topspravy.sk mať prehľad
pondelok, 20.8.2018 | Meniny má Anabela

20.08.2018 07:20 Crocs už nemá žiadnu továreň. Koniec „nezničiteľných“ topánok to ešte nie je (eTREND)
Spoločnosť Crocs, ktorá sa zameriava na výrobu obuvi z farebnej umelohmotnej peny, vyvolala menší rozruch, keď oznámila, že zatvára svoje posledné výrobné zariadenia v Mexiku a Taliansku. Následne sa medzi fanúšikmi rozšírila obava, že firma tak definitívne končí. Crocs však prostredníctvom Twitteru oznámil, že to je len falošný poplach a nikam neodchádza.

20.08.2018 05:20 Predkrízový projekt v Ružinove ožíva, chce priniesť 156 bytov a apartmánov (eTREND)
Na realitný trh sa vracia ďalší projekt, ktorý bol predstavený verejnosti ešte pred vypuknutím krízy. Spoločnosť Gefamin pýta od úradov povolenie na projekt Polyfunkčný dom na Bazovej ulici. Spolu by mal priniesť 36 bytov a 120 apartmánov.

20.08.2018 05:15 Čo sa skrýva za lístkom za 1 euro z Bratislavy do Viedne (eTREND)
Mnohí si pamätajú časy, keď cesta autobusom z Viedne do Bratislavy stála takmer 8 eur. Dnes na tejto linke dvaja dopravcovia predávajú jednosmerný lístok za euro. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, nízka cena býva štandardne vstupenkou nového konkurenta na trh. Lenže eurové lístky dopravcovia na tejto linke držia už tretí rok. Ako to, že ich to ekonomicky nepoloží?

20.08.2018 04:15 Chcú platiť klikmi, nie peniazmi. Čo s nimi? (eTREND)
Pred niekoľkými mesiacmi sa v zahraničných médiách obšírne riešila správa o hotelierovi z Dublinu a mladej dáme, ktorá chcela v jeho hoteli stráviť s priateľom dve noci.

20.08.2018 00:20 Skupina Hamilton group odštartovala druhú fázu projektu Cubicon Gardens, záujem o byty je ... (eTREND)
Inzercia | Bratislavská Mlynská dolina sa rozrastie o nové bytové jednotky. Francúzska spoločnosť J F Hamilton Group nadväzuje na úspešnú prvú etapu projektu Cubicon Gardens a v júni tohto roka zahájila jeho druhú fázu, ktorá ponúkne záujemcom vyšší štandard bývania. Kolaudácia sa plánuje na druhý kvartál roku 2020.

19.08.2018 22:15 V kraji Juraja Jánošíka sa podľa starostky turizmu príliš nedarí (eTREND)
Hoci je obec Klenovec v okrese Rimavská Sobota miestom, kde pred tromi storočiami zlapali najznámejšieho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka, na záujme turistov o región sa tento fakt neodzrkadľuje. Uviedla to starostka Klenovca Zlata Kaštanová.

19.08.2018 19:15 Takmer polovica Rusov nevie nič o okupácii Československa (eTREND)
Takmer polovica Rusov nevie nič o okupácii Československej socialistickej republiky (ČSSR) vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968 a viac ako tretina Ruskej populácie považuje vyslanie vojsk Sovietskeho zväzu do krajiny za správne. Vyplýva to z prieskumu ruskej agentúry Levada Center, ktorého výsledky získal v predstihu britský denník The Guardian.

19.08.2018 19:15 Internet nemá byť miesto, kde je všetko zadarmo (eTREND)
Koniec internetu, cenzúra či „daň z odkazu“ a „daň z meme“. Aj takto označujú zjednodušene návrh novej európskej smernice o autorskom práve jej kritici. Podľa vydavateľov či hudobníkov je, naopak, potrebný, lebo výsledky ich tvorivej činnosti budú lepšie chránené.

19.08.2018 17:15 Nový MacBook Pro za skoro 3-tisíc? Našťastie sú aj iné možnosti (eTREND)
V lete Apple pomerne nenápadne zlepšil svoj rad notebookov MacBook Pro. Navonok bez akejkoľvek zmeny. V zásade ide len o jemné zlepšenie klávesnice. No vnútri sa už dajú nájsť procesory Intel ôsmej generácie. Medziročné posunutie vo výkone je prirodzené. Lenže ôsmy ročník sa vydaril o niečo lepšie a oproti predchodcovi poskočil o väčší krok než predtým. MacBook Pro však nie je jediný prémiový, tenký, elegantný a kovový laptop na trhu. Na pultoch už má šesť statočných konkurentov.

19.08.2018 17:15 Na jeseň vyjde oslavný film o Trumpovi. Natočil ho vyhodený Bannon (eTREND)
Bývalý strategický poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon sa vracia do politiky, aby podporil šance republikánov na úspech v jesenných kongresových voľbách. Napísal to server Politico.

19.08.2018 15:20 Lombok zasiahlo ďalšie ničivé zemetrasenie (eTREND)
Indonézsky ostrov Lombok znova zasiahlo silné zemetrasenie. Podľa Geologickej služby Spojených štátov (USGS) malo magnitúdo 6,3 a vychádzalo z hĺbky sedem kilometrov. Epicentrum zemetrasenia, ktoré cítili aj na susednom ostrove Bali, sa nachádzalo na severovýchode Lomboku.

19.08.2018 13:15 Výplatu sirotskej penzie uvoľní až potvrdenie o štúdiu (eTREND)
Rozhodnutie o prijatí na vysokoškolské štúdium druhého stupňa nie je dostatočným dokladom pre uvoľnenie výplaty sirotského dôchodku. V súvislosti so zastavením vyplácania sirotského dôchodku od júla tohto roka pre jeho poberateľov z dôvodu ukončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

19.08.2018 11:15 Zo šťastného dieťaťa depresívny anorektik. Keď chudne, je už neskoro (eTREND)
Podľa štatistík patria poruchy príjmu potravy medzi duševné choroby s najvyššou úmrtnosťou. Jedným z dôvodov môže byť aj neschopnosť rodičov problém vypozorovať a včas ho podchytiť.

19.08.2018 11:15 NDS chce dať na údržbu a opravy mostov o dva milióny viac, než vlani (eTREND)
Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) plánuje v tomto roku vynaložiť na údržbu a opravy mostov vo svojej správe 6,5 milióna eur. V minulom roku na tento účel použila 4,5 milióna eur.

19.08.2018 09:15 Detský raj je v lete na Donovaloch (eTREND)
Residence Hotel & Club

19.08.2018 09:15 Utečenci, Ukrajina, Nord Stream 2. Merkelová a Putin hovorili o citlivých témach (eTREND)
Ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v sobotu stretli na zámku Meseberg pri Berlíne, aby spolu hovorili o konflikte na Ukrajine a v Sýrii, o Iráne, či projekte plynovodu, ktorý rozhneval aj USA. Informácie priniesla v nedeľu agentúra Reuters.

18.08.2018 21:15 The Economist: Problémy nemajú len mosty v Taliansku (eTREND)
Betón môže vydržať veľmi dlho. Strecha rímskeho Pantheonu, ktorá je najväčšou železobetónovou kupolou na svete, bola dokončená okolo roku 125 za cisára Hadriána. Betónové stavby sa ale môžu tiež zrútiť, čo môže mať tragické následky. Hoci je ešte skoro na to povedať, čo bolo príčinou pádu janovského Morandiho mosta, ktorý bol dokončený v roku 1967, jedno je isté: niečo bolo zle. Píše to britský týždenník The Economist.

18.08.2018 17:15 Trump im zachránil prácu, ale oni majú depresiu a utrápený Jim Carrey (eTREND)
Záložky na víkend | Cez pracovný týždeň človek často natrafí na mnoho zaujímavých článkov, ktoré sú však také dlhé, že nie je čas sa na ne sústrediť. A kým príde víkend, stratia sa vo víre internetu. V rubrike Záložky na víkend vám ponúkame zaujímavé články, na ktoré sa najlepšie sústreďuje pri dlhej sobotnej či nedeľnej káve.

18.08.2018 16:15 Európskou jednotkou vo výrobe zmrzliny je Nemecko. Predbehlo aj ikonické Taliansko (eTREND)
Nemecko vyprodukovalo v minulom roku takmer 520 miliónov litrov zmrzliny a vrátilo sa tak na pozíciu európskej jednotky. Vytlačilo z nej Taliansko, ktoré tento post obsadilo v roku 2016. Ako uviedla agentúra Bloomberg, prispel k tomu fakt, že v Nemecku výroba zmrzliny vlani mierne vzrástla, zatiaľ čo v Taliansku o vyše 12 percent klesla.

18.08.2018 15:15 Kto si nebuduje značku, riskuje. Nedostatok zamestnancov (eTREND)
Muž v obleku vybrnkáva tóny na strune, ktorá je súčasťou dielca práčky. V nasledujúcom strihu kamera sleduje bubon zariadenia, ktorý usmiata žena používa ako improvizované bicie. Ľudia vo firemných uniformách spievajú aj tlieskajú, video sa končí sloganom Spolu nám to ladí.

18.08.2018 13:20 Zomrel bývalý šéf OSN a držiteľ Nobelovej ceny Kofi Annan (eTREND)
Vo veku 80 rokov zomrel vo Švajčiarsku bývalý generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Kofi Annan. S odvolaním sa na diplomatické zdroje o tom pred malou chvíľou informovala britská spoločnosť BBC.

18.08.2018 12:15 Prieskum: Bugárovci na chvoste, Smer stále na čele (eTREND)
Ak by sa parlamentné voľby konali v polovici augusta, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 21,4 percenta. Ako druhá najsilnejšia by skončila SaS, podporilo by ju 15,7 percenta respondentov, tretia skončila SNS s 11 percentami. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1000 respondentov uskutočnila agentúra AKO v dňoch 15. až 17. augusta.

18.08.2018 12:15 Zdravotné poisťovne porušujú práva pacientov, tvrdí ombudsmanka (eTREND)
Dôchodkyňa z Levíc sa od študentských čias lieči na zápalové ochorenie kože – psoriázu. Pred pár rokmi jej lekár naordinoval biologickú liečbu, vďaka ktorej sa jej stav výrazne zlepšil. Ide o modernú liečebnú metódu, ktorú zdravotná poisťovňa schvaľovala na výnimku a každý kvartál prehodnocovala svoje rozhodnutie. Levičanka sa takto liečila roky, no jedného dňa jej liečbu stopli. „Vrátila som sa tam, kde som bola pred biologickou liečbou, samozrejme, došlo k zhoršeniu zdravotného stavu,“ opisuje pacientka, ktorá si neželá zverejniť svoje meno.

18.08.2018 09:20 Pre stretnutím s Putinom sa Merkelová radila s Macronom (eTREND)
Nemecká kancelárka Angela Merkelová diskutovala s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom o otázke utečencov zachránených v Stredozemnom mori, informoval v piatok Elyzejský palác.

17.08.2018 22:15 Trump navrhuje, aby firmy nemuseli zverejňovať výsledky každý štvrťrok (eTREND)
Americký prezident Donald Trump vyzval Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC), aby zvážila možnosť, že by verejne obchodované firmy mali povinnosť zverejňovať výsledky iba každý polrok, ??a nie každý štvrťrok.

17.08.2018 20:15 Brusel nahneval Francúzov, chce pre brexit upraviť trasy lodí (eTREND)
Po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ by námorné prístavy v Antverpách a Zeebrugge v Belgicku, ale aj prístav v Rotterdame v Holandsku mali zohrávať osobitnú úlohu pri vývoji novej námornej trasy. Na nový návrh Európskej komisie upozornila tlačová agentúra Belga.

17.08.2018 19:15 V Srbsku zatvorili krajne pravicový tábor pre deti. Cvičili streľbu a boj s nožom (eTREND)
Srbská polícia v piatok uzatvorila letný mládežnícky tábor na západe krajiny, ktorý organizovali ruské a srbské krajne pravicové skupiny. V tábore v pohorí Zlatibor boli deti už od veku 12 rokov – oblečené vo vojenských uniformách. Ruskí a srbskí inštruktori ich cvičili, ako majú používať strelné zbrane a nože. Podobné cvičenie sa konalo minulý rok v Rusku, pripomína agentúra AP.

17.08.2018 19:15 Novinárka skúma vplyv šťastia na život. V pokri vyhrala už 200-tisíc dolárov (eTREND)
Vlani v januári sa úspešná americká novinárka a psychologička Maria Konnikova rozhodla, že sa naplno ponorí do nového projektu, ktorý by mal riešiť vzťah šťastia s našimi skúsenosťami a stratégiou. Zistila, že najvhodnejšie bude, ak začne podklady hľadať pri pokeri. V priebehu jeden a pol roka sa z výskumu stála hráčska vášeň.

17.08.2018 18:15 Bývalý playboy, ktorý sľúbil zvrhnúť elitu. Pakistan má nového premiéra (eTREND)
Poslanci pakistanského parlamentu potvrdili v piatok vo funkcii premiéra bývalú kriketovú hviezdu Imrána Chána. Na tento post ho nominovalo jeho Pakistanské hnutie za spravodlivosť (PTI), ktoré zvíťazilo v júlových parlamentných voľbách, informuje agentúra AP.

17.08.2018 18:15 Slovinsko vybralo za nového premiéra bývalého komika (eTREND)
Slovinský parlament v piatok schválil nomináciu bývalého komika Marjana Šarca na nového premiéra, ktorý tak získal mandát na zostavenie vlády, informovala agentúra DPA.

17.08.2018 17:15 Otázka zimného a letného času trápi 4,6 milióna Európanov (eTREND)
Európska komisia (EK) v piatok oznámila ukončenie verejnej konzultácie o tom, či Európska únia upustí od praxe posúvania hodinových ručičiek o jednu hodinu dopredu v období od marca do októbra, čo zohľadňuje meniacu sa dĺžku dostupnosti denného svetla.

17.08.2018 16:15 Učiteľ: Na mojich deťoch som videl, ako prebieha osprostievanie v škole (eTREND)
Juraj Hipš je slovenský pedagóg, ktorý to ešte nevzdal. Práve naopak, okrem iného vedie vlastnú základnú školu v Zaježovej, odštartoval súťaž Učiteľ Slovenska, spoluzaložil Sokratov inštitút a Komenského inštitút, teda inštitúcie, ktoré hľadajú mladé talenty, ako aj učiteľov, schopných meniť spoločnosť a systém zdola. Pre TREND hovorí aj o tom, že dobrá škola nie je tá, ktorá má veľa interaktívnych tabúľ, zateplenú fasádu a nové okná.

17.08.2018 16:15 Zadĺžené Slovensko: Osobných bankrotov stále pribúda (eTREND)
Ani v roku 2018 záujem o osobný bankrot podľa Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) neutícha, práve naopak. Počas siedmich mesiacov roka 2018 totiž zaznamenalo Centrum právnej pomoci (CPP) na Slovensku vyše 62 tisíc kontaktov vo veci osobného bankrotu. Žiadosť o bankrot podalo 9 218 občanov a CPP podalo návrh na súd v takmer 8 151 prípadoch.

17.08.2018 15:20 Asociácia nemocníc bije na poplach. Na vyššie platy nemajú peniaze (eTREND)
Desiatky stredných a malých nemocníc odhadujú, že im na budúci rok narastú náklady na mzdy o 60 miliónov eur. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) preto upozorňuje na potrebu ich dofinancovania, v opačnom prípade hovorí o ohrození ich prevádzky.

17.08.2018 14:20 Tasmánske hniezdočko pre ideálne medové týždne (eTREND)
Luxusné pavilóny v obľúbenej austrálskej Freycinetskej turistickej ubytovni v Tasmánii vybrali medzi nominantov ceny v kategórii realizované hotely a budovy pre voľný čas Svetového festivalu architektúry v Amsterdame (WAF 2018). Pavilóny postavili v národnom parku na Freycinetskom polostrove na východnom pobreží ostrovného austrálskeho štátu.

17.08.2018 14:15 Sýrskeho spisovateľa zbili na Szigete. Mysleli si, že je Róm (eTREND)
Sýrskeho spisovateľa žijúceho v Kanade Dannyho Ramadana zbili v maďarskom hlavnom meste Budapešť neznámi muži, ktorí ho považovali za príslušníka rómskeho etnika. Uviedli to v noci na piatok maďarské médiá s odvolaním sa na kanadskú veľvyslankyňu v Budapešti Isabelle Poupartovú.

17.08.2018 13:20 Turecká kríza sa nás týka. Môže zasiahnuť aj slovenské firmy (eTREND)
Súčasná situácia v tureckej ekonomike môže podľa zástupcov zamestnávateľov zasiahnuť aj slovenských podnikateľov, ktorí do tejto krajiny exportujú. Vyvážané tovary sa môžu podľa nich veľmi predražiť. Závisí to však od konkrétnych kontraktov, ktoré majú firmy uzavreté. Zároveň pripomenuli, že podstatné je, v akej mene sa platí.

17.08.2018 12:20 10 dôvodov, prečo sa z kedysi najziskovejšej firmy pomaly stáva ruina (eTREND)
Ešte v roku 2011 mali Slovenské elektrárne (SE) zisk po zdanení 457 miliónov eur, vlani už len 73 miliónov eur. S každým odďaľovaním spustenia 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce majitelia Slovenských elektrární strácajú, ich hodnota padá. Projekt s aktuálnym rozpočtom 5,4 miliardy eur si SE dobre nepremysleli, zle ho riadili a neboli schopní správne zareagovať na nové okolnosti. TREND sa pokúsil zistiť hlbšie príčiny.

17.08.2018 11:20 Amnesty International: Výročná správa o vývoze zbraní zo Slovenska je zavádzajúca (eTREND)
Nezisková organizácia Amnesty International Slovensko upozorňuje na nezrovnalosti vo výročnej správe Ministerstva hospodárstva SR o vývoze zbraní zo Slovenskej republiky. Podľa mimovládky je výročná správa zavádzajúca a neposkytuje informácie o reálnej hodnote vyvezených výrobkov obranného priemyslu.

17.08.2018 10:15 Air France-KLM bude mať prvýkrát za šéfa cudzinca, zamestnancom sa nepáči (eTREND)
Novým generálnym riaditeľom leteckej spoločnosti Air France-KLM sa stane Benjamin Smith (46), súčasný prevádzkový riaditeľ Air Canada. B. Smitha do funkcie vymenovala správna rada. Jeho predchodca Jean-Marc Janaillac pred tromi mesiacmi odstúpil potom, čo zamestnanci aeroliniek odmietli novú mzdovú dohodu, ktorá mala ukončiť vlnu nákladných štrajkov v Air France.

17.08.2018 10:15 Európska sieť súdnych rád sa chystá vylúčiť Poľsko (eTREND)
Organizácia združujúca sudcovské rady z väčšiny krajín Európskej únie v piatok ohlásila, že sa chystá pozastaviť členstvo poľskej Zemskej sudcovskej rady (KRS), pretože po politickom zásahu do justičného systému v Poľsku už nie je nezávislá od vlády.

17.08.2018 09:20 Zahanbenie a žiaľ. Vatikán reaguje na Pensylvánsky škandál (eTREND)
Zneužívanie viac než tisíc detí stovkami kňazov bolo podľa správy generálneho prokurátora štátu Pensylvánia Josha Shapira celé desaťročia zatajované predstaviteľmi miestnej katolíckej cirkvi. Závažnosť zneužívania sa stupňovala od ohmatávania až po znásilnenie, pričom vo väčšine prípadov boli obeťami chlapci.

17.08.2018 09:20 Čo nám chcú povedať príchodom Gašpara (eTREND)
Názor | Odišiel dverami, prišiel oknom. Tak by sa dal pomenovať príchod bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara na ministerstvo vnútra.

17.08.2018 07:15 Kto robí biznis s Vietnamom (eTREND)
Po vlaňajšej novembrovej návšteve vietnamského Hanoja sa vtedajší podpredseda vlády Peter Pellegrini cez tlačovú správu pochválil, že objem obchodu medzi obomi krajinami vzrástol za desať rokov 80-násobne. Väčšinou ide o dodávky z Vietnamu k nám. Na návšteve si však biznis dohodla napríklad aj spoločnosť Asseco Central Europe. Do Hanoja prišla s projektom „smart cities“ na verejné osvetlenie.

17.08.2018 05:20 Sídlo Bratislavskej teplárenskej kupuje SOI, sťahovať sa chce koncom roka (eTREND)
Štátnej akciovej spoločnosti Bratislavská teplárenská sa po roku od spustenia výpredaja nepotrebných nehnuteľností podarilo nájsť kupca aj na najcennejšiu z nich. Areál s bývalou centrálou na Bajkalskej ulici kupuje iná štátna organizácia – Slovenská obchodná inšpekcia.

17.08.2018 03:15 Súťaž vín, ktorá je úplne iná. Hodnotia totiž vedci (eTREND)
Vinárske súťaže sa v princípe podobajú na seba ako vajce vajcu. Majú štatút, súťažné kategórie, vzorky vína sa predkladajú anonymne, vína posudzujú v komisiách vinárski profesionáli – enológovia, technológovia, somelieri, obchodníci s vínom, prípadne novinári píšuci o víne.

16.08.2018 22:20 Pre Janukovyča žiadajú 15 rokov za vlastizradu (eTREND)
Ukrajinská prokuratúra žiada 15 rokov väzenia pre bývalého prezidenta Viktora Janukovyča, ktorého súdia v neprítomnosti za vlastizradu. Informovalo o tom Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).

16.08.2018 21:15 Byty majú pod zrúteným mostom. Pozrite sa na taliansku štvrť po tragédii (eTREND)
Talianske úrady evakuovali 630 ľudí z domov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti nedávno zrúteného mosta v meste Janov. Existuje totiž šanca, že viac častí mosta by mohlo byť nestabilných a dodatočne sa zrútiť. Ľudí, ktorí bývajú pod mostom alebo v relatívnej blízkosti, požiadali, aby v rámci preventívneho opatrenia opustili svoje domovy.

16.08.2018 20:20 Musk sa dostal do problémov. Musí obhájiť, či nezavádzal (eTREND)
Úvahy šéfa Tesly Elona Muska na Twitteri 7. augusta o jej privatizácii vyvolali aj záujem úradov, konkrétne burzového dohľadu SEC. Podľa amerických médií si vedenie dohľadu pozvalo na pohovor E. Muska a ďalších deväť členov správnej rady koncernu.

16.08.2018 19:15 Hyperloop žije ďalej. Len nie v Bratislave (eTREND)
Zdá sa, že Hyperloop v Bratislave tak skoro nebude. Ak vôbec. Ale to neznamená, že technológia, ktorá preváža ľudí a tovar takmer rýchlosťou zvuku, nemá budúcnosť. Venujú sa jej aj ďalšie firmy, hlavne Virgin Hyperloop One. Jeho testovací modul v plnej veľkosti už dosiahol rýchlosť 386 kilometrov za hodinu. Nová éra cestovania v plnej komerčnej prevádzke je ešte ďaleko. Ale omnoho bližšie, než by si skeptici mohli myslieť.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad