topspravy.sk mať prehľad
štvrtok, 20.6.2019 | Meniny má Valéria

20.06.2019 00:15 Nezapaľujte firmu, aby ste trénovali hasenie (eTREND)
Inzercia | Z elektrického rozvádzača vo výrobnej hale šľahajú plamene. Hrozí, že oheň sa čoskoro rozšíri. Ako zareagujete?

19.06.2019 22:15 Fed ponechal kľúčový úrok, tento rok už znižovať nebude (eTREND)
Americká centrálna banka (Fed) v súlade s očakávaniami nezmenila nastavenie menovej politiky. Menový výbor (FOMC) po dvojdňovom zasadnutí ponechal kľúčový úrok v pásme 2,25 percenta až 2,50 percenta.

19.06.2019 21:15 Od jesene už nebude potrebné dokladovať 11 potvrdení. Úradníci si ich majú násť sami (eTREND)
Zákon proti byrokracii má odbremeniť občana a firmy od predkladania ďalších výpisov a potvrdení využívaním informačných systémov verejnej správy. Návrh zákona z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) v stredu definitívne schválil parlament.

19.06.2019 19:15 Náhodná ťažba dreva bude mať prísnejšie podmienky (eTREND)
Novela zákona o lesoch by mala sprísniť náhodnú ťažbu dreva. Vyplýva to z návrhu legislatívnej normy z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú v stredu posunulo plénum parlamentu do druhého čítania.

19.06.2019 19:15 Rýchlo a na poslednú chvíľu. Pokuty za eKasu odložili na koniec roka (eTREND)
Jedným z príkladov, ako sa nemajú robiť zmeny legislatívy, sú eKasy - online registračné pokladnice napojené na systém Finančnej správy. Pre podnikateľov budú od júla povinné. Výrobcovia, dodávatelia a servisní technici ich však nestíhali včas vyrábať, dodávať alebo prerábať. A podnikateľom hrozili vysoké pokuty.

19.06.2019 19:15 V Sýrii stále tečie krv. Akú úlohu hrá Rusko (eTREND)
Pokračujúce boje v sýrskej provincii Idlib, ktorá je jednou z posledných bášt islamských radikálov, ležiacej na severozápade krajiny, spustili vlnu reakcií volajúcich po ukončení krviprelievania. Podľa informácií Sýrskeho pozorovacieho centra pre ľudské práva (SOHR), stúpol počet obetí za posledných osem rokov trvania konfliktu na približne 370-tisíc.

19.06.2019 19:15 Perieme až príliš často. Vzniká móda, ktorá vydrží mesiace bez práčky (eTREND)
Je leto, vonku sú vysoké teploty, dusno a páľava. Stačí polhodinová vychádzka na priamom slnku a väčšina ľudí už je dostatočne spotená natoľko, aby po príchode domov svoje oblečenie po prvom nosení automaticky zahodila do koša s bielizňou na vypranie. V rodinách s malými deťmi bežia cez leto práčky prakticky nepretržite. V súčasnosti však vzniká čoraz viac značiek, ktoré ponúkajú „zápachuvzdorné“ oblečenie a ktoré poukazujú na environmentálny aspekt ich biznisu.

19.06.2019 19:15 Okrádajú už aj mŕtvoly. Ako vyzerá ďalší bežný deň v zúfalej krajine (eTREND)
Situácia vo Venezuele sa vyvinula do štádia, keď obyvatelia krajiny rabujú cintoríny a okrádajú mŕtvych. Zlodeji odcudzujú ozdoby, ktoré sa dajú speňažiť, či predmety priamo z mŕtvol, napríklad zlaté zuby. Sústredia sa najmä na pohrebiská, kde sú pochovaní riaditelia, lekári a ďalší prominentní ľudia. Venezuela sa už dlhší čas zmieta v kríze a nachádza v stave úpadku, trpí nedostatkom základných vecí, akými sú potraviny, voda, lieky, elektrina či benzín. Agentúra AP vytvorila fotoreportáž z mesta Maracaibo, ktoré je druhé najväčšie v krajine. Ide o jednu zo série fotoreportáží, ktoré vznikli, aby ukázali, ako vyzerá život v ekonomicky aj politicky nestabilnej krajine. Prvú časť si môžete prezrieť priamo tu.

19.06.2019 17:20 Koľko utečencov prišlo na Slovensko a koľko dostávajú od štátu (eTREND)
Čísla nie sú dojmy. Dokážu nám ukázať širšie súvislosti a fakticky odpovedať na otázky, ktoré budia pri diskusii často vášnivé emócie. Pri príležitosti medzinárodného dňa utečencov (20. júna) vám prinášame pár podstatných, ktoré vás možno prekvapia.

19.06.2019 17:20 Účet v zahraničí postačí, kým nepotrebujete požičať (eTREND)
Účet cez internet si okrem slovenských bánk možno otvoriť aj v zahraničných bankách. Kto nepotrebuje pobočku, môže získať bezplatne účet. Na rozdiel od klasických bánk sa však treba v jeho využívaní väčšinou krotiť.

19.06.2019 17:20 Košické oceliarne orezávajú produkciou o tretinu (eTREND)
V košických oceliarňach amerického U.S. Steel sa od štvrtka pre pretlak čínskej ocele na európskom trhu zastaví jedna z troch pecí. Fabrika potvrdila, že je za tým pomalá reakcia Bruselu na žiadosti oceliarní o elimináciu negatívnych dopadov nahromadených prebytkov ocele. Od dobre informovaného zdroja z fabriky, ktorá je s 10-tisíc ľuďmi kľúčových zamestnávateľom v regióne, sa TREND dozvedel aj to, ako táto odstávka zasiahne firmu i jej pracovníkov.

19.06.2019 16:15 CFO roka 2018 je Jaroslav Janíček (eTREND)
Víťazom súťaže týždenníka TREND a CFO Clubu o najlepšieho finančného riaditeľa – CFO roka 2018 – sa stal Jaroslav Janíček. Odborným garantom tohtoročnej súťaže bola spoločnosť KPMG.

19.06.2019 15:20 Elektrické kolobežky sú nebezpečné prostriedky, tvrdí Saková. Ide ich spomaliť (eTREND)
Elektrické kolobežky, s ktorými ich používatelia jazdia na chodníkoch, sa stali veľmi nebezpečnými prostriedkami. Ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD) to uviedla v súvislosti s novelou zákona o cestnej premávke, ktorá okrem iného sprísňuje pravidlá pri používaní kolobežky s prídavným motorčekom a používateľov týchto kolobežiek vyníma z kategórie chodcov a zaraďuje do skupiny vodičov nemotorových vozidiel. Cestnú novelu v stredu schválila vláda.

19.06.2019 15:20 Čudné čísla: Od údajného falošného vína dávajú zodpovední ruky preč (eTREND)
Viacero slovenských vinárov sa v poslednom čase pozastavuje nad zvláštnou štatistikou. Kým ročne vyrobíme na Slovensku 30 miliónov litrov vína, ročná spotreba slovenského vína sa pohybuje na úrovni 70 miliónov litrov. Každý tuší, že sa podvádza, no riešenie nepozná nikto.

19.06.2019 15:20 Exkluzívny klub superboháčov sa rozrastá o Európana (eTREND)
K dvom najbohatším ľuďom na svete, ktorých majetok presiahol sto miliárd dolárov, sa včera pripojil Európan – Bernard Arnault. Šéf a väčšinový majiteľ LVMH Moët Hennessy – Louis Vuitton ťaží z prudkého rastu akcií spoločnosti v tomto roku. Zaradil sa tak k ľuďom ako Bill Gates a Jeff Bezos, ktorých majetok presiahol hodnotu sto miliárd dolárov dávnejšie.

19.06.2019 14:20 V Piešťanoch pripravujú nové obchodné centrum s bytmi (eTREND)
V Piešťanoch sa pripravuje výstavba nového polyfunkčného komplexu, ktorý by mal na jednom mieste koncentrovať nákupné plochy, byty aj sociálne zariadenie. Svoj zámer predložila úradom spoločnosť Projekt Piešťany, za ktorou stojí investičný fond Fidurock.

19.06.2019 13:15 DPH najčastejšie neplatia malé firmy, ktoré majú dvoch ľudí (eTREND)
Najčastejším nespoľahlivým platcom dane z pridanej hodnoty sú firmy, ktoré zamestnávajú maximálne dvoch ľudí. Poukázala na to analýza poradenskej spoločnosti Bisnode.

19.06.2019 11:20 Dodávateľom stavbárov chýbajú ľudia aj voľné kapacity (eTREND)
Výrobu cementu, betónu i ťažbu kameniva poháňali diaľničné stavby s tunelmi, rekonštrukcia železničnej trate okolo Púchova či logistické haly okolo nitrianskej automobilky. V Bratislave, ktorá budovami ťahá celé Slovensko, to boli rezidenčné stavby či obrovská základová jama na Mlynských nivách.

19.06.2019 11:20 Policajt kúpil pozemky v meste duchov. Po 40 rokoch sa mu to rozprávkovo vrátilo (eTREND)
„Mohli ste ísť po ulici na bicykli nahý a nikto by si nič nevšimol,“ hovorí 77-ročný Greg O'Connell o tom, ako kedysi vyzerala mestská štvrť v New Yorku s názvom Red Hook. Bývalý protidrogový policajt v zanedbanej lokalite, južne od známeho Manhattanu, ešte pred štyridsiatimi rokmi začal skupovať nehnuteľnosti. Odvtedy sa veľa zmenilo, štvrť začala prekvitať a G. O'Connell rozprávkovo zbohatol.

19.06.2019 10:15 BMW radu 8 prichádza aj ako štvordverové kupé (eTREND)
BMW rozširuje ponuku modelu s najvyšším číselným označením. Po kupé a kabriolete ponúkne rad 8 aj verziu kupé so štyrmi dverami. Stále však bude konkurenciou pre Mercedes CLS, či, podľa motora AMG GT so štyrmi dverami. Nová verzia bude označená Gran Coupe.

19.06.2019 10:15 U. S. Steelu sa nedarí, bude odstavovať výrobu. Aj v Košiciach (eTREND)
Jeden z najväčších amerických výrobcov ocele, U. S. Steel, v stredu v noci oznámil svoje hospodárske výsledky. Tie sklamali, keď zisk pred zdanením dosiahol úroveň 250 miliónov dolárov oproti očakávaniam 291 miliónov dolárov. Spoločnosť následne oznámila kroky na obmedzenie produkcie.

19.06.2019 09:20 Raritná lúpež: V Rusku ukradli most, zmizli desiatky ton kovu (eTREND)
Ruskí prokurátori riešia v arktickej oblasti krajiny kriminálny prípad, ktorý sa týka krádeže mosta. Neznámi páchatelia odcudzili 23 metrov dlhú a 56 ton vážiacu železnú konštrukciu nad riekou.

19.06.2019 08:15 Trump chce byť znova prezidentom, ohlásil kandidatúru (eTREND)
Americký prezident Donald Trump v utorok na zhromaždení svojich stúpencov vo floridskom Orlande oznámil, že sa bude opätovne uchádzať o post šéfa Bieleho domu vo voľbách v roku 2020. Oficiálne tak začal svoju predvolebnú kampaň, informovala agentúra AP.

19.06.2019 05:20 Projekt Pri rybníku s bytmi a športovou halou Devínska odmieta, developer sa čuduje (eTREND)
Na Istrijskej ulici v Devínskej Novej Vsi v lokalite pri rybníku plánuje developer Retep Slovakia výstavbu bytov, ubytovne a športovej haly. Projekt odobrilo predošlé vedenie mestskej časti, to nové je však proti zámeru. Aktuálne obyvatelia doručili aj petíciu.

19.06.2019 05:15 Lekári ignorujú štátny portál. Pacientov cez neho elektronicky neobjednávajú (eTREND)
Bude to onedlho pol roka, čo môžu lekári elektronicky objednávať svojich pacientov na vyšetrenia či zákroky cez štátny Národný portál zdravia. Záujem o službu eObjednanie však zatiaľ nie je takmer žiaden. Dôvodom môže byť, že štát vymyslel niečo, čo už dávno na trhu ponúkajú súkromné spoločnosti.

19.06.2019 00:15 Nepredvídateľná legislatíva škodí Slovensku (eTREND)
Inzercia | Zhodujú sa na tom zamestnávatelia naprieč všetkými sektormi, ale aj Ministerstvo hospodárstva či Európska komisia.

18.06.2019 22:15 Čínsky minister varuje: Neotvárajte Pandorinu skrinku na Blízkom východe (eTREND)
Americká administratíva v pondelok priniesla ďalšie fotky, ktoré majú dokumentovať, že za útokmi na tankery z minulého týždňa stojí Irán. K americkej strane sa rýchlo pridali jej dlhodobí spojenci – Veľká Británia a Saudská Arábia. Čína vyzýva k zmieru a Európska únia hovorí, že potrebuje viac dôkazov.

18.06.2019 21:15 Eximbanka bude môcť financovať zvýhodnené vývozné úvery (eTREND)
Rozsah činností Eximbanky má byť rozšírený o vykonávanie finančných nástrojov Európskej únie (EÚ) určených na rozvojovú spoluprácu. Tiež jej má byť umožnené priamo financovať a spolufinancovať zvýhodnené vývozné úvery. Počíta s tým návrh zákona o Exportno-importnej banke SR z dielne rezortu financií, ktorý v utorok posunul parlament do druhého čítania.

18.06.2019 21:15 Köttbullar, ako ho nepoznáte. Ikea predstavila vegánsku verziu mäsových guľôčok (eTREND)
Mäsové guľôčky (köttbullar) sú najznámejšie jedlo švédskeho reťazca Ikea, ktoré podľa špecifickej chuti dobre pozná takmer každý jeho návštevník. Do stratégie „udržateľnosti“, ktorú Ikea tak tvrdohlavo propaguje, síce nezapadajú, ale vzdať sa ich do budúcna nehodlá. Snaží sa ich však zákazníkom ponúknuť v inom zložení s veľmi podobnou chuťou.

18.06.2019 21:15 Boeing 737 Max si opäť získava dôveru. Skupina IAG objednala dvesto kusov (eTREND)
Americký koncern Boeing a majiteľ British Airways, International Airlines Group (IAG), podpísali predbežnú dohodu o dodávke 200 lietadiel typu 737 Max, uviedli to obe spoločnosti v utorok.

18.06.2019 20:15 Z energetických štítkov vypadnú plusy, zostanú len písmená (eTREND)
Pri rozhodovaní o kúpe spotrebičov sa doteraz viacerí opierajú o informácie uvedené na energetických štítkoch, ale už si budeme musieť zvykať na nové označenie aj vzhľad. Európska únia (EÚ) sa vracia ku kategorizácii produktov škálou od A po G a vypúšťa označovanie pridanými znamienkami plus.

18.06.2019 20:15 Drahšie energie trh nerozhýbu. Zdražovanie sa pritom ešte neskončilo (eTREND)
Viac ako desaťročie po otvorení trhu s elektrinou a plynom je záujem odberateľov o prechod ku konkurenčnému dodávateľovi energií chabý. K inému dodávateľovi ročne odchádzajú približne tri percentá zo všetkých zákazníkov energofiriem. V absolútnych číslach sú to desaťtisíce odberných miest.

18.06.2019 20:15 Trump zaútočil na ECB kvôli slabému euru (eTREND)
Americký prezident útočí na všetkých, ktorí podľa neho škodia Spojeným štátom. V utorok bol na muške prezident ECB, ktorý naznačil ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie. Draghiho primárna starosť je podpora európskej ekonomiky, ktorá zatiaľ neukázala pozitívne výsledky. Slabšie euro by mohlo pomôcť.

18.06.2019 19:20 Vallo: Zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane môže zvlášť Bratislave uškodiť (eTREND)
Návrh zvýšenia nezdaniteľnej časti základu dane, ktorý chcú presadiť poslanci koaličnej strany Most-Híd, podľa primátora Bratislavy Matúša Valla regiónom, samospráve a zvlášť Bratislave bez ďalších finančných kompenzácií výrazne uškodí.

18.06.2019 17:15 Kto bude nový predseda Európskej komisie? (eTREND)
Po májových voľbách do Európskeho parlamentu sú kreslá pre jednotlivé stranícke frakcie rozdelené. Európsku Úniu teraz čaká rozhodovanie o tom, kto nahradí predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera. Politické rokovania nebudú jednoduché.

18.06.2019 16:15 Ako sa môže Bratislava v doprave inšpirovať Štokholmom (eTREND)
Mesto by sa nemalo báť zaviesť službu, ktorá nie je na sto percent vyskúšaná. Umelá inteligencia a analýza dát dokážu vyťažiť aj emócie zo sociálnych sietí. Služby potom môže mesto dolaďovať, tvrdí pre TREND Miroslav Holécy, expert IBM pre dopravu a národnú infraštruktúru.

18.06.2019 15:15 Vallo predstavil mená šéfov mestských podnikov (eTREND)
Primátor Bratislavy Matúš Vallo už vie, koho navrhne na čelo mestských podnikov a organizácií Dopravný podnik Bratislava (DPB), Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) a Mestské lesy v Bratislave (MLB). Posledné slovo však budú mať bratislavskí mestskí poslanci. Vallo to oznámil v utorok na tlačovej konferencii.

18.06.2019 15:15 Facebook zavedie svoju digitálnu menu s názvom libra na budúci rok (eTREND)
Sociálna sieť Facebook v utorok oznámila, že svoju digitálnu menu s názvom libra zavedie na budúci rok. Bude určená na platby na internete a na vlastnej platforme sociálnej siete. Facebook použije na vytvorenie libry technológiu blockchain, ktorá je základom aj iných kryptomien, ako je najznámejšia z nich, bitcoin.

18.06.2019 15:15 Firma dovážajúca luxusné autá pripravila štát o takmer pol milióna na daniach (eTREND)
Firma, ktorá dovážala autá na trh z Nemecka, pripravila štát na daniach o 450-tisíc eur. Zistili to colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Informovala o tom hovorkyňa finančného riaditeľstva Ivana Skokanová.

18.06.2019 14:20 Univerzita predáva budovu na lukratívnej adrese v centre Trnavy (eTREND)
Slovenská technická univerzita (STU) hľadá kupca pre jednu zo svojich budov. Ide o objekt v centre Trnavy, kde v minulosti sídlilo aj vedenie Materiálovotechnologickej fakulty (MTF). Tá je jediným pedagogickým pracoviskom univerzity mimo Bratislavy.

18.06.2019 14:15 ECB je pripravená na ďalšie stimuly, ak sa inflácia nezvýši (eTREND)
Európska centrálna banka (ECB) opäť uvoľní svoju menovú politiku, ak inflácia nebude smerovať k jej cieľovej dvojpercentnej úrovni. Vyhlásil to v utorok prezident ECB Mario Draghi. Podporil tak očakávania trhu, že ECB v najbližších týždňoch ponúkne eurozóne ďalšie stimuly.

18.06.2019 14:15 Číňania, Izrealci aj štátny fond. Zbierka investorov Aeromobilu sa rozrastá (eTREND)
Slovenský projekt lietajúceho auta má za sebou ďalšie investičné kolo. Peniaze do Aeromobilu vložil štátny Slovak Investment Holding, izraelský Focus Capital Group a čínsky Weilong Enterprise.

18.06.2019 12:20 Čaputová nesúhlasí s Ficom: Sudcov vymenujem zo všetkých kandidátov (eTREND)
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenuje ústavných sudcov po tom, čo jej Národná rada SR dodá ďalších šiestich chýbajúcich kandidátov. Pokiaľ šesticu parlament zvolí vo štvrtok, prezidentka vymenuje kandidátov čo najskôr tak, aby Ústavný súd SR bol už na budúci týždeň plne funkčný.

18.06.2019 12:20 Bývalého šéfa UEFA Michela Platiniho zatkli kvôli podozreniu z korupcie (eTREND)
Bývalého prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA) Michela Platiniho v utorok ráno zatkla francúzska protikorupčná polícia. Podľa portálu Mediapart sa vyšetrovanie týka pridelenia majstrovstiev sveta 2022 Kataru.

18.06.2019 12:20 Slovensko bude dramaticky vymierať, projektuje OSN (eTREND)
Organizácia spojených národov dnes zverejnila novú demografickú prognózu. O 30 rokov globálna populácia narastie o dve miliardy a dosiahne úroveň tesne pod desiatimi miliardami. Väčšinu európskych krajín čaká zmenšovanie sa, vrátane Slovenska. V roku 2100 má klesnúť počet Slovákov pod 4 milióny.

18.06.2019 12:20 Matoviča opúštajú ďalší ľudia, medzi nimi aj Veronika Remišová (eTREND)
Veronika Remišová by mala posilniť novú stranu Andreja Kiska Za ľudí. Zatiaľ sa ale oficiálne nevyjadrila, či tak urobí. Prezident Kiska sa nechal počuť, že v lete k nim pribudne viacero ďalších mien.

18.06.2019 11:15 Čaputová nesúhlasí s Ficom: Sudcov vymenujem až zo šiestich kandidátov (eTREND)
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenuje ústavných sudcov po tom, čo jej Národná rada SR dodá ďalších šiestich chýbajúcich kandidátov. Pokiaľ šesticu parlament zvolí vo štvrtok, prezidentka vymenuje kandidátov čo najskôr tak, aby Ústavný súd SR bol už na budúci týždeň plne funkčný.

18.06.2019 10:20 Nový heliport chcú v Ružinove začať stavať v lete, ďalší je v pláne v Nitre (eTREND)
S výstavbou heliportu v bratislavskej Nemocnici Ružinov by sa mohlo začať už v auguste. Potvrdila to hovorkyňa Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) Eva Kliská. Vybudovanie nového heliportu plánuje aj nitrianska nemocnica.

18.06.2019 10:15 Policajti vykonávajú domové prehliadky kvôli sledovaniu novinárov (eTREND)
Policajti momentálne vykonávajú v Bratislave, Senci a Prievidzi domové prehliadky pre podozrenia zo sledovania novinárov. Informujú o tom na sociálnej sieti.

18.06.2019 10:15 Kľúčová investícia košických oceliarní napreduje. Úrady už dostali projekt (eTREND)
Americkí oceliari z koncernu U.S. Steel museli v poslednom období v košických oceliarňach absolvovať s odbormi náročné debaty o zvyšovaní miezd. O to náročnejšie, že oceli sa na trhu práve teraz nedarí, keď jej ceny klesajú. Investor zároveň v Košiciach pokračoval na príprave novej kľúčovej investície, ktorú ohlásil koncom vlaňajška. Informoval, že chce v oceliarňach zmodernizovať výrobu elektrotechnickej ocele za zhruba 130 miliónov eur.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad