomaľovanie globálnej ekonomiky, tempo rastu spotrebiteľských cien a dôsledky zvýšenia ciel zo strany USA a ich obchodných partnerov.

G7 odkázala Facebooku, aby so svojou kryptomenou pribrzdil (Denník N)
Strach je nielen z ochrany osobných údajov, ale predovšetkým z obrovskej globálnej sily nového finančného domu.

Dovolenkári môžu z Košíc letieť do deviatich krajín (Teraz.sk)
Novinkou je sezónna pravidelná linka do cyperskej Larnaky. Letná charterová sezóna na Letisku Košice odštartovala skôr ako po minulé roky, 19. apríla, letom do egyptskej Hurghady.

Ministerstvo chce chrániť ohrozeného hlucháňa hôrneho, sprísni ochranu vtáčích území (Webnoviny)
Náklady na starostlivosť o tri vtáčie územia počas 30 rokov envirorezort vyčíslil na 7,6 milióna … Čítať ďalej

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad