topspravy.sk mať prehľad
nedeľa, 4. 12. 2016 | Meniny má Barbora

04.12.2016 09:20 Fidel vydal rozkaz zo záhrobia. Ulice nesmú niesť jeho meno (eTREND)
Kubánsky prezident Raúl Castro v sobotu vyhlásil, že jeho vláda zakáže pomenovanie ulíc a iných verejných miest po jeho bratovi Fidelovi. Zosnulý vodca si totiž neželal, aby došlo k vzniku kultu osobnosti.

04.12.2016 08:15 Battlefield 1: Akčná séria konečne zamierila do prvej svetovej (eTREND)
Recenzia | Prvá svetová vojna je fascinujúce obdobie histórie, ktoré si herní vývojári s výnimkou pár stratégií doteraz nevšímali. Druhá svetová, Vietnam a sci-fi konflikty podchycujú pravidelne, no WWI akoby nebola dostatočne zaujímavá, hoci takisto obsahuje zaujímavé pasáže. Battlefield 1 sa tejto šance chopil.

04.12.2016 05:15 Japonci oznámili cenu svojej vesmírnej letenky, budú o polovicu lacnejší ako Branson (eTREND)
Najväčšie japonské aerolinky ANA a cestovná agentúra H.I.S. vo štvrtok oznámili, že plánujú posielať turistov do vesmíru v priebehu siedmich rokov. Obidve spoločnosti v októbri investovali celkovo 50 miliónov jenov (asi 412-tisíc eur) na urýchlenie vývoja kozmickej lode, ktorá by mala dopraviť dvoch pilotov a šiestich pasažierov.

04.12.2016 00:15 Vďaka Dobrému anjelovi tritisíc rodín dostáva pomoc každý mesiac (eTREND)
Inzercia | Keď v lete 2006 zaplavili Slovensko žlté bilbordy, ešte nikto netušil, že o desať rokov budú symbolom najväčšej nefiremnej charity na Slovensku. A dokonca aj slovenského prezidenta. Andrej Kiska sa vtedy spolu s Igorom Brossmannom rozhodli zanechať ruch podnikateľského prostredia a chceli vrátiť životu to, čo im dal, podeliť sa o úspech a energiu. Tak vznikol DOBRÝ ANJEL.

03.12.2016 21:15 Trumpove telefonáty do sveta spôsobili menší diplomatický chaos (eTREND)
Novozvolený prezident Spojených štátov Donald Trump v sobotu absolvoval sériu telefonických rozhovorov so svojimi budúcimi zahraničnými náprotivkami. V noci z piatka na sobotu sa uskutočnil aj Trumpov bezprecedentný telefonát s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

03.12.2016 19:15 Žena, ktorá prišla na svet v 19. storočí, stále žije (eTREND)
Pozrite si týždeň vo svete cez objektív fotografov (staršie vydania)

03.12.2016 19:15 Koncert v Oaklande ukončili plamene, úrady hlásia mŕtvych a desiatky nezvestných ľudí (eTREND)
Najmenej deväť mŕtvych si vyžiadal požiar na koncerte v kalifornskom Oaklande. Podľa miestnej televízie KTVU je nezvestných ďalších až 25 ľudí. Počty nezvestných sa však rozchádzajú, pretože informácie preživších sa rôznia. Médiá aj hasiči o požiari hovoria ako o jednom z najtragickejších v Oaklande, príčina zatiaľ známa nie je.

03.12.2016 17:15 Sexuálna úchylka, v ktorej vás únesú a klip, ktorý zmenil deti bez domova (eTREND)
Záložky na víkend | Cez pracovný týždeň človek často natrafí na mnoho zaujímavých článkov, ktoré sú však také dlhé, že nie je čas sa na ne sústrediť. A než príde víkend, stratia sa vo víre internetu. V rubrike Záložky na víkend vám ponúkame zaujímavé články, na ktoré sa najlepšie sústreďuje pri dlhej sobotnej či nedeľnej káve.

03.12.2016 17:15 Indonézske lietadlo s policajtmi sa zrútilo do mora (eTREND)
Lietadlo indonézskej polície s 13 ľuďmi na palube sa zrútilo do mora. Informovala o tom v sobotu polícia. Dvojmotorové turbovrtuľové lietadlo typu M28 Skytruck štartovalo v meste Pangkal Pinang a letelo na medzinárodné letisko na ostrove Batam (neďaleko Singapuru), keď havarovalo do mora pri ostrovoch Lingga, ktoré patria do provincie Riau.

03.12.2016 14:15 Prešovská Spinea chce nový závod až pre pol tisícku zamestnancov (eTREND)
Prešovský výrobca ložiskových reduktorov pre robotiku i automobilový priemysel Spinea, ktorý patrí k svetovým lídrom svojej brandže, sa chystá na zásadné rozšírenie svojej výroby.

03.12.2016 13:15 Dánsko je krajina s najspokojnejšími zamestnancami (eTREND)
Najspokojnejší sú zamestnanci v Dánsku, na druhom a treťom mieste sa umiestnili pracovníci z Nórska a Kostariky. Najhoršie dopadla Ghana. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Universum, ktorá tvrdí, že spokojnosť zamestnancov súvisí s celkovou prosperitou ekonomiky.

03.12.2016 13:15 Fico už rozdáva aj to, čo by nikdy nedal (eTREND)
Názor | To, že slovenské fabriky zo zostávajúcich zástupov domácich nezamestnaných nemajú veľmi čo vyberať, je fakt. Lebo mnohí tí nezamestnaní už nemajú žiadnu kvalifikáciu, či už sa im zo zvyku, alebo vôbec pracovať nechce. No to, že práve najviditeľnejší domáci bojovník proti cudzincom, premiér Róbert Fico, na tohto týždňovej návšteve prešovského výrobcu inovatívnych ložísk Spinea vyhlási, že niektoré slovenské spoločnosti už nebudú môcť prežiť bez dovážania zamestnancov z iných krajín s konkrétnym odkázaním na Ukrajincov či Srbov, doslova udiví.

03.12.2016 12:15 Slabý záujem o dobrovoľnú vojenskú službu chcú riešiť vyššou odmenou (eTREND)
Slovensko chce zatraktívniť dobrovoľnú vojenskú službu. Do pilotného projektu sa zapojilo menej Slovákov, ako sa pôvodne očakávalo, povedal v piatok novinárom minister obrany Peter Gajdoš. Absolventi by po novom napríklad mali dostávať vyššiu odmenu a mohli by mať jednoduchší vstup do armády či iných bezpečnostných zložiek štátu.

03.12.2016 10:20 Populisti ponúkajú jednoduché riešenia, ktoré nefungujú (eTREND)
Keď Raghuram Rajan v roku 2013 odišiel robiť guvernéra indickej centrálnej banky, dostal od školy výnimočné tri roky voľna. Viac sa už nedá, bežné sú jeden, najviac dva. Tri roky dostanete, keď odchádzate zachrániť svet, hovorili na Rajanovu adresu kolegovia.

03.12.2016 09:15 Študenti vyrobili účinný a lacný liek, bežná cena je o 5-tisíc percent vyššia (eTREND)
Študentom strednej školy v Sydney sa podarilo syntetizovať účinnú látku prípravku, ktorý sa používa na liečbu parazitických infekcií. Približne 3,7 gramu látky si tak obstarali za 20 dolárov, zatiaľ čo firma v Spojených štátoch by za rovnaké množstvo chcela 100-tisíc dolárov. Študenti poukázali na prípad podnikateľa Martina Shkreliho, ktorý v čase, keď stál na čele farmaceutickej firmy Turing, nechal zvýšiť ceny lieku proti parazitickým infekciám z 13,5 na 750 dolárov za dávku. Vlani v decembri M. Shkreliho zadržala FBI.

03.12.2016 00:15 StartupAwards.SK 2016: Bodovala technológia šetriaca pacientov od chemoterapie (eTREND)
Šiesty ročník prestížnej súťaže pre mladé inovatívne firmy, ktorú organizuje konzultačná spoločnosť Neulogy, v piatok spoznal svojich víťazov. Odborná porota vyberala z dvanástky finálových projektov v štyroch kategóriách.

02.12.2016 22:15 Slávneho fyzika Stephena Hawkinga v Ríme hospitalizovali (eTREND)
Britského astrofyzika Stephena Hawkinga prijali dnes v Ríme do nemocnice, kde sa podrobí lekárskej kontrole, pretože sa necítil dobre. Pravdepodobne nepôjde o nič vážne.

02.12.2016 22:15 Na Islande sa po tretíkrát pokúsia zostaviť vládu. Šancu dostali Piráti (eTREND)
Islandský prezident Gudni Thorlacius Jóhannesson v piatok požiadal radikálnu Stranu pirátov, ktorá sa stavia proti súčasnému politickému systému, aby sa pokúsila zostaviť vládu, keďže dve predchádzajúce kolá koaličných rozhovorov stroskotali.

02.12.2016 20:15 Ruský súd zmrazil milióny na účtoch Ikea (eTREND)
Ruský súd zmrazil 145 miliónov dolárov na účtoch ruskej divízie švédskeho predajcu nábytku Ikea. Opatrenie súvisí s dlhotrvajúcou sporom firmy s ruským podnikateľom Konštantínom Ponomarjov.

02.12.2016 19:15 EÚ odobrila Nemcom diaľničné mýto. Najviac si priplatia staré autá (eTREND)
Európska komisia Nemcom odklepla upravený plán na zavedenie mýtneho pre osobné autá v Nemecku. Oznámila to eurokomisárka pre dopravu Violeta Bulcová po stretnutí s nemeckým ministrom dopravy Alexandrom Dobrindtom.

02.12.2016 19:15 Ján Machaj: Je hlúposť, ak má žiak zapísaný zošit a nechápe súvislosti (eTREND)
Pred pár dňami položil asi 60 študentom otázku: Koľkí z vás si myslia, že dominantným spôsobom vyučovania na stredných školách je frontálne vyučovanie? To je klasický výklad učiteľa, pri ktorom si žiaci píšu poznámky a potom sa ich naučia. Zo študentov dvihlo ruku 90 percent. Čo by potrebovalo slovenské školstvo, sa TREND.sk pýtal učiteľa a riaditeľa neziskovky Edulab Jána Machaja.

02.12.2016 18:15 Prisťahovalci dostanú sociálne dávky v Nemecku až po piatich rokoch (eTREND)
Nárok na sociálne dávky budú mať v Nemecku prisťahovalci z EÚ až po piatich rokoch. Návrh, ktorý vo štvrtok schválil nemecký Spolkový snem, má zabrániť tomu, aby do Nemecka jazdili občania iných krajín EÚ za vyššími sociálnymi dávkami. Na svojich webových stránkach o tom v piatok informovala rozhlasová a televízna stanica Deutsche Welle.

02.12.2016 18:15 Do Košíc prišiel japonský investor aj so 60 miliónmi (eTREND)
Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Prečo nemá Kiska podpísať novú novelu o potravinách

02.12.2016 17:15 Fantóm medzi aerolinkami: Za 27 rokov neodviezli jediného pasažiera (eTREND)
Jeden z najpozoruhodnejších príbehov v dejinách leteckej dopravy vznikol v New Yorku v auguste 1989. Lotyšský imigrant Igor Dmitrowsky predal svoju mliekarenskú distribučnú spoločnosť a založil aerolinky Baltia Air Lines. Načasovanie bolo ukážkové, vo východnej Európe sa začali roztápať ľady komunizmu a investori sa nebránili aj trochu riskantnejším krokom.

02.12.2016 17:15 Výrobca parfumov bojkotuje rýchlovlaky, nová trasa ohrozí kvetinové polia (eTREND)
Firma Chanel protestuje proti plánom na stavbu koridoru pre francúzske rýchlovlaky TGV v Južnom Francúzsku. Údajne by ohrozili tamojšie kvetinové polia a firma by tak bola nútená „prestať podporovať remeselné aktivity v regióne“. Napísal to denník Le Figaro.

02.12.2016 17:15 Čínsky súd zbavil viny muža, ktorého pred 21 rokmi popravili (eTREND)
Čínsky najvyšší súd v piatok zbavil viny mladého muža, ktorého pred 21 rokmi usvedčili a následne popravili za znásilnenie a vraždu. Dvadsaťročného Nie Šu-pina zastrelila v roku 1995 popravná čata po tom, ako ho usvedčili zo znásilnenia a vraždy ženy v meste Š'-ťia-čuang ležiacom v provincii Che-pej.

02.12.2016 16:15 Telefonovanie v EÚ má byť od leta lacnejšie (eTREND)
Telefonovanie a spotreba dát v rámci EÚ budú od leta lacnejšie. Konštatoval to minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Arpád Érsek. Na zasadnutí Rady EÚ v Bruseli sa totiž podarilo dosiahnuť dohodu medzi štátmi o veľkoobchodnom roamingu. „Táto dohoda je kľúčom k zrušeniu roamingových príplatkov pre obyvateľov EÚ od 15. júna 2017,” uviedol A. Érsek.

02.12.2016 15:15 Štyri svetové metropoly zakážu nafťáky (eTREND)
Starostovia štyroch svetových metropol sa dohodli, že od roku 2025 zakážu premávku vozidiel s naftovým motorom. Paríž, Mexiko, Madrid a Atény sa týmto spôsobom usilujú zlepšiť kvalitu svojho ovzdušia. Zároveň podporia alternatívne spôsoby dopravy a propagáciu bicyklov či chôdze.

02.12.2016 14:15 Nemecko naleje do ciest a železníc 270 miliárd eur (eTREND)
Nemecko investuje do roku 2030 do dopravnej infraštruktúry 270 miliárd eur. Počíta s tým plán výstavby cestnej, železničnej a vodnej siete, ktorý v piatok schválil Spolkový snem. Zlepšiť by sa vďaka investíciám malo aj dopravné spojenie s Českou republikou. Medzi prioritné projekty patrí železnica z Norimbergu k českým hraniciam a počíta sa aj s lepším spojením v smere na Berlín.

02.12.2016 14:15 Európsky populizmus rastie z domácej pôdy, Putin ho len zalieva (eTREND)
V médiách sa v polovici novembra vyrojili správy o prezidentských voľbách v Bulharsku a Moldavsku a niesli sa v zlovestnom duchu. „Kremľu imponujú víťazi prezidentských volieb v Bulharsku a Moldavsku,“ informoval aj titulok TASR.

02.12.2016 14:15 Česká Alza vypustila do dedín chodiace predajne (eTREND)
Internetový predajca Alza začína v českých regiónoch prevádzkovať pojazdné predajne, takzvané Alza StreetShop. Prvé vozidlo malo v piatok prísť do českej Vysočiny, od budúceho týždňa sa služba rozšíri na západ Čiech. Postupne majú mobilné predajne jazdiť do stále väčšieho počtu miest, a to v pravidelných intervaloch. Konkurencia podobnú novinku nechystá.

02.12.2016 13:15 Firma prelomí ochranu smartfónov za pár sekúnd, služby ponúka aj súkromníkom (eTREND)
„Len pár sekúnd stačí zamestnancovi jednej z vedúcich firiem v oblasti počítačového pirátstva v Izraeli, aby odomkol mobilný telefón a načítal jeho dáta. Spoločnosť Cellebrite so sídlom na predmestí Tel Avivu má zmluvy s viacerými krajinami a s mnohými štátnymi inštitúciami, a ponúka nové možnosti bezpečnostným agentúram. Jej služby však zároveň vyvolávajú obavy medzi ochrancami práv na súkromie.

02.12.2016 12:15 Letecká havária s futbalistami pripravila aerolinku o licenciu (eTREND)
Bolívijské letecké úrady odobrali licenciu leteckej spoločnosti LaMia, ktorej lietadlo sa zrútilo so 77 ľuďmi v Kolumbii. Nešťastie neprežilo 71 z nich. Podľa najnovších informácií mohol byť príčinou nešťastia nedostatok paliva.

02.12.2016 12:15 Britská centrálna banka vie, koľko bankoviek sa zjedlo a požulo (eTREND)
Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

02.12.2016 11:20 Pozrite si, ako navrhovali Cvernovku neúspešní kandidáti (eTREND)
Budúca podoba Cvernovky je na svete. Novú tvár širšiemu centru mesta určí architektonická spoločnosť Compass. Jej návrh vyhral spomedzi konkurencie ďalších deviatich návrhov. Porotcovia sa zhodli, že súťaž mala vysokú úroveň. (pozrite si aj víťazný návrh)

02.12.2016 11:15 Europol zostavil adventný kalendár s portrétmi zločincov (eTREND)
Európska policajná agentúra Europol vytvorila adventný kalendár, zostavený z portrétov najhľadanejších utečencov pred spravodlivosťou na starom kontinente. Cieľom je vraj spraviť budúci rok bezpečnejším. Kalendár je dostupný na internetových stránkach agentúry, na Facebooku aj na Twitteri.

02.12.2016 10:15 Americkým ministrom obrany má byť Šialený pes (eTREND)
Novozvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že na post ministra obrany vymenuje budúci týždeň generála vo výslužbe Jamesa Mattisa. Tento 66-ročný dôstojník námorníctva okrem iného roky velil americkým jednotkám v Afganistane a Iraku. Informovali o tom v piatok zahraničné agentúry.

02.12.2016 10:15 Dopravu na Slovensku skomplikoval sneh a silný vietor (eTREND)
Poškodené trolejové vedenie po náraze vlaku do spadnutého stromu v piatok skomplikovalo prevádzku na hlavnej železničnej trati na severe Slovenska, čo ovplyvnilo aj spoje medzi Slovenskom a Českou republikou. Sneženie a silný vietor poznamenali taktiež cestnú dopravu v horských oblastiach. Slovenská horská služba neodporúča turistom túry vo Vysokých Tatrách ani na ďalších miestach.

02.12.2016 10:15 Aké ďalšie modely by mohli vychádzať z nitrianskej fabriky Jaguar Land Rover (eTREND)
Rozhodnutie britskej automobilky Jaguar Land Rover vyrábať vo svojom pripravovanom závode v Nitre model Land Rover Discovery je pre slovenský automobilový priemysel dobrou správou. Veľké sedemmiestne SUV výborne zapasuje do mixu na Slovensku produkovaných modelov.

02.12.2016 05:20 Klingerka má mať 36 podlaží, J&T Real Estate rozbieha ďalší projekt (eTREND)
Rok a mesiac po získaní pozemkov blízko bratislavského prístavu predstavuje developer J&T Real Estate prvé detaily nového projektu Klingerka. Komplex bude pozostávať z dvoch budov, výškovej s 36 podlažiami a nižšej 11-podlažnej časti. Spolu tu má vzniknúť takmer 400 bytov.

02.12.2016 02:15 V Hills je jedna z najlepších kuchýň v Tatrách (eTREND)
Hotel Hills – reštaurácia

02.12.2016 00:20 Prezident Kiska povzbudil študentov, aby konali ako Zuzana Hlávková (eTREND)
„Potrebujeme počuť váš hlas, počuť, čo vám vadí, na Facebooku, na blogu. Vezmite si Zuzanu Hlávkovú – mladá žena, ktorá sa nebála sebavedomo a slušne povedať, že jej v tejto spoločnosti niečo vadí,“ oslovil prezident Andrej Kiska študentov, ktorí navštívili kariérne podujatie Noc príležitostí 2016.

02.12.2016 00:20 Najlepšie privátne bankovníctvo na Slovensku má Tatra banka (eTREND)
Inzercia | Magazíny The Banker a najnovšie Global Finance udelili Tatra banke titul Najlepší private banking na Slovensku. V čom sa skrýva jej úspech?

01.12.2016 22:15 Zmenili ste poisťovňu? Starý preukaz už po novom nemusíte vracať (eTREND)
Poistencom ubudne časť povinností pri zmene zdravotnej poisťovne. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú v stredu schválil parlament. Nové pravidlá začnú platiť od januára.

01.12.2016 21:20 V súťaži na Cvernovku vyhral ateliér Compass, architekti oceňovaných Slnečníc (eTREND)
Ostro sledovaná súťaž na budúcu podobu areálu Cvernovky v bratislavskom Ružinove pozná víťaza. Stal sa ním návrh domáceho ateliéru Compass Architekti. (správu doplníme o vyjadrenia investora, poroty a víťazného tímu)

01.12.2016 21:15 Pašovanie migrantov vynáša pobrežným mestám Líbye milióny eur (eTREND)
Líbyjské pobrežné mestá zarábajú každoročne milióny eur na pašovaní ľudí. V dôvernej správe určenej pre 28 členských krajín Európskej únie to uviedol kontradmirál Enrico Credendino.

01.12.2016 21:15 Hollande sa vzdal boja o prezidentské kreslo (eTREND)
Francúzsky prezident François Hollande už nebude kandidovať v prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia na jar budúceho roka. F. Hollande, ktorý v prieskumoch dlhodobo čelí rekordne nízkej podpore potenciálnych voličov, to vo štvrtok oznámil v priamom televíznom prenose z Elyzejského paláca.

01.12.2016 20:15 Štefunko, Beblavý či Rybníček. Kto z nich postaví silnú stranu? (eTREND)
Deväť mesiacov po parlamentných voľbách prichádzajú prvé odpovede na ich výsledky a vývoj v spoločnosti. Na stole sú v súčasnosti tri rôzne iniciatívy, ktoré sa netaja politickými ambíciami a ktoré stoja za pozornosť. Sú za nimi pre širokú verejnosť známe aj menej známe osobnosti. Všetky tri projekty majú jednu vec spoločnú: hovoria o nutnosti zmeniť Slovensko na modernú krajinu.

01.12.2016 18:15 Smer opúšťa tvrdé jadro voličov, začala sa hra o čas (eTREND)
Názor | Historický prepad preferencií Smeru sa môže javiť na prvý pohľad ako výlučne dobrá správa. Ale netreba sa unáhliť. Stačí sa pozrieť, kam sa voliči dlhodobo najsilnejšej strany poberajú. Na úkor Smeru posilňuje SNS bez akéhokoľvek rozumného programu s nečitateľným Andrejom Dankom, SaS vedená radikalizujúcim sa Richardom Sulíkom, ktorá sa minimálne rétoricky odkláňa od liberálnych hodnôt a fašisti na čele s Mariánom Kotlebom.

01.12.2016 18:15 Ryanair bude okrem letov ponúkať aj ubytovanie (eTREND)
Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Štátna správa ku koncu novembra vykázala rozpočtový deficit na úrovni 622,2 milióna eur.

 

Všetky kategórie   Spravodajstvo   Ekonomika   Veda a technika   Šport   Kultúra   Bulvár   Lifestyle   Názory

© 2008 ALAP s.r.o. - Všetky práva vyhradené  |  e-mail  |  O nás

topspravy.sk | mať prehľad