topspravy.sk mať prehľad
streda, 26. 10. 2016 | Meniny má Demeter

26.10.2016 02:15 Rakúske wellness hotely podraželi (eTREND)
Ceny v štandardom porovnateľných zariadeniach sú v Rakúsku výrazne vyššie, ako na Slovensku – a stále sa zvyšujú. Podľa sprievodcu Relax Guide pre rok 2017, sú dokonca prvý krát vyššie, ako sú ceny v nemeckých wellness hoteloch.

26.10.2016 00:20 Najlepšie sa podniká na Novom Zélande, Slovensko si pohoršilo (eTREND)
Nový Zéland je podľa Svetovej banky (SB) krajinou s najlepším podnikateľským prostredím na svete. Na čele každoročného rebríčka Doing Business vystriedal Singapur a ukončil tak jeho desaťročnú vládu. Slovensko si pohoršilo o štyri priečky, skončilo 33., Česká republika si zase o deväť priečok polepšila a jej 27. miesto je historicky najlepším výsledkom.

25.10.2016 22:15 Heathrow sa rozšíri, vláda mu odklepla tretiu vzletovú a pristávaciu dráhu (eTREND)
Britská vláda schválila výstavbu novej vzletovej a pristávacej dráhy na londýnskom medzinárodnom letisku Heathrow. Projekt v hodnote 22 miliárd dolárov ukončuje podľa agentúry Reuters 25 rokov váhania. Budovanie novej dráhy má mnoho odporcov, podľa ktorých zvýši znečisťovanie ovzdušia a hluk a povedie tiež k búraniu domov na západnom predmestí metropoly.

25.10.2016 20:15 Česi sťahujú z trhu milióny poľských vajec kvôli salmonelóze (eTREND)
Českí veterinári zakázali predaj približne 3,5 milióna kusov vajec z Poľska. Mohli by obsahovať baktérie salmonelózy. V ČR ich obdržal Kaufland, Tesco a Ahold a spracovateľská firma Miloša Minaříka z Opatovíc. Ide o vajcia od spoločnosti Fermy Drobiu Wozniak. Uviedol to v tlačovej správe hovorca Štátnej veterinárnej správy (SVS) Petr Pejchal. Všetky reťazce vajcia stiahli z predaja a ponúkajú klientom, že ich môžu vrátiť a dostanú za ne peniaze naspäť.

25.10.2016 19:15 Kaliňák sa ozval poslancom, výboru dodá dokumenty ku kauze Bašternák (eTREND)
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) poskytne potrebné dokumenty, ktoré súvisia s kúpou akcií firmy B.A.Haus, parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Povedal to na výbore jeho predseda Martin Poliačik (SaS), ktorý s R. Kaliňákom v danej veci komunikoval. R. Kaliňákovi hrozí pokuta vo výške troch mesačných platov, lebo vo svojich majetkových priznaniach neuviedol pohľadávku voči firme B.A. Haus, v ktorej kúpil podiel od podnikateľa Ladislava Bašternáka, vyšetrovaného z daňových podvodov.

25.10.2016 19:15 Máme dobrý protischránkový zákon. Všeliek na korupciu to však nie je (eTREND)
Ak sa firma bude uchádzať o verejné zdroje, zavádza sa pre ňu povinnosť zaregistrovať sa v registri partnerov verejného sektora a musí zverejniť vlastnícku štruktúru až na úroveň konečného užívateľa výhod.

25.10.2016 18:15 Fico pripustil zmeny vo vedení Smeru (eTREND)
Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Ministerstvo dopravy vytklo RegioJetu nedostatky.

25.10.2016 17:15 Ako sa žije v Rakúsku: Slušné podmienky v slušnej krajine (eTREND)
Prečo sa človek usídli v cudzej krajine, s jazykovými ťažkosťami, bez známych, bez skúseností s tamojším praktickým životom? Nás pred niekoľkými rokmi pri hľadaní nového bývania vyhnali podmienky na trhu realít v okolí Bratislavy do najbližšieho rakúskeho pohraničia, kde sa Slováci pomaly začínajú z menšiny stávať väčšinou. Alebo skôr súčasťou viacerých menšín. Dôvodom bola naša dcéra.

25.10.2016 16:15 Parlament sprísnil tresty za extrémizmus a zakázal Kotlebove hliadky (eTREND)
Trestné činy extrémizmu a rasovo motivované trestné činy budú postihované účinnejšie a budú spadať pod Špecializovaný trestný súd. Zmeny v Trestnom zákone sa dotýkajú napríklad definície extrémistického materiálu.

25.10.2016 16:15 NAKA začala trestné stíhanie v súvislosti s Bonaparte (eTREND)
Polícia začala trestné stíhanie vo veci krátenia dane a poistného pri výstavbe bratislavského bytového komplexu Bonaparte. Ako informovala hovorkyňa strany SaS Katarína Svrčeková, trestné oznámenie v tejto veci podal v máji poslanec Jozef Rajtár. Podľa neho sa investor, spoločnosť REAL FORUM INVEST, mohla obohatiť na nezákonných machináciách s nadmerným odpočtom DPH. Jedným z konateľov spoločnosti bol v tom čase aj podnikateľ Ladislav Bašternák.

25.10.2016 16:15 Wizz Air pridal novú linku z Bratislavy (eTREND)
Nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air začne prevádzkovať svoju novú linku z Bratislavy do Varšavy od 30. júna budúceho roka. Letecké spojenie slovenskej a poľskej metropoly zabezpečí štyrikrát týždenne, a to v pondelok, stredu, piatok a nedeľu.

25.10.2016 15:15 Všeobecná zdravotná poisťovňa je v rekordnej strate (eTREND)
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa sa topí v obrovských stratách. Podľa dokumentov, ktoré boli zaslané do redakcie TRENDU skončila poisťovňa koncom augusta v mínuse 137 miliónov eur.

25.10.2016 14:20 Voľných kancelárií je aj po otvorení Twin City opäť menej (eTREND)
V letných mesiacoch v Bratislave otvoril developer HB Reavis ďalšie dve fázy komplexu Twin City. Napriek tomu voľných kancelárskych priestorov na trhu opäť ubudlo. Do konca roka sa ešte očakáva otvorenie dvoch väčších administratívnych projektov.

25.10.2016 14:20 HRW: Turci tolerujú mučenie údajných pučistov (eTREND)
Turecko prehliada prípady mučenia, ku ktorým dochádza vo vyšetrovacej väzbe v čase, keď v krajine po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat naďalej platí výnimočný stav. Upozornila na to ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) vo svojej aktuálnej správe.

25.10.2016 14:20 Boom malých pivovarov zasiahol aj turistické centrá (eTREND)
Investori reagujú na rastúci apetít Slovákov po jedinečných chutiach piva. Po malých pivovaroch v centrách miest chcú takéto prevádzky stavať aj vo vidieckych turistických centrách.

25.10.2016 13:15 Robusta je po prvý raz drahšia ako Arabika (eTREND)
Ceny ropy prakticky stagnujú, zlato aj striebro si mierne polepšili a spoločnosti ťažiace urán majú hlavu v smútku. Po prvý krát v histórii bola káva Robusta drahšia ako kvalitnejšia Arabika. Aj taký bol na komoditných trhoch uplynulý týždeň.

25.10.2016 12:20 60 mŕtvych v Pakistane má na svedomí Islamský štát (eTREND)
K pondelkovému útoku na policajné výcvikové stredisko v meste Kvéta na juhozápade Pakistanu sa prostredníctvom tlačovej agentúry Amák prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS). Útok si vyžiadal najmenej 60 obetí a vyše 120 zranených.

25.10.2016 12:20 Dušičkovský nátresk chcú železnice rozbiť mimoriadnymi vlakmi (eTREND)
Železničná spoločnosť Slovensko vyšle v období „dušičiek" na trate posilové vlaky a mimoriadne rýchliky. Najviac spojov vypraví v nedeľu a utorok, kedy očakáva najväčší nápor cestujúcich.

25.10.2016 12:20 Vypovedala proti Smeru, prišla o funkcie (eTREND)
Bývalú členku Smeru-SD Renátu Kolenčíkovú, ktorá vypovedala pred vyšetrovateľmi z Národnej kriminálnej agentúry o korupcii strane, odvolali poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja zo všetkých funkcií. R. Kolenčíková je krajskou poslankyňou.

25.10.2016 12:20 Polícia odmietla trestné oznámenie RegioJetu na primátora Nitry (eTREND)
Slovenská polícia odmietla trestné oznámenie českého dopravcu RegioJet na primátora Nitry Jozefa Dvonča pre podozrenie zo zneužitia právomocí. RegioJet tvrdil, že J. Dvonč sa námietkami opakovane snažil zabrániť udeleniu licencie na nedotovanú autobusovú linku z Bratislavy cez Nitru do Banskej Bystrice, ktorú dopravca prevádzkuje od minulého roka.

25.10.2016 12:20 Volkswagen nemá ľudí, pomôžu mu zamestnanci z maďarského Audi (eTREND)
Nedostatok pracovníkov pritlačil najväčšiu slovenskú automobilku Volkswagen Slovakia k netradičnému kroku. Na dva roky si zo sesterskej fabriky Audi v maďarskom Győri požičia 550 tamojších zamestnancov.

25.10.2016 11:20 Dôvody rastúcich cien nehnuteľností v roku 2016 (eTREND)
Rastúci trend vývoja cien z roku 2015 pokračuje, ale exponenciálne. Ceny v krajských mestách medziročne vzrástli cca o päť a viac percent. Najrýchlejšie dražejú malé štartovacie byty. V mestách, kde je slabá ponuka novostavieb, second handové byty dražejú ešte rýchlejšie a je ich fatálny nedostatok. Dopyt výrazne prevláda nad ponukou. Novostavby sa aj mimo Bratislavy a Košíc predávajú z papiera a klienti sú si ochotní na ne počkať aj dva roky. Aké sú príčiny?

25.10.2016 11:15 Keď svetoví hráči šrotovali stroje, rozhodol sa ovládnuť trh s vinylmi (eTREND)
Klasická gramofónová platňa dnes zažíva veľkolepú renesanciu. Českú firmu GZ Media vyniesla úplne na vrchol – stala sa najväčším výrobcom vinylových platní na svete. O fabrike z mestečka Loděnice neďaleko Prahy už písali na titulnej stránke New York Times a navštívili ju mnohé štáby zahraničných televízií. Hlavným hrdinom jej unikátneho príbehu je Zdeněk Pelc, ktorý podnik riadi tridsaťtri rokov. Ako predseda predstavenstva už v súčasnosti ovplyvňuje skôr strategické veci, investície a financie.

25.10.2016 11:15 Aliancia Renault-Nissan oficiálne prevzala Mitsubishi (eTREND)
Aliancia Renault-Nissan vlastní už automobilku Dacia. O pričlenení Mitsubishi sa hovorilo najskôr v teoretickej rovine a následne prišli prvé oficiálne vyjadrenia tvrdiace, že je plán na uskutočnenie akcie, ale treba schválenie príslušnými úradmi.

25.10.2016 10:15 24 miliardárov podporilo prezidentskú kampaň 88 miliónmi dolárov (eTREND)
Až 88 miliónov dolárov na volebnú kampaň získali americkí kandidáti od 24 miliardárov. Ako informoval The Wall Street Journal, najviac dostala demokratka H. Clintonová. Devätnásť z nich poslalo politickému akčnému výboru (superPAC), ktorý jej kampaň podporuje, 70 miliónov dolárov. Naopak výbory, ktoré podporujú republikánskeho kandidáta D. Trumpa, dostali od miliardárov 18 miliónov dolárov.

25.10.2016 10:15 V problémoch s alkoholom už dosiahli ženy rovnoprávnosť s mužmi (eTREND)
V konzumácii alkoholu a súvisiacich problémoch sa ženy v ostatných rokoch výrazne priblížili mužom, uvádza štúdia zverejnená lekárskym časopisom BMJ Open, na ktorý sa odvoláva stanica BBC.

25.10.2016 05:20 Rozšírenie outletu v Parndorfe dokončuje hrubú stavbu, otvorí na jar (eTREND)
Po piatich mesiacoch od začiatku výstavby rozšírenia outletového centra v rakúskom Parndorfe je takmer hotová hrubá stavba. Stavebné práce a rokovania so značkami pokračujú podľa plánu, otvorenie je naplánované na jar 2017.

25.10.2016 05:15 Fabriky by sa nemali báť zamestnávať cudzincov, hovorí štúdia (eTREND)
Mnoho firiem na Slovensku už začína pociťovať problém pri hľadaní ľudí do svojich prevádzok, či už ide o priemysel, služby, IT, dopravu, zdravotníctvo alebo obchod. Tento nedostatok pracovníkov ohrozuje rozvoj ekonomiky. Preto by sa podniky nemali báť hľadať zamestnancov z cudziny. Taký je záver štúdie Nová krv pre slovenskú ekonomiku, ktorú pripravila Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) v spolupráci s inštitútom INEKO.

25.10.2016 05:15 Ako môže získať hypotéku konateľ eseročky (eTREND)
Financovanie bývania: Percento z obratu obchodnej spoločnosti z posledného daňového priznania môže pomôcť

25.10.2016 05:15 Daňová politika vlády: Jeden krok vpred a dva kroky vzad (eTREND)
Zmeny dňových zákonov zlepšia podnikateľské prostredie. Tak predpokladali podnikatelia a firmy, keď ich vláda schválila. Oceňovali zvýšenie maximálneho limitu paušálnych výdavkov živnostníkov, zníženie firemnej dane a sadzby dane z dividend.

25.10.2016 05:15 Praktická príručka pokrokového politika o tom, že niekedy stačí ľudí „poštuchnúť“ (eTREND)
V roku 1921 riešil britský Birmingham podobné problémy ako veľa iných veľkých miest v priemyselných krajinách: za jedinú dekádu sa v ňom zdesaťnásobil počet automobilov, ktoré sa čoraz častejšie dostávali do tragických stretov. Niekto si všimol, že veľa havárií v ostrej zákrute zvanej Maney Corner spôsobujú čoraz rýchlejšie autá, ktoré nedostatočne vyberú oblúk a narazia do protiidúceho vozidla. A napadlo mu, že spraví jednoduchú zmenu.

25.10.2016 05:15 Rakúska ekonomika sa pomaly prebúdza (eTREND)
Rakúska ekonomika sa po štyroch rokoch prešľapovania na mieste znovu prebúdza. Od roku 2012, keď do eurozóny vtrhla druhá vlna hospodárskeho poklesu, rástlo hospodárstvo západných susedov vždy len o niekoľko desatín percenta ročne. Ekonomickej recesii sa tak Rakúsko síce vyhlo, ale nijako výraznejšie nenapredovalo.

25.10.2016 00:20 Blumental offices láka novým pracovným prostredím v Starom meste (eTREND)
Inzercia | Ponuka kancelárskych plôch v slovenskej metropole naďalej narastá. Vyhľadávané sú najmä tie, ktoré majú výhodnú lokalitu a občiansku vybavenosť centra mesta. Tieto požiadavky naplnil aj komerčný kancelársky projekt Blumental Offices. Jeho prvá etapa bude dokončená na jar 2017. Celková plocha kancelárskych priestorov je 7 200 m2, z ktorých je už takmer 4 000 m2 prenajatých.

25.10.2016 00:20 O stáž v súťaži McROY Your Dream Job už zabojovalo vyše 7 000 ľudí (eTREND)
Inzercia | Vyše 7-tisíc ľudí sa od 20. septembra zapojilo do súťaže o stáž a vysnívaný job v rámci medzinárodnej slovensko-českej súťaže McROY Your Dream Job. Úvodný test, ktorý je podmienkou postupu do ďalšieho kola, ukončilo vyše 5-tisíc z nich.

24.10.2016 23:15 Stalinov vnuk spochybňoval Katynský masaker, prehral (eTREND)
Vnuk sovietskeho diktátora Josipa Stalina prehral súdny spor, v ktorom spochybňoval ruskú vinu za masaker Poliakov v Katyni v roku 1940.

24.10.2016 18:15 Bratislavský obchvat začali konečne stavať (eTREND)
Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Zamestnanci spoločnosti PPS Group Detva vstúpili do štrajkovej pohotovosti.

24.10.2016 18:15 Číňania kupujú štvrtinu Hiltonu (eTREND)
Čínsky konglomerát HNA Group kupuje približne 25-percentný podiel amerického prevádzkovateľa hotelov Hilton od sesterských firiem americkej investičnej spoločnosti Blackstone za zhruba 6,5 miliardy dolárov. HNA bude mať podiel v Hiltone a vo firmách Park Hotels & Resorts a Hilton Grand Vacations, ktoré sa od Hiltonu majú oddeliť do konca tohto roka. HNA vymenuje dvoch riaditeľov do predstavenstva Hiltonu. Počet členov predstavenstva tak stúpne na desať.

24.10.2016 17:15 Vedci navštívili ruské školy. Zisťovali, kto chce protestovať proti vláde (eTREND)
Viac než 50 ruských vysokých škôl bolo v uplynulých dvoch rokoch zaradených do prieskumu oddanosti politike Kremľa, ktorého cieľom bolo zmapovať „protestný potenciál“ profesorského zboru a študentov. Tvrdí to ruský denník Kommersant s odvolaním sa na zástupcu riaditeľa štátneho Ústavu strategických štúdií a prognóz Nikitu Daňuka, ktorý prieskum organizoval.

24.10.2016 16:15 Klauni sa po vlne útokov obávajú poškodenia svojho imidžu (eTREND)
Klauni a cirkusanti sa boja o svoju reputáciu a biznis. Ľudia sa ich začínajú báť.

24.10.2016 16:15 O azyl v Nemecku požiadali desiatky diplomatov z Turecka (eTREND)
Od júlového neúspešného pokusu o prevrat v Turecku požiadalo o azyl v Nemecku už 35 tureckých diplomatov a ich rodinných príslušníkov.

24.10.2016 16:15 Spotrebná daň z poistenia zasiahne podnikateľov aj spotrebiteľov (eTREND)
Určite budeme hľadať každú cestu, aby sme neplatili o desať percent vyššiu poistku, hovorí anonymne pre TREND obchodný riaditeľ jedného zo stredne veľkých slovenských subdodávateľov pre bratislavský Volkswagen. Poistenie dodávok je v automotive biznise povinné, ak chcú firmy pracovať pre veľkého odberateľa. Ten chce mať istotu, že napríklad v prípade výpadku dodávky bude mať peniaze za ušlý zisk.

24.10.2016 14:15 Zoberte si utečenca domov. Švédsko sľubuje platiť za prenájom (eTREND)
Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

24.10.2016 14:15 Mlyn v Palárikove má zamestnať takmer pol stovku ľudí. Bude konkurovať Babišovi (eTREND)
Ešte začiatkom tohto roka samospráva juhoslovenského Palárikova iba naznačila, že v priemyselnom parku ich obce by mohol Ukrajinec Andrij Jakovenko postaviť veľký mlyn.

24.10.2016 13:15 Bratislavskému letisku pribudnú linky na Ukrajinu a do Srbska (eTREND)
Pribudnú nové letecké spojenia nízkonákladových spoločností Wizz Air do Kyjeva a Ryanair do Nišu v Srbsku a na letisko Leeds - Bradford vo Veľkej Británii.

24.10.2016 12:20 Najviac 111 metrov? Bratislava pripravuje výškovú reguláciu (eTREND)
Chaotická výstavba výškových budov už natrvalo poznačila panorámu Bratislavy. Mesto až teraz pripravilo reguláciu výškovej zástavby. Urbanistickú štúdiu výškového zónovania mesta predstaví verejnosti.

24.10.2016 12:20 Dotovanie zamestnanosti mladých? Dosť neefektívne (eTREND)
Nástroje dotovania ceny práce mladých do 29 rokov síce zlepšujú výsledky pri zamestnávaní mladých ľudí, avšak ich nákladová efektívnosť je relatívne nízka.

24.10.2016 12:20 Na kontrolu komína máte čas do konca roka, pozor na nové pravidlá (eTREND)
Zvykli ste si po zimnej sezóne vlastnoručne vyčistiť komín v dome? Ešte vlani ste tak mohli robiť, lebo vyhláška ministerstva vnútra od roku 2007 neurčovala, kto ho má kontrolovať či čistiť. Od začiatku tohto roka však platí iný režim.

24.10.2016 12:20 Najnižšia nezamestnanosť? Už nie je v Bratislave (eTREND)
Okresy Galanta a Piešťany minulý mesiac pokorili v miere evidovanej nezamestnanosti všetky bratislavské okresy.

24.10.2016 11:15 Voľby by vyhral Smer pred SaS a SNS (eTREND)
Ak by boli voľby do Národnej rady (NR) SR teraz, do parlamentu by sa dostalo osem strán. Vyplýva to z októbrového prieskumu volebných preferencií agentúry AKO.

24.10.2016 11:15 Na Malte sa zrútilo malé vojenské lietadlo (eTREND)
V lietadle typu Metroliner, ktoré má miesto pre desať ľudí, cestovalo prinajmenšom päť osôb. Všetky zrejme zahynuli.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad