topspravy.sk mať prehľad
utorok, 25.6.2019 | Meniny má Tadeáš

25.06.2019 22:20 Výdavky na zdravotníctvo budú rásť, tvrdí globálna štúdia (eTREND)
Starnutie a nárast počtu obyvateľstva, väčší výskyt chronických chorôb a rozvoj drahých inovatívnych digitálnych technológií spôsobuje zvýšený dopyt po zdravotnej starostlivosti spojený s rastom výdavkov. Informuje o tom globálna štúdia spoločnosti Deloitte Prognózy v zdravotnej starostlivosti: Formovanie budúcnosti (2019 Global health care outlook: Shaping the future).

25.06.2019 20:15 Jedno dieťa vám zníži dôchodkový strop o šesť mesiacov (eTREND)
Ústavný zákon o dôchodkovom strope začne platiť od 1. júla. Vláda dala do Ústavy, že vek na nárok na penziu nesmie presiahnuť 64 rokov.

25.06.2019 19:20 Trnava bude mať najvyššiu daň za ubytovanie na Slovensku (eTREND)
Návštevníci Trnavy budú od októbra tohto roku platiť najvyššiu daň z ubytovania na Slovensku. Za osobu a noc je nová výška poplatku dve eurá, doteraz to bolo 33 centov. Radnica si sľubuje zvýšenie objemu prostriedkov, ktoré samospráva vynakladá na turistický ruch. Návrh schválilo mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom zasadnutí, nie všetci jeho členovia boli s návrhom stotožnení.

25.06.2019 19:20 Rast úverov obyvateľstvu začína mať trhlinky (eTREND)
Opatrenia NBS aj postupné nasycovanie trhu spomalia rast v retailovom úverovaní.

25.06.2019 19:20 Čo som zažil, keď som bol obedovať v Černobyle (eTREND)
Bližšie sa k Černobyľu bez povolenia nedostaneme. Pred vstupom do 30-kilometrovej zóny je prvá kontrola. Jedinú prístupovú cestu stráži desať policajtov, rampa a dva túlavé psy, vyžadujúce si našu pozornosť. Na turistov sú pripravení aj ľudia. Pred hranicou sú dva stánky so suvenírmi so známym symbolom rádioaktivity alebo s fotkami opusteného mesta Pripiať či elektrárne Černobyľ. Keďže sme na Ukrajine, ponúkali v nich aj varené víno.

25.06.2019 18:20 SNS chce nižšiu DPH na ovocie, zeleninu či kyslomliečne produkty (eTREND)
Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na 10 percent by malo zahŕňať ovocie a zeleninu, kyslomliečne produkty, ale aj pečivo. Avizovala to na utorkovej tlačovej konferencii poslankyňa SNS a jedna z predkladateliek návrhu zákona na zníženie DPH na potraviny Eva Antošová. Právna norma je v súčasnosti v parlamente v prvom čítaní.

25.06.2019 17:20 Petržalka i Staré Mesto budú v škôlkach preferovať miestne deti (eTREND)
Bratislavská Petržalka sa pridáva k samosprávam, ktoré budú vo svojich materských školách (MŠ) zvýhodňovať miestne deti. Schválením všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o tom v utorok rozhodli petržalskí poslanci na rokovaní miestneho zastupiteľstva. Od novembra budú rodičia bez trvalého pobytu v mestskej časti platiť mesačne 100 eur, pre miestnych zostane poplatok v doterajšej výške 30 eur.

25.06.2019 17:20 Hopin plánuje sharing e-kolobežiek. Je to ťažký oriešok, priznáva šéf firmy (eTREND)
V stovkách svetových miest sa do školy, práce alebo nákupného centra môžete odviezť zdieľanou elektrickou kolobežkou od firiem ako Bird a Lime, ktoré oslovili desiatky tisíc používateľov. Na Slovensku nad sharingom e-kolobežiek uvažuje firma Hopin, prevádzkovateľ rovnako platformy na objednávanie taxíkov. Jeho šéf Martin Baran pre TREND približuje detaily projektu.

25.06.2019 16:20 Zlato rozbehlo novú cenovú rally. Bude ho striebro následovať? (eTREND)

25.06.2019 16:15 Rusko varuje pred zopakovaním kubánskej raketovej krízy (eTREND)
Rusko varovalo Spojené štáty pred zopakovaním kubánskej krízy zo 70. rokov minulého storočia. Na jeseň roku 1962 sa svet nachádzal na pokraji jadrovej vojny. Karibská kríza vznikla po tom, ako Sovietsky zväz rozmiestnil balistické strely na Kube ako odpoveď na americké umiestňovanie rakiet v Taliansku, vo Veľkej Británii a v Turecku.

25.06.2019 15:20 Cena zlata stúpa. Čo je za tým a dokedy to môže trvať? (eTREND)
Napätie medzi USA a Iránom, neschopnosť centrálnych bánk naštartovať ekonomiku a veľa lacných dlhov vo svete ženú ceny žltého kovu k šesťročným rekordom.

25.06.2019 14:20 Po piatich rokoch vrátila Rada Európy Rusku hlasovacie právo (eTREND)
Rusko stratilo právo hlasovať na plenárnych zasadnutiach Rady Európy v roku 2014 v reakcii na jeho anexiu polostrova Krym. Spolu s odobraním možnosti hlasovania bolo v tomto čase zbavené aj práva spolupracovať s ostatnými krajinami pri monitorovaní volieb vo svete.

25.06.2019 14:20 Vedeli ste, že v istých prípadoch nie je vhodné vyložiť na stôl notebook, mobilný ... (eTREND)
Pracovné stretnutie sa nemusí vždy konať v priestoroch firmy. V súčasnosti sa čoraz častejšie obchodní partneri schádzajú v kaviarni pri šálke lahodnej kávy, či v reštaurácii pri niekoľko chodovom kvalitnom obede. Napriek tomu, že ide o obchodné stretnutie, o biznis záležitostiach by ste nemali hovoriť po celý čas stretnutia.

25.06.2019 13:15 Cesty sú príliš nebezpečné. Polícia viní arogantných šoférov, chystá represie (eTREND)
Nekompromisný prístup k narušiteľom cestnej premávky, využívanie hornej hranice sadzieb pokút a maximum policajných zložiek v teréne. To je časť opatrení, ku ktorým pristúpila polícia v súvislosti s uplynulým tragickým týždňom na cestách a výsledkami následnej policajnej akcie. Opatrenia potrvajú, kým sa situácia v cestnej premávke nezlepší. Na tlačovej konferencii o tom informovali viceprezident Policajného zboru (PZ) Róbert Bozalka a riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ Ľuboš Rumanovský.

25.06.2019 12:20 Muž odpadol v práci, šéfka ho vyhodila v lese. Nechcela pútať pozornosť (eTREND)
Ukrajinca, ktorý na pracovisku v Poľsku upadol do bezvedomia, našli mŕtveho v lese po tom, čo ho tam vyložila jeho zamestnávateľka namiesto toho, aby zavolala sanitku. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AP.

25.06.2019 12:20 Ticho prevzal kancelárie, znervóznel Wall Street. Čo znamená úspech Slacku (eTREND)
Keď firmy hľadajú spôsob, ako vyriešiť internú komunikáciu v rámci budovy alebo na diaľku (home office), skôr či neskôr natrafia na Slack. Technologický start-up existuje už niekoľko rokov a funguje ako centralizované miesto na pracovné rozhovory. Je to niečo ako firemný Messenger – zamestnanci si cez pracovnú platformu chatujú, píšu si priamo alebo prostredníctvom vytvorených skupín. Pred pár dňami Slack vstúpil na burzu. Úspech spoločnosti okrem iného ukazuje, ako získava Silicon Valley viac vplyvu na úkor Wall Street.

25.06.2019 11:20 Hotel prestavaný na kancelárie. V Piešťanoch otvorili Floreát (eTREND)
V Piešťanoch pribudol nový polyfunkčný objekt Floreát Ideapark. Biznisové priestory otvorili oficiálne 20. júna, vznikli prestavbou bývalého hotela. Investor ponúka na jednotlivých podlažiach na prenájom kancelárie.

25.06.2019 11:15 Vládna sieť Govnet má byť bezpečnejšia, sľubuje štát (eTREND)
Bezpečnosť vládnej siete Govnet sa má zásadne zvýšiť. Vďaka takzvanému IPSec tunelu bude mať celú sieť Govnet štát pod kontrolou a navyše bude umožňovať šifrované videokonferencie. Národný projekt na efektívnejšie využitie siete predložila Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES). Vyzvanie vyhlásil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

25.06.2019 11:15 Rybaniča odsúdili na trojročný podmienečný trest (eTREND)
Krajský súd (KS) v Bratislave na svojom verejnom zasadnutí odsúdil Filipa Rybaniča, asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS), na trojročný trest s jednoročným odkladom a skúšobnou lehotou. Senát KS, čo sa týka trestu, tak úplne nepotvrdil minuloročný rozsudok Okresného súdu (OS) Bratislava V, ktorý asistenta uznal vinným zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

25.06.2019 10:20 „Prosím, zdaňte nás!“ volajú americkí miliardári (eTREND)
Skupina 19 amerických miliardárov v otvorenom liste žiada, aby budúci prezident zaviedol daň z majetku. „Amerika má morálnu, etickú a ekonomickú zodpovednosť viac zdaniť náš majetok,“ tvrdí výzva, pod ktorou stoja miliardári spoluzakladateľ Facebooku Chris Hughes, dedička masmediálneho konglomerátu Abigail Disney či finančník George Soros. Ak sa tak nestane, sociálny konflikt sa môže ešte viac prehĺbiť a priniesť novú vlnu populizmu.

25.06.2019 10:20 Renault Triber ukazuje ako vtesnať sedem miest na malý pôdorys (eTREND)
Renault predstavil nový model, ktorý bude určený špeciálne pre indický trh. Ten má svoje špecifiká a potreby, ktorými sa odlišuje od iných globálnych trhov. Jedna z najľudnatejších krajín je dostatočne veľkým trhom, aby automobilky vyvíjali špeciálne modely práve pre toto geografické územie.

25.06.2019 08:15 Salvini chce byť európskym Donaldom Trumpom (eTREND)
Názor | Možno to bolo čarom osobnosti amerického prezidenta, no keď najsilnejší taliansky politik Matteo Salvini odchádzal z Washingtonu, nevedel nájsť slová chvály na Trumpovu politiku. Podľa M. Salviniho je Taliansko najdôveryhodnejším partnerom USA v Európe: „V časoch krehkosti inštitúcií Európskej únie a výrazných zmien chce byť Taliansko prvým najsolídnejším, najdôveryhodnejším a najkoherentnejším partnerom Spojených štátov.“

25.06.2019 08:15 Mestá môžu vyzerať inak. Pozrite si unikátne projekty cyklistickej architektúry (eTREND)
V Amsterdame v júni odštartovali nápaditú ukážku stavieb, ciest a riešení, ktoré majú ľuďom v mestských či prímestských častiach uľahčiť cestovanie na bicykli. Prehliadka s názvom Bicycle Architecture Biennale (BAB) obsahuje 15 vybraných projektov z deviatich krajín.

25.06.2019 08:15 Piešťany majú aj iný klenot, ako liečivú vodu (eTREND)
Zuckmann Villa

25.06.2019 07:20 NATO chce uznať vesmír za priestor, v ktorom budú prebiehať vojenské konflikty (eTREND)
Severoatlantická aliancia (NATO) sa s predstihom snaží pripraviť na reálnu možnosť, že z vesmírneho priestoru sa v blízkej budúcnosti môže stať bojové pole. Počíta pritom s predpokladom, že zbrane budúcej generácie budú v dohľadnom čase schopné obiehať okolo zeme. Cieľom novej politiky prístupu k vesmíru je snaha formálne uznať, že vojny sa môžu viesť nielen po zemi, vo vzduchu či na mori alebo internete, ale aj vo vesmíre.

25.06.2019 06:15 Zisky sa zvyšovali, ale už sa nebudú (eTREND)
Slovenské banky si ako celok zapísali v minulom roku zisk temer 640 miliónov eur, čo robí vlaňajšok druhým najziskovejším rokom v histórii. Napriek tomu mohol chutiť niektorým tunajším bankovým manažérom tak trochu horko-sladko. Jednak je možné, že sa v dohľadnom čase nezopakuje, a ani nie je až taký úžasný, ako sa na prvý pohľad zdá. Medziročne je síce vyšší zhruba o 28 miliónov eur, teda skoro o sedem percent. No takmer celý tento nárast zisku sektora možno vysvetliť jednorazovými vplyvmi.

25.06.2019 05:20 Polus ukázal ďalšie fázy modernizácie. Centrum čakajú viaceré zmeny (eTREND)
Nákupné centrum Polus City Center odhaľuje ďalšie podrobnosti modernizácie. Úradom predložilo dokumenty, ktoré opisujú fázy premeny s označením C, D1, D2 a E. Okrem iného zahŕňajú aj vznik novej nákupnej pasáže.

25.06.2019 05:15 Finančné domy boli vlani lačnejšie po vkladoch, a tak rástli viac (eTREND)
Dostatok práce, rastúce disponibilné príjmy a väčšia opatrnosť pri investovaní boli dôvodmi, pre ktoré banky aj v minulom roku profitovali z rastúcich vkladov svojich klientov. Slováci sa síce pomaly učia presmerovať časť voľných prostriedkov aj do fondov, no v tomto trende poľavili a banky, ktoré boli lačnejšie po vkladoch kvôli zdrojovému krytiu aktívnych operácií, zostali ich hlavným prístavom. Priaznivé ekonomické časy pocítili aj v podnikovej klientele. Ich tržby robustne rástli a nárast preto zaznamenali aj podnikové depozitá. Likvidná medzera v bankách sa napriek tomu zväčšuje, dôvodom je silné úverovanie.

25.06.2019 05:15 Ospalá burza môže zažiť megaobchod: vytesňovanie drobných akcionárov Slovnaftu (eTREND)
Malí akcionári sa obávajú o primeranosť ceny vynúteného výkupu. MOL zatiaľ vytesnenie nepotvrdzuje a spory nepripúšťa

25.06.2019 00:15 Firmy ignorujú kybernetické hrozby. Veria, že sa ich to nedotýka. (eTREND)
Inzercia | Počet spoločností, ktoré by boli schopné pokračovať v poskytovaní svojich služieb po kybernetickom útoku je minimálny, hovorí IGOR STRAKA, odborník na kybernetickú bezpečnosť spoločnosti TÜV SÜD Slovakia.

24.06.2019 21:15 Koalícia nemá dohodu na voľbe kandidátov na ústavných sudcov, priznal Bugár (eTREND)
Koalícia ešte nemá dohodu na opakovanej voľbe kandidátov na ústavných sudcov, ktorá bude v utorok (25. 6.) podvečer. Vyhlásil to predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Nemyslí si, že ak nebudú kandidáti zvolení, koalícia skolabuje.

24.06.2019 19:20 Úspešný fintech? Väčšinou ho kúpi banka (eTREND)
Banky pochopili, že ak chcú prežiť, nemôžu sa brániť spolupráci s technologickými nováčikmi.

24.06.2019 19:20 Chýba kapitál i zákazníci. A prichádza nová hrozba pre banky (eTREND)
Slovenský bankový trh sa už roky stabilne delí medzi troch väčších hráčov a všetkých ostatných. Menšie banky sa síce snažia dostať nahor, no pozíciu top trojky zatiaľ nikto neohrozuje. Pomer síl by mohli zmeniť noví hráči. Nie však z radov bánk, ale z technologických spoločností, ktoré kombinujú financie s technológiami. Preto sa nazývajú fintechy. Vďaka moderným nástrojom dokážu ponúknuť často lepšie, lacnejšie a prívetivejšie služby než tradičné finančné inštitúcie.

24.06.2019 18:20 Horiace zaparkované auto poškodilo budovu. Kto zaplatí škodu? (eTREND)
Povinné zmluvné poistenie kryje škody, ktoré spôsobí auto svojou prevádzkou. Veľakrát však môžu nastať situácie, pri ktorých je ťažké určiť, či naozaj išlo o prevádzku alebo nie.

24.06.2019 18:20 Koalícia Spojených štátov, Ruska a Izraela proti Iránu naberá reálnejšie kontúry (eTREND)
Názor | Ako uvádza Georg Friedman pre Geopolitical Future, v priebehu pondelka sa John Bolton, americký poradca pre národnú bezpečnosť, stretne so svojimi ruskými a izraelskými partnermi v Jeruzaleme. Podľa dostupných informácií má byť hlavnou témou stretnutia situácia v Sýrii. Rozličných tém, ktoré sa dotýkajú Blízkeho východu, je však značné množstvo. V centre pozornosti bude okrem Sýrie podľa predpokladov aj Irán.

24.06.2019 17:20 Emisný škandál pokračuje. Mercedes zvoláva svoje vozidlá (eTREND)
Nemecké ministerstvo dopravy v sobotu nariadilo spoločnosti Daimler zvolať 60-tisíc vozidiel Mercedes GLK a Sprinter. Vláda podozrieva spoločnosť, že vozidlá vyrábané v rokoch 2012 až 2015 manipulujú toxické emisie.

24.06.2019 17:20 Už ani majitelia iPhonov nemusia chodiť ku kase. ZSKK uviedla appku pre iOS (eTREND)
Národný vlakový dopravca dobieha ďalší technologický rest. Pol roka po Androide spúšťa Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) aplikáciu Ideme vlakom konečne aj pre applovskú platformu iOS.

24.06.2019 16:20 JTRE začína s výstavbou v Londýne. Pozrite si projekt, ktorý postaví v centre (eTREND)
Slovenská developerská spoločnosť J&T Real Estate odštartovala výstavbu svojho prvého projektu v Londýne. V centrálnej štvrti South Bank realizuje komplex Triptych Bankside, na ktorom spolupracuje s miestnym developerom Sons & Co.

24.06.2019 16:15 Výskumné centrum EK: Neexistuje dôkaz o delení kvality potravín na východ a západ (eTREND)
Kompletná analýza Spoločného výskumného centra (JRC) Európskej komisie (EK) potvrdzuje, že neexistuje dôkaz o rozdelení kvality potravín na východ a západ, uviedlo v pondelok v súvislosti so zverejnením výsledkov kontroly európskeho trhu Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV).

24.06.2019 16:15 Turkish Airlines od septembra pozastavuje svoju linku do Košíc (eTREND)
Spoločnosť Turkish Airlines k 1. septembru pozastavuje letecké spojenie Istanbul – Košice. Linka bola prevádzkovaná štyrikrát týždenne počas troch rokov. Ako TASR za letisko Košice informovala Karolína Linhartová, pozastavenia linky do Košíc je dôsledkom globálnej leteckej krízy spôsobenej uzemnením Boeingov 737 MAX.

24.06.2019 16:15 Amazon prichádza s novou televíziou, v Európe ju chce spustiť čoskoro (eTREND)
Spoločnosť Amazon spustila streamingovú službu IMDb Freedive v januári tohto roka. Ako napovedá samotný názov, je súčasťou filmovej databázy IMDb, ktorá taktiež spadá do portfólia Amazonu. Ten sa aktuálne rozhodol predstaviť ju v novom šate s väčším obsahom aj novým názvom IMDb TV. Zatiaľ je dostupná iba v Spojených štátoch, expanziu do Európy však plánujú stihnúť ešte v tomto roku.

24.06.2019 15:15 Lufthansa oznámila reorganizáciu Eurowingsu (eTREND)
Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa oznámila plán reorganizácie svojej nízkonákladovej dcéry Eurowings, od čoho si sľubuje návrat nízkonákladovky do zisku.

24.06.2019 14:15 Platy absolventov: Najväčšie očakávania majú informatici, vidia sa na jeden a pol tisícky (eTREND)
Čerství absolventi vysokých a stredných škôl očakávajú pri nástupe do svojej prvej práce v priemere 1 060 eur mesačne. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu kariérneho portálu Profesia.sk. Štúdia odhalila aj to, že v porovnaní s predošlým rokom očakávanie absolventov stúplo o 65 eur.

24.06.2019 13:15 Trestné konanie s Lexom a spol. po zrušení Mečiarových amnestií prerušili (eTREND)
Trojčlenný senát Okresného súdu (OS) Bratislava III v piatok na svojom neverejnom zasadnutí prerušil trestné konanie s bývalým riaditeľom SIS Ivanom Lexom a spol. v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny. V pondelok o tom informoval hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

24.06.2019 12:15 Kočnerova obhajoba zmeniek stojí na vode, tvrdí znalec Markízy (eTREND)
Podozrenia, že Marián Kočner si chcel nechať vyplatiť od televízie Markíza desiatky miliónov eur na základe falošných zmeniek, ho pred vyše rokom dostali za mreže. Odvtedy sa na slobodu nepozrel, naopak, obvinení z rôznych trestných činov pribúda. Pred začiatkom pojednávania vo veci údajného falšovania zmeniek M. Kočner ukázal nový posudok, ktorý ma preukazovať, že zmenky sú pravé. Podľa zástupcov televízie Markíza ide o nezmysel.

24.06.2019 11:20 Slovan stále neuhradil mestu svoj dlh, čas má do 30. júna (eTREND)
Bratislavský hokejový klub HC Slovan stále nezaplatil mestu Bratislava svoj dlh za prenájom Zimného štadióna Ondreja Nepelu, ktorý už presiahol milión eur. Samospráva dala klubu čas do 30. júna, inak má podľa uznesenia mestských poslancov rokovať bratislavský primátor Matúš Vallo o vypovedaní všetkých nájomných zmlúv so Slovanom.

24.06.2019 11:15 Primátorka Prievidze pokutu za údajne sporné nadobudnutie pozemku platiť nebude (eTREND)
Primátorka Prievidze Katarína Macháčková (mimoparlamentná strana Spolu-OD) nebude musieť zaplatiť pokutu za údajne sporné nadobudnutie pozemku pod jej rodinným domom. Prievidzskí mestskí poslanci totiž svojím hlasovaním na rokovaní v pondelok rozhodli, že neporušila ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.

24.06.2019 10:20 Carrefouru sa v Číne veľmi nedarí. Predáva väčšinu svojich aktív (eTREND)
Francúzsky maloobchodný reťazec Carrefour predáva väčšinu svojho biznisu v Číne tamojšej firme Suning.com. Dokončenie kontraktu sa plánuje do konca tohto roka.

24.06.2019 10:20 Preplatená doprava či bývanie. Firemný mobil ako benefit už nikoho neohúri (eTREND)
Nezamestnanosť klesla na najnižšie úrovne v histórii Slovenska a firmy majú problém nájsť kvalifikovaných zamestnancov. O nových ľudí môžu okrem iného bojovať aj tak, že im ponúknu dostatočne zaujímavé benefity. To, čo sa kedysi považovalo za nadštandard, je však teraz bežná súčasť firemného prostredia, a do popredia sa dostávajú nové zaujímavé bonusy k práci.

24.06.2019 10:20 Čínska nákaza za šíri ďalej. Spomaľuje aj americká ekonomika (eTREND)
Spomalenie ekonomického rastu sa pred pár mesiacmi dostalo z Ázie do Európy. Minulý týždeň naznačil, že problémy sa nezastavia ani tam. Rast americkej továrenskej aktivity poklesol na najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov. Dolár klesá na 3-mesačné minimá.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad